Mak siaty

MAK SIATY

Albín

Albín odroda bola vyšľachtená na Šľachtiteľskej stanici Malý Šariš z výberu bielosemennej krajovej odrody z východného Slovenska. Priemerná výška rastlín je 142,6 cm, s vetvením vo výške 63,0 - 78,2 cm. Koreň guľovitý, silný. Listy stredne veľké, vajcovito kopijovité, šedozelene sfarbené, okraj listov zvlnený, členenie čepele perenolaločné. Postavenie listov na lodyhe vzpriamené až polovzpriamené. Puky sú oválneho tvaru, zelenej farby, slabo antokyanovo sfarbené. Kvety sú prevažne strednej veľkosti, farba korunných plátkov je ružová, bazálna škvrna fialová, kališné lístky sporadicky sfarbené antokyanom. Tobolka má vajcovitý tvar so stredne silným voskovým povlakom, s výhodným priestorovým využitím toboliek. Obvodové členenie povrchu slabo zvrásnené až zvrásnené. Semeno je biele s priemernou hmotnosťou 1000 semien 0,70 g. Obsah morfinu 0,20%, oleja 44,97%. Odroda je prispôsobená pôdnym a klimatickým podmienkam. Spoľahlivé výnosy semena dáva vo všetkých oblastiach vhodných pre pestovanie maku, obzvlášť v BO. Má dobrú odolnosť proti políhaniu a vyvráteniu rastlín, značnú citlivosť voči helmintosporióze na listoch i tobolkách, náchylná na nežiadúce otváranie toboliek. Optimálne výsevné množstvo je od 0.90 - 1,30 kg na ha, v spone zaručujúcom najmenej 40 rastlín na meter štvorcový. Dávku N aplikovať prevažne pri predsejbovej príprave, hnojenie N na list podporuje nežiadúce vetvenie. Citlivosť na súčasne používané herbicídy do porastu maku je vyššia, takže voľbu prípravku, dávku i aplikáciu je nutné konzultovať so správou ochrany rastlín ÚKSÚP.

Amarin

Vyšľachtený krížením odrôd Strube x Dubský striebornošedý – ŠS Chlumec nad Cidlinou. V šátnych odrodových skúškách bol pod označením CH 76. ( V roku 1973 bolo nové šľachtenie CH 76 prevedené zo ŠS Chlumec nad Cidlinou na ŠS Čelechovice na Hané.) Lodyha stredne dlhá (75 cm – dlhšia ako Hanácky modrý), slabo ochmýřená . Výška vetvenia od zeme 48 cm (Hanácký modrý 40 cm). Priemerný počet vetví 3-4. Listy stredne veľké, stredne hlboko vykrajované so zubatým okrajom, úzko vajcovité až pretiahnuté, stredne osrienené. Kvet stredne veľký, korunné plátky biele, opakvajcovité so stredne veľkou tmavofialovou škvrnou. Tobolka stredne veľká až menšia (menšia než má Hanácký modrý), tvaru prevažne plochoguľatého až guľatého. Blizna prevažne terčovitá. Semeno stredne veľké až menšie, modrej farby, nepatrne svetlešie než má Hanácký modrý. Priemerná hmotnosť 1000 semien 0,52 g. Začiatok kvitnutia je o 3-5 dní neskoršie a v dozrievaní o 2-3 dni neskorší ako Hanácký modrý, v vzraste o 6-8 cm vyšší. Je veľmi odolný pritu poliehaniu. Výnosy tvorí vysoký počet semien v tobolkách. Vo výnosoch je na úrovni Hanáckeho modrého, obsah morfínu má vyšší než odroda Modran. Je vhodný do všetkých výrobných oblastí, kde sa mak pestuje a nemá vyhranené požiadavky na agrotechniku oproti iným povoleným odrodám.

