Ríbezľa

RÍBEZĽA

Ríbezľa biela

Bela

Veľmi úrodná neskoro dozrievajúca odroda s dlhými strapcami. Vznikla výberom z generatívneho potomstva zámerného kríženia odrôd Jonkheer van Tets x Heinemann Rote Spätlesse. Odroda bola uvedená VÚOOD a.s. Bojnice v roku 2009. Ker je redší, mohutného vzrastu, kostrové konáre majú dlhší, rovnomerne rozdelený postranný obrast. Výhony sa pod bohatou úrodou mierne ohýbajú. Listy sú stredne veľké, tmavozelené, matne kožovité. Kvitne stredne skoro, kvety sú odolné proti neskorým jarným mrazom. Strapce sú husto zoskupené na plodotvornom obraste, sú veľmi dlhé, s bledozelenou strapinou. Bobule sú stredne veľké, bielej farby, guľovité, dozrievajú rovnomerne. Dužina je žltobiela, šťavnatá.. Úrody sú veľmi bohaté, pravidelné. Dozrieva neskoro, v poslednej dekáde júla, po dozretí plody neopadávajú. Úrodnosť je pravidelná a vysoká, často nadpriemerná, zber je vzhľadom k dlhým strapcom ľahký a rýchly. Je prispôsobivá prostrediu, vhodná i pre vyššie polohy, kríky sú odolné voči namŕzaniu. Rozmnožuje sa bežnými metódami, môže sa pestovať v tvare kríka i stromčeka. Odroda nemá zvýšenú citlivosť voči chorobám. Je všestranne využiteľnou odrodou, na priamy konzum i spracovanie.

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Blanka

Patrí do skupiny neskoro dozrievajúcich odrôd (dozrieva v poslednej dekáde júla). Odroda vznikla krížením odrôd Heinemans Rote Spätlese x Red Lake a bola vyšľachtená v Šľachtiteľskej stanici v Bojniciach Ing. Jozefom Cvopom a Ing. Evou Cvopovou. Skúšaná bola pod označením BO 113. Kry sú stredného až silného široko guľovitého rastu s polovzpriameným habitom. Sú odolné proti hubovým chorobám a znášajú i prechodné sucho. Plodnosť je bohatá a pravidelná. Odroda je autofertilná. Strapce sú veľmi dluhé, bobule sú veľké, belavo žlté, šťavnaté, sladkokyslé. V porovnaní s predchádzajúcimi odrodami bielych ríbezlí má chuť plodov výraznejšiu hlavne v obsahu kyselín. Rozmnožuje sa dobre klasickým spôsobom - drevnatými odrezkami.

Dominika

Do ŠOS bola zaradená v rokoch 1995-1999 pod označením BO 188. Vznikla kombinačným krížením odrôd Heinemann rote Spätlese x Red Lake s následnou selekciou v hybridnom potomstve v rokoch 1964-1985. Na šľachtení odrody sa podieľal kolektív pracovníkov drobného ovocia na Šľachtiteľskej stanici VÚOOD Bojnice pod vedením Ing. Jozefa Cvopu. Kríky sú vzrastné, stredne husté, s krovitým (guľatým) až vzpriameným habitusom. Kostrové konáre sú dlhšie, s krátkym plodonosným obrastom. Počas zimných mesiacov netrpí vymŕzaním kríkov. Začiatok pučania i kvitnutia je stredne skorý. Bohatosť kvitnutia býva nadpriemerná. V priebehu kvitnutia nebývajú kvietky poškodzované jarnými mrazmi. Listová čepeľ je stredne veľká až veľká, tmavšie zelenej farby. Stopky listov sú bledozelené, hrubé. Bobule dozrievajú stredne skoro, v termíne od konca prvej až do polovice druhej dekády mesiaca júl. Strapce sú dlhšie (8,0-11,5 cm) s dlhšou stopkou (2-2,5 cm) a s väčším počtom bobúľ (17-20). Umiestnené sú väčšinou v zoskupeniach. Bobule sú strednej veľkosti, guľatého tvaru, bielej farby s výrazne presvitajúcimi semenami. Veľkostne sú vyrovnané. Chuť je harmonická, sladkokyslá, s typicky ríbezľovou arómou. Bobule majú pevnejšiu konzistenciu, pri zbere sa neotláčajú. Rovnomernosť dozrievania plodov v strapci i v kríku je dobrá, v chladnejších klimatických podmienkach je dozrievanie nerovnomernejšie. Rodivý potenciál je na úrovni ostatných odrôd. Úroda plodov z jedného kríka sa pohybuje od 3,0 do 9,0 kg v závislosti od ročníka. Zdravotný stav je dobrý, podľa doterajších poznatkov nebola zistená zvýšená citlivosť na výskyt hubových chorôb a škodcov. Nemá špeciálne požiadavky na pôdne a klimatické podmienky.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého. 2002. Bratislava : AT Publishing. 216 s. ISBN 80-88954-09-6.

