Pšenica letná forma ozimná/forma jarná

PŠENICA LETNÁ - FORMA OZIMNÁ

Solaris

Vyšľachtená kombinačným krížením Km SO 985 s odrodou Kavkaz na ŠS Solary. V štátnych odrodových skúškach bola pod označením SO 1804. Tvar trsu polovzpriamený. Steblo stredne dlhé až krátke (priemerne 91 cm), pružné, stredne silné, farba internódia pod klasom pred zberom slamovožltá. Klas biely, s osťami, hranolovitý až ihlancovitý, riedky až stredne hustý, s dobrým uzatvorením pliev. Zrno hnedé, stredne dlhé až dlhé, stredne štíhle, s plytkou ryhou, hmotnosť 1000 semien priemerne 42,1 g (38 až 49 g). Stredne skorá, stredne odolná proti vyzimovaniu, dobre odnožujúca, stredne odolná proti políhaniu už náchylnejšia na políhanie. Prevyšuje odrodu Mironovská, no nedosahuje úroveň odrody Jubilejná. Odolnejšia proti múčnatke trávovej na listoch i v klasoch, dosť odolná proti hrdzi pšeničnej a septórii plevovej, rezistentná proti hrdzi trávovej (rasy 21 a 34) i žltej (rasa 3/55), nie je však odolná proti rase Clement. Stredne odolná proti zimnej forme Cercosporelly herpotrichoides, stredne náchylná na bieloklasosť a prerastanie. Technologická akosť stredná až dobrá. Úrodná intenzívna odroda, náročná na podmienky pestovania. Najvyššie úrody dala v štátnych odrodových skúškach po ďatelinovinách v kukuričnej výrobnej oblasti Slovenska. V repnej výrobnej oblasti Slovenska sa úrodami vyrovnala odrodám Mironovská, Iľjičovka, Jubilejná. V ostatných oblastiach nedosiahla úroveň štandardných povolených odrôd. Pri neskorej sejbe dala nižšie úrody ako odroda Iľjičovka. Je vhodná na pestovanie v kukuričnej oblasti a v teplejších rajónoch repnej výrobnej oblasti Slovenska po ďatelinovinách alebo iných zlepšujúcich predplodinách. Nehodí sa na pestovanie na ťažkých neštruktúrnych pôdach vlhkejších oblastí, najmä nie po obilninách.

Amika

Vyšľachtená krížením odrôd Aurora x Mironovská (808) pracovníkmi Šľachtiteľskej stanice Bučany. V štátnych odrodových skúškach bola pod označením BU 10. Klas biely, bezostnatý až krátko ostnatý, ihlancovitý až hranolovitý, stredne dlhý, stredne hustý, v čase dozrievania poloprevislý až vzpriamený. Uzáver pliev dobrý. Zrno tmavohnedé až hnedé, stredne veľké, stredne dlhé, ryba plytká. Hmotnosť 1000 semien (HTS) stredná, asi o 2 až 5 g nižšia ako pri odrode Mironovská. Vzrast má stredný, odnožuje dobre. Stredne skorá, vyzimovaniu odoláva veľmi dobre. Odolnosť proti políhaniu dosť dobrá, proti prerastaniu stredná. Zdravotný stav má dobrý. Je dosť odolná proti hrdzi tráv nej, žltej, múčnatke trávnej v klasoch i proti hrdzi pšeničnej a septorióze. Bieloklasosti odoláva menej. Pekársku akosť má dobrú. Je úrodnou odrodou. Dáva vysoké úrody v slede po ďatelinovinách v kukuričnej a v teplejších rajónoch repnej výrobnej oblasti Slovenska, ako aj v kukuričnej oblasti Moravy a v teplejších rajónoch repnej oblasti Stredočeského a Severočeského kraja. V skúškach v slede po obilninách nedosiahla v úrodách úrovne odrody Slavia, v Čechách odrody Grana. Darí sa jej na stredných, hlinitých pôdach. Pri skorej sejbe odporúčajú výsevok v kukuričnej a v repnej výrobnej oblasti 4 milióny klíčivých semien na hektár. Neskoršiu sejbu, do konca októbra, znáša dobre. Políhaniu odoláva dosť dobre, preto prevažne netreba použiť morforegulačný prípravok Retacel. Pri hustých porastoch stačí aplikovať 2 l na hektár.