Zdroj: Listina povolených odrůd (kultivarů) polních plodin, zelenin, kořeninových a technických plodin, léčivých rostlin, ovoce a révy vinné : platná od roku 1975. 1975. Praha : MZaV. 49 s.

Bergam

Odroda Bergam bola v štátnych odrodových skúškach skúšaná v rokoch 1995-1997 pod označením MS-58. Je pôvodom zo Slovenskej republiky. Stredne skorá odroda, dĺžka rastliny stredná (124 cm) s dobrou odolnosťou proti poliehaniu a vyvracaniu rastlín. Farba semena je modrošedá. Farebná vyrovnanosť je dobrá. Je to modrosemenná odroda maku siateho morfínového typu s určením na potravinárske využitie semena a spracovanie makovíc pre farmaceutické účely. Obsah morfínu v sušine toboliek je vyšší ako u kontrolných odrôd (0,44%). Zdravotný stav je dobrý s vysokou odolnosťou proti helmintosporióze na listoch a tobolkách. Úroda semena je vyššia ako priemer kontrolných odrôd (101,6%). Odroda Bergam je prispôsobivá pôdnym a klimatickým podmienkam. Dosahuje vysoké a vyrovnané úrody v repnej a zemiakovej výrobnej oblasti. V priemere za dva roky skúšok dosiahla v RVO 102,7% a v ZVO 99,5% v porovnaní s kontrolnými odrodami. Odroda Bergam nemá špecifické požiadavky na agrotechniku. V osevnom postupe dáva spoľahlivé úrody po hnojenej okopanine, môže sa zaradiť aj po obilnine. Optimálny termín sejby je ihneď ako to dovolí štruktúra a vlhkostné pomery v pôde. Odporučený výsevok je 1,00-1,30 kg/ha v spone 0,25 x 0,10 m pri optimálnom počte rastlín 40 na meter štvorcový. Základné hnojenie uskutočňovať na jeseň, podľa výsledkov zásoby prístupných živín. Najúčinnejšie využitie dusíka u maku je pri hnojení v období vschádzania. Dávka dusíka po obilninách sa odporúča do 70 kg č.ž. na ha, po okopaninách do 40 kg č.ž. na ha. Citlivosť proti registrovaným pesticídom nebola zistená.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 33, 1998, čiastka 18, s. 817-1019

Dubník

Odroda bola vyšľachtená krížením odrôd KM 52-2598 a Mariane na šľachtiteľskej stanici v Malom Šariši. V štátnych odrodových skúškach ÚKZÚZ bola skúšaná pod označením MS-9. Odroda má nižší vzrast, stredný počet vetiev a toboliek. Vetví v jednej tretine výšky rastliny. Listy sú stredne veľké, tmavo zelené, okraje listových čepelí sú silne zvlnené. Postavenie listov na lodyhe je viac vzpriamené. Kvet je stredne veľký, korunné plátky biele s celokrajným okrajom opakvejčitého tvaru. Bazálna škvrna zaberá jednu tretinu plochy korunných plátkov, je tmavo fialová. Kalichové lístky sú slabo antokyanovo sfarbené. Tvar toboliek je prevažne široko elipsoidný. Veľkosť toboliek je stredná až menšia, plodnosť tobolky je vysoká. Semeno je stredne veľké až väčšie. Hmotnosť 1000 semien (HTS) je v priemere 0,52g. Vyrovnanosť farby semena je stredná, prevažuje modrá farba (40%), tmavo modrá (35%), zvyšok má iné modré odtiene. Celkovo sa farebne nelíši od odrody Amarin. Odroda je stredne skorá s nepatrne lepšou odolnosťou proti napadnutiu helmintosporiózou a perenospórou. Vysoké výnosy semena dáva v repárskej výrobnej oblasti a v teplejšej zemiakárskej výrobnej oblasti, najmä pri dobrých vlhkých podmienkach a v dobe intenzívneho rastu tj. pri vytváraní bohatej prízemnej ružicovej listovej ružice a vyrastaniu kvetových lodýh. Okrem kratšej doby rastu, vysokého výnosu semena, má vyšší obsah morfinu v tobolkách.