Gerlach

Do ŠOS bola zaradená v rokoch 1995-1999 pod označením BO 156. Vznikla kombinačným krížením odrôd Heinemann s rote Spätlese x Heros s následnou selekciou v hybridnom potomstve v rokoch 1964-1985 v Šľachtiteľskej stanici VÚOOD Bojnice. Kríky sú silného vzrastu, hustejšie, so vzpriameným habitusom. Kostrové konáre sú dlhšie, vzpriamené s redším a dlhším plodonosným obrastom. Počas zimných mesiacov netrpí vymŕzaním kríkov. Začiatok pučania i kvitnutia je stredne skorý. V priebehu kvitnutia nebývajú kvietky poškodzované jarnými mrazmi. Listová čepeľ je priemernej veľkosti, tmavšie zelená, na dlhých hrubších stopkách. Bohatosť kvitnutia býva nadpriemerná. Bobule dozrievajú stredne skoro koncom prvej až do polovice druhej dekády mesiaca júl. Strapce sú dlhšie (9,0-14,5 cm) s dlhšou stopkou (2,0-3,5 cm) a s väčším počtom bobúľ. Bobule sú strednej veľkosti, guľatého tvaru, bieložltej farby s výrazne presvitajúcimi semenami. Vyfarbenie bobúľ v dobe zberu je intenzívne, pre bielu ríbezľu atraktívne. Chuť je kyslejšia, s typicky ríbezľovou arómou. Bobule majú pevnú konzistenciu, pri zbere sa neotláčajú. Rovnomernosť dozrievania plodov v strapci i v kríku je dobrá, v chladnejších klimatických podmienkach je dozrievanie nerovnomernejšie. Rodivý potenciál je na úrovni ostatných odrôd. Úroda plodov z jedného kríka sa pohybuje od 2,7 do 9,0 kg v závislosti od ročníka. Zdravotný stav je dobrý, podľa doterajších poznatkov nebola zistená zvýšená citlivosť na výskyt hubových chorôb a škodcov. Nemá špeciálne požiadavky na pôdne a klimatické podmienky.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého. 2000. Bratislava : AT Publishing. 216 s. ISBN 80-88954-09-6.

Primus

Prjmus tvorí stredne vzrastné až vzrastné kríky kompaktného vzpriameného habitusu. Jednoročné výhonky sú dlhé, stredne hrubé s tenším a kratším postranným obrastom. Listy sú stredne veľké až veľké, matné, listová čepeľ je zvlnená a stočená dohora. Odroda je mierne citlivá na americkú múčnatku egreša. Patrí do skupiny stredne dozrievajúcich odrôd (1. polovica júla). Bobule sú bieložlté, strednej veľkosti, sladkokyslej chuti v dlhých strapcoch so stopkou. Plody sú vhodné pre priamy konzum a technologické spracovania.

Zdroj: 100. výročie šľachtenia ovocia na Hornej Nitre : medzinárodné sympózium : zborník referátov z medzinárodného sympózia organizovaného ... v Bojniciach 14.-16. septembra 1993. 1993. [Nitra] : Vysoká škola poľnohospodárska. 214 s.

Ríbezľa červená

Baron

Atraktívna, veľmi úrodná neskorá odroda s veľkými bobuľami na dlhých redších strapcoch. Vznikla výberom z generatívneho potomstva zámerného kríženia odrôd Blanka x Tatran. Odroda bola uvedená VÚOOD a.s. Bojnice v roku 2009. Krík rastie stredne silno, je guľovitého tvaru, dorastá do výšky 1,5-1,8 m. Kostrové konáre sú hrubé, šedočierne so stredne dlhým až dlhým plodonosným obrastom, jednoročné výhony sú bledo hnedé. Listy sú na hrubých načervenalých stopkách, tmavo zelené v neskoršej vegetácii s fialovým nádychom, zväčša trojlaločné s väčším zúbkovaním. Strapce sú redšie, dlhé do 15 cm, strapina je hrubá, zelená. Bobule sú červené, veľké, guľatého tvaru, šťavnaté, kyslo sladkej chuti. Dozrievajú v prvej dekáde augusta. Kríky sú vitálne, úrody sú vysoké a pravidelné, odroda je vhodná aj na pestovanie v kmennom tvare na podpníku ríbezľa zlatá. V priebehu selekcie neboli zaznamenané poškodenia silnými zimnými mrazmi a nebola zistená zvýšená citlivosť voči chorobám listov. Odroda je vhodná na všetky druhy využitia, najmä ako surovina na spracovanie pre svoju kyslejšiu chuť.

