Prvi razred

POPIS DJELA ZA PRVI RAZRED

1. Zbirka pjesama po vlastitom izboru

2. Ivana Brlić Mažuranić, Kako je Potjeh tražio istinu

3. Hans Christian Andersen, Carevo novo ruho

4. Ezop, Basne

5. Antun Gustav Matoš, Cvijet s raskršća

6. Vjekoslav Kaleb, Gost

7. Vjenceslav Novak, U glib

8. Pavao Pavličić, Dobri duh Zagreba

9. August Šenoa, Zlatarovo zlato

10. Jerome David Salinger, Lovac u raži

11. Sofoklo, Kralj Edip, Antigona

12. Tit Makcije Plaut, Komedija o ćupu

13. Marin Držić, Skup

14. Ivo Vojnović, Ekvinocijo

15. Antun Nemčić, Putositnice

16. Biblija, Knjiga Postanka, Knjiga Izlaska, Judita, Psalmi, Pjesma nad pjesmama, Evanđelje po Ivanu

17. Homer, Ilijada (izbor)

18. Homer, Odiseja  (izbor)

19. Eshil, Okovani Prometej

20. Euripid, Elektra

21. Verglije, Eneida

22. Sv. Augustin, Ispovijesti (izbor)

REKLAMA DJELA I SMJERNICE ZA ČITANJE

1. Izaberi najdražeg pjesnika - otkrij nam zašto ti je drag! Zapiši najdraže stihove da bi ih mogao s nama podijeliti. Možda neke znaš i napamet - iznenadi nas!

2. Jesi li i ti kad tražio/la istinu? Kako si to radio? Zašto? Može li čovjek otkriti da je tašt u svojoj istinoljubivosti?

3. Znaš li da su djeca najiskrenija bića na svijetu? Znaš li i da istina boli? Uočavaš li nešto slično u smjernicama za čitanje lektire broj 2 i 3? Istraži i dokaži da su djela bajke!

4. Svoje je mane lakše razotkrivati pod životinjskom krinkom. Basne su tako ljudske! Istraži i ponesi neke pouke u život!

5. Poljsko cvijeće ukras je prašnih raskrižja. Na kakav je cvijet naišao pripovjedač? Čudi li te priča iza naslova? Opisi su gotovo ispjevani. Pozabavi se njihovom lirskom strukturom i pjesničkim jezikom.

6. Svakog gosta - tri dana dosta, da li je tako i u Kaleba? Je li te iznenadio gost koji je posjetio lica u tekstu? Uviđaš li sličnost između teksta 5 i 6. Bilo bi ih dobro zajedno istražiti i usporediti jer oba su novele - vrste koje se zasnivaju na neočekivanom preokretu na kraju, često duhovitom. Možeš se pozabaviti i simbolikom i alegorijom jer i one povezuju oba teksta.

7. Društvena nepravda dira osobito kad su njezine žrtve tek na pragu života. Glavni junak pripovijetke U glib gotovo je tvoj vršnjak. Prepoznaj probleme s kojima se suočio i istraži novinske članke koji potvrđuju da se i danas mnogi potvrđuju ne svojom pameću, već podrijetlom! Što ti misliš o tome ?

8. Kratka je priča vrsta nastala za novine. Zato je kratka i sadržajem vezana uz svakodnevicu razumljivu svakome. Koje novosti u tu vrstu unosi Pavao Pavličić? Uoči ironiju naslova.

9. Za Doru Krupićevu (Zlatarovo zlato) čuo si u osnovnoj školi. Vjerojatno si i čitao roman. Zato neće biti teško produbiti spoznaje - ovaj put baveći se povijesnom fabularnom linijom. Ispiši mali katalog povijesnih imena i prezimena, mjesta, potoka, livada i dr. što spominje Šenoa i potvrdi da se zbilja služio povijesnim izvorima! 

10. Želiš li upoznati nekog sebi sličnog, mladog i buntovnog, pročitaj Lovca u raži. Jezik ulice i đački žargonizmi sigurno će te privući, pa ih istraži. Pozabavi se pitanjem odnosa mladih i autoriteta i kako to riješava pisac. Otkrij i druge probleme u tekstu - škola, obitelj, braća, novac, društvene norme, snobizam, hipokrizija, rat, svađe, verbalno nasilje, film, kazalište, glazba...

11. Znaš li da ime Edip znači onaj koji je otečenih nogu? Otkrij  kako je dobio to ime istražujući antički mit! Iz Sofoklove trilogije upoznat ćeš dvije tragedije: Kralja Edipa i Antigonu. Istraži tragičnu upornost i ustrajnost glavnih likova u ostvarenju svojih ideala i plemenitih ciljeva. Sofoklo je unio i promjene u strukturu grčke tragedije - koje? 

Uz ime Edipa veže se i psihološki pojam - Edipov kompleks. Sigurno si čuo za njega - saznaj i definiciju.

Najpoznatija rečenica iz Antigone je: "Ne za mržnju, već za ljubav rodih se. " Pronađi kad je i gdje izrekla te riječi i obrazloži ih događajima u djelu!

Ispiši lijepe misli - aforizme - Sofoklo je po njima znan!

