Jačmeň siaty jarný

JAČMEŇ SIATY - JARNÝ

Donum

Odroda vyšľachtená na ŠS Sládkovičovo, Slovisovo š.p., skúšaná v ŠOP pod označením SK 3062. Stredne skorá odroda nízkeho až veľmi nízkeho typu (700 mm), stredne odolná proti políhaniu, silne odnožuje. Odroda Donum je zaradená do kvalitatívnej skupiny C. Sladovnícka kvalita nevyhovuje potrebám sladovníckeho priemyslu pre nízke hodnoty relatívneho extraktu pri 45 °C a diastatickej mohutnosti. Zrno je stredne veľké, HTZ stredná, výťažnosť predného zrna je dobrá (88%). Úrody zrna sú po dobrých predplodinách vyrovnané vo všetkých výrobných oblastiach, menej stabilné sú po obilnej predplodine v v HVO. V porovnaní na priemer kontrol (Rubín, Jaspis, Orbit, Novum) dosahuje úrody 104% v KVO, 102% v RVO, 104% v ZVO a 97% v HVO. Zdravotný stav je priemerný, odroda má strednú odolnosť proti napadnutiu múčnatkou trávovou (gén Mla7) a listovými škvrnitosťami, je náchylnejšia na napadnutie hrdzou jačmennou. Donum je odroda stredne náročná na pôdno-klimatické podmienky. Je citlivejšia na pôdne prísušky a na ľahších pôdach má kolísavé úrody. Výsevok sa odporúča v rozmedzí 4,5 až 5,5 mil. klíčivých zŕn na hektár. Veľmi dobre využíva živiny, hlavne dusík, pre intenzívnejšie odnožovanie, s rizikom prehustenia porastov a následného políhania. Preto treba opatrne hnojiť dusíkom, po okopaninách maximálne do 40 kg č.ž. N na hektár, po obilninách do 60 kg č.ž. N na hektár. Vyžaduje morenie proti sneti prašnej a pravej pruhovitosti. Ochrana fungicídmi je účelná pri siganlizácii infekcie hrdzí jačmennej, ochrana proti múčnatke trávovej a listovým škvrnitostiam je vhodná len pri kalamitnom výskyte týchto chorôb.

Fatran

Vyšľachtená z kríženca odrôd (Sladár x Minerva) x (Sladár x AIDseli) x FUD II. pracovníkmi šľachtiteľskej stanice Sládkovičovo. V štátnych odrodový ch skúškach bola pod označením SK-K-II06-8. Tvar trsu rozkladitý, odnožovanie silné. Steblo nízke, v priemere 740 mm. Klas dvojradový, háčkujúci, stredne dlhý (v priemere 80 mm), tvar klasu rozbiehavý, po vyklasení so stredne silným voskovým povlakom, v mliečnej zrelosti so slabým antokyanovým žilkovaním, v plnej zrelosti previslý. Zrno plevnaté, stredne veľké až menšie, farba žltá, pleva jemná, HTS stredne vysoká, v priemere 42 g. Stredne neskorá, odolná proti políhaniu, stredne proti múčnatke trávnej a hnedej škvrnitosti, dosť proti rhynchosporiovej škvrnitosti, stredne proti hrdzi jačmennej. Úrodou zrna sa vo všetkých výrobných oblastiach vyrovnáva najvýkonnejšej odrode Spartan a Favorit a v podmienkach Slovenska je, okrem odrody Spartan, v úrodách zrna istejšia ako ostatné povolené odrody. Výťažnosť sladovníckeho zrna je dobrá, sladovnícka akosť vyhovujúca a dobrá. Je plastická, na výživu menej náročná odroda, vhodná pre stredné pôdy všetkých výrobných oblastí Slovenska. Nemá vyhranené požiadavky na predplodinu. Pre priemernú sladovnícku akosť ju neodporúčajú pestovať v oblastiach určených na nákup exportných sladov. Vo výrobných podmienkach Česka úrody zrna kolíšu.