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Beryl

Neskorá úrodná odroda s veľkými bobuľami v kompaktných strapcoch. Vznikla výberom z generatívneho potomstva zámerného kríženia odrôd Jonkheer van Tets x Heinemann Rote Spätlesse. Odroda bola uvedená VÚOOD a.s. Bojnice v roku 2010. Vytvára bujne rastúce vzpriamené nezahustené kry s dostatkom plodonosného obrastu. Listy sú stredne veľké bez výrazných znakov. Strapce sú stredne dlhé až dlhé, kompaktné, s dlhšími stopkami, ľahko oberateľné. Priemerná dĺžka strapca je 73 mm, priemerný počet bobúľ v strapci 22. Bobule sú veľké, v strapci husto osadené, svetlo červenej sklovitej farby. Šťava je svetloružová, kyslejšia. Dozrieva neskoro až veľmi neskoro, bobule predčasne neopadávajú. Kríky sú vitálne, zdravé, úrody sú nadpriemerne vysoké a pravidelné, odroda je vhodná aj na pestovanie v kmennom tvare na podpníku ríbezľa zlatá. V priebehu selekcie neboli zaznamenané poškodenia silnými zimnými mrazmi a nebola zistená zvýšená citlivosť voči chorobám listov. Odroda je vhodná na všetky druhy využitia, najmä ako surovina na spracovanie pre svoju kyslejšiu chuť.

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Detvan

Pochádza z kríženia v roku 1964 medzi odrodami „Jonkheer van Tets“ a „Heinemann Rote Spätlese“. Vytvára vzrastné až bujne rastúce kríky s dlhými hlavnými konármi s početnejším bočným obrastom. Tvar kríka je do obdobia rodivosti vzpriamený a neskôr sa hlavné výhony pod váhou plodov rozkladajú. Bobule sú veľké, tmavočervené, šťavnaté a redšie usporiadané v dlhých strapcoch. Patrí medzi stredne skorodozrievajúce odrody (1. polovica júla) vhodné pre priamy konzum a spracovanie.

Zdroj: 100. výročie šľachtenia ovocia na Hornej Nitre : medzinárodné sympózium : zborník referátov z medzinárodného sympózia organizovaného ... v Bojniciach 14.-16. septembra 1993. 1993. [Nitra] : Vysoká škola poľnohospodárska. 214 s.

Devínský veľkoplodý

Odroda patrí k druhu Ribes vulgare var. macrocarpum. Pochádza z rozsiahlych výsadieb okolo Devína. Na južnom Slovensku bola najrozšírenejšou odrodou, i keď pod týmto názvom je tu uvádzaná i rada iných odrôd. Ker má spočiatku bujný, vzpriamený vzrast, neskôr sa rozkladá. Na výhonoch tvorí riedky obrast. Skoro kvitne a trpí jarnými mrazmi. List je stredne veľký, farby tmavo zelenej. Kvet má čiašku široko miskovitú, okolo čnelky val. Strapec je stredne dlhý (7-10 cm) s 12-16 bobuľami. Bobule sú veľké, guľaté o priemere 12 mm. Šupka je priesvitná, sýto červená. Chuť plodov je sladkokyslá. Dozrieva v prvom týždni júla. V teplých chránených polohách je vhodný do produkčných výsadieb, inde len do záhradok. Bobule sú tuhé a dobre znášajú dopravu.

Zdroj: LUŽA, Josef. 1967. Rybíz, angrešt, maliny, ostružiny a jahody. Praha : Státní zemědělské nakladatelství. 384 s.

