Zemolez - jedlé druhy

ZEMOLEZ

Altaj

Do odrodových skúšok ÚKSÚP bola zaradená v roku 1998 pod pracovným označením BO 2-303-82/10. Vznikla kombinačným krížením Lonicera kamtschatica x Lonicera turczaninowii s následnou selekciou v hybridnom potomstve v rokoch 1990-1996, na pracovisku VÚOOS a.s. v Bojniciach. Kríky sú vzrastné, vysoké 160-180 cm. Sú stredne husté, s krovitým mierne rozložitým habitusom. Viacročné konáre sú žltohnedej až hrdzavohnedej farby. Začiatok pučania listových púčikov je veľmi skorý, už koncom februára. Začiatok kvitnutia býva podľa priebehu počasia v období prvej dekády apríla. Plod tvorí súplodie 2 zrastených bobúľ – pseudokarpium. Termín dozrievania je veľmi skoro, koncom mája až začiatkom júna. V teplejších rokoch dozrieva už v polovici mája. Plody sú strednej veľkosti (15-20 mm), podlhovastého až rožtekovitého tvaru, na oboch koncoch zúžené. Sú tmavej modrofialovej farby s výrazným voskovým osrienením. Povrch plodu je stredne hrboľatý, tvar je nevyrovnaný, jazva po uzavretí súplodia okrúhla. Chuť je harmonická, kyslastá bez pachute. Rodivý potenciál sa pohybuje priemerne na úrovni 1,62 kg z kríka. Podľa chemickej analýzy plodov je obsah vitamínu C až 32,6 mg v 100 g.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia, viniča hroznorodého a okrasných rastlín. 2001. Bratislava : AT Publishing. 179 s. ISBN 80-88954-14-2.

Amur

Odroda bola zaradená do odrodových skúšok ÚKSÚP v roku 1998 pod pracovným označením BO G/29. Vznikla voľným opelením odrody Gerda (Lonicera. Kamtschatica) s následnou selekciou v potomstve v rokoch 1990-1996, na pracovisku VÚOOD a.s. v Bojniciach. Kríky sú stredne vzrastné, vysoké 100-160 cm. Sú stredne husté s kompaktným guľovitým habitusom. Viacročné konáre sú žltohnedej až hrdzavohnedej farby. Začiatok kvitnutia je skorý, podľa priebehu počasia býva v období druhej dekády apríla. Kvet je malý (do 10 mm). Má trúbkovito-lievikovitý tvar s piatimi korunnými lupienkami žltkasto bielej farby. Plod tvorí súplodie 2 zrastených bobúľ – pseudokarpium. Termín dozrievania je skorý, začiatok júna. V rokoch s teplejším priebehom počasia plody dozrievajú už okolo 20. mája. Dozrieva o 4-6 dní neskôr ako odroda Altaj. Plody sú veľké (nad 19 mm), pretiahlého hruškovitého tvaru, ku stopke silne zúžené. Sú tmavej modrofialovej farby s výrazným voskovým osrienením. Povrch plodu je hladký až slabo hrboľatý, veľkosťou i tvarom sú plody stredne vyrovnané. Jazva po uzavretí súplodia je široko okrúhla so závalom, hlboko vtiahnutá dovnútra. Chuť je harmonická, veľmi príjemná, sladkokyslá, bez pachute. Rodivý potenciál sa pohybuje priemerne na úrovni 1,58 kg z kríka. Podľa chemickej analýzy plodov je obsah vitamínu C až 29,5 mg v 100 g.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia, viniča hroznorodého a okrasných rastlín. 2001. Bratislava : AT Publishing. 179 s. ISBN 80-88954-14-2.

Sibir

Pochádza z potomstva z voľného opelenia ruskej odrody Gerda. Odroda bola uvedená vo VÚOOD a.s Bojnice v roku 2009. Rastlina vytvára stredne vysoký, kompaktný ker, nižšieho vzrastu ako odroda Altaj. Staršie kostrové konáre sú hrdzavohnedej farby. Mladé výhony - letorasty sú žlté, holé, so silným červenofialovým nádychom. Prílistky sa nachádzajú len zriedkavo len v strednej časti letorastu, sú menšie, zelenej farby. Listy sú striedavo protistojné, strednej veľkosti, podlhovasto kopijovité až široko oválne, vrchná strana je takmer holá, spodná strana listu je holá až jemne riedko chĺpkatá. Kvety sú stredne veľké, žltkasto bielej farby a tvoria dvojkvietkové súkvetie. Kvitnú v druhej až tretej dekáde apríla a cudzoopelivé. Pri pestovaní je nutné použiť iné odrody alebo druhy ako opeľovače. Plody sú stredne veľké, (do 20 mm dlhé), oválno zvončekovitého tvaru, niekedy s mierne hrboľatým povrchom, tmavo modrej farby prekrytej výraznou sivou voskovou vrstvičkou. Jazva po uzavretí súplodia je jemne vtiahnutá dovnútra s elipsovitým závalom na okraji. Dužina plodov je šťavnatá, sladká aromatická. Plody dozrievajú skoro – v prvej až druhej dekáde júna. Odroda je vysoko prispôsobivá a nenáročná na podmienky prostredia a pestovateľské zásahy. Má pomerne krátke vegetačné obdobie. Možno ju pestovať na všetkých druhoch pôd. Na rozdiel od čučoriedok nevyžaduje špeciálny pôdny substrát s kyslou pôdnou reakciou. Je vysoko odolná proti zimným mrazom, kvety nie sú poškodzované jarnými mrazmi. Poškodzovanie chorobami a škodcami nebolo zistené. Odroda je vhodná predovšetkým pre záhradkárov, prináša prvé ovocie po zimnom období, ešte pred jahodami. Plody sú atraktívne v čerstvom stave a sú vhodné na spracovanie napríklad do kompótov a džemov a na mrazenie v celosti. Plody majú vysokú farbiacu schopnosť, ktorú si zachovávajú vo všetkých výrobkoch.

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-20

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-04