Košútka

Vyšľachtená krížením odrôd ((Nebojská x Košútska) x Fleruon) x Yaktana B na ŠS Sládkovičovo. V štátnych odrodových skúškach bola zaradená pod označením SK-2100-7-73. Klas hnedý až tmavohnedý, osinatý, ihlanovite-hranolovitý, stredne dlhý, stredne hustý, v dobe dozrievania väčšinou poloprevislý. Uzáver pliev dosť dobrý. Zrno svetlé hnedé, stredne dlhé, štíhle, ryha stredne hlboká. Hmotnosť tisíca zŕn (HTZ) nižší, o cca 5 - 6 g menší než pri odrode Slavia. Vzrast nízky - o cca 8 cm nižší ako u odrody Slavia, produktívne odnožovanie vysoké. pri prehustení až stredné, proti prerastaniu dobrá. Odolnosť proti hrdzi trávnej dobrá, proti súčasným rasám hrdze plevovej, hrdze pšeničnej, múčnatky trávnej, septorióze plevovej a bieloklasosti dosť dobrá. Pekárska akosť dobrá (A2), obsah a pučaniu lepku dobré. Je vhodná pre pestovanie v teplejších oblastiach Moravy, vo všetkých oblastiach Slovenska a v repárskej oblasti Stredočeského, Severočeského a Východočeského kraja. V ostatných ob1astiach Československa bude treba jej rajonizáciu ďalej upresniť pre menší rozsah skúšok. V repárskej oblasti Čiech sú vhodné stredné, hlinité pôdy, v suchších oblastiach Slovenska i pôdy úrodnejšie, hlbšie. Na ľahkých a ťažších pôdach je výnosovo menej istá. Predplodiny prichádzajú v úvahu na Morave a Slovensku všetky, i obilniny. V Čechách sa odporúča pestovať radšej len po dobrých predplodinách. V priaznivých podmienkach repárskej oblasti sa odporúča výsev 5 mil. klíčivých zŕn na hektár, v lepších podmienkach len 4 mil. klíčivých zŕn na hektár, v ostatných oblastiach 6 mil. klíčivých zŕn na hektár. Neskorý výsev do konca októbra znáša dosť dobre. Odporúča sa dávka N po ďatelinovinách 70 kg/ha, po obilninách 100 -- 110 kg/ha. Neprehnojovať v dobe odnožovania, nebezpečie prehustenia.

Iris

Odroda bola vyšľachtená krížením mexické jarnej pšenice Siette Cerros x Kavkaz vo Výskumnej a š1achtitelskej stanici v Bučanoch. V štátnych odrodových skúškach ÚKSUZ bola skúšaná pod označením BU-18. Klas je väčší, biely, bezosinný, stredne dlhý až d1hý, stredne hustý, hrano1ovito-ihlovitý, v dobe dozrievania vzpriamený až polovzpriamený. Zrno je hnedé, stredne štíh1e, zakončenie tupé stredne dlhé. Hmotnosť 1000 zŕn (HTS) je stredná - v priemere 41,5 gr. Vzrast je nižší - v priemere 85 cm, na úrovni odrody Vala. Odnožovanie je stredné. Je ranná - na úrovni odrody Mironovskej. Prezimuje dosť dobre. Odolnosť proti po1íhaniu je ve1mi dobrá, proti prerastaniu zrna dobrá. Zdravotný stav: odo1nosť proti hrdze trávnej, hrdze p1evovej - veľmi dobrá, hrdze pšeničnej, bieloklasosti je dobrá, septorióze plevovej dosť dobrá, múčnatke trávovej stredná, sneti maz1avej s1abšia. Techno1ogioká akosť C - nevyhovuje potrebám m1ýnsko-pekárenského priemys1u pre neprijateľné v1astnosti testu a pečiva. Obsah bie1kovín je stredný. Dosahuje vysoké hektárové výnosy v najintenzívnejších podmienkach kukuričnej a repárskej výrobní ob1asti S1ovenska pri pestovaní po ďatelinovinách, strukovinách a v prípade potreby po obi1ninách. Vhodné pôdy sú naj1epšie h1boké, h1inité. Nie je vhodná pre menej úrodné pôdy. Doporučený výsev je v repárskej výrobnej ob1asti 4 mil. klíč. zŕn/ha, v kukuričnej výrobnej ob1asti 4,5 mi1. k1íč. zŕn/ha. Z dôvodu s1abej odo1nosti proti sneti maz1avej vyžaduje dôkladné morení osiva. Termín siatia je včasný (25.september - 5.októbra). Doporučená dávka dusíku je po ďatelinovinách 80-100 kg, po obi1ninách do 140 kg/ha. S ohľadom na dobrú odo1nosť proti políhaniu a nižší vzrast sa sa ošetrenie proti políhaniu neodporúča. V prípade vyššieho výskytu múčnatky trávnej priaznivo reaguje na chemickú ochranu.