Gerlach

Odroda bola vyšľachtená v ŠS Malý Šariš krížením CH-47 x Mariane. V ŠOS zaradená pod označením MS-13. Stonka stredne dlhá, výška porastu v priemere 1,33 m. Rozkonárovanie stonky slabé, začiatok vo výške 650 - 700 mm. Listy stredne veľké, šedozelené so stredným voskovým povlakom. Postavenie listov na stonke vzpriamené až polovzpriamené. Kvet stredne veľký, biely s fialovou bazálnou škvrnou. Semeno modré. Najvyššie zastúpenie majú čiernomodré svetlo a tmavomodré odtiene. HTS v priemere 0,6 g. Gerlach patrí do skupiny modrosemenných odrôd určených na potravinárske využitie semena a spracovanie makoviny vo farmaceutickom priemysle. Obsah morfínu v sušine toboliek v rozpätí od 0,17 do 0,32% je nižší ako pri odrodách Amarin a Dubník. Úrodami semena sa vyrovnáva odrode Dubník, odroda Amarin ho prekonáva o 3%. Úrodami makoviny prekonáva Gerlach odrodu Amarin o 5% a odrodu Dubník o 9% . Odolnosť proti helmintosporióze na listoch má na úrovni povolených odrôd, je však citlivá na napadnutie toboliek. Plesňou makovou je napádaná podľa priebehu počasia v rovnakej miere ako ostatné odrody. Je odolná proti políhaniu a vyvráteniu rastlín. Má nízky výskyt nežiadúceho otváranie toboliek. Optimálny termín sejby je ihneď na začiatku jarných prác vo všetkých výrobných oblastiach. Odporúčaný výsevok je 0,9 - 1,3 kg na ha pri dodržaní počtu 40 rastlín na meter štvorcový. Najvhodnejšou predplodinou sú hnojené okopaniny, vtedy stačí hnojiť 35 kg dusíka na ha. Po obilninách treba zvýšiť dávku dusíka na 70 kg na ha, resp. až na 80 kg na ha, ak nasledovali dve obilniny po sebe. Hnojenie dusíkom na list podporuje rozkonárovanie, preto je vhodnejšie aplikovať hnojivá jednorazovo pred sejbou. Priemerné úrody semena sú kompenzované významnou pestovateľskou vlastnosťou - nízkym rozkonárovaním stonky, čo zaručuje rovnomernosť dozrievania a nízke straty pri mechanizovanom zbere.

Magik

Odroda bola vyšľachtená na Šľachtiteľskej stanici Malý Šariš. Východiskovým materiálom bola odroda-línia K 67-7/1 x Majak. V ŠOP skúšaná pod označením MS-33. Hospodárskymi vlastnosťami sa zaraďuje do skupiny modrosemenných odrôd morfínového typu s určením pre potravinárske využitie semena a spracovanie makovíc na farmaceutické účely. Rastliny sú stredne vysoké až vysoké, v priemere 1,35 m. Listy sú stredne dlhé, vajcovito kopijovité, stredne zeleno sfarbené, okraj listovej čepele zvlnený, členenie čepele perovitokalnné. Postavenie listov stredne až polo vzpriamené. Púčiky sú zelené až slabo sfarbené antokyanom. Kvety sú prevažne strednej veľkosti, farba korunných lupienkov biela, bazálna škvrna fialovošedá. Tobolka má vajcovitý až opaksrdcovitý tvar so slabým voskovým povlakom. Semeno je modré s priemernou HTS 0,60 g. Úrodnosť je vysoká a ročníkovo stabilná. Vyznačuje sa vysokým obsahom oleja v semene, pomerne veľkým podielom morfínu v tobolkách a vysokou odolnosťou proti nežiadúcemu otváraniu toboliek po dozretí. Odolnosť proti políhaniu a vyvracaniu je vysoká. Zdravotný stav je na úrovni povolených odrôd. Odroda Magik nemá špecifické požiadavky na agrotechniku. Optimálny termín sejby je včasne po rozmrznutí pôdy, keď to dovolí štruktúra v vlhkostné pomery v pôde. Odporúčaný výsevok je 0,80 - 1,20 kg/ha, v spone 250 x 100mm pri optimálnom počte 40 rastlín na meter štvorcový. Citlivosť voči povoleným pesticídom nebola zistená. Hnojenie dusíkom má vychádzať z pôdnych rozborov. Magik poskytuje vysoké a vyrovnané úrody semena a makovíc vo všetkých oblastiach pestovania maku, zvlášť v humídnejšej RVO a ZVO.

