Broskyňa obyčajná

BROSKYŇA OBYČAJNÁ

Albatros

Vznikla na pracovisku Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Bratislave zámerným krížením odrôd „Cresthaven“ x „Luna“. Odrodu vyšľachtil významný šľachtiteľ Gustáv Čejka. V LRO bola registrovaná v roku 1993. Strom je normálneho, stredne silného až silného vzrastu. Habitus je polovzpriamený až mierne rozložitý. Rodivé výhonky sú matné, silné, dlhé, s veľmi krátkymi až krátkymi internódiami. Na výhonkoch sú husto zoskupené po dvoch a viac púčikov, ktoré pučia stredne skoro. Kvitne skoro až stredne skoro. Listy sú veľké, žliabkovité, bez antokyanového sfarbenia, na okraji jednoducho pílkovité. Plody sú stredne veľké, mierne ploché, tvarovo i veľkostne vyrovnané. Podľa nápadného švu sú nesúmerné. Základná zelená farba šupky je prekrytá sčasti slabým antokyanovým sfarbením vo forme pruhovania. Šupka je silná, pevná a silne plstnatá. Dužina plodu je stredne tuhá, nevláknitá, zelenobiela, s výskytom antokyanového sfarbenia len tesne pod šupkou. Chuť je veľmi dobrá, aromatická a šťavnatá, s nízkym obsahom cukrov. Dužina je stredne odlučiteľná od kôstky a čiastočne býva na nej priľnutá. Kôstka je k veľkosti plodu veľká, podlhovastá a svetlá. Rodivosť je dobrá, pravidelná. Odolnosť proti chorobám a škodcom je na úrovni štandardy Redhaven. Dozrieva postupne, 7-10 dní pred odrodou Redhaven. Je zaujímavá pekným vzhľadom plodov, farbou dužiny, dobrou chuťou a skorým obdobím dozrievania. Prednosťou je jej nenáročnosť na agrotechniku, spoľahlivá rodivosť a kvalita plodov. Určená je na priamy konzum.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan et al. [2001]. Pomológia. [2. diel], Marhule, broskyne, slivky, drobné ovocie, a menej rozšírené ovocné druhy. Bratislava : Nezávislosť. 408 s. ISBN 80-85217-64-3.

Fenix

Vznikla krížením odrôd Creathaven x Luna (evidenčné číslo odrody 215/77) v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave. Registrovaná je od roku 1991. Zaraďuje sa medzi veľmi skoré odrody, s plodmi vhodnými na priamy konzum i priemyselné spracovanie. Stromy rastú bujne, majú vznosné koruny, stredne veľké plody, guľovité až oválne, žltej farby s výrazným červeným líčkom. Dužina je žltá až žlto oranžová, kyslasto sladká, šťavnatá, aromatická a vynikajúcej chuti. Veľmi silno sa upína na kôstku. Plody dozrievajú o 24 dní skôr ako Red Haven, 1-2 dni pred odrodou Luna. V porovnaní s Lunou má lepšiu kvalitu atraktívnejších plodov. Zdravotný stav je lepší, hlavne vďaka vyššej odolnosti ku kučeravosti, dobre odoláva i nižším teplotám. Možno vysadzovať vo všetkých oblastiach vhodných pre broskyne, v okrajových oblastiach iba na chránených stanovištiach. Nemá špecifické nároky na agrotechniku, možno pestovať vo všetkých tvaroch vhodných pre broskyne.

Flamingo

Bola vyšľachtená krížením odrôd Cresthaven x Burbank July Elberta (evidenčné číslo odrody 105/77) v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave, šľachtiteľom je Gustáv Čejka. Registrovaná je od roku 1991. Zaraďuje sa medzi stredne neskoro dozrievajúce odrody. Má polovzpriamenú až vzpriamenú, guľovitú korunu stredného vzrastu. Plody sú veľké, guľovité, málo plstnaté, žlté, na polovici plodu s jasným červeným líčkom. Dužina žltá, šťavnatá, aromatická, sladkokyslej a harmonickej chuti. Odroda je vhodná pre priamy konzum i priemyslové spracovanie. Dozrieva v priemere o 7 dní po odrode Red Haven, ktorá sa jej vyrovná výnosom, ale prekonáva ju atraktívnosťou plodov a vynikajúcou chuťou i zdravotným stavom. Vyniká vysokou odolnosťou k nízkym teplotám ako v dreve, tak i v kvete. Dáva stabilné výnosy i v rokoch, keď ostatné odrody neplodia. Možno ju pestovať aj v okrajových oblastiach. Na kučeravosť broskýň je len stredne odolná. Nemá špeciálne požiadavky na agrotechniku, afinita s bežnými podpníkmi je dobrá, odporúča sa pestovať v tvare dutej koruny zákrsku, alebo štvrťkmeňa i pre plošné tvary.