Danubia

Odroda bola vyšľachtená krížením odrôd (Aurora x S 985) x Purdue 5517 na Šľachtiteľskej stanici v Solaroch. V štátnych odrodových skúškach bola zaradená pod označením SO 1586. Klas je biely s krátkymi osťami, stredne dlhý, stredne hustý, ihlanovito-hranolovitý, v čase dozrievania po1oprevisajúci. Uzáver pliev je dobrý. Zrno je svetlohnedé, stredne štíhle, stredne dlhé s tupým zakončením. Hmotnosť 1000 semien (HTS) je stredná - priemerne 41 g. Vzrast je nízky - priemerne 790 mm, o 40 mm nižší než pri odrode Vala. Odnožuje stredne. Skorá, o l deň skoršia než odroda Vala. Prezimuje dobre. Odolnosť proti políhaniu je výborná, proti prerastaniu zrna dobrá. Odolnosť proti hrdzi trávovej, súčasným rasám hrdzi plevovej, hrdzi pšeničnej, bieloklasosti a septorióze plevovej je dobrá, múčnatke trávovej stredná. Technologická akosť B l - B 2. Obsah lepku je stredný, napučiavanie lepku nižšie. Dosahuje veľmi dobré hektárové úrody v kukuričnej a repnej výrobnej oblasti Slovenska a Moravy, kde doplní, pripadne nahradí juhoslovanské odrody pšenice. Dobré predplodiny sú ďatelinoviny a strukoviny v teplejšej suchšej oblasti Československa, v najintenzívnejších podmienkach znáša aj pestovanie po obilninách. Vhodné pôdy sú hlboké, hlinité. Ľahké piesočnaté pôdy sú menej vhodné. Odporúčaný výsev 5 mil. klíčivých semien na hektár. Najvhodnejší termín sejby v kukuričnej a repnej výrobnej oblasti do 5. 10. Pre neskorý termín sejby nie je vhodná. Odporúčaná dávka dusíka po ďatelinovinách je 80 - 100 kg/ha, po obilninách 120 - 140 kg/ha. Ošetrovať proti políhaniu netreba, v menej produktívnych podmienkach zvyčajne znižuje úrody. Na chemickú ochranu proti listovým chorobám reaguje priaznivo.

Viginta

Odroda bola vyšľachtená krížením odrôd (Norin 75 x A1ba) x I1jičovka vo Výskumnom a šľachtiteľskom ústave semenných okopaním a priemyselných plodín v Bučanoch. V štátnych odrodových skúškach bola zaradená pod označením BU 20. Klas je biely, krátko ostitý, stredne dlhý, stredne hustý, ihlnanovitý až ihlanovitohranolovitý, v čase dozrievania polovzpriamený. Uzáver pliev je dobrý. Zrno je svetlohnedé, stredne štíhle, dlhší s tupým zakončením. HTS je vyššia - priemerne 45,9 g. Vzrast je stredný - priemerne 1010 mm, o 80 mm vyšší než pri odrode Vala. Odnožuje dobre. Je stredne skorá, o l - 2 dni neskoršie ako odroda Mironovská. Prezimuje stredne až pomerne dobre, regeneračná schopnosť po zime je veľmi dobrá. Odolnosť proti políhaniu (pokiaľ neprehustne) a prerastaniu zrna je dobrá. Odolnosť proti múčnatke trávovej, septorióze plevovej a hrdzi pšeničnej dobrá, proti súčasným rasám hrdzi plevovej a bieloklasosti je dosť dobrá. Technologická akosť A 2 - dobrá. Obsah lepku je stredný. Napučiavanie lepku je dobré. Dosahuje vysoké hektárové úrody vo všetkých oblastiach Československa okrem slabých, kyslých pôd horských a podhorských polôh, najmä Slovenska. Dobré predplodiny sú ďatelinoviny a strukoviny, v suchšej oblasti sa môže pestovať aj po obilninách. Vhodné pôdy sú stredné až hlboké, hlinité. Ťažšie a ľahšie pôdy znáša stredne. Pre slabé kyslé pôdy vyšších polôh (podzoly) je menej vhodná. Najvhodnejší termín sejby stredný (l. - 10. 10.). Pri neskorom termíne sejby sú úrody menej isté. Odporúčaná dávka dusíka po ďatelinovinách je 70 - 80 kg/ha, po obilninách 110 - 130 kg/ha. Ošetrovať proti políhaniu zvyčajne netreba.

