Hrach siaty pravý

HRACH PRAVÝ

Bora

Odroda vyšľachtená na VÚZ Nové Zámky, bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) na DUS skúšaná, pod označením NZ-921/88. Vznikla krížením odrôd Palas x Frisette. Bora je poloskorá odroda hrachu dreňového. Je cca o 10 dní neskoršia ako štandarda Bohdan, a o 15 dní neskoršia ako Gloriosa. Vytvára nižší až stredne vysoký, stredne poliehavý porast, s tmavo zeleným, stredne veľkým až veľkým olistením, bez sivého nádychu, s veľmi slabým zúbkovaním. Kvety má biele. Struky má stredne až tmavo zelené, stredne veľké (7,5 11,2 cm), slabo konkávne zakrivené, s tupým zakončením, s pergamenom. Priemerný počet zŕn v struku je 9. Zrno je stredne zelené, veľké (94,1 % v kategórii 8-10 mm a 1,8 % nad 10 mm). HTS semena je 166 g. Vhodná je na priamy konzum i priemyselné spracovanie konzervovaním a mrazením. Má dobré chuťové vlastnosti. Zdravotný stav má dobrý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia, viniča hroznorodého a okrasných rastlín : platná od roku 2002. 2002. Bratislava : AT Publishing. 185 s. ISBN 80-88954-18-5.

Expres

Odroda vyšľachtená firmou Lestra & Co. s.r.o., bola v štátnych odrodových skúškach na DUS skúšaná pod označením KN-1/99. Vznikla krížením odrôd Karina x Palas. Expres je skorá až veľmi skorá odroda hrachu dreňového. Skorosťou je na úrovni odrody Gloriosa, a o 5 dní skoršia ako štandarda Bohdan. Vytvára nižší až stredne vysoký, stredne poliehavý porast, so stredne veľkým až veľkým, stredne až tmavo zeleným olistením, bez sivého nádychu, s veľmi slabým zúbkovaním zúbkovania. Kvety má biele až krémové. Struky má stredne zelené, stredne dlhé až dlhé (8,4/1,3 cm), stredne konkávne zakrivené, so špicatým zakončením, s pergamenom. Priemerný počet zŕn v struku je 7. Zrno je stredne zelené, veľké (38,2 % v kategórii 8-10 mm a 57,2 % nad 10 mm). HTS semena je 239 g Vhodná je na priamy konzum i priemyselné spracovanie konzervovaním a mrazením. Má dobré chuťové vlastnosti. Zdravotný stav má dobrý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia, viniča hroznorodého a okrasných rastlín : platná od roku 2002. 2002. Bratislava : AT Publishing. 185 s. ISBN 80-88954-18-5.

Felix

Odroda vyšľachtená firmou Selekt VŠÚ, ŠS Horné Chlebany, krížením odrôd Rurik x Estafette x Rurik. V ŠOS bola skúšaná pod označením HC-3108. Patrí medzi skoré odrody hrachu dreňového (o 1-2 dni neskoršia ako Bohdan, o 8 dní skoršia ako Ctirad). Tvorí stredne vysoký, sýtozelený, menej poliehavý porast. Struky má stredne veľké až veľké so 6-7 veľkými, tmavšie zelenými zrnami prevažne vo veľkostnej skupine 8-10 mm (70,5 %). Výťažnosť zrna je priemerná. Zdravotný stav má dobrý. Vhodná je na priamy konzum i na priemyselné spracovanie.

Zdroj: Listina povolených odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého : platná od roku 1994. [1994]. Bratislava : Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky. 151 s. ISBN 80-967201-1-2.

Garant

Odroda vyšľachtená firmou Lestra & Co. s.r.o., bola v štátnych odrodových skúškach na DUS skúšaná pod označením KN-3/99. Vznikla krížením odrôd Markata x Stop. Garant je stredne neskorá odroda hrachu dreňového. Je o 11 dní neskoršia ako štandarda Bohdan, a o 16 dní neskoršia ako Gloriosa. Vytvára nižší, stredne poliehavý porast, so stredne až tmavo zeleným, stredne veľkým až veľkým olistením, so sivým nádychom, bez zúbkovania. Kvety má biele až krémové. Struky má stredne zelené, stredne veľké (8,2/1,3 cm), slabo konkávne zakrivené, s tupým zakončením, s pergamenom. Priemerný počet zŕn v struku je 8. Zrno je svetlo až stredne zelené, stredne veľké (78,7 % v kategórii 8-10 mm a 17,3 % nad 10 mm). HTS semena je 187 g. Vhodná je na priamy konzum i priemyselné spracovanie konzervovaním a mrazením. Má dobré chuťové vlastnosti. Zdravotný stav má dobrý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia, viniča hroznorodého a okrasných rastlín : platná od roku 2002. 2002. Bratislava : AT Publishing. 185 s. ISBN 80-88954-18-5.

