Історія факультету

Історію факультету початкового навчання протягом усього часу його існування визначала історія розвитку Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди.

5 травня 1935 р. Постановою Раднаркому УРСР «Про підготовку педагогічних кадрів, систему педагогічної освіти та мережу педагогічних установ» при ХДПІ було, крім інших організаційних змін, відкрито вечірнє відділення [3. c. 19]. Наказом по Міністерству вищої освіти СРСР від 1 вересня 1952 р. за № 1450-р з 1 вересня 1952 р. вечірнє відділення ХДПІ ім. Г.С.Сковороди реорганізовано у вечірній факультет. У 1953 р. вечірній факультет було закрито, а студенти переведені на відповідні факультети і курси заочного відділення [3, с. 26]. У 1959 р. для зменшення дефіциту вчителів при інституті знову було відкрито вечірнє відділення з підготовки вчителів початкових класів для шкіл Харківської області із щорічним набором 100 осіб. [3, с. 28].

1964 р. проведено перший набір на педагогічний факультет заочного відділу (педагогіка і методика початкового навчання) [3, с. 29]. 1968 р. заочний відділ було реорганізовано. У відповідності до наказу Міністерства УРСР від 20 лютого 1968 р. № 34 про затвердження переліку назв факультетів в педагогічних інститутах УРСР внесені зміни до статуту інституту і введено такі найменування факультетів: філологічний, фізико-математичний, природничій, фізичного виховання, педагогічний (вечірній) зі спеціальностями: педагогіка і психологія (дошкільна); педагогіка і методика початкового навчання (наказ по ХДПІ ім. Г.С. Сковороди від 3 березня 1968 р. № 86).

У 1973 р. створено факультет педагогіки і методики початкової освіти, деканом якого Радою інституту від 31.08.1973 р. (наказ по ХДПІ ім. Г.С.Сковороди від 31 серпня 1973 р. № 286) обраний А.Ярещенко.

Від часу створення освітній процес на факультеті здійснювався у корпусі по вул. Чернишевській, 60, а з 1982 р. – у приміщенні СШ № 110. Студенти факультету брали активну участь у будівництві нового навчального комплексу на Салтівському житловому масиві. З 1992 р. факультет працює у корпусі по вул. Валентинівській, 2.

У відповідності з рішенням Вченої ради інституту від 22 листопада 1991 р. (наказ по ХДПІ ім. Г.С. Сковороди від 27 листопада 1991 р. № 151) педагогічний факультет поділено на факультет дошкільного виховання та саме педагогічний факультет з 1 лютого 1992 р.

Наказом по ХДПІ ім. Г.С.Сковороди від 5 січня 1994 р. з 10 січня 1994 р. на посаду декана факультету початкових класів призначено к. п. н., доц. Н.М. Якушко.

Протягом 1993–1995 рр. назва факультету змінювалася: «початкових класів»; «підготовки вчителів початкових класів». У 1995 р. факультету повернуто назву «факультет початкового навчання»,  яка зберіглася і до теперішнього часу.

Історія факультету тісно пов’язана з історією кафедр, професорсько-викладацький склад яких, забезпечує освітній процес на факультеті.

З часу початку підготовки студентів за спеціальністю «педагогіка і методика початкової освіти» кафедру педагогіки і методики початкової освіти очолював Г. Коваленко. Пізніше – к. п. н., доц. О. Боданська, к. психол. н., доц. В.Рєпкін, к. п. н., доц. А.Кузнецова, к. п. н., доц. А.Єрьомкін, д. п. н., проф. В.Тюріна. З 1978 р. на факультеті працювало дві кафедри: було створено кафедру методики викладання філологічних дисциплін в початкових класах (зав. каф. д. ф. н., проф. С. Дорошенко). 1983 р. відділяється ще одна кафедра – музики (зав. каф. к. п. н., доц. О. Кузнецова). 1987 р. у самостійну виокремлюється кафедра викладання природничо-математичних дисциплін в початкових класах (зав. каф. к. п. н., доц. В. Рябчинська).

У 70-ті–80-ті рр. студентам педагогічного факультету читали лекції видатні вчені О. Запорожець,А. Петровський, В. Давидов, М. Богданович, М. Вашуленко, О. Савченко.