Roxana

Odroda bola vyšľachtená krížením odrôd Solo x Kavkaz na ŠS v Bučanech. V štátnych odrodových skúškach bola označená BU-ZZ. Klas je biely, stredne dlhý, stredne hustý, ihlanovitý až hranolovitý, v dobe dozrievania vzpriamený až polovzpriamený. Uzáver pliev je dobrý. Zrno je tmavohnedé, stredneštíhle, zakončenie tupé, stredne dlhé. Hmotnosť 1000 zŕn (HTZ) je stredná, v priemere 40,2 g. Vzrast je stredne vysoký - v priemere 95 cm. Odnožuje dobre. Odroda je poloskorá, prezimuje dobre, regeneračná schopnosť po zimnom období je veľmi dobrá. odolnosť voči políhaniu je stredná, proti prerastaniu zrna stredne dobrá. Odolnosť proti hrdzi trávovej, súčasným rasám hrdzi plevovej, hrdzi pšeničnej, bieloklasosti a septorióze plevovej je dobrá, múčnatke trávovej stredná. Technologická kvalita 82 - doplnková. Obsah lepku je nižší, napučiavanie na strednej úrovni. Dobré výnosy dosahuje v zemiakárskych a horských výrobných oblastiach SR, v ostatných oblastiach sú dosahované priemerné výnosy. Vhodnými predplodinami sú ďatelinoviny, strukoviny a okopaniny. Je dosť tolerantná na pestovanie po obilninách. Vhodná na pestovanie na slabších pôdach. Najvhodnejší termín výsevu je do 5.10. Pri bohatšom odnožovaní priaznivo reaguje na ošetrenie proti políhaniu.

Agra

Odroda bola vyšľachtená krížením odrôd Purdue 66278 x SO 71-281 = (Aurora x S-985) na šľachtiteľskej stanici v Solaroch. V štátnych odrodových skúškach ÚKZUZ bola skúšaná pod označením S0-6300. Klas je biely, bezosinný, stredne dlhý, stredne hustý, ihlanovito-hranolovitý, v dobe dozrievania polovzpriamený až vzpriamený. Uzáver plevu je dobrý. Zrno je hnedé, stredne štíhle s tupým zakončením, stredne dlhé. Hmotnosť 1000 zŕn (HTZ) je stredná - v priemere 41,3 g. Vzrast je nízky - v priemeru 80 cm, o 7 cm nižší ako Vala. Odnožuje stredne. Odroda je ranná, o 2 dni rannejšia ako odroda Mironovská. Prezimuje dosť dobre, regeneračná schopnosť po zimnom období má dosť dobrú. Odolnosť proti políhaniu a prerastaniu zrna je dosť dobrá. Zdravotný stav: odolnosť proti múčnatke trávnej, hrdze trávnej, hrdze plevovej, hrdze pšeničnej je dobrá septorióze plevovej dosť dobrá, bieloklasosti - priemerná. Technologická akosť 82 - doplnková. Obsah lepku je priemerný, pučanie je nižšie. Odroda dosahuje dobrých hektárových výnosov najmä vo vlhkej kukuričnej výrobnej oblasti Slovenska a čiastočne tiež v teplejšej časti Moravy. Na ostatnom území Československa má väčšinou kolísavé, v priemere nižšie výnosy. Najlepšie výnosy: poskytuje pri odnožovaní porastov už na jeseň. Vhodnými predplodinami sú ďatelinoviny, strukoviny a včas zberané okopaniny. V kukuričnej výrobnej oblasti a v repárskej výrobni oblasti na najúrodnejších pôdach znáša i pestovanie po obilninách. V teplejšej repárskej výrobnej oblasti Moravy, najmä vo vlhších lokalitách sú obilniny menej vhodnou predplodinou. Najvhodnejšie pôdy sú úrodné až stredne úrodne, hlinité až hlinitopieskové. Odporúčaný výsev v repárskej výrobnej oblasti je 5 mil. kl. zŕn/ha, v kukuričnej 5,5 mil. kl. zŕn/ha Optimálny termín siatia je do 5.10. Na siatie po neskôr zberaných okopaninách reaguje obvykle menej priaznivo. Doporučená dávka N po ďatelinovinách je 70-85 kg/ha, po obilninách 120-130 kg/ha. Ošetrenie proti políhaniu nie je obvykle treba. Len pri bohatších odnožovaniach na dobrých pôdach možno použiť pre stabilizáciu výnosu 1-1,5 l prípravku/ha. Zvýšená dávka obvykle znižuje výnosy.

