Pšenica tvrdá

PŠENICA TVRDÁ – OZIMNÁ

Armelis

Majiteľom a prihlasovateľom odrody do štátnych odrodových skúšok je Istropol Solary a.s., Horné Mýto. Odroda Armelis bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 1999-2001 pod označením SO - 309. Armelis je stredne skorá odroda, stredného a. vyššieho vzrastu. Tvar klasu má paralelný, dlhý, stredne hustý s výskytom dlhých ostiniek na vrchole klasu. Farba klasu je biela, farba zrna je červená. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn bola v skúmaných rokoch 43,4 g. Potravinárska kvalita bola hodnotená stupňom 7. Odroda Armelis v kukuričnej výrobnej oblasti v rokoch 1999 a 2000 prekonala v úrodách priemernú úrodu kontrolných odrôd. V roku 2001 neprekonala úrodu kontrolných odrôd a v úrodách sa vyrovnala len odrode Brea. Odroda Armelis prekonávala v rokoch 1999-2001 kontrolnú odrodu potravinárskej kvality Ilonu o 0,7% a kontrolnú odrodu Brea o 5,2%.V repnej výrobnej oblasti v rokoch 1999-2001 prekonala v úrodách kontrolnú odrodu Brea o 7,4%. V zemiakovej výrobnej oblasti prekonala rokoch 1999-2001 úrodách kontrolnú odrodu Brea o 2%. Odroda Armelis je menej vhodná pre pestovanie v zemiakovej výrobnej oblasti. Odolnosť proti vyzimovaniu má dobrú, odolnosť proti poliehaniu má na úrovni kontrolných odrôd. Odolnosť proti múčnatke trávovej má priemernú na úrovni kontrolných odrôd, odolnosť proti hrdzi pšenicovej má dobrú, lepšiu ako kontrolné odrody. Odolnosť proti septórii má priemernú. Odolnosť proti hrdzi plevovej má na úrovni kontrolných odrôd. Odroda je vhodná pre pestovanie v kukuričnej výrobnej oblasti, najmä západného Slovenska a menej intenzívnych podmienkach v repnej výrobnej oblasti. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 5 miliónov klíčivých zŕn na hektár v kukuričnej a v zemiakovej výrobnej oblasti. V repnej výrobnej oblasti je odporučený výsevok 4,5 miliónov klíčivých zŕn na hektár.

Arida

Majiteľom a prihlasovateľom odrody do štátnych odrodových skúšok je Istropol Solary a.s., Horné Mýto. Odroda Arida bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 1998 - 2000 pod označením SO - 550. Arida je skorá odroda, stredného vzrastu. Tvar klasu má paralelný, hustý a krátky, s výskytom dlhých ostiniek na vrchole klasu, farba klasu je biela. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn bola v skúšaných rokoch 42,0 g. Potravinárska kvalita bola hodnotená 7-6. Odroda Arida v kukuričnej a repnej výrobnej oblasti v rokoch 1999 až 2000 dosiahla dobré úrody a prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd. Vysoké úrody dosiahla v kukuričnej výrobnej oblasti v suchom roku 2000, slabšie úrody dosiahla v roku 1998. V zemiakovej výrobnej oblasti neprekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd, vyrovnáva sa však v úrodách odrodám s potravinárskou akosťou. Odolnosť odrody Arida proti vyzimovaniu je dobrá, proti poliehaniu dobrá. Odolnosť proti múčnatke trávovej a septorií má priemernú, dobrú odolnosť má proti hrdzi pšenicovej. Odroda je vhodná pre pestovanie v kukuričnej a repnej výrobnej oblasti najmä na lokalitách západného Slovenska. Lepšie úrody dáva v suchších klimatických podmienkach. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 5,0 mil. klíč. zŕn na ha vo všetkých výrobných oblastiach.