12. Skrivaš li ti svoja blaga? Gdje? Kako bi se ponašao da ti netko otkrije tvoje pomno skrivane dragocjenosti?

Poveži pitanja s radnjom komedije Aulularija (Komedija o ćupu) Tita Makcija Plauta i otkrij izvore komike! 

13. Marin Držić priznao je da je "komedija ova sva ukradena iz libra starijega neg je staros - iz Plauta." i time nas uputio kako pristupiti djelu Skup. Usporedi dvije komedije - Aululariju i Skup i uoči što je Držić izmijenio u originalu i kako je radnju prilagodio svome Gradu i publici svoga vremena. Sastavi i malu antologiju mudrih misli i narodnih poslovica jer Držić je bio kolekcionar narodnih mudrolija!

14. Ekvinocijo je snažna oluja na moru. Otkrij kako vremensku nepogodu Ivo Vojnović povezuje s psihološkim stanjima svojih lica. Vojnović prikazuje drugo lice znanog nam Dubrovnika - lučke dokove, sukob bogatih i siromašnih, emigracije u daleke zemlje, izvanbračne djece i nedopustivih ljubavi.... Primjer je to ozbiljne drame.

15. Duhovitost i ležernost odlike su Nemčićeva putopisa. Otkrij koga je upoznao, o čemu razmišljao, što je razgledao dok je putovao od Križevaca do Verone. Možda i tebe kad put povede do toga romantičnog grada! Moći ćeš uspoređivati dojmove s Nemčićevim putositnicama.

16. Biblija je knjiga nad knjigama. Svaki kulturni Europljanin, bio vjernik ili ne, mora upoznati njenu strukturu, lica i priče. I ti želiš pripadati gore navedenoj kategoriji, zar ne? U Knjizi postanka upoznat ćeš biblijske mitove, u Knjizi izlaska Mojsijev put i poslanje, Pjesma nad pjesmama najljepša je ljubavna poema starohebrejske literature, a Ivanovo evanđelje pruža literarno najljepše ispričanu priču o Isusu Kristu - Utjelovljenoj Riječi. Hrabrost udovice Judite opjevao je i otac hrvatske književnosti - Marko Marulić - vrijedno je stoga pročitati i orginal, a Psalme Davidove pjevaju vjernici na svakom bogoslužju....

17. Slijepi rapsod, otac književnosti, Homer - je li legenda ili stvarnost? O čemu govori Ilijada - stariji i Odiseja - njegov mlađi ep?  Tko su Paris, Helena, Agamemnon, Menelaj, Ahilej, Patroklo, Hektor, Andromaha i drugi zanimljivi junaci? Koji ih stalni pridjevi krase? Čemu teže,  koje ih osobine čine vrijednim ugledanja? Znaš li što je heksametar?

Nacrtaj prema Homerovu opisu Ahilejev štit što ga je iskovao božanski kovač, Hefest! Ispiši potresne stihove kojima se opraštaju Hektor i Andromaha! Pokušaj shvatiti zašto je Ahilej postao uzoritim grčkim junakom! Ispiši njegove glavne osobine i stalne epitete koji ga prate! Hektor je Ahilejev protivnik, ali i najveći trojanski junak. Koje njega osobine krase?

Možeš li zamisliti kako je izgledala lijepa Helena? Je li taj ideal ljepote i danas prisutan?

18. Zašto se Odisej smatra najvećim lukavcem Staroga vijeka? Što znaš o Trojanskom konju? Zašto je Penelopa primjer krajnje supružničke odanosti? Tko je Telemah? Kome Odisej prepričava svoje pustolovine? Istraži, ispiši, objasni.

19. Znaš li da su Atena i Prometej zajedno umijesili prvog čovjeka iz blata? Znaš li da je uzor takvom poimanju čovjeka u asirsko-babilonskome epu Gilgamešu? Istraži i poveži to znanje s dramom. Poveži Pandorinu kutiju i Prometeja - čitajući mit iz priča Gustava Schwaba. O čemu govori Okovani Prometej? Tko su mu sugovornici? Žale li ga ili osuđuju? Kakva je Prometejeva tragična krivnja?

Eshil je najstariji od tri tragičara iz 5. st. pr.Kr. Kako on strukturira tragediju? 

20 Kad se Agamemnon vratio iz Trojanskog rata zatekao je neočekivanu situaciju. Poveži to s radnjom Elektre, drame iz Euripidove trilogije Orestija. 

21. Uz Bibliju Eneida je služila kao proročka knjiga. Toliko je bila ugledna i popularna.  Vergilije u njoj povezuje grčku i rimsku kulturu i mitologiju. Otkrij koji su dijelovi napisani po uzoru na Ilijadu, a koji Odiseju? Napiši i usporednu tablicu s imenima grčkih i rimskih bogova i otkrij koji su na čijoj strani!

22. Sv. Augustin razotkrio je zanimljive detalje o svojem djetinjstvu i mladenaštvu, prije no što je postao svetac. Čitajući ih možda otkriješ da nije puno drugačiji od tebe, iako je živio na kraju antike i početkom srednjovjekovlja.