Ilona

Vyšľachtená vo Výskumnom a šľachtiteľskom ústave semenných okopanín a priemyslových plodín Bučany krížením odrôd Arnika x (Siete Cerros x Kavkaz). V štátnych odrodových skúškach ÚKZÚZ bola skúšaná pod označením BU-2S. Trs polovzpriamený až rozložený. Steblo po celej dĺžke duté, v priemere 93 cm dlhé. Počet internodií 5, ojedinele 4. List praporovitý, krátky až stredne dlhý, na počiatku metania zelený so silným osrienením. Klas biely, krátko ostinatý, hustý, stredne dlhý, hranolovito-ihlovitý, pri dozrievaní poloprevislý. Pleva stredne široká, stredne dlhá, podlhovasto oválna až oválna. Zrno svetlo hnedé až hnedé, stredne štíhle až štíhle. Objemová hmotnosť zrna je dobrá (BOO g/l), HTS nižší (34,2 g), sklovitosť 50 %. Ilona je skorou odrodou určenou na pestovanie najmä v intenzívnych podmienkach teplejších častí Československa. Nižší vzrast zaisťuje dobrú odolnosť proti políhaniu, nevyžaduje obvykle ošetrenie. Vyznačuje sa dobrou odolnosťou proti múčnatke trávnej, hrdze trávnej i pšeničnej, stredne proti bieloklasosti a hrdze plevovej, slabšje proti septorióze plevovej a fusariozám v klase, je odolná k vyzimovaniu. Technologická akosť odrody je dobrá (7) pri strednej HTS i dobrom obsahu lepku. Odroda sa odporúča na pestovanie na hlbokých hlinitých pôdach celej kukuričnej oblasti, repárskej oblasti Slovenska a teplejšej časti repárskej oblasti Moravy, najlepšie po dobrých predplodinách, len v najúrodnejších podmienkach kukuričnej oblasti po obilninách. Vo vlhkých podmienkach je nebezpečenstvo silného napadnutia septoriózou plevovou. Vyžaduje včasný termín siatia (do 5. október), na neskorý výsev reaguje veľmi citlivo. Odporúčaný výsev v repárskej oblasti je 4 mil. klíčivých zŕn na hektár, v kukuričnej oblasti 5 mil. klíčivých zŕn na hektár.

Blava

Odroda bola vyšľachtená vo VŠÚ Selekt Bučany krížením odrôd Viginta x Fundulea 29. V štátnych odrodových pokusoch (ďalej len ŠCP) bola skúšaná pod označením BU-33. Blava je stredne skorá odroda, stredne vysoká, s dobrou odnožovacou schopnosťou. Klas ostitý. Hmotnosť 1 000 zŕn (ďalej HTZ) 42 – 48 g. Technická kvalita priemerná. Lepšia kvalita sa dosahuje v kukuričnej oblasti (ďalej len KVO). Obsah mokrého lepku má úrovni odrody Ilona. Sedimentačný test má nižší ako Ilona a Hana. V KVO SR a Moravy a v repnej výrobnej oblasti (ďalej len RVO) SR po lepších predplodinách dosahuje nadpriemerné úrody. V RVO ČR a v zemiakovej výrobnej oblasti (ďalej len ZVO) a v horskej výrobnej oblasti (ďalej len HVO) ČSFR dosahuje len podpriemerné úrody. Odolnosť proti múčnatke trávovej, najmä v klasoch, a proti hrdzi pšeničnej má dobrú, proti hrdzi trávovej, septorióze plevovej a bieloklasosti strednú. Je málo odolná proti hrdzi plevovej. Odolnosť proti políhaniu má strednú, proti vyzimovaniu dobrú. Vyhovujú jej teplejšie podmienky s rovnomerným rozdelením stredného množstva zrážok, menej vhodné sú suché lokality. Vysoké úrody dosahuje po lepších predplodinách, po obilninách sú úrody slabšie. Optimálny termín sejby je od 25.septembra do 5.októbra, nie je vhodná pre skoré sejby. Výsev v RVO je 4.5 mil., v RVO 4 mil. klíč. zŕn na hektár. Ošetrenie proti políhaniu je potrebné najmä v intenzívnejších podmienkach RVO. Na použitie fungicídov proti chorobám listov a klasov reaguje dobre.