Glora

Odroda Glora, vyšľachtená slovenskou firmou Lestra & Co.s.r.o., Nesvady, bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v roku 1999-2000. Vznikla krížením odrôd: Zázrak z Kelvedonu x Gloriosa. Je to neskorá odroda hrachu dreňového, o 11 dni neskoršia ako štandarda Bohdan. Vytvára stredne vysoký, stredne poliehavý porast, s tmavo zeleným stredne veľkým až veľkým olistením, so zúbkovaním. Kvety má biele. Struky má stredne až tmavo zelené, dlhé (cca 10,0 cm), stredne široké až široké (cca 1,8 cm), stredne konkávne zakrivené, so špicatým zakončením, s pergamenom. Zrno je stredne až tmavo zelené, stredne veľké (52,8 % v kategórii 8-10 mm a 46,5 % nad 10 mm). Má priemernú výťažnosť zeleného zrna. V ŠOS v dvojročných priemeroch (6 OP) boli úrody trhových strukov o 0,6 % nižšie ako štandarda Bohdan o 0,3 % vyššie ako priemer odrôd. Úrody zeleného zrna boli o 12,1 % nižšie ako štandarda a o 2,7 % nižšie ako priemer odrôd. Pri dostatku tepla a vlahy dáva dobré úrody. Vhodná je na priamy konzum i priemyselné spracovanie konzervovaním a mrazením. V degustačných skúškach mrazeného zeleného zrna dosiahla 7,7 bodov (bodové hodnotenie 1-9) Má dobré chuťové vlastnosti. Zdravotný stav má dobrý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia, viniča hroznorodého a okrasných rastlín. 2001. Bratislava : AT Publishing. 179 s. ISBN 80-88954-14-2.

Hermés

Odroda Hermés, vyšľachtená firmou Zelseed spol. s r.o, Horná Potôň, bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) na DUS skúšaná v rokoch 2001-2002, pod označením HP-H 1. Veľmi skorá až skorá odroda hrachu dreňového. Skorosťou je na úrovni odrody Avola, a cca o 5 dní skoršia ako štandarda Bohdan. Vytvára nižší, stredne poliehavý porast, s malým až stredne veľkým, stredne zeleným olistením, s voskovým povlakom, bez sivého nádychu a bez zúbkovania. Prílistky v tvare „zajačieho ucha“ chýbajú. Kvety má biele. Struky má stredne zelené, stredne veľké (7,5/1,4 cm), rovné až veľmi slabo konkávne zakrivené, s tupým zakončením, s pergamenom. Priemerný počet zŕn v struku je 7. Zrno je svetlo až stredne zelené, stredne veľké (74,3 % v kategórii 8-10 mm a 4,2 % nad 10 mm). Výťažnosť zrna je 36 % pri 10,8 PAN. HTS semena je stredná až veľká (191 g) Vhodná je na priamy konzum i priemyselné spracovanie konzervovaním. Má dobré chuťové vlastnosti. Zdravotný stav má dobrý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. 2003. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 35, čiastka 13, s. 154-155.

Knieža Andrej

Odroda Knieža Andrej, vyšľachtená súkromnou šľachtiteľkou Martou Škultétyovou (Kráľová pri Senci), bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v roku 1999-2000. Vznikla krížením odrôd: Zázrak z Kelvedonu x Gloriosa. Je to neskorá odroda hrachu dreňového, je o 11 dní neskoršia ako štandarda Bohdan. Vytvára stredne vysoký, stredne poliehavý porast, s tmavo zeleným stredne veľkým až veľkým olistením, so zúbkovaním. Kvety má biele. Struky má stredne až tmavo zelené, stredne dlhé až dlhé (cca 9,0 cm), stredne široké, stredne konkávne zakrivené, so špicatým zakončením, s pergamenom. Zrno je stredne až tmavo zelené, stredne veľké (53,4 % v kategórii 8-10 mm a 44,8 % nad 10 mm), výťažnosť zeleného zrna priemerná. V ŠOS v dvojročných priemeroch (6 OP) boli úrody trhových strukov o 2,5 nižšie ako štandarda Bohdan, a o 1,6 % nižšie ako priemer odrôd. Úrody zeleného zrna boli o 16,8 % nižšie ako štandarda a o 8,0 % nižšie ako priemer odrôd. Pri dostatku tepla a vlahy dáva dobré úrody. Vhodná je na priamy konzum i priemyselné spracovanie konzervovaním a mrazením. V degustačných skúškach mrazeného zeleného zrna dosiahla 7,7 bodov (bodové hodnotenie 1-9). Má dobré chuťové vlastnosti. Zdravotný stav má dobrý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia, viniča hroznorodého a okrasných rastlín. 2001. Bratislava : AT Publishing. 179 s. ISBN 80-88954-14-2.

