Jabloň domáca

JABLOŇ DOMÁCA

Hontianske (Končiarky)

Táto sorta pochádza z bývalej Hontianskej župy. Je to pravdepodobne semenáč, ktorý vznikol náhodne. Má viac typov. Stromy nie sú náročné na polohu, darí sa im dobre aj vo vyšších i chladnejších polohách, lepšie sú chránené polohy, kde plody nezráža vietor. Uspokojí sa aj s horskou pôdou. Stromy tvoria široko ihlancovité koruny s ovisnutými spodnými konármi. Letorasty vytvára tenké a dlhé, v dôsledku čoho potrebuje častejšie presvetľovanie koruny. Listy sú úzke, dlhé, hrotité, na spodnej časti plstnaté, na vrchnej tmavozelené a lesklé. Rodiť začína neskôr, potom rodí pravidelne a bohato. Plody sú stredne veľké, kužeľovitého tvaru, s najväčšou šírkou v spodnej tretine plodu. Plody sa na strome držia dobre. Šupka je hladká, mastná, pevná, zelenkavá, v plnej zrelosti jasne slamovožltá, na slnečnej strane karmínovočervená, bohato posiata bielymi bodkami. Dužina je biela, pod šupkou zelenkastá, hustá, šťavnatá, menej kyslá, mierne aromatická. Plody sa oberajú neskoršie, zrejú od decembra a pri dobrom uskladnení vydržia až do júna i dlhšie. Patrí medzi dobré trhové hospodárske sorty, dopravu znáša dobre. Je to otužilá, nenáročná sorta, dobre odoláva chorobám i škodcom. Jej nedostatkom je podradnejšia kvalita plodov. Pestuje sa väčšinou ako vysokokmeň alebo polokmeň. Hodí sa do alejí, na pasienky, k širším cestám i do poľných sadov. V záhradkách sa môže pestovať aj na podpníku EM IV.

Zdroj: POCHYBA, Dominik et al. 1963. Malá pomológia. Bratislava : Slovenské vydavateľstvo pôdohospodárskej literatúry. 319 s.

Hrivna

Zimná odroda vyšľachtená na ŠS Klčov z východiskového materiálu Jonathan a James Grieve. V ŠOP skúšaná pod označením KL 13/39-58. Plod stredne veľký, skrátený, guľovito kužeľovitý. Základná farba plodu zelenožltá, krycia červenopurpurová, prechádza do mramorovania, pokrytá výraznými bielymi lenticelami. Dužina je bieložltá, šťavnatá, jemnozrnná, málo hnedne. Chuť priemerná. Veľký jadrovník. Hrivna má stredný nástup do plodnosti, nealternuje. Je vhodná na transport. Nie je náročná na stanovište a darí sa jej práve v drsnejších slnečných polohách so suchšími pôdami. V kvalitných regiónoch ju prekonávajú kvalitnejšie odrody. Odroda je vhodná na intenzívne tvary i pre extenzívnejšie pestovanie. Je čiastočne citlivá na chrastavitosť i múčnatku. Odoláva zimným i neskorým jarným mrazom. Nie je náročná na rez a ani na podpník.

Patriot

Patriot (NL-32/93-64, ŠS Klčov). Odroda bola získaná z voľného opelenia Bernského ružového. Má bujný vzrast, riedke koruny, plody strednej veľkosti, guľovitého tvaru s krátkou stopkou, hladkou šupkou intenzívne červenej farby. Dužina je nakyslej chuti, menej aromatická, biela, málo oxiduje. Odporúča sa výhradne pre malopestovateľov do extrémne chladných polôh zemiakarskych oblastí, s kyslými pôdami, nižšou sumou teplôt a silnejšími zimnými mrazmi. Radí sa k zimným odrodám ako stolová, muštové ovocie a tiež k sušeniu. Neskoršie nastupuje do plodnosti a výnosy sú len stredné. Je odolná voči mrazu v dreve i kvete. Vyžaduje ochranu proti hubovým chorobám.

Priora

Slovenská neskorá zimná odroda, rezistentná na chrastavitosť i múčnatku. Stredne silno až silno rastúce stromy vytvárajú guľovité až mierne rozložité koruny. Rodí skoro a každoročne. Pre vysokú odolnosť proti mrazu a krátke vegetačné obdobie je vhodná do vyšších polôh a pre všetky tvary. Osvedčilo sa štíhle vreteno na podpníku M9. Menšie až stredne veľké plody sú súdkovité až tupo rebrovité. Lesklá a mastná šupka je svetložltá s červeným až karmínovým líčkom. Bieložltá sladkastá dužina má príjemnú vôňu a chuť.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan et al. 2004. Ovocinárstvo [elektronický zdroj]. Nitra : ÚVTIP. 1 CD-ROM.

