Egreš obyčajný

EGREŠ OBYČAJNÝ

Bojník

Zelenoplodá, veľmi neskoro dozrievajúca odroda. Vznikla krížením odrôd Captivator x Queen Mary v roku 1998, vo Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín, a.s. Bojnice. Ker je nezahustený, vzrastný a vzpriamený. Ostnitosť výhonov nepatrná. Plody sú strednej veľkosti, hruškovitého tvaru, hladké. Dužina je šťavnatá, dobrej konzistencie. V konzumnej zrelosti príjemne aromatická. Plody dozrievajú až v tretej dekáde júla. Odroda dobre prispôsobivá prostrediu. Vyhovujú jej stredne ťažké humóznejšie pôdy. Úrody má pravidelné a bohaté, je rezistentná k nízkym teplotám v kvete. Minimálna ostnitosť výhonov umožňuje ľahký ručný zber plodov. Zdravotný stav je dobrý, nie je náchylná na antraknózu. Na americkú múčnatku egrešovú je slabo citlivá. Odroda Bojník je vhodná na priamy konzum i spracovanie (miešané kompóty).

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Mojmír

Odroda Mojmír bola v ŠOS skúšaná v rokoch 1989-1996 pod označením BO 1018. Vznikla na Slovensku krížením odrôd Americký horský (ako materská) x Valhalla (ako otcovská) v roku 1972. Vzrast stromčekov je bujnejší s pomerne hrubými letorastami s hustým výskytom tŕňov. Habitus stromčeka je pologuľovitý a vytvára mierne rozložitú korunku. Je to úrodná kvalitná stolová odroda veľmi dobrej chuti. Plody sú stredne veľké, pri väčších úrodách menšie. Šupka je pokrytá veľmi jemným ochlpením. Je žiarivo červenej farby, pri dozretí prechádza až do fialovočerveného odtieňa, na slnečnej strane. Konzistencia dužiny je pomerne pevná, šupka je pri jedení málo znateľná. Zo skúšaného súboru odrôd má najvyššiu cukornatosť, ktorá dosahuje až do 21 ºRf. Pomer cukrov a kyselín z hľadiska senzorického je optimálny. Je jednou z najchutnejších odrôd egrešov vôbec. Hmotnosť 100 ks plodov je 550 g. Dobre sa tvaruje výchovným rezom. Odroda sa vyznačuje dobrým zdravotným stavom a má dobrú odolnosť proti nízkym teplotám. Patrí do skupiny stredne dozrievajúcich odrôd. V skúšanom súbore odrôd v 4. ročnom priemere sa umiestnila v úrodách na prvom mieste. Oproti štandarde má úrody (3,24 t/ha) o 3% vyššie a oproti priemeru všetkých odrôd o 9%. Je vhodná pre pestovanie v kríkovom i v kmennom tvare.

Nitran

Stredne neskoro dozrievajúca odroda s vysokou rezistentnosťou resistance. Pochádza z kríženia odrôd Captivátor x Queen Mary a bola vyšľachtená vo Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín, a.s. Bojnice v r. 1998. Ker rastie stredne bujne, polovzpriamene. V stromkovom tvare tvorí stredne hustú, mierne previsnutú korunu. Tŕnitosť je stredná. Tŕne sú jednoduché a krátke, v hornej tretine výhonov veľmi slabé. Pre odrodu je typické oblúkovité prehnutie jednoročných výhonov. Začiatok kvitnutia je neskorý, preto aj poškodenie kvetu je nepravdepodobné. Plody sú veľmi pekné, žltozelenej až zlatožltej farby, guľatého tvaru, strednej veľkosti. Chuť sladkokyslá, šťavnatá. Úrody sú 2,30–3,80 kg na jeden stromček. Ručne sa dobre oberá (znížená tŕnitosť výhonov, nezahustenosť koruny), znáša prepravu. Je prispôsobivá na stanovište. Môže sa pestovať vo všetkých ovocinárskych oblastiach. Vzácna je vysoká odolnosť proti výskytu múčnatky americkej a antraknóze. Odroda Nitran je vhodná na priamu konzumáciu i na kompóty.

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Rubikon

Odroda vznikla krížením odrôd Industria x Britania. Odrodu egreša vyšľachtil Ing. Jozef Cvopa, PhD., v Bojniciach. Vzrast kríkov je spočiatku veľmi silný, neskôr sú rastliny len stredne silného rastu. Habitus rastliny je stredne hustý, guľovitého tvaru. Jednoročné výhony sa slabo ohýbajú a v korune majú mierne šikmé postavenie. Tvar mladých rastlín je vejárovitý, v plnej rodivosti guľovitý. Mladé listy sú strednej intenzity zeleného sfarbenia so slabým antokyánovým sfarbením. Plne vyvinuté listy sú nápadne veľké a tmavozelenej farby. Povrch listovej čepele je veľmi lesklý. Antokyánové sfarbenie listov je prítomné iba na bazálnej časti stopiek. Spodný okraj listovej čepele zviera s listovou stopkou ostrý, až takmer pravý uhol. Egreš Rubikon vstupuje do vegetácie stredne skoro. Začiatok pučania je zhodný s odrodami Mojmír, Invicta i Rixanta. Oproti odrode Industria a Britania je začiatok pučania o 2 dni neskorší. Odroda vytvára najčastejšie po dva kvety. Na kališných listoch i semenníku je prítomné slabé antokyánové sfarbenie. Odroda kvitne súčasne s odrodami Biely nádherný, Britania a Zlatá Figa. Obdobie dozrievania je koncom prvej a začiatkom druhej dekády júla. Pri porovnaní na súčasný sortiment egrešov je to naša najneskoršia dozrievajúca odroda. Bobule sú veľké, prevažne guľovité, iba v malom množstve sa vyskytujú aj plody oválneho tvaru. V čase zberu sú veľmi atraktívne, celé tmavo červené, žilkované. Pokožka plodov je pokrytá slabým osrienením. Na povrchu bobúľ vyrastajú v malom počte trichómy červenej farby. Šupka plodov je pevná. Stopka plodu je stredne dlhá. Predĺženie bázy plodu je stredné. Chuť ovocia je veľmi dobrá, sladká. Aróma plodov je stredne silná až silná s typickou egrešovou vôňou. Podľa údajov žiadateľa má odroda Rubikon zvýšený obsah nutritívnych látok v plodoch. Výskyt antraknózy v období skúšok odrody nebol pozorovaný. Proti múčnatke vyžaduje egreš Rubikon chemickú ochranu. Odrode vyhovujú stredne ťažké pôdy s dostatkom živín. V období sucha je žiaduca doplnková závlaha.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd 2008. 2008. Bratislava : AT Publishing. 198 s. ISBN 978–80–88954–49–1. s.183-184

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-17

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-04