Трудове навчання

Тема: КОНСТРУКЦІЙНІ МАТЕРІАЛИ.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань учнів.

Що таке креслення? Що таке ескіз? З яких креслярських інструментів складається готовальня? Які мірки потрібні для пошиття постільної або столової білизни?

3. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Які види матеріалів навколо нас? Що виготовляють з деревини? З металу? З тканини? Із пластмаси? З паперу?

У наш час дуже актуальним є створення дизайнерських моделей одягу з конструкційних матеріалів. Асортимент виробів може бути дуже різноманітним, особливості дизайнерських рішень ми розглянемо сьогодні на уроці.

4. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

5. Вивчення нового матеріалу.

Познайомтесь, сьогодні в нас на уроці є гості, це наші помічники – конструкційні матеріали. Ось вони - деревина, метал, тканина, скло, пластмаса, папір. Чому я назвала їх гостями? Тому що у цьому колі вони прийшли до нас вперше, а помічники - тому що вони допоможуть нам сьогодні створити моделі одягу та зробити показ на модельному подіумі. Давайте краще пізнаймо наших гостей. А допоможуть вам знайомитися з матеріалами ще одні наші гості - учениці 8 класу. Вам слово!

1 учениця.

Перша - деревина. В нашій країні росте понад 100 порід дерев. Деревина використовується для дуже різноманітних потреб, для яких?

А ну -мо пограймо у гру «Асоціативний кущ», .слово «деревина».

Спортивне обладнання музичні інструменти сірники

домівки іграшки

яхти Деревина олівці

вікна меблі

шпалери папір посуд

Так, все вірно. А ось погляньте на цю таблицю «Види деревних порід». Усі породи поділяються на хвойні та листяні. Хвойні - ялина, сосна, модрина, кедр, ялиця. Листяні – дуб, береза, бук, граб, осика, липа. Найтвердіша та зносостійка порода – граб. Осика – найм’якіша листяна порода.

Деревина – спиляна й очищена від коренів і гілок частина дерева. Пиломатеріал - це розрізаний уздовж волокон стовбур.

Асортимент виробів виготовлених з деревини дуже різноманітний. Деревина дуже добре обробляється різними інструментами, легка, добре склеюється.

2 учениця.

Метал – конструкційний матеріал, який застосовують у різних галузях народного господарства, з кожним роком його використання збільшується. На прокатних станціях виробляють листовий матеріал, при цьому нагрітий зливок металу пропускають через багато пар валків, які стисненням перетворюють його на тонкий лист завтовшки менш як 2 мм.

Демонстрація таблиці «Метал. Використання у галузях господарства».

Є кілька видів тонкого листового металу : жерсть, дахова сталь. Листову сталь завтовшки 0,2-0,5 мм називають чорною, а жерсть, покриту з обох боків оловом, - білою. Олово захищає жерсть від іржі. З неї виготовляють консервні бляшанки, посуд для води та інших харчових продуктів. Дахова сталь – лист завтовшки 0,25-2,0. Її використовують для покриття будинків, виготовлення відер, водостічних труб та ін.. тонким листовим матеріалом є й фольга, товщина якої 0,02-0,1 мм. Фольгу використовують для упаковки багатьох харчових продуктів.

3 учениця.

Пластмаса – успішно замінює метали, скло та інші матеріали. З пластмаси виготовляють різні деталі машин, побутові речі, посуд, їх використовують як електромонтажні матеріали. Виготовляють пластмаси зі смол,змішуючи їх з різними домішками (наповнюючами). Наповнюючами можуть бути папір, клоччя, тканина, волокно, деревне борошно тощо. Смола, охолоджуючись, тужавіє і міцно склеює між собою часточки наповнюючи, утворюючи пластмасу. При нормальній температурі пластмаса досить міцна, а від нагрівання стає пластичною, і їй легко надати потрібної форми. З часом пластмаси «старіють», погіршуються їх зовнішній вигляд, вони стають менш міцними.

Згадайте де використовують пластмасу?

4 учениця.

Скло – прозорий, твердий і крихкий матеріал, який дістають при охолодженні розплаву з багатьох компонентів. Найважливіша якість цього матеріалу – його прозорість. Основний недолік скла – велика крихкість.

Папір та картон – використання у виготовленні книг, газет, журналів, шпалер, сумок, різних видів упаковок. У нашій країні промисловість випускає понад 200 видів паперу, які мають різну товщину і властивості. Папір може мати шорстку і глянцеву поверхню, бути прозорим і непрозорим. Без барвників буває білуватого, сіруватого, жовтуватого кольору.

Папір – тонкий і щільний матеріал. Легко рветься й ріжеться. Легко формується складанням, зминанням, скручуванням. Добре вбирає вологу. Папір – легкозаймистий матеріал.

Картон відрізняється від паперу тим, що має більшу масу і товщину. Він міцніший, його важче зминати, скручувати, згинати, різати. Як і папір картон має багато різновидів.

5 учениця.

Тканина – найпоширеніше використання у швейному , меблевому виробництві, будівництві, транспорті. З них виготовляють одяг, взуття, спортивні товари, меблі. Тканини надзвичайно різноманітні за зовнішнім виглядом і властивостями. Вони тонкі, пористі. Бувають різного кольору, з гладкою і фактурною поверхнею.

Ось подивіться – жмуток вати, ви побачите, що вона складається з ворсинок. Це волокна – маленькі й дуже тоненькі, гнучкі й міцні тіла.

Волокна, що застосовуються для виготовлення тканини, називають текстильними. Розрізняють волокна натуральні і хімічні. Натуральні поділяються на волокна рослинного, тваринного і мінерального походження. Рослинні волокна виготовляють з льону, бавовни, конопель тощо.

Волокна тваринного походження – вовна, натуральний шовк, мінерального – азбест. До хімічних волокон належать капрон, лавсан та інші.

Тканини надзвичайно різноманітні за зовнішнім виглядом і властивостями. Вони тонкі, пористі. Бувають різного кольору, з гладкою фактурною поверхнею.

Тканини дуже добре піддаються формуванню – згинаються, скручуються, зминаються, драпіруються (утворюють м’які округлі складки). Легко ріжуться спеціальними інструментами. Тканини зберігають тепло, легкозаймисті, добре пропускають повітря, вбирають вологу. Більшість тканин під дією вологи і тепла змінюють свої розміри. Міцність тканин буває різною залежно від їх будови.