Drieň obyčajný

DRIEŇ OBYČAJNÝ

Alex

Odroda Alex bola vyšľachtená vo Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín, a.s., v Bojniciach. Vznikla hybridizáciou výberov prírodných populácií druhu z lokalít obcí Dolné Vestenice a Horné Vestenice a následnou selekciou v hybridnom potomstve. V štátnych odrodových skúškach na DUS bola skúšaná v rokoch 2001-2002 pod pracovným označením BO 2035. Alex je odroda s veľkými, neskoro dozrievajúcimi plodmi. Stromy sú silného vzrastu, stredne husté s rozložitým habitusom. Hlavné konáre sú dlhé, vzpriamené s kratším, vzpriamene rastúcim postranným obrastom. Odolnosť proti mrazu v dreve i v kvete je veľmi dobrá. Plody sú veľké (váha 100 plodov 423 g), hruškovitého tvaru. Sú tmavo červenej farby s hladkým lesklým povrchom. Šupka je tenká, pri jedle nevadí. Dužina je tuhá, tmavšie červená s typickou trpkou chuťou. Kôstka má pretiahnutý, ku koncu zašpicatený tvar. Od dužiny je veľmi ľahko oddeliteľná. Termín dozrievania je neskorý, až v prvej polovici septembra. Plody sa pri zbere neotláčajú, veľmi dobre znášajú transport. Odroda sa vyznačuje vysokým stupňom odolnosti proti chorobám a škodcom. Môže sa pestovať bez chemickej ochrany.

Devín

Odroda bola vyšľachtená výberom z prírodného materiálu lokalít Vihorlatu, Strážovskej hornatiny a Moravského predhoria. V štátnych odrodových skúškach bola zaradená pod označením 2-65-P. Ker je guľovitého tvaru. Dorastá do výšky 2,8 m. Hlavné výhony sú nepoliehavé, hnedého zafarbenia a na ich koncoch sa odlupuje borka v tenkej šedej vrstve. Listy majú pretiahnuto elipsovitý tvar s výraznou šiškou na konci. Žilnatina je výrazná. Stopka listu je krátka. Kvety sa sústreďujú v okolíkoch v počte 25-50. Sú štvorpočetné so spodným semenníkom. Plody v období technologickej a konzumnej zrelosti majú rubínovú červeň. Sú veľkosťou a tvarovo vyrovnané, s priemernou dĺžkou 23 mm a šírkou 12 mm, pretiahnuto elipsovitého až oválneho tvaru. Devín dosahuje vysokú a pravidelnú plodnosť, plody majú výhodnú veľkosť a vysoký podiel dužiny. Kvitne v druhej polovici marca, technologická a konzumná zrelosť nastupuje v druhej dekáde septembra. Kvety sú odolné voči nízkym teplotám. Cukornatosť (refraktometricky) činí 19%, obsah vitamínu C 230 mg %. Zber je možné robiť striasaním. Priemerný výnos činí 32 kg na ker, čo je 25 t/ha. Veľmi vhodný aj do suchších oblastí Slovenska.

Expres

Odroda Expres bola vyšľachtená na Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín, a.s., v Bojniciach. Vznikla hybridizáciou výberov prírodných populácií druhu z lokalít obcí Dolné Vestenice a Horné Vestenice a následnou selekciou v hybridnom potomstve. V štátnych odrodových skúškach na DUS bola skúšaná v rokoch 2001-2002 pod pracovným označením BO 2034. Expres je odroda s veľkými, jasne červenými, skoršie dozrievajúcimi plodmi. Stromy sú stredne vzrastné, redšie s rozložitým habitusom. Hlavné konáre sú dlhé, vzpriamené so stredne dlhým, rovno rastúcim postranným obrastom. Odolnosť dreva proti mrazu je veľmi dobrá. Začiatok kvitnutia je skorý. Podľa priebehu počasia začína odroda zvyčajne kvitnúť už v polovici marca. Odolnosť kvetov proti nízkym teplotám je v porovnaní s ostatnými odrodami slabšia. Plody sú veľké (váha 100 plodov 375 g), elipsovitého až valcovitého tvaru. Sú jasne červenej farby s hladkým lesklým povrchom. Šupka je tenká, pri jedle nevadí. Dužina je stredne tuhá, bledšie červená. Kôstka má pretiahnutý elipsovitý tvar. Je ťažko oddeliteľná od dužiny. Chuť je typická pre tento druh - sladkokyslá, trpkastá. Termín dozrievania je skorý, už v druhej polovici augusta. Po dozretí plody rýchlo opadávajú. Odroda sa vyznačuje vysokým stupňom odolnosti proti chorobám a škodcom. Môže sa pestovať bez chemickej ochrany.