Emir

skorá úrodná odroda s veľmi veľkými šťavnatými bobuľami. Vznikla výberom z generatívneho potomstva zámerného kríženia odrôd Houghton Castle x Jonkheer van Tets. Odroda bola uvedená VÚOOD a.s. Bojnice v roku 2010. Rastlina vytvára stredne vzrastný, vzpriamený nezahustený ker, prinášajúci pravidelne veľmi dobrú úrodu. Listy sú stredne veľké bez výrazných znakov. Strapce sú kratšie, so stopkou, dobre oberateľné, priemernej dĺžky 65 mm, s počtom bobúľ v strapci 10-15. Bobule sú atraktívne, veľmi veľké, výraznej červenej farby, veľké, guľatého tvaru, veľmi šťavnaté, sladko kyslé s pevnou šupkou. Dozrieva skoro, koncom júna, začiatkom júla. Kríky sú vitálne, úrody sú vysoké a pravidelné, odroda je vhodná aj na pestovanie v kmennom tvare na podpníku ríbezľa zlatá. V priebehu selekcie neboli zaznamenané poškodenia silnými zimnými mrazmi a nebola zistená zvýšená citlivosť voči chorobám listov. Odroda je vhodná na všetky druhy využitia, vyznačuje sa veľmi šťavnatými bobuľami.

Zdroj: http://www.vuood.sk/slachtenie

Expres

Do ŠOS bola zaradená v rokoch 1995-1999 pod označením BO 226. Vznikla kombinačným krížením odrôd Red Lake x Heinemann rote Spätlese s následnou selekciou v hybridnom potomstve v rokoch 1972-1985. Na šľachtení odrody sa podieľal kolektív pracovníkov drobného ovocia na Šľachtiteľskej stanici VÚOOD Bojnice pod vedením Ing. Jozefa Cvopu. Kríky sú slabého vzrastu, riedke až stredne husté, vzpriameného habitusu. Kostrové konáre sú hrubšie, kratšie, s krátkym plodonosným obrastom. Typ vzrastu a habitus kríka sú hlavnými predpokladmi vhodnosti odrody i na mechanizovaný zber. Počas zimných mesiacov netrpí vymrzaním kríkov. Začiatok pučania i kvitnutia je neskorší. V priebehu kvitnutia nebývajú kvietky poškodzované jarnými mrazmi. Listová čepeľ je malá, zelenej farby strednej intentzity, stopky listov sú stredne hrubé. Plody dozrievajú skoršie, na začiatku mesiaca júl. Strapce sú dlhšie (6,0-9,0 cm) s kratšou až stredne dlhou stopkou (2,0-2,5 cm), počet bobúľ na strapci stredný (13-20). Umiestnené sú husto, väčšinou v hornej časti strapca na krátkych stopôčkach. Bobule sú menšie, guľatého až široko hruškovitého tvaru, tmavo červenej farby s presvitajúcimi, menšími semenami. Veľkostne sú vyrovnané. Chuť je veľmi dobrá, sladšia, s typicky ríbezľovou arómou. Plody sú vhodné na priamy konzum. Bobule majú stredne pevnú konzistenciu. Rovnomernosť dozrievania plodov v strapci i v kríku je veľmi dobrá.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého. 2000. Bratislava : AT Publishing. 216 s. ISBN 80-88954-09-6.

Hron

Neskoršie zrejúca odroda vznikla vo VÚOOD Bojnice krížením odrôd Jonkbeer van Tets x Heinemannova červená neskorá. V ŠOP skúšaná pod označením BO 158. Ker stredne hustý, vzpriamený. Súkvetie nie je citlivé na opŕchanie. Bobule stredne veľké, guľaté, nakyslej, aromatickej chuti. Kvitne 3-5 dní po najskoršej odrode Jonkbeer van Tets. Dozrieva stredne neskoro, medzi odrodami Maratón a Tatran. Je o 7 dní neskoršia ako Maratón a o 5 dni skoršia ako Tatran. Vyššie a pravidelnejšie úrody dáva v teplejšej oblasti. Oproti iným neskorým odrodám má vyššiu výťažnosť šťavy. Odroda sa dobre množí drevitými a polodrevitými odrezkami. Netrpí antraknózou ani inými hubovými chorobami.

Losan

Bola vyšľachtená vo VÚOOD v Bojniciach a registrovaná v roku 1985. Pochádza z kríženia odrôd Jonkheer van Tets x Heinemannův neskorý. Strapec je dlhý, stopka dlhá, stredne hrubá, bobule veľké, stredne červené, plocho guľovité. Šupka stredne pevná, chuť kyslejšia, aromatická. Do významnej plodnosti nastupuje štvrtým rokom po výsadbe. Výnosový potenciál odrody je vysoký. Odroda je stredne odolná antraknóze, inými chorobami a škodcami netrpí. Losan dozrieva spolu s odrodami Detvan a Vitan – stredne skoro. Odroda sa osvečila v nižších a stredných polohách, kde má vysoké a stále výnosy. Nie je vhodná do mrazových kotlín. Netrpí okrajovou spálou a ani predčasným opadom listov. Rozmnožovanie odrezkami je dobré. Strapce sa veľmi dobre zbierajú, hlavne kvôli dlhej stopke.

