Математика


Мета: формувати в учнів обчислювальні навички; вміння розв'язувати задачі.

Дидактична задача: актуалізувати знання математичної термінології, назв компонентів арифметичних дій додавання і віднімання, їх схематичного зображення; актуалізувати правило знаходження невідомого доданка; знайомити учнів з правилами знаходження невідомого зменшуваного та невідомого від'ємника; учити складати короткий запис і розв'язувати задачі; формувати вміння виконувати віднімання на основі взаємозв'язку арифметичних дій додавання і віднімання.

Розвивальна задача: розвивати логічне мислення учнів шляхом виконання завдань з логічним навантаженням.

Хід уроку

І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Ви вже знаєте про арифметичні дії додавання і віднімання, назви компонентів і результатів цих дій; вмієте знаходити невідомий компонент дії додавання. Сьогодні ви дізнаєтесь про правило знаходження невідомого компонента дії віднімання! Отже, ви маєте бути дуже уважними та правильно виконувати всі запропоновані завдання.

ІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії

1. «Геометрична хвилинка». Розгляньте геометричні фігури. Робота за сходинками складності. Перша сходинка: назвіть кожну фігуру. Що ви знаєте про трикутник? чотирикутник? п'ятикутник? шестикутник? Скільки в них вершин? сторін? Друга сходинка: як всі ці фігури назвати одним словом? [Многокутники] Назвіть сторони трикутника буквами; назвіть вершини трикутника буквами. Які ознаки змінюються в поданому ряду геометричних фігур? [Збільшується кількість сторін, вершин, кутів.] Третя сходинка: визначте, як продовжити поданий ряд геометричних фігур. Що ви можете сказати про восьмикутник?

2. Усне опитування.

Яку арифметичну дію треба виконати з числами, щоб стало не більше — менше або рівно? щоб стало не менше — більше або рівно?

Як називаються числа при додаванні? Як називається результат дії додавання? Яке число при додаванні зазвичай найбільше?

З якою арифметичною дією пов'язана дія додавання? Що залишиться, якщо від суми двох чисел відняти перший доданок? другий доданок? Як знайти невідомий доданок?

Як називаються числа при відніманні? Як називається результат дії віднімання? Яке число в рівності на віднімання зазвичай найбільше?

Зазвичай від'ємник більший чи менший за зменшуване?

3. Математичний диктант. (Виконується на окремому аркуші.)

1) Знайдіть значення різниці чисел 7 і 5.

2) Знайдіть суму чисел 2 і 8.

3) На скільки 10 більше за 5?

4) На скільки 3 менше ніж 7?

5) Перший доданок 3, другий доданок 6, знайдіть значення суми.

6) Зменшуване 8, від'ємник 5, знайдіть значення різниці.

7) Число 9 зменшіть на 4.

8) Число 5 збільшіть на 5.

4. Актуалізація схематичного зображення арифметичних дій додавання і віднімання. Завдання № 1 виконується з коментарем.

ІІІ. Формування нових знань і способів дії

1. Ознайомлення з правилами знаходження невідомого зменшуваного і невідомого від'ємника. Завдання № 2. Учні коментують малюнок, відповідають на подані в завданні запитання.

Перевірте, чи правильно виконано схему. [Так] Знайдіть на схемі зменшуване; від'ємник; різницю. З чого складається зменшуване? [Із різниці та від'ємника.] Як одержати зменшуване? [Треба поєднати різницю зі зменшуваним. Об'єднати — це означає додати.] Отже, щоб знайти невідоме зменшуване, треба до різниці додати від'ємник. На схемі вилучіть із зменшуваного різницю (Учні показують усе зменшуване, потім прикривають пальцем відрізок, який відповідає різниці.) Що залишилось? [Від'ємник] Як одержати від'ємник? [Треба зі зменшуваного вилучити різницю. Вилучити — це означає відняти.] Отже, щоб знайти невідомий від'ємник, треба від зменшуваного відняти різницю.