Major

Odroda Major bola v štátnych odrodových skúškach skúšaná v rokoch 2000-2001 pod označením MS - 74. Odroda Major bola vyšľachtená vo Výskumno-šľachtiteľskej stanici Malý Šariš. Major je modrosemenná odroda maku morfínového typu s neskorším vývojom od výsevu do zrenia ako odroda Gerlach. Kvitne za 76 dní od výsevu. Stredne veľká listová ružica nie je plstnatá a vyskytujú sa na nej biele škvrny. Stonka je veľmi dlhá (135,6 cm), stredne plstnatá s ojedinelým výskytom antokyánového sfarbenia a primárnym vetvením. Dvojito zúbkované listy so strednou voskovou vrstvou majú nažltlý odtieň. Biely korunný lupienok má fialovú celistvookrajovú tmavú škvrnu. Na okraji lupienkov sa vyskytujú zúbkované zárezy. Tyčinky sú bielej farby. Stredne dlhá (3,6 cm) nepukavá tobolka so stredným priemerom (3,5 cm) má širokoeliptický tvar s možnosťou výskytu obdĺžnikovitého tvaru. Rebrovanie je stredne silné, povrch tobolky bez voskovej vrstvičky, báza je plochého tvaru. Stigmatický disk je pagodovitý s výskytom širokomiskovitého tvaru. Laloky sú rebrované, obdĺžnikovité, počet stredný. Farba semena modravá.

Malsar

Odroda Malsar bola v štátnych odrodových skúškach skúšaná v rokoch 2000-2001 pod označením MS - 85. Odroda Malsar bola vyšľachtená vo Výskumno-šľachtiteľskej stanici Malý Šariš. Malsar je modrosemenná odroda maku morfínového typu so skorším vývojom od začiatku vegetácie do zrenia ako odroda Gerlach. Kvitne za 71 dní od výsevu. Listová ružica je malého priemeru bez plstnatosti a bielych škvŕn. Stonka s primárnym vetvením je stredne dlhá (122,5 cm), silne plstnatá s výskytom antokyánového sfarbenia. Dvojito zúbkované modravé listy majú silnú voskovú vrstvu. Na bielom korunnom lupienku sa nachádza celistvookrajová stredne silná fialová škvrna. Na okraji lupienkov sú zúbkované zárezy. Tyčinky majú bielu farbu. Veľká (3,63 cm) nepukavá tobolka stredného priemeru (3,5 cm) má širokoeliptický tvar s možnosťou výskytu obdĺžnikovitého tvaru. Vosková vrstva na tobolke je stredne silná, báza tobolky plochá, môže sa vyskytnúť i žliabkovitý tvar. Rebrovanie je silné. Stigmatický disk je širokomiskovitý - ojedinele pagodovitý s rebrovanými lalokmi. Počet lalokov stredný (12) obdĺžnikovitého tvaru. Farba semena sivá.