У відповідності з рішенням Вченої ради інституту від 24 грудня 1993 р. та наказу по ХДПІ ім. Г.С. Сковороди від 25 грудня 1993 р. «Про створення секторів, як нових навчальних підрозділів» наказом по ХДПІ ім. Г.С.Сковороди від 4 січня 1994 р. створено сектор методики початкового навчання (зав. сектором к. п. н., доц. Н. Воскресенська), від якого у 1995 р. був виокремлений сектор педагогіки початкового навчання та дошкільного виховання, керований чл.-кор. НАПН України, д. п. н., проф. В.Євдокимовим.

У лютому 1998 р. (наказ по ХДПУ ім. Г.С.Сковороди  №18) у відповідності з Положенням про державний вищий навчальний заклад освіти (Постанова №1074 Кабінету Міністрів України) сектори університету надалі іменуються кафедрами із збереженням посади завідувачів кафедр за керівниками секторів [3, с. 48]. На факультеті працюють кафедри педагогіки початкового навчання та дошкільного виховання та кафедра методики початкового навчання.

У 2003 р. (наказ по ХДПУ ім. Г.С.Сковороди від 2 січня 2003 р. № 1) кафедра методики початкового навчання реорганізувалася у дві: методики викладання природничо-математичних дисциплін у початковій школі та теорії та методики викладання філологічних дисциплін в початковій школі. Цього ж року кафедру педагогіки початкового навчання та дошкільного виховання перейменовано на кафедру теорії і методики професійної освіти, а методики викладання природничо-математичних дисциплін у початковій школі – на кафедру природничо-математичних дисциплін. 

У різні часи на факультеті працювали відомі науковці: д. с-г. н., проф. О.Демідієнко, д. ф. н., проф. А. Новиков, д. ф. н. , проф. Л.Пелепейченко, к. ф. н., доц. Г.Гамова, к. психол. н., доц. П.Жедек,    к. фіз-мат. н., доц. С.Курбаров, доц. В.Карпова, к. п. н., доц. Т.Лазарева, к. психол. н., доц. В.Левін, к. п. н., доц. О.Смагіна, к. п. н., доц. Л.Хітяєва та ін.

Станом на початок 2018/2019 н. р. за структурою університету на факультеті працює три кафедри: початкової, дошкільної та професійної освіти (зав. каф. д. п. н., проф. В.Гриньова), теорії і методики викладання філологічних дисциплін у початковій школі (зав. каф. д. п. н., доц. Л.Ткаченко), природничо-математичних дисциплін (зав. каф. д. п. н., проф. О.Іонова). На факультеті працюють: 3 – доктори наук, професори; 3 – доктори наук, доценти; 3 – кандидати наук, професори; 22 – кандидати наук, доценти; 5 – кандидатів наук, викладачів; 2 – старші викладачі. 

Висока кваліфікація професорсько-викладацького складу протягом усього часу діяльності факультету дозволяла готувати фахівців найвищого рівня. Крім безпосередньої підготовки фахівців до роботи в початкових класах, студенти мали можливість отримати і спеціалізації, серед яких «образотворче мистецтво», «музика», «англійська мова», «інформатика».

Сьогодні на факультеті здійснюється підготовка фахівців за спеціальністю «початкова освіта» за бакалаврським та магістерським рівнями. Освітній процес здійснюється за денною та заочною формами.