Slovakia

Slovakia (RO-3/2, ŠS Rovňany) bola vyšľachtená krížením odrôd Jonathan a Parména zlatá zimná. Vytvára voľnejšiu riedku korunu bujného rastu a to i v období plodnosti. Plody dorastajú do strednej veľkosti, majú kužeľovitý tvar, polodlhú stopku, hrubšiu suchú šupku žltočervenej farby s mierne aromatickou sladko navinulou dužinou. Radí sa medzi stolové zimné odrody s dobrou a pravidelnou plodnosťou. Je len stredne odolná voči hubovým chorobám, vyžaduje preto chemickú ochranu. Odporúča sa do kvalitných jabloňových oblastí, do drsných polôh sa nehodí. V teplých oblastiach a za sucha je citlivá na opad plodov. Vyžaduje slabo rastúce podpníky, možno použiť i na vyššie tvary pre extenzívne pestovanie. Na loži má sklon k vädnutiu.

Solivarské ušľachtilé

Stará slovenská zimná odroda, známa aj pod názvom Štepovka. Pochádza z východného Slovenska, na polohu a pôdu nenáročná, najlepšie sa jej darí v hlbších, dostatočne vlhkých pôdach, ale prispôsobuje sa dobre aj iným podmienkam. Darí sa jej i vo vyšších polohách. Stromy so stredne veľkými korunami sa dožívajú vysokého veku a sú stále úrodné, a to aj vo vyšších polohách. Aby ovocie nebolo drobné, odporúča sa občasné zmladzovanie korún. Jablká strednej veľkosti, dlho zelené, až v zime sa sfarbujúce, bývajú pruhované, snehobiela dužina je v plnej zrelosti jemná, príjemne osviežujúcej chuti. Šupka býva mastná, hladká, žltozelená, v plnej zrelosti slamovožltá, na slnečnej strane má červené líčko, s tmavšími až karmínovými pásikmi. Stopku má hrubú, stredne dlhú. Ovocie dobre znáša dopravu a je vhodné pre trh i priemyselné spracovanie. Vydrží do apríla. Z množstva variet je najhodnotnejšia varieta Solivarské ušľachtilé.

Zdroj: KAMENICKÝ, Karel - KOHOUT, Karel. 1957. Atlas tržních odrůd ovoce. 3. opr. a rozš. vyd. (v SZN 1. vyd.). Praha : Státní zemědělské nakladatelství. 345 s. Rostlinná výroba.

Zdroj: POCHYBA, Dominik et al. 1963. Malá pomológia. Bratislava : Slovenské vydavateľstvo pôdohospodárskej literatúry. 319 s.

Tereza

Slovenská odroda, voľne opelené odrody „Jonathan“. Vhodné sú polopriepustné pôdy s dostatkom živín a vlahy. Rast stromu je bujný, koruna vzpriamená, so silnými, stredne dlhými výhonkami. Plod je veľký, široko guľovito kužeľovitého tvaru, belavo zelený prekrytý roztiahnutou červeňou. Šupka je stredne hrubá, hladká a lesklá, dužina biela pevnej konzistencie, veľmi šťavnatá, sladko navinutá. Ako podpník je vhodný J-TE-G, J-TE-E, M 9, M 26. Plodnosť je skorá, stredná, pravidelná. Tvarovanie je do štíhleho vretena alebo zákrpok. Zber je koncom septembra, dozrieva v decembri, skladovateľnosť do marca. Odroda je odolná voči hubovým chorobám. Ide o neskorú zimnú odrodu, vhodnú na konzum i transport, nenáročnú na chemickú ochranu a je vhodná na pestovanie vo všetkých oblastiach.

Zdroj: RICHTER, Miloslav. 2002. Velký atlas odrůd ovoce a révy. Lanškroun : TG TISK ; Brno : Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. 158 s. ISBN 80-238-9461-7.

Zlatava

Odroda vznikla krížením odrôd Parmena zlatá zimná x Sudetská raneta x Stark Jongrimes na ŠVS Klčov, dnes Herbaton, s.r.o. V LRO je registrovaná od r. 2000. Strom je stredne slabého až slabšieho rastu, vytvára široko rozložitú korunu. List je stredne veľký aj stredne dlhý, po okraji zúbkovaný, k výhonku postavený horizontálne. Odroda kvitne stredne skoro. Neotvorený kvet je purpurovej farby, po rozkvitnutí stredne veľký a korunné lupienky sa vzájomne prekrývajú. Plod je stredný až veľký, guľovito kužeľovitý, so slabým rebrovaním. Stopka je hrubá, veľmi krátka. Šupka je hladká, slabo mastná. Základná zelená až zelenožltá farba je prekrytá svetlooranžovým pásikavým líčkom. Dužina je mäkká, nažltlej farby, šťavnatá. Plod je stredne náchylný na otlačenie. Zberá sa koncom augusta a konzumne dozrieva pomerne skoro. Pri priemernej ochrane má veľmi dobrý zdravotný stav. V bežných skladovacích podmienkach majú plody krátku konzumnú zrelosť, v chladiarni vydržia do decembra. Nemá špeciálne požiadavky na agrotechniku ani pôdu. Dobre sa tvaruje na podpníkoch M9 v tvare štíhleho vretena. Prednosťou odrody je atraktívny vzhľad a chuť tvarovo vyrovnaných plodov. Je to neskorá letná odroda, dozrieva v polovici augusta. Konzumná zrelosť je zhodná so zberovou.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan et al. [2000]. Pomológia. [1. diel], Jablone, hrušky, čerešne, višne, škrupinové ovocie. Bratislava : Nezávislosť. 264 s. ISBN 80-85217-81-3.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-17

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-04