Axis

Majiteľom odrody je firma Istropol Solary a.s., Horné Mýto. Odroda Axis bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 2000-2002 pod označením SO - 355. Axis je stredne skorá odroda, stredného vzrastu. Klas odrody má tvar paralelný je hustý a stredne dlhý s výskytom ostiniek. Farba klasu je biela. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn počas skúšok 39,6 g. Odroda má potravinársku kvalitu hodnotenú stupňom 8-7. Odroda Axis v kukuričnej výrobnej oblasti v rokoch 2000 a 2001 neprekonávala priemernú úrodu kontrolných odrôd. V úrodách prekonávala kontrolnú odrodu Breu o cca 1%. V roku 2002 v úrodách zaostáva za priemernou úrodou kontrolnej odrody Ilona o 3,5%. V repnej výrobnej oblasti zaostáva v úrodách za priemernou úrodou kontrolných odrôd. V rokoch 2000 a 2001 v tejto oblasti prekonávala v úrodách odrodu Breu o 5,4 %. V zemiakovej výrobnej oblasti neprekonáva v úrodách priemernú úrodu kontrolných odrôd. Odolnosť proti vyzimovaniu má odroda dobrú, odolnosť proti poliehaniu má priemernú až slabšiu. Odolnosť proti múčnatke trávovej má priemernú, odolnosť proti hrdzi pšenicovej má dobrú, lepšiu ako kontrolné odrody. Odolnosť proti septórii má približne na úrovni kontrolných odrôd. Odolnosť proti hrdzi plevovej má dobrú. Odolnosť proti fuzariózam v klasoch má lepšiu ako kontrolné odrody. Odroda je vhodná pre pestovanie v kukuričnej výrobnej oblasti a v repnej výrobnej oblasti. Menej vhodná je pre pestovanie v zemiakovej výrobnej oblasti. Dobré úrody dosahuje po lepších predplodinách. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 5,0 mil. klíč. zŕn na ha vo všetkých výrobných oblastiach.

Barbara

Odroda vyšľachtená na ŠS Solany, Slovosivo š. p. , krížením Danubia x Viginta, v štátnych odrodových pokusoch (ŠOP) skúšaná pod označením So 928. Barbara je skorá odroda, nízka, v priemere 880 mm. Klas osinkatý s výskytom osiniek len na špičke. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn (HTZ) 45,6 g. Technologická akosť menej stabilná, mlynárenská akosť (5-6), pekárenská akosť (5-7). Nadpriemerné úrody dáva v kukuričnej výrobnej oblasti (KVO) a v repnej výrobnej oblasti (RVO), kde okrem odrôd Ilona, Blava a Lívia prekonáva ostatné registrované odrody. V zemiakovej výrobnej oblasti (ZVO) a v horskej výrobnej oblasti (HVO) dáva iba priemerné a podpriemerné úrody. Odolnosť proti múčnatke trávovej a bieloklasosti ma strednú až dobrú, odolnosť proti hrdzi pšeničnej má dobrú, odolnosť proti hrdzi trávovej rase 34 má dobrú, proti rasám 11 a 14 strednú až slabšiu. Odolnosť proti hrdzi plevovej a braničnatke plevovej má strednú až slabšiu. Odolnosť proti vyzimovaniu má strednú až dobrú, odolnosť proti políhaniu má dobrá až veľmi dobrú. Vyhovujú jej teplejšie podmienky s rovnomerným rozdelením zrážok, menej vhodné sú suché lokality. Optimálny termín sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Odporúčaný výsevok v KVO a RVO je 5 mil. klíčivých zŕn na hektár. Ošetrenie proti poliehaniu nie je potrebné. Na chemickú ochranu proti listovým a klasovým chorobám nereagovala zvýšením úrod.

Bonita

Majiteľom odrody je firma Hordeum spol. s r.o. Sládkovičovo. Bonita bola v štátnych odrodových skúškach ŠOS skúšaná v rokoch 2000-2002 pod označením SK-22. Bonita je stredne skorá odroda, nižšieho až stredného vzrastu. Klas má tvar paralelný je hustý a stredne dlhý. Farba klasu je biela, klas je ostitý. Odroda počas skúšok dosiahla priemerná hmotnosť tisíc zŕn cca 47,3 g. Má potravinársku kvalitu hodnotenú stupňom 7. Odroda Bonita v kukuričnej výrobnej oblasti v rokoch 2000 a 2001 prekonávala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 2%. V roku 2002 v úrodách zaostáva za priemernou úrodou kontrolných odrôd o 3,0%. Podľa výsledkov ŠOS v rokoch 2000-2002 však prekonáva v úrodách kontrolnú odrodu potravinárskej kvality Ilonu cca o 3%. V repnej výrobnej oblasti sa v úrodách vyrovnáva priemernej úrode kontrolných odrôd. V zemiakovej výrobnej oblasti neprekonáva v úrodách priemernú úrodu kontrolných odrôd. Odolnosť proti poliehaniu má Bonita dobrú, lepšiu ako kontrolné odrody. Odolnosť proti múčnatke trávovej má priemernú, odolnosť proti hrdzi pšenicovej má zatiaľ dobrú, lepšiu ako kontrolné odrody. Odolnosť proti septórii má približne na úrovni kontrolných odrôd. Odolnosť proti hrdzi plevovej má dobrú. Odolnosť proti fuzariózam v klasoch má lepšiu ako kontrolné odrody. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 5,0 mil. klíč. zŕn na ha vo všetkých výrobných oblastiach. V testoch na zimovzdornosť odroda vykazovala slabšiu odolnosť proti vyzimovaniu, horšiu ako odroda Torysa a lepšiu ako odroda Sáva.

