Jutarnja mucnina

Mučnina deluje kao besmisleno i kažnjavajuće iskustvo, ali neke naučne studije pokazuju da jutarnja mučnina možda ima korisnu funkciju. Naučnici su analizirali različite studije koje uključuju preko 80 000 trudnoća i otkrili da se mučnina i povraćanje javlja čim beba prođe kroz najosetljiviji deo razvoja( u ovom periodu kod vas se stvara averzija prema određenoj vrsti hrane – najčešće meso, riba, jaja). Mučnina i povraćanje je verovatno način da se vaše telo oslobodi potencijalno štetnih hemikalija i bakterija, i da zaštiti ženu i njenu bebu od bolesti. Da bi se potkrepilo ovo tvrđenje, naučnici su dokazali da je u kulturama u kojima je ishrana pretežno vegeterijanska i gde mlečni proizvodi nisu toliko važan deo ishrane, jutarnja mučnina je retka pojava. Mnoge žene brinu da je jutarnja mučnina znak da nešto nije u redu sa njihovim bebama, ali to nije slučaj (čak naprotiv). Da biste prebrodili ovaj period trudnoće, od pomoći vam može biti da jedete češće manje obroke, da pijete tečnost pola sata pre ili posle obroka, ali ne u toku obroka, da puno odmarate i spavate u toku dana, da izbegavate topla mesta(osećaj vrućine podstiče mučninu). Nemojte da ležite nakon jela, ne preskačite obroke i ne kuvajte preterano začinjenu hranu.

Jutarnja mucnina kao i zelja za kiselim krastavcima i sladoledom ,za koje se smatra da su obavezni pratioci trudnoce,ne moraju obavezno da se jave.Istrazivanja pokazuju da nesto vise od polovine trudnica oseca gadjenje i ima napade povracanja koji su posledica jutarnje mucnine-sto znaci da manje od polovine trudnica to ne oseca.Ako nikada nemate takve probleme ili ih imate samo povremeno-smatrajte sebe srecnom trudnicom

Na svu srecu,jutarnja mucnina( ovo stanje je pogresno nazvano jer moze da se javi ujutru,u podne,uvece ili da traje po citav dan ) retko utice na pravilnu ishranu u tolikoj meri da to moze da naskodi razvoju ploda.Cak iako trudnica u prvim mesecima trudnoce izgubi u tezini zbog povracanja,beba nece biti ugrozena,ali bi bilo dobro da kasnije nadoknadi taj gubitak.Kod vecine trudnica mucnina prestaje sa trecim mesecom. Sta izaziva jutarnju mucninu? ?Niko to ne zna pouzdano ali o tome postoji obilje teorija.Poznato je da se centar za gadjenje i povracanje nalazi u mozdanim stablu.Razmisljalo se o mnogim fizickim razlozima zbog kojih dolazi do preterane stimulacije ove regije u trudnoci,ukljucujuci i visok nivo hormona HCG u krvi u prvom tromesecju,povisen nivo estrogena,naglo istezanje misica materice,relativnu opustenost misicnog tkiva organa za varenje,visak kiseline u stomaku i pojacano culo mirisa u trudnoci.Nemaju sve trudnice jutarnju mucninu.Neke trudnice osecaju mucninu tek povremeno ,drugima je muka po ceo dan, ali ne povracaju, a poneke povracaju vise puta dnevno.Za to verovarno postoji vise razloga:

  • NIVO HORMONA.Povisen nivo hormona( ovo je slucaj kod zena koje nose blizance) moze da pojaca jutarnju mucninu, a snizen nivo moze da je umanji ili eliminise
  • ODGOVOR MOZDANOG CENTRA ZA MUCNINU I POVRACANJE NA HORMONE TRUDNOCE I DRUGE UZROCNIKE.Ovaj odgovor moze presudno da utice na to ima li zena jutarnju mucninu i koliko je ona izrazena.Zena ciji je komandni centar narocito osetljiv verovatno ce imati jacu mucninu i cesce ce povracati u trudnoci.
  • STRES.Poznato je da razlicite vrste stresa mogu da izazovu stomacne tegobe,pa nije cudo sto se simptomi pogorsavaju u stresnim situacijama.
  • ZAMOR.Fizicki ili psihicki zamor moze takodje da poveca jutarnju mucninu ( i obratno,jaka jutarnja mucnina moze da pojaca umor )

Cinjenica da je jutarnja mucnina cesca i jace izrazena u prvoj trudnoci govori u prilog misljenju da na nju uticu i fizicki i psiholoski faktori.Kada su u pitanju fizicki faktori,organizam koji prvi put dozivljava trudnocu manje je pripremlen za naglo povecanje hormona i druge promene nego organizam koji je vec iskusio tu promenu.Sto se tice emocija ,zene su u prvoj trudnoci sklonije tome da brinu i strahuju ,zbog cega moze da im pripadne muka,dok im je u sledecim trudnocama paznja usredsredjena na brigu o starijoj deci.