Tabak virgínsky

TABAK VIRGÍNSKY

Burley 77

Odroda bola vyšľachtená krížením odrôd Stamm 53 (NDR) x Burley 21 (USA) vo Výskumnom ústave tabakového priemyslu v Bábe. V štátnych odrodových skúškach bola zaradená pod označením B/77. Je určená na prírodné sušenie. Výška rastlín je 145-180 cm. Počet úžitkových listov je 19-25 v závislosti od ročníkov. Listy majú užší elipsovitý tvar, dĺžka najväčšieho listu je priemerne 61 cm. Povrch listu je takmer hladký, iba mierne zvlnený. Základ listov je stredne široký, ušká mierne vybiehajú. Súkvetie je stredne husté až husté, farba kvetov je svetloružová. Je náchylná na peronospóru tabakovú a čiernu koreňovú hnilobu. Z vírusových chorôb je odolná proti Y vírusu zemiaka (nekrotický kmeň). Intenzita rastu priesady, ako aj predlžovania na poli, je pomalšia ako pri ostatných pestovaných odrodách. Začiatok kvitnutia pripadá priemerne na 89. deň od vysádzania. Vyznačuje sa skorým termínom dozrievania (do 20. septembra sú zrelé všetky úžitkové listy na rastline). Má nízky obsah nikotínu (0,85%), obsah dusíka je 3,02% a obsah bielkovín 8,41%. Degustačné vlastnosti sú vyhovujúce pre typ burley. Na pestovanie treba vybrať oblasť bez výskytu múčnatky.

Burley SH

Odroda vyšľachtená vo Výskumnom ústave tabakového priemyslu v Bábe metódou líniového šľachtenia z materského komponenta Stamm 49 z NDR a otcovského komponenta HLN Burley zo Zimbabwe. Patri k rastovému typu nízkokmeňa, k svetlým, prírodne sušeným tabakom s nižším obsahom chlorofylu. Rastlina stredne vysoká až vysoká, v priemere 173 cm. Stonka hrubšia, pevná. Morfologickou zvláštnosťou je fascinácia stonky, tvorba nepravidelnej špirály, krátke internódiá, veľmi bohaté olistenie. Listy svetlozelené, stredne dlhé až dlhé. Počet listov v priemere 44, z toho úžitkových 32-35. Tvar listov kopijovitý, s dlhšou špičkou, povrch listov hladký až jemne zvrásnený. Kvety svetloružové až ružové. Tobolka štíhlejšia, mierne zahrotená. Osivo s nižšou absolútnou hmotnosťou l 000 semien (0,0449 g) ako je ČSN (0,0670 g), čo je biologická vlastnosť. Neskoršia odroda, v dozrievaní listových inzercií patri ku skoro dozrievajúcim. Dáva veľmi vysoké úrody zelených listov, najvyššie zo všetkých pestovaných odrôd, s vyšším obsahom nikotínu, nižším obsahom bielkovín a aj celkového dusíka. V oassingovacej schopnosti dosahuje vysoké hodnoty, v degustačných vlastnostiach spĺňa kritériá pre typ burley, v chuti a aróme je neutrá1nejší. Odolná proti Y vírusu zemiaka, menej náchylná na čiernu koreňovú hnilobu. Proti múčnatke tabaku má časovú odolnosť. Na peronospóru tabakovú je náchylná najmä v závlahových podmienkach. Vhodná na pestovanie v kukuričnej výrobnej oblasti na hlinitých stredne humóznych pôdach (2,0-2,5% humusu). Pri pestovaní na ľahších pôdach a v suchých ročníkoch bezpodmienečne vyžaduje závlahu. Odporúčaný spon 70 x 60 cm. Technologická zrelosť l. zberu do 15. júla, posledného zberu do 10.- 25. septembra. Pre veľký počet úžitkových listov treba urobiť 6 zberov.