Eva

Majiteľom a prihlasovateľom odrody Eva do štátnych odrodových skúšok je Selekt, Výskumný a šľachtiteľský ústav a.s. Bučany. Odroda Eva bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 1998 – 2000 pod označením BU - 54. Eva je stredne skorá odroda, stredného až vyššieho vzrastu. Tvar klasu má paralelný, hustý, stredne dlhý s výskytom veľmi dlhých ostiniek na vrchole klasu, farba klasu je biela. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn v sledovaných rokoch bola 42,1 g. Odroda Eva má potravinársku kvalitu hodnotenú 7. Odroda Eva v kukuričnej výrobnej oblasti v rokoch 1998 až 2000 prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd s potravinárskou kvalitou o 3%, v repnej výrobnej oblasti prekonala priemernú úrodu všetkých kontrolných odrôd o 2% a priemernú úrodu kontrolných odrôd s potravinárskou kvalitou o 4%, v zemiakovej výrobnej oblasti slabšiu úrodu dosiahla v roku 1998, v roku 1999 prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 2% a v roku 2000 dosiahla úrodu na úrovni kontrolných odrôd. Eva má dobrú odolnosť proti vyzimovaniu, odolnosť proti poliehaniu má dobrú, priemernú len v intenzívnejších podmienkach pestovania. Odolnosť proti múčnatke trávovej má priemernú. Odolnosť proti septórii má slabšiu, proti hrdzi pšenicovej dobrú. Odroda je vhodná pre pestovanie v repnej výrobnej oblasti. V kukuričnej výrobnej oblasti viac pre lokality západného Slovenska. V zemiakovej výrobnej oblasti dosahuje len priemerné úrody. Najvhodnejšie sú hlinité i hlinitoílovité pôdy. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 4,5 mil. klíč. zŕn na ha v KVO a ZVO a 4 mil. klíč. zŕn na ha v RVO.

Istar

Majiteľom a prihlasovateľom odrody do štátnych odrodových skúšok je Istropol Solary a.s., Horné Mýto. Odroda Istar bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 1999-2001 pod označením SO - 85. Istar je stredne skorá odroda, stredného vzrastu. Klas má tvar pyramidálny, dlhý, stredne hustý s výskytom stredne dlhých ostiniek na vrchole klasu. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn bola v skúmaných rokoch 38,2 g. Potravinárska kvalita odrody bola hodnotená stupňom 4. Odroda Istar v kukuričnej výrobnej oblasti v rokoch 1999 a. 2001 prekonala v úrodách všetky kontrolné odrody. V repnej výrobnej oblasti prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 4,3%. V zemiakovej výrobnej oblasti prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 4,5%. Z kontrolných odrôd v zemiakovej výrobnej oblasti v úrodách neprekonala odrodu Torysa. Odolnosť proti vyzimovaniu má dobrú, odolnosť proti poliehaniu má na úrovni kontrolných odrôd, alebo o niečo lepšiu. Odolnosť proti múčnatke trávovej má priemernú a. slabšiu, odolnosť proti hrdzi pšenicovej má dobrú podstatne lepšiu ako kontrolné odrody. Odolnosť proti septórii má priemernú a slabšiu, proti hrdzi plevovej má dobrú a. priemernú. Odroda je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach, najmä však v kukuričnej a repnej výrobnej oblasti. V suchších podmienkach západného Slovenska sa môže pestovať i po horšej predplodine. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 5 miliónov klíčivých zŕn na hektár v kukuričnej a v zemiakovej výrobnej oblasti. V repnej výrobnej oblasti je odporučený výsevok je 4,5 miliónov klíčivých zŕn na hektár.