Студенти факультету беруть активну участь у науково-дослідній роботі. Найбільш захоплені наукою початківці входять до складу Студентського наукового товариства ХНПУ імені Г. С. Сковороди. На факультеті працюють наукові гуртки «Сучасні художні техніки» (ст. викл. І. Глінка, Н. Довгопола), «Формування ціннісного ставлення молодших школярів до рідного краю» (к. п. н. В. Партола), «Дослідницька діяльність у процесі вивчення курсу природознавства» (к. п. н., доц. Л. Старікова), «Інтегровані форми організації навчання в початковій школі» (к. п. н., доц. Л. Титаренко), «Імідж сучасного вчителя» (к. п. н., доц. Л. Філатова), «Формування педагогічної культури батьків» (к. п. н. Ю. Грицкова), «Технології сучасного уроку в початковій школі» (д. п. н., проф. І. Гавриш), «Інтерактивні технології» (к. п. н., доц. С. Лавренко), «Актуальні проблеми виховання у вищій школі» (к. п. н., доц. Н. Агаркова), «Дитяча книга у ХХІ сторіччі» (к. ф. н., доц. О. Козорог), проблемні групи «Пошуки в галузі літературної освіти молодших школярів» (к. п. н., доц. А. Ємець), «Творча лабораторія молодого вчителя» (к. п. н., доц. І. Цепова), дискусійний клуб «Ритор» (д. п. н., доц. Л. Ткаченко).

Щорічно на факультеті проводиться студентська наукова конференція «Актуальні проблеми навчання і виховання молодших школярів». Широке коло наукових проблем кожного року обговорюється на науково-практичній конференції магістрантів «Початкова освіта і підготовка майбутніх учителів початкових класів в умовах реформування української школи». Студенти молодших курсів також мають змогу випробувати свої наукові таланти. Так, для студентів 3-го курсу традиційною стала науково-практична конференція «Сучасний стан та тенденції розвитку початкової освіти в Україні». Здійснюється систематичне видання наукових статей студентів.

Факультет багатий традиціями виховної роботи. Більшість студентів факультету беруть участь у роботі гуртків художньої самодіяльності та творчих колективів, які очолюють працівники Молодіжного центру університету.

З 1996 р. активно працює Спілка студентів та молоді факультету, яка є одним із лідерів студентського самоврядування ХНПУ імені Г. С. Сковороди. В її складі функціонують: студентське наукове товариство, профспілковий комітет, студентська рада гуртожитку, комітет моніторингу якості освіти, комітет академічної доброчесності, комітет кураторів, інформаційний комітет (гурток «Молодий кореспондент», редакційна колегія студентської газети «У містечку»), комітет з розвитку волонтерського руху «Палаючі серця» (волонтерська робота у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону, Харківському спеціальному навчально-виховному комплексі № 7, Приймальному розподільнику для дітей ГУ Національної поліції в Харківській області), комітет декоративного оформлення (Дизайнерська студія), культурно-масовий комітет (участь у загальноуніверситетських та міських конкурсах та заходах «Дебют першокурсника», «Студентська весна», фольклорний фестиваль «Чарівне намисто», конкурс «Міс і Містер», фестиваль студентського гумору «Кубок Веселого Народу»). У різні роки Спілку студентів та молоді очолювали:  М.Борисова (2010 р.), О.Кальницька (2011, 2012 рр.), А.Захваткіна (2013 р.), М.Рауткіна (2014 р.), М.Частка (2015 р.), С.Кречик (2016 р.), А.Старагіна (2016-2017 рр.).

Факультет пишається своїми випускниками. З 1987 р. по 2017 р. посаду проректора з навчально-виховної роботи обіймала випускниця факультету Г.Троцко (1970 р.) – доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент НАПН України. Її діяльність позначилася розвитком студентського самоврядування в університеті, створенням стрункої системи виховної роботи зі студентами, яка розглядається крізь призму підготовки студентів до виховної діяльності в закладах освіти.

Викладачами університету працюють випускники факультету: І.Трубавіна (1988 р.) – доктор педагогічних наук, професор кафедри загальної педагогіки і педагогіки вищої школи, В.Ворожбіт-Горбатюк (1997 р.) – доктор педагогічних наук, професор кафедри історії педагогіки та порівняльної педагогіки, О. Коваленко (1989 р.), А. Ємець (1993 р.) – кандидати педагогічних наук, доценти кафедри теорії і методики викладання філологічних дисциплін у початковій школі, Л.Філатова (1996 р.), С.Лавренко (1996 р.), Н.Рудічєва (2001 р.), Н.Агаркова (2007 р.), В.Кириліва (2010 р.), В.Шишенко (2016 р.) – кандидати педагогічних наук, доценти кафедри початкової, дошкільної та професійної освіти, Н.Смолянюк (2007 р.) – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри природничо-математичних дисциплін, Н.Довгопола (1978 р.), І.Глінка (1979 р.) – старші викладачі кафедри природничо-математичних дисциплін.

