Kaleráb

KALERÁB

Kvetoslavovský modrý

Do ŠOP ho prijali v r. 1954 a v r. 1958 mu priznali originalitu a zapísali do listiny povolených odrôd. Vyšľachtený výberom z krížencov odrôd Viedenská modrá x Roggliho biela. Je to skorý poľný kaleráb, buľva plocho guľatá až sploštená, prechod do koreňa náhly, farba tmavofialová, vrchol rovný, u vyšších typov vypuklý. Dužina bielozelená, u vyspelejších žltobiela, zelenkavá pri šupke, s výraznými cievnymi zväzkami. Vňať vzpriamená, jemnejšia, dosť vysokého vzrastu. Hlúbik nízky, len ojedinele viac ako 2 cm dlhý, s náhlym, pri vyšších typoch niekedy pozvoľným prechodom do buľvy. List je špicato vajcovitý, užší, báza čepele je stredne až bohato členená, okraje prevažne husto a ostro zúbkované. Farba sýto zelená, len niektoré staršie listy sú fialovo škvrnité. Stopka tenká, dlhá, červenofialová, mladšie listy majú ružovú alebo svetlozelenú. Je to dobrá odroda pre skoré a zvlášť letné zbery, lebo je menej drevnatá. Nie je vhodná pre veľmi skoré poľné pestovanie (s výnimkou pestovania v kukuričnej výrobnej oblasti) a pre rýchlenie, pretože má silný sklon k vybiehaniu do kvetu. Pri rýchlení má pomerne neskorý vývoj a zle vyfarbuje buľvy a bázu stopky. Vegetačná doba od výsevu do zberu je 95-110 dní, pri letnom výseve 85-90 dní. Vo veľmi teplých podmienkach s intenzívnym slnečným žiarením sa skorosťou vyrovnáva bielym skorým odrodám. Skorosť zvyšuje použitie črepníkovej alebo balíčkovej sadby. Môže byť pestovaná i z priameho výsevu, najmä ako následná kultúra pre jesenný zber, vyžaduje však čisté, nezaburinené pôdy a ochranu pred skočkami po výseve. Spon výsadby 25-30 cm.

Zdroj: SCHMIDT, Jan a kol. 1964. Povolené odrůdy zelenin. Praha: SZN. 175, [8] s.

Zdroj: 100 rokov šľachtenia rastlín na Slovensku. 1970. Bratislava : Príroda. 527 s.

Lila

Odroda Lila, vyšľachtená slovenskou firmou LESTRA & CO. s.r.o. bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) na DUS skúšaná v rokoch 2001-2003. Neskorá odroda tmavofialového kalerábu, vhodná na letné až jesenné poľné pestovanie. Vysoká, stredne olistená rastlina s polovzpriamenými, dlhými až stredne dlhými, vajcovitými až široko vajcovitými, modravými listami s tmavo fialovou nervatúrou, so silným osrienením, strednou bublinatosťou, má stredný hlúbik a veľkú, priečne elipsovitú buľvu, tmavo fialovej farby. Buľva má dužinu s ojedinelým výskytom lignínových vlákien. Je odolná voči praskaniu a vybiehaniu do kvetu. Začiatok drevnatenia je veľmi neskorý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. 2004. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 36, čiastka 17, s. 168.

Omar

Odroda Omar vyšľachtená slovenskou firmou Zelseed spol. s r.o. bola v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná v rokoch 1998-1999 pod označením HP-KB/l. Je to modrá poloskorá odroda pre jarné alebo jesenné pestovanie vo voľnej pôde, určená pre priamy trh. Má veľký vzrast, stredne veľké, vajcovité listy so stredne dlhými a hrubými listovými stopkami a stredne veľkou, prevažne plocho guľovitou buľvou s pomerne kvalitnou jemnou dužinou len s ojedinelými lignínovými vláknami. Má strednú odolnosť proti drevnateniu a praskaniu buliev.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého. 2000. Bratislava : AT Publishing. 216 s. ISBN 80-88954-09-6.

Tomasíno

Odroda Tomasíno, vyšľachtená slovenskou firmou LESTRA & CO. s.r.o., bola skúšaná v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) na DUS v rokoch 2004-2005 pod označením KN 10/02. Skorá až stredne skorá hybridná odroda bielozeleného kalerábu, s kvalitnou jemnou dužinou, je vhodná na rýchlenie i poľné pestovanie. Stredne vysoká rastlina s polovzpriamenými až vodorovnými, stredne dlhými, vajcovitými, bielozelenými listami, so stredným osrienením, slabou bublinatosťou, má nízky až stredný hlúbik a stredne veľkú, priečne elipsovitú buľvu, bielozelenej farby. Buľva má jemnú dužinu bez lignínových vlákien, je vysoko odolná voči praskaniu a vybiehaniu do kvetu. Začiatok drevnatenia je neskorý.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd. 2007. In Vestník Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky, roč. 39, čiastka 11, s. 157.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikoval: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Publikované: 2014-02-17

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-17