Gemerský

VÚTP - V 161/12; VÚ tabakového priemyslu v Bábe. Patrí k rastovému typu polokmeňa s vysokým obsahom chlorofylu. Vo výnose prekonáva odrodu Viržinia (o 23 t) a VP-90 (o 26 t), ale nedosahuje výnosy H-57 F1. Hodí sa pre umelé sušenie. Zdravotný stav má na dobrej úrovni, je odolný k nekrotickému kmeňu Y vírusu zemiakov a stredne odolný proti agresívnemu kmeňu Y vírusu zemiakov a tiež múčnatke. Má dobrú kvalitu, priaznivý obsah chemických látok a nižší obsah nikotínu. Je určený do oblasti stredného Slovenska. Pestuje sa z predpestovanej sadby. Špecifické požiadavky na agrotechniku nemá.

H. R 3

Hybrid vyšľachtený z austrálskej odrody viržínskeho typu a domácej odrody žltozeleného typu. Šľachtiteľ: Výskumný ústav tabakového priemyslu, Báb. Rastlina je vysoká, výrazného hranolovitého tvaru s 15-19 materskými listami. Materský list je oválny, priemerne 60 cm dlhý, s veľkým hrotom, širokými uškami, tmavozelený. Kvet je jasnoružový. Je stredne neskorá odroda poloviržínskeho typu. Dáva kvalitnú cigaretovú surovinu a môže byť doplnkom úrodných, ale menej kvalitných odrôd typu Burley. Úrodami zelených listov sa vyrovnáva odrode Burley N 15. H. R 3 je odolnejší proti perenospóre ako odrody typu Burley, no náchylnejší na vírusové choroby, pričom vírusové ochorenie sa pri tejto odrode vyskytovalo intenzívnejšie v prechodnej kukurično-repnej a repnej oblasti ako v typickej kukuričnej oblasti. Preto sa neodporúča ho pestovať na južnej Morave a v Rimavsko-Sobotskom rajóne.

Zdroj: Listina povolených odrôd poľných plodín, zeleniny, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého : platná od roku 1971. 1971. Bratislava : Príroda. 55 s.

H-57 F1

Hybrid vyšľachtený vo Výskumnom ústave tabakového priemyslu v Bábe metódou heterózneho šľachtenia z materského komponenta V 130/6 z Bábu a otcovského komponent a VP 348 z Poľska. Patrí k rastovému typu polokmeňa, k zelenožltému chlorofylovému typu s rýchlym rozpadom chlorofylu, k typu Viržinia P, vhodný pre umelé sušenie. Rastlina vysoká až veľmi vysoká, v priemere 183 cm. Stopka stredne hrubá, pevná, bohato olistená. Báza listu stredná, stredne široko olistená. Počet všetkých listov v priemere 34, z toho úžitkových 18-25. Listy zelené, s hladkým až mierne zvráskaveným povrchom, poloprevisnuté, stredne veľké. Súkvetie stredne veľké, stredne rozložité. Kvety bledoružové. Tobolky stredne veľké, oválne. Poskytuje vysoké úrody zelených listov s dobrou štruktúrou a dobrou pestovateľskou kvalitou. Prednosťou hybridu je odolnosť proti Y vírusu zemiaka. Proti peronospóre je stredne odolná. Náohy1nost' na múčnatku na úrovni štandardného hybridu H-VP 9. Vhodný na pestovanie v kukuričnej výrobnej oblasti, na pôdy stredne hlinité i ľahké, piesočnaté. Odporúčaný spon 70 x 60 cm. V technologickej zrelosti treba urobiť 4-5 zberov. Prvý zber býva začiatkom júla, posledný koncom augusta alebo začiatkom septembra.

H-VP 9

Vyšľachtený metódou heterózneho šľachtenia vo Výskumnom ústave tabakového priemyslu v Bábe. V skúškach bol pod označením Heterosis Vp-go. Rastový typ polokmeňa, žltozelený, chlorofylový typ s dominantnou vlastnosťou rýchleho rozpadu chlorofylu. Rastlina stredne vysoká (priemerne 173 cm) so stredne dlhými internódiami. Počet všetkých listov priemerne 30, úžitkových 17-21. Matečný list dlhý priemerne 53,6 cm, najširší v polovici dĺžky, priemerne 30,7 cm. Povrch listu hladký, lesklý, len mierne vlnitý, najvýraznejšie vlnitý je okraj listov. Báza listov krátka. Ušká veľmi oblé. Štruktúra listov jemná. Kvet bledoružový, kalich oválny, trúbka úzka, v hornej časti mierne rozšírená. Tobolky veľké, oválne, kališné lístky ich takmer kryjú. Odolný proti peronospóre, čiastočne náchylný na bielu škvrnitosť. Technologická zrelosť je v rozpätí 50-75% zeleného zafarbenia. Čas žltnutia krátky. Kvalita veľmi dobrá. Vhodný pre ľahké a stredné pôdy s obsahom humusu do 2%. Odporúča sa odkvetovanie.

