Rakytník rešetliakovitý

RAKYTNÍK REŠETLIAKOVITÝ

Bojan

Odroda vznikla v rokoch 1983-1998 na pracovisku Výskumného ústavu ovocných a okrasných drevín (VÚOOD a.s.) v Bojniciach. Vyšľachtená bola selekciou semenáčov, vybraných z ožiarených semien odrody Vitaminaja. Do ŠOS bola prihlásená 24.5.2002 majiteľom a udržiavateľom odrody VÚOOD a.s. Bojnice. Odrodová skúška bola vykonaná pod označením (BO-2). Odrodová skúška na DUS testy bola vykonaná v rokoch 2004-2005, na porastoch priamo u prihlasovateľa v Bojniciach. Rakytník rešetliakovitý je rastlina, ktorej habitus korún tvorí prechod medzi krom a stromom. Z hľadiska rastového typu je odroda Bojan krovitej formy. Habitus vetví pomerne vzrastného kra je rozložitý. Hustota výhonov v korune je stredná. Kry sú silného rastu a dorastajú do výšky 4 m. Jednoročné výhony v strede medzi dvoma púčikmi sú hrubé. Po ich celej dĺžke sa vyskytujú tŕne. Tŕnitosť výhonov od strednej časti k vrcholu je silná. Vrcholový tŕň na konci výhonu je krátky. Rakytník je dvojdomá rastlina s jednoplohlavnými samičími, alebo samčími kvetmi. Bojan patrí medzi odrody so samičími kvetmi. Súkvetia sa vyskytujú len na jednoročných výhonoch. Žltozelené kvety sa vytvárajú v pazuchách listov po 2 až 4. Kvety sú malé a menšie oproti odrode Slovan. Listy sú stredne dlhé, veľmi úzko eliptické. Farba vrchnej strany listu je tmavo zelená. Povrch listu je voskový, pokrytý množstvom lenticel. Zo spodnej strany sú listy striebrosivé, slabo plstnaté. Plody sú malé nepravé nažky. Šupka plodu je jemná, lesklá, oranžovo červenej farby. V plnej konzumnej zrelosti môže byť až žltooranžová. Na povrchu plodu je šupka takmer hladká, alebo len veľmi slabo plstnatá. Tvar plodov je široko eliptický. Stopka plodu je krátka. Odroda kvitne stredne skoro v období 12 apríla v bezlistovom stave. Dozrieva stredne skoro v druhej dekáde augusta. Rastlina netrpí žiadnymi chorobami. Dosahuje vysoké a pravidelné úrody. Pre zaistenie úrody musí byť vo výsadbe v pomere 1 : 6-8 ks, zastúpenie samčích rastlín (napr. odroda Pollmix). Prednosťou odrody je jej malá náročnosť na stanovište a možnosti ekologického využitia cennej suroviny. Je vysoko odolná proti mrazom.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. 2006. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 38, čiastka 11, s. 169-170.

Slovan

Bola vyšľachtená v rokoch 1983-1998 na pracovisku Výskumného ústavu ovocných a okrasných drevín (VÚOOD a.s.) v Bojniciach. Vznikla z ožiarených semien odrody Masličnaja a následnou selekciou potomstva. Do ŠOS bola prihlásená 24. 5. 2002 pracoviskom VÚOOD a.s. Bojnice, pod označením (BO-1), ktorý je zároveň majiteľom odrody. Odrodová skúška na DUS testy bola vykonaná v rokoch 2004-2005. Rakytník rešetliakovitý je rastlina, ktorej habitus korún tvorí prechod medzi krom a stromom. Slovan patrí medzi stromovité rastové typy. Postavenie vetví vytvára polovzpriamený habitus koruny. Stromy sú stredne vzrastné a dorastajú do výšky 3,5-4 m. Koruna stromu je prehustená množstvom výhonov. Jednoročné výhony sú stredne hrubé. Po ich celej dĺžke sa vyskytujú dlhé tŕne. Tŕnitosť výhonov od strednej časti k vrcholu je stredná. Na konci výhonu sa nachádza 4-6 cm dlhý tŕň. Rakytník je dvojdomá rastlina s jednoplohlavnými samičími, alebo samčími kvetmi. Slovan patrí medzi odrody so samičími kvetmi. Súkvetia sa vyskytujú na jednoročných aj starších výhonoch. Kvety sa vytvárajú v pazuchách listov po 1 až 2. Kvety odrody Slovan sú väčšie v porovnaní s odrodou Bojan. Odroda sa opeľuje vetrom. Vhodným opeľovačom je odroda Pollmix. Listy sú stredne dlhé a úzko eliptické. Farba vrchnej strany listu je tmavo zelená. Povrch listu je voskový, pokrytý množstvom lenticel. Zo spodnej strany sú listy slabo plstnaté. Plody sú stredne veľké nepravé nažky, o priemernej hmotnosti 7 g. Šupka plodu je hrubšia, žlto oranžová a silne plstnatá. Tvar plodu je široko obrátene vajcovitý. Stopka plodu je dlhá, čo umožňuje ľahší zber. Dužina plodu je v konzumnej zrelosti trpkasto kyslá a šťavnatá. Odroda Slovan kvitne neskoro v období 10-15 apríla ešte v bezlistom stave. Dozrieva neskoro v 1/2 mesiaca september, po odrode Masličnaja. Rastlina netrpí žiadnymi chorobami. Dosahuje vysoké a pravidelné úrody. Pre zaistenie úrody musí byť vo výsadbe v pomere 1 : 6-8 ks, zastúpenie samčích rastlín (napr. odroda Pollmix). Prednosťou odrody je jej malá náročnosť na stanovište a možnosti ekologického využitia cennej suroviny.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. 2006. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 38, čiastka 11, s. 170.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikoval: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Publikované: 2014-02-12

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-12