Luka

Odroda Luka, vyšľachtená slovenskou firmou Lestra & Co. s.r.o., Nesvady, bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v roku 1999-2000. Vznikla krížením odrôd Palas x Frisette. Je to stredne skorá odroda hrachu dreňového, je o 7 dní neskoršia ako štandarda Bohdan, a o 4 dni skoršia ako neskorá odroda Elkan. Vytvára nízky až stredne vysoký, stredne poliehavý porast, s tmavo zeleným, stredne veľkým až veľkým olistením, s veľmi slabým zúbkovaním. Kvety má biele. Struky má tmavo zelené, dlhé (cca 7,5 cm), stredne široké (cca 1,2 cm), stredne konkávne zakrivené, s tupým zakončením, s pergamenom. Zrno je stredne až tmavo zelené, stredne veľké (91,6 % v kategórii 8-10 mm a 1,0 % nad 10 mm), výťažnosť zeleného zrna priemerná. Je veľmi úrodná. V ŠOS v dvojročných priemeroch (6 OP) dala úrody trhových strukov o 25,5 % vyššie ako štandarda Bohdan a o 12,3 % vyššie ako priemer odrôd. Úrody zeleného zrna dala o 24,9 % vyššie ako štandarda a o 15,9 % vyššie ako priemer odrôd. Vhodná je na priamy konzum i priemyselné spracovanie konzervovaním, prípadne i mrazením. V degustačných skúškach mrazeného zeleného zrna dosiahla 6,4 bodov (bodové hodnotenie 1-9) Má dobré chuťové vlastnosti. Zdravotný stav má dobrý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia, viniča hroznorodého a okrasných rastlín. 2001. Bratislava : AT Publishing. 179 s. ISBN 80-88954-14-2.

Minox

Je skorá až stredne skorá odroda hrachu záhradného - dreňového, vyšľachtená firmou SELEKT Bučany, šľachtiteľská stanica Horné Chlebany, medziodrodovým krížením spojeným so selekciou /(Frimento x Estafette) x Palas / x Palas Waverton.. Je o 3 dni neskoršia ako Bohdan, nižšieho vzrastu, porast modrozelenej farby so šedým nádychom. Struky sú stredne dlhé. stredne široké, tmavozelené, mierne zakrivené. s tupým zakončením. Zrno je stredne až svetlo zelené, stredne veľké (82,2 % v kategórii 8-10 mm). Je veľmi úrodná s dobrou výťažnosťou zeleného zrna. Je vhodná na priamy konzum i konzervárenské spracovanie. Zdravotný stav má dobrý. Je menej náchylná na antrakózu. Nemá zvláštne požiadavky na agroekologické podmienky. Stabilné úrody dáva i v menej priaznivých podmienkach. Vyššie úrody dosahuje v pôdach dobre zásobených živinami a pôdnou vlahou. prípadne s možnosťou použitia závlahy v období kvitnutia.

Zdroj: Listina povolených odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého : platná od roku 1996. [1996]. Bratislava : Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky. 224 s. ISBN 80-967536-0-6.

Slovenský expres

Vyšľachtená odroda výberom z obchodného osiva typu svetovej odrody Expres (synonymá: Expres-Alaska, Vorbote) a povolená v r. 1943. Struk je krátky, rovný, tupo zakončený, svetlo žltozelený. Počet zŕn v struku väčšinou 5-8. Semeno je guľaté, hladké alebo jamkovité až čiastočne slabo vráskavé, stredne veľké až malé, svetlo zelené až svetlo šedozelené. Rastlina je polovysoká, počet internódií 2-3. Tvar lístkov je vajcovitý až široko vajcovitý, špička väčšinou zaguľatená, okraj menej často zúbkovaný. Kresba na palistoch menej výrazná až slabá. Kvet je biely, najčastejšie jednotlivý, strieška stredne veľká až väčšia, s bázou rovnou alebo až slabo oblúkovito prehnutou. Horné kališné lístky sú dlhé, stredne široké, tupo špicaté, s pretiahnutou špičkou. Patrí k najskorším odrodám nášho sortimentu záhradného hrachu. Je to výnosná odroda, vhodná k priamemu konzumu. Znáša veľmi skorý výsev. Je polovysokého vzrastu a málo odoláva poliehaniu. Zrno v technickej zrelosti je stredne veľké, chuťovo málo akostné, najmä v prezretom stave. Pri nedostatku vlahy predčasne ukončuje rast a dáva slabšie výnosy strukov.

Zdroj: Schmidt, Jan a kol. 1964. Povolené odrůdy zelenin. Praha: SZN. 175, [8] s.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikoval: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Publikované: 2014-02-17

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-17