23.03.
Практична робота

Тема. Практична робота: Сформулювати життєву позицію історичного персонажа
(Гая Юлія Цезаря) на основі висловів з його творів.

Прочитайте вислови Юлія Цезаря та дайте відповіді на запитання.

- «Республіка – ніщо, порожнє ім’я без тіла і обличчя».
- «Сулла не знав і азів, якщо відмовився від диктаторської влади».
- «Зі мною люди мають розмовляти обережніше і слова мої вважати законом».
- «Я Цезар, а не цар».

1. Поясніть, як ви зрозуміли наведені висловлювання Цезаря.
2. Як вони характеризують постать Цезаря?
3. Чим диктатура Сулли відрізнялась від диктатури Цезаря?

Цезар був не тільки полководцем, а й письменником, одним з найкращих римських прозаїків. З його творів збереглися «Записки про Галльську війну» - 7 книг - важливе історичне джерело для вивчення суспільного ладу, побуту й культури кельтських і германських племен І століття до н. е.
А також «Записки про громадянську війну» - 3 книги. Для них характерна продуманість, ясна композиція, проста невимушена розповідь, точна мова, конкретність образів і тонка характеристика, як поодиноких людей, так і цілих народів (особливо галлів).
Із творів Цезаря, які не збереглися до наших днів, найоб'ємнішими були, ймовірніше за все, збірники його промов і листів. Відверто політичний характер мали два його памфлети, які називалися «Auticatones». Гай Юлій написав їх в 45 році до н.е, у таборі при Мунді.
Чисто літературними творами були віршовані авторства Цезаря: «Похвала Геркулесу», трагедія «Едіп», поема «Iter», де описана його подорож із Риму до Іспанії в 46 році до н. е.
Існують свідчення і про науковий твір Цезаря у двох книжках — «De analogia». Це граматичний трактат, в якому аналізується відома граматична суперечка між аналогістами і аномалістами і розв'язується на користь перших, тобто, на користь принципу закономірності.

Завдання.
Історичний портрет Цезаря.
Складіть розповідь про життя і діяльність Цезаря, використовуючи його вислови як пункти плану. Опишіть своє ставлення до Юлія Цезаря (письмово).
1. «Кожен коваль своєї долі».
2. «Перемога залежить від доблесті легіонів».
3. «Жереб кинуто! Рубікон перейдено!»
4. «Люди охоче вірять тому, у що бажають вірити».
5. «І ти, Бруте?».

Результати роботи скинути на kac1989@ukr.net (до 25.03.2020)