Zdroj: DUŠKOVÁ, Ludmila - KOPŘIVA, Jan. 2002. Pěstujeme rybíz, angrešt a jostu. Praha : Grada Publishing. 112 s. ISBN 80-247-0223-1.

Maratón

Vyšľachtená vo VÚOOD Bojnice Jonkher van Tets x Heineman Rote Spätlese, v ŠOP skúšaná pod označením 80-103. Kry sú vzrastlé polorozložité so stredne dlhým plodonosným obrastom. Hrozná má dlhšie (70 mm) so stredne veľkými bobuľami, sýto červenej farby, s tenšou šupkou a nakyslou dužinou. Zaraďuje sa medzi stredne skoré odrody s vyššou rôznorodosťou zrenia hrozien. Vysokými a pravidelnými výnosmi prekonáva o 33,6 % Jonkheer Van Tets, ale nedosahuje úroveň Tatranu. Poskytuje kvalitnú surovinu pre spracovateľský priemysel. Zdravotný stav má dobrý, v teplejších oblastiach bol zaznamenaný slabý výskyt antraknózy. Odroda nie je náročná na pôdne a klimatické podmienky. Agrotechnika sa nelíši od ostatných odrôd. Odporúča sa pravidelný presvet1ovací rez a pri výskyte antraknózy postrek fungicídom.

Otelo

Odroda bo1a vyšľachtená krížením odrôd Boskopská čierna x Si1vergieterova v roku 1983 v Šľachtiteľskej stanici v Bojniciach. V štátnych odrodových skúškach bola skúšaná pod označením HO n.šl. Kry sú vzrastné, po1ovzpriameného, hustejšieho habitu, so stredne početným a ďalším plodonosným obrastom. Listy sú stredne veľké, sýto zelené, so stredne hlbokými zárezmi. Strapce sú dlhšie, v priemere s deviatimi bobuľami, Bobule veľké, plošne guľovité, s pevnou šupkou. Chuť je s1adkokyslá, slabo aromatická. Bobule v strapci zrejú rovnomerne a zrelé predčasne neopadávajú. Pre vysoké nutričné hodnoty, najmä pre vysoký obsah vitamínu C i pre priaznivé hodnotenie kvality u výrobcov, je veľmi cennou konzervárenskou surovinou. Má vysoké a stále výnosy. Pre neskorú dobu kvetu, a tým relatívne nižšie mrazové poškodenie v kvete, uplatní sa i v okrajových oblastiach vhodných pre pestovanie ríbezle čiernej. Dobou kvitnutia a zrením sa radí do skupiny neskôr zrejúcich odrôd. (súčasne s odrodou Roodknop). Vyznačuje sa vyššou odolnosťou k múčnatke egrešovej, je však citlivejšia na hrdzu vejmutovkovú. Uplatní sa vo veľkovýsadbách i u záhradkárskej verejnosti.