Lívia

Vyšľachtená v ŠS Sládkovičovo (K 3756-1-76 x Košútka) v SOZ skúšaná pod označením SR-591-62-83/Z. Trs polovzpriamený, výška porastu v priemere 84 cm. Klas biely, stredne hustý až riedky, osinatý, tvar hranolovitý, voskový povlak na počiatku kvetu slabý. Zrno podlhovasté, červené, polosklovité až múčnaté, HTZ v priemere 47 g. Obsah bielkovín vyšší, technologická akosť nízka (4). Raná odroda pre krmné účely, vhodná pre všetky oblasti SR a RO Moravy. Najvhodnejšie sú pôdy hlinité. Pomerne je tolerantný na klimatické podmienky, najlepšie vyhovujú teplejšie s dostatočným množstvom zrážok. Dobre znáša pestovanie i po obilninách, menej vhodnou predplodinou sú neskôr zberané okopaniny. Dosť odolná proti bieloklasosti, septorióze plevovej, hrdze trávnej, stredne odolná proti múčnatke trávnej a hrdze pšeničnej, proti hrdze plevovej rase clement má odolnosť slabšiu. Prezimovanie má stredné, je odolná proti poliehaniu. Optimálny termín siatia v KO a RO je do 10.10., v BO do 5.10. Výsev v RO 5,5 mil. klíč. zŕn, v RO a BO 6 mil. Aplikácia prípravku Retacel na zahustenie porastu sa odporúča pri počte rastlín pod 250 na m2 Nie je potrebné ošetrenie proti poliehaniu. V nižších oblastiach reaguje s1abšie na chemické ošetrenie proti listovým a klasovým chorobám. Pre vysokú výnosnosť a dobrú odolnosť proti poliehaniu odporúča sa pestovať vo všetkých výrobných oblastiach SR i v KO Moravy.

Malyska

Majiteľom a prihlasovateľom odrody Malyska do štátnych odrodových skúšok je VÚRV Piešťany. Odroda bola vyšľachtená na šľachtiteľskej stanici Malý Šariš. Malyska bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 1998 - 2000 pod označením MS - 944. Malyska je stredne skorá až neskoršia odroda. Odroda je stredného až vyššieho vzrastu. Tvar klasu má paralelný, hustý, s výskytom krátkych ostiniek na vrchole klasu, farba klasu je biela. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn je 43,6 g. Odroda nemá potravinársku kvalitu. Odroda Malyska v kukuričnej výrobnej oblasti v rokoch 1998 až 2000 prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 5%, v repnej a v zemiakovej výrobnej oblasti prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 4%. V teplejších oblastiach prekonáva v úrodách kontrolnú odrodu Torysa, kým v chladnejších podmienkach jej mierne ustupuje v úrodách. Malyska má strednú až dobrú odolnosť proti vyzimovaniu. Odolnosť proti poliehaniu má priemernú. Odolnosť proti múčnatke trávovej má dobrú. Odolnosť proti septórii má priemernú až dobrú a proti hrdzi pšenicovej priemernú až dobrú. Odroda je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach. Najvhodnejšie sú hlinité i hlinito-ílovité pôdy. V intenzívnejších podmienkach je vhodné ošetrenie odrody na ochranu proti poliehaniu. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 5,0 mil. klíč. zŕn na ha v KVO a ZVO a 4,5 mil. klíč. zŕn na ha v RVO.

Petrana

Majiteľom a prihlasovateľom odrody do štátnych odrodových skúšok je Hordeum, spol. s r.o., Sládkovičovo. Odroda Petrana bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúmaná v rokoch 1998 a 2001 pod označením SK - 38-1. Petrana je odroda stredne skorá, stredného vzrastu, bezostitá s výskytom stredne dlhých ostiniek na vrchole klasu. Klas má tvar paralelný, stredne dlhý a hustý. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn bola v skúšaných rokoch 37,6 g. Potravinárska kvalita odrody bola hodnotená stupňom 7. Odroda Petrana v kukuričnej výrobnej oblasti v rokoch 1998 a. 2001 prekonala v úrodách kontroly s potravinárskou kvalitou. Odrodu Ilona prekonala v úrodách o 2% a odrodu Brea o 4,5%. V rokoch 1998 a 2001 v repnej výrobnej oblasti prekonala odroda Petrana priemernú úrodu kontrolných odrôd s potravinárskou kvalitou o 1,0%. V zemiakovej výrobnej oblasti prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 2,0%. Z kontrolných odrôd s potravinárskou kvalitou prekonáva v tejto oblasti v úrodách odrodu Ilona o 4% a odrodu Brea o 6,8%. Odolnosť proti vyzimovaniu má dobrú, proti poliehaniu má dobrú. Odolnosť proti múčnatke trávovej má priemernú, proti hrdzi pšenicovej má slabú. Odolnosť proti septórii má priemernú, proti hrdzi plevovej priemernú. Odroda je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach. Najlepšie výsledky dosiahla v zemiakovej výrobnej oblasti. Vyššie úrody dosahuje po lepších predplodinách. V teplejších oblastiach je potrebná chemická ochrana odrody proti hrdzi pšenicovej. Optimálna doba sejby podľa prihlasovateľa je od 1. októbra do 15. októbra. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 5 miliónov klíčivých zŕn na hektár.

