kaše

Mlecna kasa

U 100 gr. mleka staviti 1 kafenu kašičicu (5 gr) opranog i očišcenog pirinča ili pirinčanog brašna (mlevenog pirinča) i kuvati na tihoj vatri sa malo šećera (1 kafena kašičica) dok omekša i pretvori se u kašu. Ovakav obrok dati samo jednom dnevno, umesto mlečnog obroka

(nikako ne dati pšenični griz i keks do 8-mog meseca života zbog nepodnošenja glutena – jedne supstance u pšenicnom brašnu).

Kašica od jabuka i pirinčanih pahuljica

Uzmite dve jabuke, očistite ih, oljuštite i iseckajte na kockice. Stavite ih da se kuvaju u malo vode. Kad omekšaju, propasirajte ih, ali tako da smesa bude malo ređa. Tome dodajte i malo mleka. Kašu zgusnite s kašikom ili dve pirinčanih pahuljica. Kasa od spanaca i sargarepe

Sastojci:

500gr spanava

1 sargarepa

1 kuvano zumance

kasicica margarina

so

  1. Spanac dobro ocisiti i oprati.Obariti ga u sto manje posoljene vode pa ga ocediti i ispasirati.
  2. Takodje i sargarepu ocistiti,obariti u slanoj vodi,ispasirati i dodati spanacu.
    1. Staviti margarin da se rastopi pa ga dodati u posudu sa spanacem i sargarepom.To izmesati pa dodati bareno zumance i sjediniti smesu.

Napomena: U ovo se moze dodati kiselo mleko ili kisela pavlaka naravno ako beba nije alergicna.Ako kojim slucajem jeste onda moze posluziti i malo adaptiranog mleka.

Baby kaša

Sastojci:

4 banane

2 kasike secera

500gr badema

1 narandža

  1. Dobro izgnječiti bananu
  2. Narandzu izrezati na komade
  3. Mljevene bademe poredati na kraju
    1. Posuti secer

Napomena: idealno za obrok male djece. napomena:badem mozete izostaviti

KIKIRIKI MIX

- 1/2 šolje kikiriki butera (neslanog)

- 1/3 šolje pirinčanih pahuljica

- 4 kašike kokosovog brašna

- 1/2 šolje jogurta

Sve sastojke pomešajte u blenderu, sipajte u zanimljivu čašu ili omiljenu šolju vašeg deteta i poslužite ga. Još je bolje ako mu dozvolite da samo uz vašu minimalnu pomoć napravi ovakav doručak.

KAŠICA OD BANANE

Sasvim je neshvatljivo zašto roditelji sve češće kupuju gotove kašice od banana za svoje bebe, kad je banana voće koje se izuzetno lako pretvara u kašicu. Pri tom gotove kašice sadrže malu količinu prave banane, uglavnom su mešavina dugih sastojaka i arome banane.

Ako vaša beba tek počinje da uzima ovo voće onda u kašicu dodajte malo adaptiranog mleka ili majčinog mleka, tako da kašica bude dovoljni žitka.

- 1 oljuštena zrela banana

- malo adaptiranog ili majčinog mleka

Bananu oljuštite i ispasirajte je, pa je malo mutite mikserom ili je jednostavno stavite u blender. Kašicu od banane par renutaka zagrevajte na pari da bi opustila sto više soka. >Po potrebi je razredite majčinim mlekom ili adaptiranim mlekom i nahranite vašu bebu.

BANANA KREM

- 2 banane isečene na male kolutove

- 1/2 šolje slatke pavlake

- žutog šećera

Sastojke izmiksirajte dok ne dobijete penastu masu. Servirajte na animljiv tanjir, formirajući lepo oblik, ukrašeni kolutićima banane koje ste malo poprskali limunom.

KAŠICA OD JABUKA

- 1 jabuka

Jabuku oljuštite, očistite i isecite na manje komade, pa stavite u šerpicu i nalijte vode da ogrezne. Kuvajte dok jabuka ne omekne i dolivajte vode po potrebi. Jabuku procedite i ispasirejte viljuškom dolivajući vodu u kojoj se jabuka kuvala i to onoliko koliko je potrebno da dobijete laganu kašu.

Možete dodati žitarice u koliko je beba starija. A vašeg pedijatra pitajte da li možte bebi dodati malo cimeta, koji je izuzetno zdrav a i beba će se navići na novi ukus.

