Hlamidija

Svi recepti na jednom mestutorte,kolaci,sladoledi,posna jela.Posetite nas sajtIako je tek nedavno ustanovljeno da predstavlja potencijalnu opasnost za plod ,kao i rizik za majku,hlamidija se danas cesce registruje u institutu za infektivne i tropske bolesti nego gonoreja.

Seksualno aktivne zene mladje od 25 god. su posebno podlozne ovoj bolesti.To je infekcija koja se najcesce prenosi sa majke na bebu,pa se preporucuje testiranje na hlamidiju u trudnoci,narocito ako ste ranije imali veci broj partnera,sto povecava rizik od infekcije.S obzirom na to da polovina zena s tom infekcijom nema nikakve simptome ,infekcija cesto ostane neotkrivena ukoliko se ne izvrsi predvidjeno testiranje.

Simptomi hlamidije kod žena

Nema simptoma u 70-80% slučajeva! (Jedna studija je utvrdila da čak 3% ispitanika koji bili u grupi mlađih odraslih između 18 i 35 godina ima nelečenu hlamidiju.) Ukoliko ima simptoma, to su:

  • Peckanje pri mokrenju tj. prilikom mokrenja.
  • Pojacan vaginalni sekret.
  • Bol u donjem delu leđa.
  • Neuobičajen bol prilikom seksa.
  • Vaginalno krvarenje izmedju ciklusa (menstruacija)

Simptomi hlamidije kod muškaraca

Kao i kod žena, velik broj muškaraca koji su inficirani mogu proći bez simptoma. Procene koliko muškaraca koji imaju hlamidiju, nema simptome, kreću se od 25% do 50% što je velik procenat. Ukoliko simptomi ipak postoje, to su:

  • Peckanje pri mokrenju tj. peckanje prilikom mokrenja.
  • Sekrecija iz penisa (iscedak).
  • Upaljeni ili natečeni testisi, bolovi u testisima.
  • Ponekad neugodan svrab oko glavića na penisu.

Hlamidija u trudnoći povećava šanse za infekciju vodenjaka (amniona) i plodove vode, što može da izazove prevremeno pucanje vodenjaka i prevremeni porodjaj, iako blagovremena terapija može da smanji rizik od ovih problema. Neke studije su povezale hlamidiju sa pobačajem, iako neke druge studije nisu našle takvu vezu.

Takođe, infekcija hlamidijom koja se ne leči, povećava rizik da organizam, ukoliko dođe u kontakt sa HIV virusom bude zaražen njime, a isto važi i za neke druge polne bolesti, kao što su npr. gonoreja i sifilis, ako ste bili izloženi njima. Takođe raste rizik od infekcije materice nakon porođaja.

Bitno je napomenuti, ako imate infekciju za vreme porođaja, postoji šansa da prenesete hlamidiju na svoju bebu. Ustvari, skoro 50% beba koje dođu na svet vaginalnim porođajem (i čak neke bebe rođene carskim rezom) će dobiti hlamidiju. Određen broj beba koje su dobile hlamidiju (između 25 i 50 posto) će razviti konjuktivitis (infekcija očiju), a između 5 i 20 procenata beba će dobiti upalu pluća nekoliko nedelja ili nekoliko meseci nakon rođenja.

Iako ove infekcije mogu biti veoma ozbiljne, bebe koje se blagovremeno leče antibioticima uglavnom prolaze dobro. Naravno, bolje je da se vi izlečite za vreme trudnoće i sprečite da se vaša beba uopšte zarazi.

Energicno lecenje infekcije hlamidijom ,pre ili u toku trudnoce,moze da spreci da se bolest (zapaljenje pluca,obicno u blagoj formi ,infekcija ociju ,cesto u veoma ozbiljnoj formi ) tokom porodjaja prenese sa majke na bebu.Najbolje vreme za lecenje je pre trudnoce ,ali primena antibiotika tokom same trudnoce moze efikasno da spreci infekciju kod deteta.Antibiotska mast za oci kojom se leci novorodjence deluje i na infekciju hlamidijom,kao i na gonoreju. Prenosi se seksualnim kontaktom sa obolelom osobom, uključujući sam seksualni snošaj, analni seks i oralni seks. Prenošenje bakterije hlamidije se takođe može desiti putem vaginalnog porođaja sa inficirane na novorođenče. Kada se ne leči, hlamidija može trajno da ošteti polne organe i da dovede do steriliteta i kod žena i kod muškaraca.Hlamidija kod muškarca može da inficira urinarni trakt i epididimis (deo muškog genitalnog trakta koji sprovodi spermu od testisa do semevoda) a posledica mogu biti epididimitis (upala semevoda, tj. semenih kanalića), otekline ili zapaljenje testisa, kao i bolovi u testisima.

SVAKO ko je seksualno aktivan, treba da se testira najmanje jednom godišnje, s obzirom da simptomi hlamidije mogu da budu i neprimetni.