Soldur

Prvá čsl. odroda tvrdej pšenice vyšľachtená na Šľachtiteľskej stanici Solary krížením materiálov z tureckého sortimentu s materiálmi stanicovými. V štátnych odrodových skúškach bola zaradená pod označením SO-d-211. Trs polorozložitý až rozložitý. Steblo po celej dĺžke duté, v priemere 72 cm dlhé. List stredne dlhý, úzky, na začiatku matný zelený so silným osrienením. Klas biely, hranolovitý, čiastočne ihlanovitý, kratší až stredne dlhý, hustý, osinkatý, pri dozrievaní previsnutý. Pleva stredne široká až široká, pozdĺžne oválna až oválna, stredne dlhá. Zrno svetlo hnedé, stredne štíhle až štíhle. Objemová hmotnosť zrna 740 9/1, HTS 41,2 9, sklovitosť 59%. Odroda Solour je určená špeciálne pre výrobu cestovín. Pre dosadzovanie kvality zrna je nutné pestovať ju v teplých podmienkach kukuričnej oblasti. Stredne skorá odroda s nižšou odolnosťou proti vyzimovaniu má dobrú odolnosť proti múčnatke trávnej, hrdzi pšeničnej a plevovej rase Clement, slabšiu odolnosť proti hrdzi trávnej a plevovej rase Ibis a nízky až stredný vzrast, stredná odolnosť proti poliehaniu. Odporúča sa pestovať výhradne na stredných a ľahších pôdach kukuričnej oblasti Slovenska a Moravy najmä po včas zberaných predplodinách, najlepšie po včas zaoraných viacročných krmovinách, nie po obilninách. Vyžaduje včasný termín sejby, aby porasty ešte na jeseň fádne odnožili (maximálne do 5. septembra). Optimálna je dvojfázový zber pôsobiaci priaznivo na kvalitu zrna. Odporúčaný výsevok je 5,5 - 6,0 mil. klíčivých zŕn na hektár.

Vanda

Majiteľom a prihlasovateľom odrody do štátnych odrodových skúšok je VÚRV Piešťany, odroda bola vyšľachtená na šľachtiteľskej stanici Víglaš - Pstruša. Odroda Vanda bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 1998 - 2000 pod označením PS - 39/96. Vanda je skorá odroda s vegetačnou dobou na úrovni odrody Ilona. Odroda je stredného, až vyššieho vzrastu. Tvar klasu má paralelný, hustý s výskytom veľmi krátkych ostiniek na vrchole klasu, farba klasu biela. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn je 45,7 g. Odroda má potravinársku kvalitu hodnotenú 7. Odroda Vanda v kukuričnej a v repnej výrobnej oblasti v rokoch 1998 až 2000 prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 3%. V zemiakovej výrobnej oblasti dosiahla odroda veľmi dobré úrody, priemernú úrodu kontrolných odrôd prekonala o 8%. Odroda je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach predovšetkým v zemiakovej výrobnej oblasti. Vanda má dobrú odolnosť proti vyzimovaniu. Odolnosť proti poliehaniu má dobrú, priemernú v intenzívnejších podmienkach pestovania. Odolnosť proti múčnatke trávovej má dobrú o niečo lepšiu ako kontrolné odrody. Odolnosť proti septórii má priemernú, proti hrdzi pšenicovej a hrdzi plevovej má slabšiu. Odroda je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach predovšetkým v zemiakovej výrobnej oblasti. Najvhodnejšie sú hlinité i hlinito-ílovité pôdy. V intenzívnejších podmienkach dáva ešte uspokojivé úrody i na ťažších pôdach. V intenzívnejších podmienkach je vhodné ošetrenie na ochranu proti poliehaniu. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Odroda nie je vhodná pre neskoršie sejby. Výsevok odporučený prihlasovateľom je 4,5 mil. klíč. zŕn na ha v KVO a RVO a 5 mil. klíč. zŕn na ha v ZVO.