KAŠICA OD BANANE I JABUKA

- 1 jabuka (oljuštena, očišćena i isecena na kockice)

- 1 banana

- malo pšeničnih klica

Jabuku stavite sa malo vode da se kuva dok ne omekne. Procedite i dodajte oljuštenu i na kolutiće isečenu bananu. Poprskajte sa malo pšenicnih klica i sve ispasirajte pasirkom za pire.

Kašica od krompira

Nabavka povrća: Za pripremu pirea za bebu najbolji je beli krompir jer je mekši i lakše se gnječi. Naravno, kada nastupi sezona mladog povrća, bebi ćete pripremati mladi krompir.

Priprema: Krompir možete da oljuštite i da isečete na kockice (ili ga možete peći ili kuvati u ljusci ali tada vodite računa o tome da ga prethodno dobro operete da biste uklonili eventualne aditive koji se koriste da bi se krompir sačuvao od klijanja tokom zime). Komadiće krompira stavite u šerpicu i nalijte vodom da ogrezne. Kuvajte na laganoj vatri i vodite računa da vam voda ne ispari. Krompir procedite i pasirajte, a za razređivanje ove kašice možete koristiti vodu u kojoj se krompir kuvao, majčino mleko ili adaptirano mleko kod manjih beba, ili obično mleko ako je baba starija od šest meseci. Dodajte i parče putera, da pire bude ukusniji.

Pire od šargarepe

Nabavka povrća: U današnje vreme, sveža mlada šargarepa iz staklenika može da se nabavi tokom cele godine, tako da ne morate da je zamrzavate. Međutim, ako želite svojoj bebi da ponudite povrće proverenog kvaliteta od proverenog proizvođača, kupite je na pijaci u vreme dok je sasvim mlada, operite, očistite i zamrznite.

Priprema: U šerpu stavite malo margarina da se otopi, a zatim dodajte iseckanu šargarepu, dobro promešajte, nalijte sa malo supe od povrća i ostavite da se kuva na tihoj vatri dok šargarepa ne omekša. Kada postane sasvim mekana, izgnječite je viljuškom, dodajte sasvim malo mleka i kašičicu brašna, a zatim još malo prokuvajte. Po želji možete umešati i kašičicu šećera (deca vole slatkast ukus ovako pripremljenog pirea). Posolite po ukusu i poslužite detetu.

Pire od kelerabe

Nabavka povrća : Pretpostavljamo da ste preko leta mislili na to da tokom zime nema mnogo svežeg povrća na pijaci, i da ste se setili da zamrznete bar nekoliko paketića ovog dragocenog povrća. Najbolje je da se mlada keleraba očisti, isecka na kockice i zamrzne.

Priprema: U šerpu stavite malo ulja da se zagreje, a zatim na tom ulju propržite iseckanu kelerabu. Dodajte malo vode ili supe od povrća i ostavite da se kuva na tihoj vatri dok keleraba sasvim ne omekša. Kada je potpuno kuvana, dodajte malo iseckanog peršuna i pola kašičice smeđeg šećera. Izmiksajte i ponudite bebi.

Pire od graška

Nabavka povrća : Čišćenje mladog graška oduzima dosta vremena, tako da se mlade mame uglavnom opredeljuju za kupovinu smrznutog. To je sasvim u redu pod uslovom da proizvod koji kupujete nije stariji od tri meseca.

Priprema: Operite pola kilograma graška i stavite da se kuva u posoljenoj ključaloj vodi. Kada je skuvan, ocedite ga, propasirajte i odstranite ljuske. U šerpici rastopite malo putera, dodajte kašičicu kukuruznog brašna i propasirani grašak, dobro promešajte, pa dodajte nekoliko kašika supe od povrća. Ostavite da se kuva na tihoj vatri dok se ne zgusne. Ako je pire isuviše gust, dodajte još malo supe od povrća. Dodajte iseckanu mirođiju i sklonite sa vatre.

Pire od bundeve

Nabavka povrća: Slatka bundeva može da se nabavi sveža na pijaci tokom novembra i decembra, ali i kasnije, sve do početka proleća. Izrendajte je i zamrznite kao svako drugo povrće.

Priprema: Mladu bundevu stavite u posebnu posudu i ostavite pola sata da se ocedi od vode. U šerpi napravite blagu zapršku na malo ulja, pa kad brašno počne da žuti, dodajte izrendanu bundevu, sve malo propržite, nalijte sa malo supe, promešajte i kuvajte dok bundeva ne omekša. Kada je povrće kuvano, umešajte u pire kašiku kisele pavlake i dodajte pola kašičice smeđeg šećera. Na ovaj način možete pripremiti i pire od tikvica.