Rekord

Odroda Rekord bola zaradená do štátnych odrodových skúšok v rokoch 1995-1999 pod označaním BO 179. Vznikla kombinačným krížením odrôd Jonkheer van Ters x Heinemann Rote Spätlese s následnou selekciou v hybridnom potomstve v rokoch 1964-1985. Na šľachtení odrody sa podieľal kolektív pracovníkov drobného ovocia na Šľachtiteľskej stanici VÚOOD Bojnice pod vedením Ing. Jozefa Cvopu. Kríky sú silného vzrastu, stredne husté, s krovitým habitusom. Kostrové konáre sú dlhšie, s dlhším plodonosným obrastom. Počas zimných mesiacov netrpí vymŕzaním kríkov. Začiatok pučania i kvitnutia je stredne skorý. Bohatosť kvitnutia býva nadpriemerná. V priebehu kvitnutia nebývajú kvietky poškodzované jarnými mrazmi. Listová čepeľ je veľká, tmavo zelenej farby s antokyanovým sfarbením. Stopky listov sú dlhé, hrubé. Plody dozrievajú stredne skoro, v prvej dekáde mesiaca júl. Strapce sú dlhé (10,0-14,0 cm), s dlhou stopkou (30-50 mm) a s veľkým počtom bobúľ (17-27). Bobule sú veľké, guľatého tvaru, jasne červenej farby. Veľkostne sú vyrovnané, v strapci riedko rozmiestnené. Chuť je sladkokyslá s typicky ríbezľovou arómou. Bobule majú pevnejšiu konzistenciu, pri zbere sa neotláčajú. Rovnomernosť dozrievania plodov v strapci je veľmi dobrá, v chladnejších klimatických podmienkach je dozrievanie plodov v kríku nerovnomernejšie. Rekord je odroda s veľmi dobrým rodivým potenciálom. Úrody sú vysoké a pravidelné. V porovnaní s priemernou úrodou skúšaného sortimentu odrôd vysoko nadpriemerné - o 42,55 % vyššie ako priemerná úroda. Úroda plodov z jedného kríka sa pohybuje okolo 7,0 kg v závislosti od ročníka. Zdravotný stav krikov je dobrý. Podľa doterajších poznatkov nebola zistená zvýšená citlivosť na výskyt hubových chorôb a škodcov. Nemá špeciálne požiadavky na pôdne a klimatické podmienky.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd poľných plodín, zelenín, koreninových a technických plodín, liečivých rastlín, ovocia a viniča hroznorodého. 2000. Bratislava : AT Publishing. 216 s. ISBN 80-88954-09-6.

Tatran

Tatran vznikol krížením odrôd „Red Lake“ a „Gôppertova“' v roku 1963. Tvorí vzrastné nezahustené kríky s dlhými a hrubými konármi. V pokusoch a na plantážach patrí medzi najvzrastnejšie a najúrodnejšie odrody s dlhým životným cyklom v období rodivosti. Vyniká rezistenciou proti chorobám, škodcom a mrazom. Listy má veľké, tmavozelené s výrazným fialovým sfarbením. Bobule sú veľké, sýtočervené, kyslosladké a usporiadané v dlhých strapcoch so stopkami. Dozrieva dva týždne pred Heinemann Rote Spätlese. Je vhodný najmä pre konzervárenské účely.

Zdroj: 100. výročie šľachtenia ovocia na Hornej Nitre : medzinárodné sympózium : zborník referátov z medzinárodného sympózia organizovaného ... v Bojniciach 14.-16. septembra 1993. 1993. [Nitra] : Vysoká škola poľnohospodárska. 214 s.

Ríbezľa čierna

Čierna perla

Odroda vznikla hybridizáciou odrôd Strata x Jet v SR. Odrodu vyšľachtil Ing. Jozef Cvopa, PhD. V štátnych odrodových pokusoch bola skúšaná pod pracovným označením CV–533. Skúšky na odlišnosť, vyrovnanosť a stálosť boli vykonané v rokoch 2006-2007. Vzrast rastliny Čiernej perly je v porovnaní zo súčasnými odrodami čiernych ríbezlí slabý. Výška rastliny je nízka. Habitus korunky na ríbezle zlatej je stredne hustý a čiastočne rozložitý. Pri silnej úrode sa výhony čiastočne ohýbajú k zemi. Pomer medzi výškou a šírkou rastliny je stredný. Mladé výhonky majú len veľmi slabé antokyánové sfarbenie. Na jednoročnom dreve sú púčiky stredne silno plstnaté. Krátke jednoročné výhony sú tenšie až stredne hrubé. Počet bazálnych výhonov je stredný. Listy sú menšie. Intenzita zeleného sfarbenia vrchnej strany listovej čepele je stredná. Stredne dlhá listová stopka zviera s listovou čepeľou otvorený uhol. Táto zelenoplodá ríbezľa vstupuje do vegetácie stredne skoro. Začiatok pučania je zhodný s odrodami Tiben a Ben Lomond. Začiatok kvitnutia je stredne skorý. Odroda kvitne súčasne s odrodami Titánia, Triton a Tisel. Z kvetných púčikov vyrastajú dva až tri stredne dlhé strapce. Plody sú zelené, neskôr v dobe zberovej zrelosti zelenožlté. Plody sú stredne veľké mierne guľovito sploštené. Bobule dozrievajú stredne skoro na rovnakej úrovni s odrodou Titania a 2–3 dni po odrode Otelo. V našich podmienkach je to obdobie prvej dekády júla, v závislosti od charakteru počasia v danom roku. Zrelé ovocie je sladké, veľmi dobrej chuti s typickou vôňou čiernych ríbezlí. Čierna perla prináša pravidelnú, stredne vysokú až vysokú úrodu kvalitného ovocia. V plodoch sa nachádza vyšší obsah nutritívnych látok. Odroda je vhodná na priamy konzum a rovnako aj na priemyselné spracovanie. Na pôdu nemá zvláštne nároky. Odroda vstupuje do rodivosti už v prvých rokoch po vysadení. Odroda vyžaduje pravidelný zmladzovací rez, aby sa zabránilo predčasnému starnutiu koruny. Čierna perla je prvá slovenská odroda čiernej ríbezle so zelenými až zelenožltými plodmi na našom trhu. Je to aj prvá odroda so zelenými až zelenožltými plodmi v súčasnom sortimente čiernych ríbezlí v SR.