PS-3-F 1

Hybrid vyšľachtený krížením línie VÚTP Báb M 5/9 č. 1 výberom zo zahraničného kmeňa M/8 zo ZSSR na Výskumnom ústave tabakového priemyslu v Bábe. Patrí k prírodne sušenému svetlému tabaku. Rastliny stredného vzrastu, dosahujú výšku 130-170 cm. Habitus rastliny elipsovitý. Počet všetkých listov priemerne 25. Listy rozšírené, elipsovité, postavenie kolmé 60-69°. Dĺžka najväčšieho listu v priemere 49 cm. Základ listov úzky. Špička listu mierne zaokrúhlená s dlhým hrotom. Povrch listov je plochý vráskovitý. Farba listov bledozelená. Súkvetie stredne husté.

Vinit F1

Hybrid vyšľachtený vo Vedecko-výskumnom pracovisku v Bábe zo zahraničných odrôd NC 347 a VP 348. V štátnych odrodových pokusoch skúšaný pod označením H 52F1. Výška rastlín v priemere 180 cm. Počet všetkých listov v priemere 35, z toho úžitkových 22. List elipsovitý, mierne zvrásnený, lesklý. Hybrid patrí k rastovému typu polokmeňa, k zelenožltému chlorofylovému typu s rýchlym rozpadom chlorofylu. Vinit Fl je typ Viržinia P vhodný pre umelé sušenie. Počet dní do zrelosti spodných listov je v priemere 62, do zrelosti vrchných listov v priemere 123. Z hľadiska dozrievania zelených listov patrí do skupiny stredne rýchlo zrejúcich. Listy dozrievajú podobne ako u.H-VP 9, ale neskôr o 5-6 dní ako u H 57. Vinit F1 je z hľadiska dozrievania vhodný ako doplnkový k H 57 F1 a k Viskoralu F1. Po zdravotnej stránke je odolný proti nekrotickému kmeňu a stredne odolný proti agresívnemu kmeňu Y vírusu zemiakov. Je stredne odolný proti perenospóre a náchylný na múčnatku tabakovú. Vinit F1 má lepšie chemické zloženie ako povolené hybridy - má vyšší obsah glycidových zložiek, vyšší pomer R:B a bielkoviny na rovnakej úrovni. Obsah nikotínu v priemere 1,43%. Degustačné vlastnosti má výrazne lepšie než H 57 Fl, na úrovni Viskoralu Fl. Fyzikálne vlastnosti (plošná hmotnosť, hygroskopicita) má dobré. Listy sú po vysušení žlté, obsažné, s dobrou štruktúrou. V úrode vysoko prevyšuje ostatné povolené hybridy, dosahuje vyššiu priemernú cenu za 1 kg. Vinit F1 je vhodný na pestovanie do oblastí juhozápadného a juhovýchodného Slovenska a južnej Moravy. Vyžaduje ľahké piesočnato hlinité alebo stredne hlinité pôdy a teplé klimatické podmienky s dostatkom vlahy. Je vhodný i na pestovanie pod závlahou. Odporúča sa odkvetovanie rastlín. Vhodná predplodina je obilnina. Ochrana proti burinám prípravkami Balan a Pastoran, proti voškám Perfekthion. Organizácia porastu 100 x 40 cm. Zber postupný, v technickej zrelosti mechanizovaný. Sušenie umelé.