Galan

Odroda vyšľachtená v ŠS Sládkovičovo krížením K 2567 x HE 1428. V ŠOS zaradená pod označením SK-2611. Trs stredne rozložitý, odnožovanie silné. Výška porastu asi 686 mm. Farba slamy svetložltá. Klas ostitý, dvojradový, rovnobežný, stredne dlhý a stredne hustý. V mliečnej zrelosti šedozelený sosilným voskovým povlakom. Postavenie klasu po odkvitnutí vzpriamené až polovzpriamené, v plnej zrelosti horizontálne až previsnuté. Zrno plevnaté, stredne veľké, priemerná hmotnosť 46,6 g. Farba zrna v mliečnej zrelosti zelená, v plnej zrelosti svetložltá. Má veľmi dobrú výťažnosť predného zrne (86%). Galan je poloneskorá odroda nízkeho typu, odolná proti políhaniu a lámaniu po prezretí. Sladovnícka akosť je vo všetkých znakoch vyhovujúca pre výrobu exportných sladov. V extrakte sladu dosahuje 81,7%, hodnoty relatívneho extraktu pri 45 °C a Kolbachovho čísla vyhovujú požiadavkám spracovateľského priemyslu. Odroda je veľmi plastická a po dobrých predplodinách (okopaninách) i po obilninách poskytuje isté a nadpriemerné úrody. Má stredné nároky na pôdu i výživu. Uplatní sa tak na hlbokých a úrodných pôdach, ako i v horších pôdno-klimatických podmienkach. Odporúčaný výsevok je 3,5 - 4,5 mil. klíčivých zŕn na ha. Odrode vyhovuje širší časový úsek sejby. Celková dávka dusíka po okopaninách nemá prekročiť 50 kg v č. l. na ha. Po obilninách by mala byť do 70 kg v č. ž. na ha. Vyžaduje morenie proti sneti prašnej. Nie je citlivá na povolené herbicídy a pozitívne reaguje na komplexnú ochranu fungicídmi. Zdravotný stav má priemerný. Je náchylnejší na napadnutie múčnatkou trávovou, stredne odolná proti rynchospóriovej škvrnitosti a hrdzi jačmennej. Je stredne náchylná na napadnutie hnedou škvrnitosťou. Spolu s odrodou Orbit patri medzi najúrodnejšie jačmene. Na základe veľmi dobrých úrod zrne, plastickosti a adaptability a vyhovujúcej sladárskej kvality odporúčame rajonizáciu do všetkých výrobných podmienok Českej a Slovenskej republiky.

Garant

Odroda vyšľachtená na ŠS Sládkovičovo, Slovosivo Bratislava š. p. krížením odrôd Orbit x Jarek. V SOS skúšaná v rokoch 1991-1993 pod označením SK-3084. Je to stredne skorá až skorá odroda nízkeho typu jačmeňa (67 cm), so strednou odolnosťou proti poliehaniu. Zdravotný stav má priemerný. Odolnosť proti hrdzi jačmennej a listovým škvrnitostiam má na úrovni skúšaného sortimentu. Odolnosť proti múčnatke trávovej je nižšia. Zrno má strednej veľkosti (HTZ 46,0 g), výťažnosť predného zrna dobrú (91%). Odroda dosiahla počas SOS optimálnu hladinu bielkovín v zrne a v hodnote Kolbachovho čísla. Hodnoty extraktu v sušine sladu a relatívneho extraktu pri 45 °C boli podpriemerné až nedostatočné. V diastatickej mohutnosti a dosiahnuteľnom stupni prekvasenia dosiahla priemerné hodnoty. Sladovnícka kvalita je podľa VÚPS v Brne vyhovujúca. Garant je plastický jačmeň, s vysokými úrodami vo všetkých výrobných oblastiach. V porovnaní s priemerom kontrolných odrôd (Rubín, Orbit, Novum) dosahoval v KVO o 4,9%, v RVO o 5,0% a v ZVO a RVO o 4,5% vyššie úrody. Reakcia odrody na predplodiny nie je špecifická. Predpokladom vysokých úrod je pestovanie odrody v intenzívnych podmienkach. V extenzívnych podmienkach s nedostatkom zrážok a na ľahkých pôdach sú úrody kolísavé. Odrodová agrotechnika sa riadi zásadami pre pestovanie štandardných sladovníckych jačmeňov. Výsevok sa odporúča v rozmedzí 3,5 až 4,5 mil. klíčivých zŕn na ha, podľa výrobných oblastí. Dusíkaté hnojenie sa po okopaninách odporúča do 50 kg na ha, po obilninách do 60 kg na ha. Garant vyžaduje morenie proti sneti prašnej a pravej pruhovitosti. Ochrana fungicídmi je vhodná pri signalizácii infekcie múčnatky trávovej.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a publikoval: SlPK pri SPU v Nitre (Ľ. Jedličková)