Kašica od šargarepe i krompiraPovrće dobro očistite i narežite na kockice. Naseckano povrće stavite da se kuva na pari. Ako nemate adekvatan lonac, možete se poslužiti ovim trikom: u običan lonac stavite cetku a u cetku naseckajte povrće. Lonac napunite vodom do ivice cetke. Poklopite i stavite da se kuva na laganoj vatri. Kad povrće omekša, iscedite ga od vode, ali ga ostavite poklopljenog još desetak minuta. Izmiksajte kuvano povrće a zatim dodajte kašiku - dve izdojenog ili adaptiranog mleka.

Kaša od brokolija i goveđeg mesa

Sastojci:

1 kasika ulja

meso

povrce(brokoli)

sok od jabuke

  1. Meso skuvati u malo vode dok ne omekša.
  2. Povrće skuvati na pari dok ne omekša. Sve pomešati, dodati ulje i pirirati.

Napomena: Ako vam se ne svidi da u slano ide sok od jabuke,slobodno mozete staviti malo neslane supe.

Vocni sok ili kasa

Voćni sok i voćna kaša uvodi se od 6-og meseca života. Voće koje može da se cedi, cedi se (limun i pomarandža), a voće koje ne može da se cedi, opere se, oljušti i izrenda na najsitnije rende i poklopljeno ostavi da postoji, kako bi se sok opustio. Zatim se procedi kroz gazu i daje na sledeći način:

1 dan : 1 kafena kašičica 1 x dnevno

2 dan : 2 kafene kašičice 1 x dnevno

3 dan : 3 kafene kašičice 1 x dnevno

Po 1 kafenu kašičicu istog soka dnevno povećavati dok se ne dođe do 6 kafenih kasicica

Banana miks

Sastojci:

1 narandža

1 kasika mlevenog keksa 'plazma

2 banane

  1. Banane izgnječite u činiju i dodate keks.
    1. Narandžu iscedite, i dodate smesi, koju ćete zatim ponovo izmešati dok ne dobijete ujednačenu penastu masu.

Napomena: Kod starijih beba umesto narandže može da se koristi mleko

ŽITARICEIzbor žitarica - pirinač, ovaseno brašno, ječam, pšenica itd... Bilo koju od ovih žitarica sameljite u mlinu za kafu, ili u multipraktiku. Dobićete fino brašno od kojeg možete praviti kašice za vašu bebu u periodu kada počne da unosi žitarice. Koristite žuti umesto belog pirinča jer je daleko hranjiviji! PIRINČANA KAŠICA

- 1/4 šolje pirinčanog brašna

- 1 šolja vode

- malo adaptiranog ili majčinog mleka

Stavite vodu da uzavri. Tada dodajte brašno i kuvajte dok se ne zgusne. Umnešajte malo adaptiranog ili majčinog mleka. Prohladite na odgovarajuću temperatutu i hranite bebu.

JEČMENA KAŠICA

- 1/4 šolje ječmenog brašna

- 1 šolja vode

- malo adaptiranog ili majčinog mleka

Stavite vodu da uzavri, dodajte brašno i kuvajte desetak minuta. Sklonite sa vatre pa razredite sa mlekom. Ohladite na poželju temperaturu i nahranite bebu.

Vremenom, kako beba bude odrastala možetem menjati teksturu kašica i kuvati žitarice ucelo (bez mlevenja)

OVSENA KAŠICA

- 1/4 šolje ovsenog brašna (meljite u blenderu)

- 3/4 vode

- malo adaptiranog ili majčinog mleka

Stavite vodu da uzavri, doajte brašno, porkijte i kuvajte 5 minuta. Razredite mlekim ili možete koristiti neki prirodan voćni sok na koji je vaša beba navikla. Ohladite na željenu temperaturu i hranite bebu.

KAŠICA OD MEŠANIH ŽITARICA

- 1 kašika mlevenog ječma

- 1 kašika mlevenog pirinča

- 1 kašika mlevenog ovsa

- 1 šolja vode

- malo adaptiranog ili majčinog mleka ili voćnog soka

Vodu stavite da provri, sklonite sa štednjaka, ubacite žitarice i dobro ih izmiksirajte. Pokrijte i ostavite da stoji desetak minuta. Razredite mlekom ili sokom.