Viržinia 21 - F 1

Hybrid vyšľachtený krížením odrôd V-71, ktorá je výber VÚTP Báb pôvodom z Poľska a V-115 pôvodom z USA na Výskumnom ústave tabakového priemyslu v Bábe. Patrí k rastovému typu vysokokmeňa a k zelenému chlorofylovému typu. Rastliny vysokého vzrastu, dosahujú výšku 1,60-1,90 m, so stredne dlhými až dlhšími internódiami. Počet všetkých listov je 30-38, úžitkových 16-20. Listy sú stredne veľké, dlhé 450-550 mm, široké 180-220 mm, pretiahnuté, výrazne klenuté a žliabkovité. Najväčšia šírka je v dolnej polovici listu. Báza listu je dlhá, ušká stredné a oblé. Vrchol listu je výrazne pretiahnutý, špička veľká. Povrch listu hladký, listové pletivo medzi sekundárnymi žilkami zvlnené. Súkvetie stredne rozložité, dlhé 200-260 mm. Farba kvetov je ružová; kalich štíhly, výrazne krojený, kvetná korunka pretiahnutá, mierne lievikovitá. Tobolky sú stredne pretiahnuté, len málo vyčnievajú z kalicha. Rastové obdobie od výsadby do začiatku kvitnutia trvá 76-83 dní (priemerne 79 dní) a od začiatku zrelosti toboliek 108-117 dní (priemerne 112 dní).

Zdroj: Listina povolených odrôd (kultivarov) poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, ovocia a viniča hroznorodého : platná od roku 1982. 1882. Bratislava : Príroda. 113 s.

Viržinia 31

Odroda bola vyšľachtená výberom zo šľachtiteľského materiálu pôvodom z Maďarska vo Výskumnom ústave tabakového priemyslu v Bábe. V štátnych odrodových skúškach bola zaradená pod označením V 31. Je určená na umelé sušenie. Výška rastlín je 140-160 cm, počet úžitkových listov je 15-19. Listy sú tmavozelené, majú vysoký obsah chlorofylu. Najväčšie listy dosahujú dĺžku 43-60 cm, šírku 24-29 cm. Bazálna časť listov je široká s veľkými uškami. Povrch listov je výrazne zvráskavený. Súkvetie je stredne veľké až menšie, farba kvetov je sýtoružová. Odroda je menej náchylná na perenospóru tabakovú a vírusové choroby. Prvé úžitkové listy dozrievajú na 70.-80. deň po vysadení. Listy dozrievajú pomaly, medzi jednotlivými zbermi sú veľké časové odstupy. Listy sa pri sušení dobre zafarbujú, po sušení sú obsažné, majú veľmi dobrú štruktúru. Chemické zloženie má priaznivé. Pomer všetkých redukujúcich látok k bielkovinám pri I. akostnej triede často prevyšuje hodnotu 3 stupne, obsah nikotínu je 1,5-2,2 %, plošná hmotnosť 0,72-0,83 g/m2 a hydroskopicita 18,8- 22,6%. Má najlepšie degustačné vlastnosti z domáceho šľachtiteľského materiálu. Je vhodná na pestovanie do oblastí stredného Slovenska.

Viskoral F1

Viskoral F1 (VÚTP – H 38, VÚ tabakového priemyslu v Bábe). Patrí k rastovému typu polokmeňa Viržinia P so zelenožltými listami s rýchlym rozpadom chlorofylu. Vo výnosoch vysoko prekonáva hybridy H-VP 9 (o 29 t) a V-5 (o 27 t), ale nedosahuje výkon H 57 F1 (rozdiel 9 t). Dozrieva neskôr ako H 57 F1. Zdravotný stav má dobrý, je odolný k nekrotickému kmeňu Y vírusu zemiakov, stredne odolný k agresívnemu kmeňu Y vírusu zemiakov a taktiež perenospóre a múčnatke. Poskytuje kvalitnú surovinu s dobrými fyzikálnymi vlastnosťami a dosahuje vyššiu priemernú cenu za 1 kg suchej hmoty ako H 57 F1. Hodí sa pre umelé sušenie. Vyžaduje ľahké, piesočnaté až piesočnato hlinité pôdy, teplé a vlhšie prostredie. Do osevného postupu sa zaraďuje po obilninách. Vysadzuje sa od 25. 4. do 25. 5. v spone 70 x 60 cm a zberá sa postupne (4-5x).

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikoval: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-10

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-01-31