Список використаних джерел.

Декани факультету

Ярещенко Артур Петрович 

(1974–1983 рр.) 

Закінчив відділення української мови і літератури філологічного факультету Харківського державного університету імені О.М.Горького за спеціальністю (1955 р.).

1955–1956 рр. – учитель української мови і літератури Великобабчинської середньої школи Вовчанського району Харківської області. 1956–1963 рр. – викладач української мови і літератури Харківськоготехнікуму трудових резервів. 1963–1997 рр. – робота у Харківському державному педагогічному інституті імені Г.С. Сковороди (асистент, старший викладач кафедри мовознавства; доцент, професор кафедри української мови).

У 1972 р. захистив кандидатську дисертацію «Наказовий спосіб дієслова в мові української народності (на матеріалі писаних пам’яток ХІV–XVII ст.)». У 1992 р. отримав вчене звання професора кафедри української мови.

1997–2005 рр. – завідувач кафедри мовознавчих дисциплін Харківського інституту управління. З 2005 р.по теперішній час – професор Харківського академії неперервної освіти. Завідувач сектором ідеології козацтва Науково-дослідного Центру козацтва імені гетьмана Мазепи.

Головні напрями наукової діяльності українська етимологія, історична граматика, українознавство, культурологія, ономасіологія. Опублікував понад 250 наукових праць,серед яких 22 монографії та навчальні посібники («Харків’яни: хто вони?», «Етнографічні особливості України», «Сучасний фразеологічний словник української мови» та ін.).

Доктор філософії Міжнародної кадрової академії (1997 р.). Почесний член обласної організації Спілки письменників України (2004 р.). Член-кореспондент Української екологічної академії наук (2005 р.). Почесний генерал-хорунжий Українського козацтва.

Нагороджений орденом «За розбудову освіти», Відзнакою Президента України «Захисник Вітчизни», Слобожанським Хрестом «Єдність козацтва» ІІ ступеня, ювілейною медаллю «60 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 гг.» (2005 р.), Почесним знаком «Золотий клейнод Родини Мазеп» (2009 р.) Лауреат літературної преміїімені гетьмана Мазепи в номінації «Публіцистика» та Всеукраїнського конкурсу «Ділова людина України».

Кузнецова Алла Федорівна 

(1983–1987 рр.) 

Закінчила філологічний факультет Харківського державного університету імені О.М.Горького за спеціальністю «російська мова і література» і отримала кваліфікацію «філолога, вчителя російської мови і літератури в середній школі» (1960 р.).

1960–1967 рр. – учитель російської мови та літератури БезлюдівськоїСШ № 1, СШ № 114, 94 м. Харкова. 1966–1975 рр. – завідувач кабінетом естетики Харківського обласного інституту вдосконалення кваліфікації вчителів, 1975–1980 рр. заступник директора з навчально-методичної роботи ХОІВКВ.

1980–1982 рр. – старший викладач кафедри педагогіки, 1982–1984 рр. – завідувач кафедри наукових основ управління школою, 1984–1986 рр. – завідувач кафедри педагогіки і методики початкового навчання ХДПІ імені Г.С.Сковороди. 1987 р. – завідувач кафедри педагогіки і психології ХОІВКВ.

Нагороджена знаком «Відмінник народної освіти УРСР». Грамотою Міністерства просвіти УРСР.

Юрченко Лідія Павлівна 

(1987–1994 рр.) 

Закінчила філологічний факультет Харківського державного університету імені О.М.Горького за спеціальністю «українська мова і література» і отримала кваліфікацію «філолог-викладач української мови і літератури» (1969 р.).

1976–1979 рр. – аспірантка кафедри педагогіки ХДПІ імені  Г.С. Сковороди. Викладач (1979 р.), старший викладач (1982 р.), доцент (1984 р.) кафедри педагогіки. 1989–1994 р. – доцент кафедри педагогіки та методики початкового навчання.

У1981 р. захистила кандидатську дисертацію «Проблемы педагогики высшей школы в деятельности Харьковского университета (1805–1861 рр.)».