Zdroj: Listina registrovaných odrôd 2008. 2008. Bratislava : AT Publishing. 198 s. ISBN 978-80-88954-49-1.

Eva

Odroda vyšľachtená vo VÚOOD Bojnice krížením odrôd Silvergieterova x Holandská čierna, v štátnych skúškach skúšaná pod označením Bo-66J. Ker polovzpriamený, hustý, vysoký 1,40 m. Púčiky menšie, pretiahnuto vajcovité, hnedé. Listy stredne zelené, na povrchu hladšie, stopky dlhé, silnejšie, svetlozelená, na báze slabo ochlpené. Jednoročné výhonky v bylinnom stave svetlozelené s vínovočerveným nádychom. Súkvetie je na dlhšej, stredne silnej strapine. Bobule rastú prevažne jednotlivo na dlhej svetlozelenej a slabo červenkastej strapine. Sú veľké, tmavofialovočierne, mierne plocho guľovité, so slabšou šupkou, aromatické. Bobule dozrievajú nerovnomerne, veľkostne sú nevyrovnané. Kvitne stredne skoro a bohato. Čiastočne býva poškodzovaná mrazom v období pučania i kvitnutia. Zdravotný stav priemerný. Dozrieva neskoršie, o dva dni neskôr ako odroda Otelo. Úroda vysoká, kvalitou vhodnejšia na konzervárenské spracovanie. Má nižšie hodnotenie farby, ale lepšie hodnotenie chuti, vône a výťažnosti šťavy. Vhodná na výrobu štiav a kompótov, nevhodná na mrazenie. Odporúča sa pre intenzívne výsadby vo veľkovýrobe a pre záhradkárov.

Favorit

Odroda pochádzajúca z VÚOOD Bojnice vyšľachtená Ing. Jozefom Cvopom, CSc., krížením Ribes dikuscha x Ribes nigrum L. ev Topsy. Favorit je stredne zrejúca odroda s vysokou výťažnosťou šťavy. Má dlhý strapec a veľké bobule. Veľkosťou bobúľ a výťažnosťou šťavy prekonáva odrody v súčasnom sortimente. Úrody má síce nižšie než štandardná odroda Otelo, ale prekonáva ju vyššou výťažnosťou šťavy. Voči múčnatke je menej odolná, a teda vyžaduje špeciálnu fungicídnu ochranu. Obsah vitamínu C, kyselín a cukrov je vyšší než je priemer odrôd. Oproti štandarde (Otelo) je však obsah vitamínu C nižší. Je to odroda vhodná do teplejších oblastí. V okrajových oblastiach môže v dôsledku namŕzania kvetov byť v úrodách menej spoľahlivá.

Katka

Odroda Katka bola skúšaná v štátnych odrodových skúškach ÚKSÚP v rokoch 1986-1995 pod označením BO-511. Vyšľachtená bola na ŠVS VÚOOD v Bojniciach v rokoch 1965-1975 krížením odrôd Silvergieterova x Holandská čierna. Šľachtiteľmi sú Ing. Jozef Cvopa, CSc. a Ing. Eva Cvopová. Kríky odrody Katka majú vzpriamený habitus, sú vzrastné, stredne husté, vhodné i na mechanizovaný zber. Začiatok rašenia i kvitnutia je stredne skorý. Odroda má veľmi dobrú odolnosť proti nízkym teplotám v dreve i v kvete. Kostrové konáre sú dlhé, vzpriamené. Na plodonosných vetvách vytvára dlhé strapce s väčším počtom bobúľ a s hrubšou strapinou bledozelenej farby. Bobule sú nadpriemernej veľkosti, harmonickej sladkokyslej chuti, s typickou arómou. Plody sa neodlišujú, šupka je hrubšia, pevná. Rovnomernosť dozrievania plodov v strapci i v kríku je veľmi dobrá. Plody dozrievajú začiatkom júla. Obsah vitamínu C v plodoch je na úrovni odrody Otelo – 1805,4 mg/kg. V úrodách prekonala súbor skúšaného sortimentu ríbezlí o 14,2%, registrované odrody Favorit o 24,8%. V priebehu skúšania dosiahla druhú najvyššiu úrodu. V porovnaní na štandardnú úrodu Otelo je to 91,2%. V roku 1995 však už odrodu Otelo vo výške úrod predstihla o 0,47 t/ha. V podmienkach značného deficitu pôdnej vlahy v roku 1992-1994 odroda Katka lepšie znášala dlhodobý nedostatok zrážok ako odroda Favorit a v roku 1995 i ako odroda Otelo. Zdravotný stav kríkov je dobrý podľa doterajších poznatkov mimoriadna citlivosť na výskyt hubových chorôb a škodcov nebola zistená. Nemá špeciálne požiadavky na pôdne a klimatické podmienky.

