Radionica profesionalnog usavršavanja u Beču

Post date: Nov 15, 2010 6:55:15 PM

Web 2.O ili društveni softveri koji revolucioniraju internet i pretvaraju ga u prostor virutalnih zajednica kao što su Wiki, Glogster, Scype, Wordle, Prezzi, TipeWithMe, GoogleDoc's, YouTube i mnogi drugi manje znani – izazov su stavljeni pred europske nastavnike i njihove učenike. U kojoj mjeri, na koji način i s kojim svrhom uključiti društvene e-alate u svakodnevni rad u učionici bila je tema radionice profesionalnog usavršavanja i kontaktnog seminara nazvanog „Spremni za Europu – uvođenje novih tehnologija u razred“. Seminar je održan u Beču od 3. do 6. studenoga 2010. u hotelu NH Danube City, a u njegovu radu je sudjelovalo 110 srednjoškolskih nastavnika iz 23 europske zemlje članice Europske unije, EEA i EFTA-e te zemlja kandidatkinja za članstvo EU – Turske i Hrvatske.

Seminar i radionice organizirala je austrijska Agencija za cjeloživotno učenje pod pokroviteljstvom Europske komisije .U radu je aktivno sudjelovao i predstavnik Europske komisije Eugeno Rivere, a sudionicima su se obratili i predstavnici austrijskog Ministarstva obrazovanja, umjetnosti i kulture Nikolaus Douda i ravnatelj austrijske Nacionalne agencije za cjeloživotno učenje Ernst Gesselbauer. Tijekom seminara osim predavanja i primjera dobre prakse, organizirane su i radionice tijekom kojih su nastavnici osmišljavali projektne ideje i učili kako ispuniti prijavu za novi dvogodišnji ciklus projekta u okviru Programa za cjeloživotno učenje (LLP) Europske Unije od 2011-2013. čije su opće smjernice ovih dana objavljene na stranicama Europske komisije. Od srijede do subote tijekom predavanja, radionica i skupnog rada (umrežavanja) predloženo je desetak novih projekata između europskih škola koje će se u veljači naći na verifikaciji pred Nacionalnim agencijama za cjeloživotno učenje i programe EU. Iz Hrvatske je na kontaktni seminar upućeno petero nastavnika: Višnja Petrović iz Karlovca, Marina Vidović iz Šibenika, Renato Matejaš iz Zagreba, Iva Novak iz Čakovca i Nataša Sajko iz Medicinske škole Varaždin.

Jedno od iznenađenja seminara bila je proslava petoga rođendana potprograma Comeniusa -eTwinning, platforme koju je Europska komisija osmislila za umrežavanje europskih nastavnika i osmišljavanje projekata uz pomoć informacijsko kumunikacijskih tehnologija (IKT). Riječ je posve sigurnom virtualnom prostoru, bez reklama i ograničenog pristupa, namijenjenom umrežavanju nastavnika i učenika iz svih dijelova Europske Unije i zemalja kandidatkinja za članstvo, a preveden je na 23 jezika. Trenutačno je na portalu registrirano više od 110 tisuća članova i više od 3500 aktivnih projekata. Portal nudi mogućnost lakog i brzog osmišljavanja projekta uz pomoć postojećih predložaka, brzo pronalaženje partnera. Započeta suradnja može prerasti i u Comenius bilateralno ili multilateralno partnerstvo škola tijekom kojega virtualna prijateljstva mogu prerasti i u ona prava, čvrsta potvrđena susretom licem u lice. Naime, najveći dio sredstava koji se odobravaju za Comenius partnerstva mora se potrošiti na putovanja (mobilnosti) učenika i nastavnika u gradove i zemlje koje sudjeluju u projektu. Škola se može prijaviti za 4, 8, 12 ili čak 24 mobilnosti odnosno putovanja tolikog broja u.

Već tijekom priprema za kontaktni seminar na eTwinning portalu započela sam projekt s kolegicom Danielom Grecu iz rumunjskoga grada Craiove tijekom kojeg ćemo u 6 mjeseci prevesti i ilustrirati 6 hrvatskih narodnih priča, a isto će to učiniti i naši partneri iz rumunjske umjetničke škole Liceul de Arta „Marin Sorescu“. Osim objavljivanja na stranicama portala, vjerujemo da će naše ilustracije biti objavljene i u papirnatom mediju – možda baš zahvaljujući dobrim ljudima koji će pročitati ovaj članak! U Beču sam se pak priključila timu koji je okupio devet škola iz osam europskih zemalja (Francuske, Španjolske, Italije, Austrije, Poljske, Cipra, Norveške i Hrvatske) s namjerom da proučimo naše zajedničko europsko korijenje ali i iskusimo različitosti i u njima uživamo – na našim ulicama. Ukoliko projektna ideja bude odobrena – putovat ćemo od sjevera do juga našega kontinenta.

"Spremni za Europu - uvođenje novih tehnologija u nastavu" on Prezi