Maxim

Vysoko úrodná odroda s veľkými plodmi. Vznikla selekciou z rastlín po indukovanej polyploidii aplikáciou kolchicínu. Odroda uvedená VÚOOD a.s. Bojnice v roku 2009. Strom je stredného vzrastu, so stredne hustou korunou s krátkym postranným obrastom. Listy sú stredne veľké bledozelenej farby, po okrajoch mierne zvlnené. Kvety sú usporiadané v okolíkoch. Korunné lupienky sú zlato žltej farby. Blizna je v rovnakej úrovni ako peľnice. Kvitnúť začína v druhej polovici marca. Plody sú veľké (s hmotnosťou 100 plodov 362 g), veľkostne i tvarovo vyrovnané. Dužina je tmavočervenej farby s veľmi dobrou sladko kyslou chuťou. Kôstka je stredne veľká, od dužiny je oddeliteľná. Plody dozrievajú v prvej polovici septembra. Pri zbere sa neotláčajú, dobre znášajú transport. Dobre rastie v pôdach s neutrálnou až zásaditou reakciou. Je prispôsobivý a môže sa pestovať vo všetkých oblastiach vhodných na pestovanie ovocia. Odolnosť proti mrazu v dreve i kvete je veľmi dobrá. Netrpí chorobami a škodcami. Bohato a pravidelne rodí. Plody majú vysokú nutričnú hodnotu, sú vhodné na priamy konzum v čerstvom stave i na spracovanie. Rastlina má bohatý koreňový systém, spevňuje pôdu a zabraňuje erózii. Pre skoré kvitnutie je významná pre včely.

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Titus

Odroda bola vyšľachtená výberom z prírodného materiálu lokalít Vihorlatu, Strážovskej hornatiny a Moravského predhoria. V štátnych odrodových skúškach bola zaradená pod označením 8-66-PK. Kry odrody Titus dosahujú výšku 3,6 m, majú dlhé a vzpriamené výhony s dlhším previslým postranným obrastom. Listy pretiahnutého tvaru majú zvlnený okraj. Na hornej strane sú lesklé a sýtozelené, na spodnej strane matné a bledozelené. Kvety sa sústreďujú v okolíkoch. Tmavočervené plody sú oválneho až mierne hruškovitého tvaru s priemernou dĺžkou 24 mm a šírkou 13 mm. Titus sa vyznačuje pravidelnou a vysokou plodnosťou. Plody vynikajú vysokým podielom dužiny. Kvitne v prvej dekáde marca. Technologická a konzumná zrelosť nastupuje koncom augusta. Kry sú rezistentné voči chorobám i voči nízkym teplotám, a to ako v kvete, tak i v dreve. Má vysokú životnosť. Titus je možno zberať mechanizovane striasaním. Priemerný výnos na ker činí 36 kg, čo je 29 t/ha. Obsah vitamínu C činí 206 mg % na 100 g, cukornatosť (refraktometricky) 21,3%. Je to málo náročná odroda, dostatočne mrazuvzdorná, vhodná aj do okrajových, chladnejších podmienok pestovania (podhorské oblasti), pomerne odolná voči chorobám a škodcom.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-17

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-04