Viola

Odroda bola vyšľachtená v VÚOOD Bojnice krížením odrôd Silvergieterova x Holandská čierna. V štátnych odrodových skúškach zaradená pod označením BQ-58l. Ker je vysoký, vzpriamený, stredne hustý. Púčiky väčšie, vajcovité, šedohnedé. Listy sú sýto zelené, na povrchu vráskavé, so širšími zárezmi, so stredne dlhým a širokým stredným lalokom (je takmer trojuholníkovitého tvaru), s hlbšou srdcovitou bazou. Klíčiace listy sú svetlozelené. Jednoročné výhony v bylinnom stave svetlozelené, s červenofialovým nádychom. Kvety sú bankovitého tvaru. Kališné lístky sú svetlozelené, načervenalé, stredne veľké a korunné plátky zelenožlté, stredne veľké. Strapce sú dlhšie, 60-96 mm. Bobule sú čierne (s žltkavými bodkami), veľké až väčšie, počet bobúľ v strapci 7-15. Dužina je tuhšia, stredne šťavnatá. Chuť sladšia, aromatická. Kvitne stredne skoro, s priemernou až lepšou bohatosťou kvetu. Vplyvom menej priaznivých podmienok pre odkvet čiernej ríbezle trpí menej ako iné odrody. Dozrieva dosť skoro, súčasne s odrodou Silvergieterova a 1-2 dni pred odrodou Nigra. Bobule v strapci dozrievajú menej rovnomerne, ale zrelé bobule neopadávajú. Strapce i bobule majú vyššiu hmotnosť. Kvalita suroviny je dobrá. Výnosmi prekonáva súčasný sortiment skorých odrôd skupiny ostatných. Pre nižšiu náchylnosť k opadávaniu sa uplatní i v oblastiach okrajového pestovania ríbezle čiernej. Netrpí americkou múčnatkou egrešovou, je menej náchylná k hrdzi vejmutovkovej.

Zuzka

Odroda s neskorým termínom dozrievania, s pravidelnou a bohatou úrodnosťou, so stredne veľkými plodmi dobrej kvality. Vznikla v roku 1995 krížením odrôd Silvergieterova x Viktoria. Ker je stredne silného, vzpriameného vzrastu, pomerne zahustený. Rodivý obrast je tenší a kratší. Kvitne neskoro a pomerne bohato. Nebýva poškodzovaná jarnými mrazmi – vyššia úrodnosť. Má vyšší stupeň samoopelivosti. Vytvára stredne dlhé strapce, ktoré tvoria zoskupenia. Bobule sú tmavé, lesklé, sladkokyslej chuti, pevnej konzistencie. Dozrievanie bobúľ je nerovnomerné. Dozrieva v druhej polovici júla. Predlžuje obdobie zberu čiernych ríbezlí. Môže sa pestovať vo všetkých oblastiach vhodných na pestovanie ríbezlí. Nemá špeciálne požiadavky na agrotechniku. Odporúča sa aj na mechanizovaný zber. Je rezistentná k hubovým ochoreniam(múčnatka, antraknóza). Je citlivá na výskyt roztoča ríbezľového. Odroda Zuzka je vhodná na priamy konzum i priemyselné spracovanie.

Zdroj: CAGÁŇOVÁ, Irena - KOMŽÍK, Marián. 2012. Menej známe pôvodné odrody ríbezlí. In Sady a vinice, roč. 7, č. 2, s. 24-25. ISSN 1336-7684.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K. Šimončíková

Dokument publikoval: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-19

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-01-31