Velta

Majiteľom a prihlasovateľom odrody do štátnych odrodových skúšok je Istropol Solary a.s., Horné Mýto. Odroda Velta bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 1998 - 2000 pod označením SO - 16. Velta je stredne skorá odroda, stredného vzrastu. Tvar klasu má pyramidálny. Klas má stredne hustý a dlhý s výskytom stredne dlhých ostiniek na vrchole klasu, farba klasu je biela. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn v sledovaných rokoch bola 39,8 g. Potravinárska kvalita odrody bola hodnotená stupňom 5. Odroda Velta v kukuričnej výrobnej oblasti v rokoch 1998 až 2000 dosiahla dobré úrody a prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd až o 6%, v repnej výrobnej oblasti prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 3% a v zemiakovej výrobnej oblasti prekonala priemernú úrodu kontrolných odrôd o 2%. Odroda je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach. Velta má dobrú odolnosť proti vyzimovaniu i proti poliehaniu. Odolnosť proti múčnatke trávovej a septórií má priemernú. Odolnosť proti hrdzi pšenicovej má dobrú, proti hrdzi plevovej slabšiu. Odroda je vhodná pre pestovanie vo všetkých výrobných oblastiach, ale najmä v kukuričnej výrobnej oblasti na lokalitách západného Slovenska. Najvhodnejšie sú hlinité i hlinito-ílovité pôdy. Optimálna doba sejby je od 25. septembra do 10. októbra.Výsevok odporučený prihlasovateľom je 5,0 mil. klíč. zŕn na ha vo všetkých výrobných oblastiach.

Vendur

Odroda bola vyšľachtená v Istropol ŠSP Solary, š.p. krížením Parus x 82-d-238. V ŠOS bolia skúšaná v rokoch 1993-1995 pod označením SO-d 546. Odroda Vendur je o jeden – dva dni skoršia ako odroda Soldar. Je stredného vzrastu (81 cm). Klas je ostitý, stredne dlhý, hustý, paralelný až pyramidálny. Farba osti je svetlo hnedá. Cestovinárska kvalita odrody bola hodnotená nasledovne: podľa priemerných hodnôt nevyhovuje požiadavkám STN na TD a to objemovou hmotnosťou, obsahom prímesí a sklovitosťou. Múka mala vyšší obsah popola, čím nespĺňala požiadavky normy. Kladne je hodnotený vyšší obsah mokrého lepku v múke a farebný odtieň múky je uspokojivý. Napriek tomu, že zrno nevykazuje optimálne parametre z hľadiska požiadavky STN, môže sa z neho vyrobiť cestovinárska múka uspokojivej farby a cestoviny, ktoré spĺňajú senzorické požiadavky na spotrebiteľskú kvalitu, farbu, varivosť, odolnosť proti skusu, toleranciu k rozvareniu. Odroda Vendur, ako tvrdá pšenica bola skúšaná na vybraných lokalitách v KVO, kde prekonávala v úrodách kontrolnú odrodu Soldar. V úrodách zakolísala len vo vlhšom roku 1995. Odroda má odolnosť proti vyzimovaniu približne na úrovni odrody Soldur. Odolnosť proti poliehaniu má strednú až slabšiu. Odolnosť proti múčnatke trávovej. hrdzi pšenicovej má dobrú až strednú. odolnosť proti hrdzi plevovej a hrdzi trávovej má strednú až slabšiu. odolnosť proti fuzariózam má strednú až slabšiu. V množiteľských porastoch je potrebná ochrana proti fuzariózam, najmä vo vlhších ročníkoch. Osivo je tiež vhodné moriť kvalitným moridlom proti fuzariózam. Optimálna doba sejby je od 20. septembra do 5. októbra. Odporučený výsevok je 5 mil. klíč. zŕn na ha v intenzívnejších podmienkach i 4.5 mil klíč. zŕn na ha.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a publikoval: SlPK pri SPU v Nitre (Ľ. Jedličková)

Dátum poslednej aktualizácie: 2012-07-30