PAHULJICE

- 1 šolja jogurta

- 2 kašičice soka od pomorandže

- 1/2 šolje pasiranih jagoda

- 1/4 šolje zgnječene banane

- 4 kašičice limunade

- kukuruzne pahuljice

Izgnječite sve sastojke i sipajte u kalup, pa ih dobro ohladite. Nakon 30 minuta pospite kukuruznim pahuljicama. Ohladite tokom noći i ponudite detetu kao doručak.

Pire od spanaća (ili blitve)

Nabavka povrća : Pošto postoji letnje i zimske sorte spanaća, on može da se pronađe na pijaci u svežem stanju tokom cele godine. Pošto se ovo zdravo povrće poslednjih godina uspešno gaji u staklenicima, i usred zime možete nabaviti mladi spanać.

Priprema: Kilogram spanaća dobro operite, očistite i kuvajte nekoliko minuta u dva litra ključale vode. Procedite spanać, propasirajte ga i ostavite da se ocedi. Na malo ulja dodajte oceđeni i sitno iseckani spanać, dobro promešajte i nalijte sa pola litra mleka. Ako je dete alergično na kravlje mleko, možete da upotrebite kiselo ili ono bez laktoze. Posolite, po želji dodajte nekoliko čenova sitno iseckanog belog luka i ostavite da se kuva na tihoj vatri dok se ne zgusne. S vremena na vreme promešajte, da se ne bi stvorile grudvice.

Pire od brokolija

Nabavka povrća: Brokoli je povrće koje postaje sve više popularno kod nas, tako da može da se pronađe na pijaci tokom cele godine.

Priprema: Pola kilograma brokolija dobro operite i iskidajte ga na cvetiće. Uzmite beli deo praziluka, očistite ga, operite i iseckajte na kolutiće. Zagrejte malo ulja, pa dinstajte praziluk sa malo vode, dok sasvim ne omekša. Sada dodajte cvetiće brokolija, dolijte malo supe ili vode, pa nastavite da dinstate još desetak minuta. Dok se povrće dinsta, skuvajte jaje, izvadite mu žumance i izgnječite ga. Skuvano povrće posolite, izgnječite viljuškom u kašu, a zatim mu dodajte žumance. Sve dobro promešajte.

Mešano povrće sa pirinčom

Nabavka povrća: Mnoge mame same prave paketiće od svežeg sezonskog mešanog povrća, pa ga zamrzavaju i čuvaju za zimu. Ako to niste učinili, kupite nekoliko vrsta zamrznutog povrća, pa sami napravite mešavinu po sopstvenom izboru.

Priprema: Stavite pola litra posoljene vode da proključa. Spustite povrće u vodu i kuvajte poklopljeno na tihoj vatri dok ne omekša. U međuvremenu pripremite pola šolje očišćenog i dobro opranog integralnog pirinča. Kada je povrće dopola kuvano, dodajte pripremljeni pirinač, malo protresite šerpu i nastavite da kuvate još desetak minuta. Sada dodajte sitno iseckano peršunovo i celerovo lišće. Izgnječite viljuškom, umešajte malo pavlake i ponudite bebi.

Pire od tikvica

Nabavka povrća: Srećom, i usred zime možete nabaviti mlade tikvice! Priprema: Očistite jednu tikvicu, nasecite je na kockice, pa je izdinstajte na pola kašičice rastopljenog putera. Čim tikvica pusti vodu, dodajte dve-tri kašike pilećeg ili nekog drugog bujona (mesna supa). Ostavite jo nekoliko minuta da se prodinsta. Sada, sklonite šerpicu sa vatre, pa u dinstano povrće dodajte sitno iseckanu svežu mirođiju i kašičicu pavlake. Sve promešajte i ostavite da se prohladi.

Krompir sa brokolijem i sirom

(od devetog meseca)

Potrebno je: 300 g krompira, oljuštenog i iseckanog na kockice 1 šargarepa srednje veličine, oljuštena i iseckana na kolutiće 75 g cvetića brokolija 4 kašike adapirane mlečne formule 15 g neslanog putera 40 g ribanog trapista

Priprema: Iseckani krompir i šargarepu stavite u šerpicu, nalijte vodom i kuvajte dok povrće ne omekša (otprilike 20 minuta). U međuvremenu, operite brokoli i prelijte ga ključalom vodom, izvdaite ga posle pet minuta. Ocedite svo povrće od vode, izgnječite, izmešajte, pa pripremljenoj masi dodajte mleko, istopljeni puter i naribani sir.