Torysa

Odroda bola vyšľachtená na ŠS Malý Šariš krížením odrôd Maris Markman x Vala. V ŠOP bola skúšaná pod označením MŠ-4. Torysa je stredne skorá odroda, stredne vysoká so strednou až silnou odnožovacou schopnosťou. Klas ostitý, HTZ vysoká, 48-51 g. Technologická akosť nevyhovuje potravinárskym účelom. Obsah mokrého lepku je vysoký, ale jeho kvalita nie je vyhovujúca. Nadpriemerné úrody dosahuje v ZVO a HVO. V SR prekonáva v týchto oblastiach všetky povolené odrody. Dobré úrody dosahuje aj v stredne intenzívnych podmienkach RVO. V KVO sú úrody kolísavé. Vysoké sú len v najintenzívnejších podmienkach, na suchších lokalitách sú priemerné až podpriemerné. Odolnosť proti múčnatke trávovej má dobrú až veľmi dobrú, proti hrdzi pšeničnej, septorióze plevovej a bieloklasosti dobrú, proti hrdzi plevovej strednú, proti hrdzi trávovej strednú až slabšiu. Vykazuje určitú citlivosť na fuzariózy v klase. Má strednú odolnosť proti políhaniu a slabšiu odolnosť proti vyzimovaniu - na úrovni odrody Zdar. Pre pestovanie vyhovujú chladnejšie podmienky so strednými zrážkami, nevhodné sú suché lokality. Dobré úrody dosahuje aj po obilninách. Odporúčaný termín sejby je od 25. septembra do 5. októbra. Nie je vhodná pre neskoré sejby (po 20.10.). Výsev v RVO 4 mil., v ZVO 4,5 mil. k1íč. zŕn na ha. V najintenzívnejších podmienkach je potrebné ošetrenie proti políhaniu. Na použitie fungicídov proti chorobám listov a klasov reaguje slabšie až stredne.

Regia

Odroda vyšľachtená na ŠS Solary, Slovosivo š. p., krížením 80-5086 x Viginta. V štátnych odrodových skúškach (ŠOS) skúšaná pod označením SO-7953. Regia je skorá odroda, s priemernou výškou porastu 82 cm. Klas je hustý, s výskytom ostiniek v hornej polovici klasu. Priemerná hmotnosť tisíc zŕn (HTZ) je 43,8 g. Potravinárska kvalita bola hodnotená na 5-7, odroda má nízky obsah lepku. Nadpriemerné úrody dáva v kukuričnej výrobnej oblasti (KVO), kde prekonáva v úrodách kontrolné odrody Torysu, Líviu a Hanu. Z ďalších odrôd prekonáva odrodu Samanta o 2%, Barbaru o 3%. V tomto výrobnom type dávala uspokojivé úrody i po horších predplodinách. V repnej výrobnej oblasti (RVO) prekonáva v úrodách kontrolné odrody Líviu a Hanu. Z ďalších odrôd prekonáva odrody Blava a Barbara o 3%, vyrovnáva sa v úrodách odrode Samanta. V zemiakovej a horskej výrobnej oblasti sa vyrovnala v úrodách kontrolnej odrode Hana, ostatným kontrolným odrodám v úrode ustupuje. Odolnosť proti vyzimovaniu má dobrú, odolnosť proti poliehaniu má strednú až dobrú. Odolnosť proti múčnatke trávovej, hrdzi plevovej má zatiaľ dobrú, odolnosť proti hrdzi pšenicovej má dobrú až strednú, odolnosť proti braničnatke plevovej a hrdzi trávovej má strednú. Odrode Regia vyhovujú podmienky pestovania v KVO a RVO, lepšie úrody dáva po lepších predplodinách, v KVO dáva uspokojivé úrody i po horších predplodinách. Pre pestovanie jej menej vyhovujú chladnejšie a vlhkejšie podmienky ZVO. Optimálny termín sejby je od 25. septembra do 10. októbra. Odporučený výsevok v KVO a RVO je 5 mil. klíč. zŕn na hektár.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a publikoval: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková

Dátum poslednej aktualizácie: 2012-07-30