Первинне закріплення правил знаходження невідомого зменшуваного і невідомого від'ємника

2. Завдання № 3. Розгляньте кожний малюнок. Прочитайте рівність із назвою компонентів; визначте, який компонент невідомий. Згадайте правило знаходження цього невідомого компонента.

3. Завдання № 1 із вкладки 91 виконується з коментарем.

IV. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок

1. Формування вмінь знаходити невідоме зменшуване і невідомий від'ємник. Завдання № 4 виконується з коментарем.

Закріплення поняття про короткий запис задачі, яка містить три ключові слова

2. Завдання № 5. Колективна робота.

Перекажіть усю задачу; перекажіть умову; назвіть запитання. Про що йдеться в задачі? Які слова відображують ситуацію задачі? Виділіть ключові слова. Як вони записані в короткому записі? Виділіть числові дані. Як вони записані в короткому записі? Назвіть шукане. Як воно позначено в короткому записі? За коротким записом поясніть числа задачі та шукане. [Число... позначає...]

3. Можна запропонувати завдання, яке передбачає творчу роботу над задачею. Змініть текст задачі так, щоб вона відповідала схемі. Доберіть відповідний вираз.

Після того як чергові полили 4 вазони, їм залишилося полити ще 5. Скільки вазонів було?

4. Формування вмінь розв'язувати задачі. Завдання № 2 із вкладки 91 виконується в парах. Учитель керує тільки процесом складання короткого запису.

Формування вмінь виконувати віднімання чисел другої п'ятірки на основі взаємозв'язку арифметичних дій додавання і віднімання

5. Колективна робота. Один із учнів працює біля дошки.

Як треба міркувати при відніманні чисел другої п'ятірки? На якому правилі заснований спосіб обчислення? Прокоментуйте розв'язання.

Зменшуване 10 подаємо у вигляді суми зручних доданків 4 і 6. Якщо від суми 4 і 6 відняти другий доданок 6, то залишиться перший доданок 4... Міркування можна скоротити так: замінюємо зменшуване сумою зручних доданків і відразу називаємо відповідь — учні можуть просто прикрити другий доданок 6 в сумі зручних доданків.

6. Завдання № 6 виконується з коментарем.

7. Завдання № 3 із вкладки 91 виконується учнями самостійно.

Формування обчислювальних навичок, розвивиток логічного мислення учнів

8. Перетворіть записи на істинні рівності.

9. Працюємо з «магічними» квадратами. «Магічні» квадрати були відомі на Сході ще в глибокій давнині. Їх складанням захоплювалися індуси й араби. У Європі про «магічні» квадрати дізналися в XV ст. завдяки візантійському вченому Мануелю Мосхопулосу. У середніх віках не сумнівалися, що ці квадрати мають магічну силу! «Магічний» квадрат поділений на клітинки, в кожну з яких вписане число, причому сума чисел в кожному рядку і в кожному стовпчику є однаковою.

Перевірте, чи є «магічним» поданий квадрат. Яке число в ньому пропущене?

Це — «магічний» квадрат, тому що сума чисел в першому і другому рядках, у першому та третьому стовпчиках є однаковою — 8. У третьому рядку і в другому стовпчику вона теж має бути 8. Отже, замість знака питання має бути число 4 (8 - 3 - 1 = 4; 1 + 3 + 4 = 8).

Чому сума чисел у кожному рядку та в кожному стовпчику є однаковою? Тому що числа в клітинках ті самі, змінюється тільки їх порядок. Як змінюються порядок чисел у другому рядку відносно першого? Число, яке йшло другим, стало першим, а число, яке йшло першим, стало останнім. Чи зберігається ця закономірність для третього рядка?

10. Завдання №1 і 2 із надрукованої вкладки 91 виконуються учнями самостійно.

V. Рєфлєксія навчально-пізнавальної діяльності учнів

Про що нове ви дізналися ? Як знайти невідоме зменшуване? невідомий від'ємник? Що ви повторили? Які вміння вдосконалили? Що зацікавило на уроці?