Maratón

Odroda Maratón bola v štátnych odrodových skúškach skúšaná v rokoch 1998-1999 pod označením MS-73. Je pôvodom zo Slovenskej republiky, od VÚRV Piešťany. Stredne skorá odroda, vegetačná doba 130 dní (o jeden deň skoršia ako odrody Gerlach a Opal), dĺžka rastliny stredne vysoká až vysoká (115 cm) s dobrou odolnosťou proti poliehaniu a vyvracaniu rastlín. Odolnosť proti nežiadúcemu otváraniu toboliek po dozretí má veľmi dobrú (0,60%). Farba semena je modrosivá. Farebná vyrovnanosť je dobrá.. Je to modrosemenná odroda maku siateho morfínového typu s určením na potravinárske využitie semena a spracovanie makovíc pre farmaceutické účely. Obsah morfínu v sušine toboliek je na úrovni registrovaných odrôd (0,54%). Zdravotný stav je dobrý , s dobrou odolnosťou proti helmintosporióze na tobolkách. Úroda semena je vyššia ako priemer kontrolovaných odrôd (100,5%) za 2 roky skúšok. Odroda Maratón je prispôsobená pôdnym a klimatickým podmienkam, dosahuje dobré a vyrovnané úrody v repnej a výrobnej oblasti, nižšie v zemiakovej výrobnej oblasti. V priemere za 2 roky skúšok dosiahla v RVO 103,3% a ZVO 99,1% v porovnaní s kontrolnými odrodami. Nemá špecifické požiadavky na agrotechniku. V osevnom postupe dáva spoľahlivé úrody po hnojenej okopanine, môže sa zaradiť aj po obilnine. Optimálny termín sejby je ihneď ako to dovolí štrukúra a vlhkostné pomery v pôde. Odporučený výsevok je 1,00-1,30 kg/ha v spone 0,25 x 0,10 m pri optimálnom počte rastlín 40 na meter štvorcový. Základné hnojenie uskutočňovať na jeseň, podľa výsledkov zásoby prístupných živín. Najúčinnejšie využitie dusíka u maku je pri hnojení v období vschádzania. Dávka dusíka po obilninách sa odporúča do 70 kg č.ž. na ha, po okopaninách do 40 kg č.ž. na ha. Citlivosť proti registrovaným pesticídom nebola zistená.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého. Bratislava : AT Publishing, 2000. 216 s. ISBN 80-88954-09-6.

Opal

Modrosemenná odroda, vyšľachtená na Výskumno-šľachtiteľskej stanici Malý Šariš, registrovaná v roku 1995. Prednosti: - odolná proti poliehaniu a vyvráteniu, odolná proti nežiadúcemu otváraniu toboliek, má dobrú odolnosť voči helmintosporióze a plesni makovej. Odroda má vysoký úrodový potenciál a stabilné úrody.Odroda Opal bola registrovaná v roku 1995. V roku 2005 bola jej registrácia predĺžená. Vznikla krížením materiálov K-158 x Majak. V ŠOS je zaraďovaná ako kontrolná odroda. Je registrovaná aj v Českej republike. Opal je stredne skorá modrosemenná odroda maku siateho s dĺžkou vegetačnej doby 126 dní. Je stredne vysoká (1,03 m) s dobrou odolnosťou proti poliehaniu. Odolnosť proti nežiadúcemu otváraniu toboliek po dozretí je veľmi dobrá ( 0,2% ). Farba semena je modravá s dobrou farebnou vyrovnanosťou. Hmotnosť tisíc semien je 0,52 g. Odroda je určená na potravinárske využitie semena a spracovanie makoviny na farmaceutické účely. Obsah morfínu v sušine toboliek je 0,62%. Obsah oleja v semene je 48,3%.Zdravotný stav je dobrý. Má dobrú odolnosť voči helmintosporióze a plesni makovej. Má vysoký úrodový potenciál a stabilné úrody. Dosahuje veľmi dobré úrody v repnej a zemiakárskej výrobnej oblasti.

Zdroj: Makové pole [online]. Dostupné na http://www.makovepole.sk

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- M. Bumbalová

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-08-05

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-03