Kamka

Odroda Kamka bola zaradená do odrodových skúšok ÚKSÚP v rokoch 1996–2000, pod pracovným označením BY-E. Vznikla v rokoch 1956-1989 z výsevu kôstok viacerých broskyňových odrôd a následnou pozitívnou selekciou získaného potomstva. Autorom odrody je pán Eliáš Blaško z Bytče. Zaraďuje sa medzi stredne skoro dozrievajúce odrody. Strom je normálneho, stredne silného až silného vzrastu. Habitus koruny je polovzpriamený. Jednoročný výhon je stredne hrubý a má dlhé internódiá. Intenzita antokyánového sfarbenia je slabá. Hustota púčikov na jednoročnom výhone je riedka. Kvetné púčiky sú samostatne rozmiestnené na jednoročnom výhone. Odroda kvitne skoro. Plod je veľký, z profilu okrúhly, tvarovo súmerný. Stopková jamka je stredne hlboká a stredne široká. Šupka plodu je stredne pevná, riedko plstnatá. Základná oranžovo žltá farba šupky je prekrytá na slnečnej strane stredne intenzívnym červeným líčkom. Dužina plodu je stredne pevná, menej vláknitá, žltej až oranžovožltej farby. Prednosťou odrody je atraktívny tvar a vyfarbenie plodov, výborná chuť šťavnatej dužiny s vysokou prevahou cukrov. Stredne veľká kôstka prilieha slabo k dužine. Odroda dozrieva stredne neskoro až neskoro, v závislosti od ročníka, v priemere 8-12 dní po odrode Redhaven.

Luna

Vyšľachtená krížením odrôd Halberta Giant x May Flower v r. 1960 v Botanickej záhrade PFUK Bratislava, šľachtiteľom je Gustáv Čejka. V štátnych skúškach bola pod označením 14/61. Zaraďuje sa medzi skoro dozrievajúce odrody. Stromy rastú stredne bujne, tvoria vzpriamené koruny s redším obrastom. Letorasty stredne dlhé, rovné, na slnečnej strane svetlohnedé, na neoslnenej strane zelenkavé. Listy stredne veľké, drobne pílovité s krátkou, fialkasto sfarbenou stopkou. Kvety ružovitého typu, vonkajšia strana kalicha hnedozelená, korunné lupienky svetloružové. Čas kvitnutia je rovnaký ako pri povolených odrodách, kvety sú dosť odolné proti poškodeniu jarnými mrazmi. Plody stredne veľké, guľovité, súmerné, s výrazným plytkým brušným švom a čnelkovou časťou mierne vyčnievajúcou nad úroveň plodu. Priemerná hmotnosť plodu je asi 90 g (pri nezavlažovaných stromoch). Dužina belavožltá, jemne vláknitá, šťavnatá, aromatická s príjemne sladkokyslou príchuťou, v plnej zrelosti čiastočne oddeliteľná od veľmi malej kôstky. Šupka pevná, jemne plstnatá, belavozelenožltá, krytá živou červeňou, na slnečnej strane intenzívne pruhovane sfarbená. Dozrieva 2-3 dni po skoro dozrievajúcej odrode Amsdenova, veľmi dobre a skoro rodí a úrodou spomenutú odrodu prekonáva. Ovocie je vhodné na priamy konzum, najmä pre svoju skorosť, veľmi dobrý vzhľad a kvalitu plodov. Plody sa dobre transportujú. Je plne použiteľná pre všetky oblasti vhodné na pestovanie broskýň.

Radosť

Vznikla krížením odrôd Cresthaven x Redhaven a následným výberom na pracovisku Stupava-Dúbravy, Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave. Odrodu vyšľachtil významný šľachtiteľ Gustáv Čejka. Zaregistrovaná a právne chránená je od roku 1995. Stromy rastú stredne silno až silno, habitus korún je stredne hustý a polovzpriamený. Kvitnúť začína neskoro a trvá stredne dlho. Plod je veľký, podlhovastý, mierne pretiahnutého a splošteného tvaru, stredne vyrovnaný. Šev je výrazný a podľa neho je plod nesúmerný. Šupka je hrubšia, silná stredne plstnatá. Základnú krémovožltú farbu šupky až na polovici povrchu plodu prekrýva žiarivo červené líčko. Jemná, šťavnatá dužina žltej farby a harmonickej chuti, je dobre oddeliteľná od kôstky, ktorej okolie je sfarbené do červena. Dozrieva okolo 15. augusta. Odroda je stredne neskoro dozrievajúca, úrodnosť je skorá, pravidelná a nadpriemerná, Podiel plodov výberovej akosti je vysoký. Ide o kvalitnú odrodu odolnú proti mrazom v dreve i v kvete, vhodnú do všetkých oblastí. Na kučeravosť je stredne náchylná. Nemá špecifické požiadavky na agrotechniku, afinita s bežnými podpníkmi je dobrá. Môže sa pestovať v tvare kotlovitej koruny i vretena.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan - BENEDIKOVÁ, Daniela - KRŠKA, Boris. 2004. Marhule a broskyne. Bratislava : Príroda. 88 s. ISBN 80-07-01227-3.

Zdroj: HRIČOVSKÝ, Ivan et al. [2001]. Pomológia. [2. diel], Marhule, broskyne, slivky, drobné ovocie, a menej rozšírené ovocné druhy. Bratislava : Nezávislosť. 408 s. ISBN 80-85217-64-3.

Obsah spracoval: Inštitút ochrany biodiverzity a biologickej bezpečnosti, FAPZ SPU v Nitre

Dokument formálne upravil a obsah doplnil: SlPK pri SPU v Nitre -- K.Šimončíková

Dokument publikovali: SlPK pri SPU v Nitre -- Ľ. Jedličková, K. Šimončíková

Publikované: 2012-09-12

Dátum poslednej aktualizácie: 2014-02-06