1994–2008 рр. – проректор з навчальної роботи інституту сходознавства та міжнародних відносин «Харківський колегіум».

З 2008 р. по теперішній час – ректор інституту сходознавства та міжнародних відносин «Харківський колегіум».

Головні напрями наукової діяльності – актуальні проблеми вищої освіти України та зарубіжних країн; менеджмент в освіті. Опублікувала понад 60 наукових робіт.

Нагороджена медаллю «За доблестный труд» (1970 р.), знаком «Відмінник народної освіти» (1988 р.).

Якушко Наталія Михайлівна

(1994–2015 рр.) 

Закінчила фізико-математичний факультет ХДПІ імені Г.С. Сковороди за спеціальністю «математика і фізика» і отримала кваліфікацію «учитель математики і фізики» (1986 р.).

1986–1989 рр. – секретар комітету комсомолу ХДПІ імені Г.С. Сковороди. 1987–1989 рр. – викладач кафедри математики.

У 1992 р. захистила кандидатську дисертацію «Деятельность студенческих общественных организаций педвузов Украины (1917–1933 гг.)». Після закінчення аспірантури (1992 р.) – доцент кафедри педагогіки. У 2004 р. отримала вчене звання професора кафедри теорії і методики професійної освіти.

З 2015 р.  проректор з навчально-виховної роботи (з 1 вересня 2018 р. – проректор з навчально-наукової роботи) ХНПІ імені Г. С. Сковороди, професор кафедри початкової і професійної освіти).

Головні напрями наукових досліджень – діяльність громадських організацій освітніх закладів вищої педагогічної освіти України; проблеми розвитку початкової освіти Слобожанщини (ХІХ–ХХ ст.). Опублікувала понад 100 науково-педагогічних робіт. Підготувала 15 кандидатів педагогічних наук.

Нагороджена знаком «Відмінник освіти України» (2001 р.), Грамотою Обласної профспілки працівників освіти (2001 р.), Почесною грамотою Харківської обласної адміністрації, знаком «Софія Русова» (2005 р.), Почесною відзнакою ХНПУ імені Г.С.Сковороди (2014 р.), нагрудними знаками «За наукові та освітні досягнення» (2014 р.), «Василь Сухомлинський» (2016 р.). Дипломант обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» (2002, 2003 рр.), лауреат конкурсу ХНПУ імені Г.С.Сковороди «Людина року» (2004 р.).

Довженко Тетяна Олексіївна

 (2015 р. – по теперішній час) 

Закінчила Харківський педагогічний коледж за спеціальністю «початкове навчання», отримала кваліфікацію «учитель початкових класів; керівник гуртка образотворчого мистецтва» (1995 р.); факультет початкового навчання ХДПУ імені Г.С.Сковороди за спеціальністю «початкове навчання», отримала кваліфікацію «вчитель початкових класів» (1997 р.); факультет дошкільного виховання ХНПУ імені Г.С.Сковороди за спеціальністю «дошкільна освіта» і отримала кваліфікацію «викладач дошкільної педагогіки і психології».

1994–1996 рр. учитель початкових класів ЗОШ 51 м. Харкова.  З 1997 р. по теперішній час працює у ХНПУ імені Г.С.Сковороди (викладач, аспірант, доцент, заступник декана з виховної роботи факультету початкового навчання, докторант, професор кафедри).

У 2002 р. захистила кандидатську дисертацію «Словесні методи навчання у діяльності початкових шкіл України другої половини ХІХ століття». У 2004 р. отримала вчене звання доцент кафедри теорії і методики професійної освіти.

2005–2013 рр. заступник декана факультету початкового навчання з виховної роботи.

2013–2015 рр. докторант ХНПУ імені Г.С.Сковороди. У 2015 р. захистила докторську дисертацію «Теорія і практика підготовки майбутніх учителів початкових класів до організації педагогічної просвіти батьків (1919–1991 рр.)».

З 2015 р. по теперішній час – декан факультету початкового навчання, професор кафедри початкової, дошкільної та професійної освіти.

Головні напрями наукових досліджень – професійна підготовкавчителя початкових класів; апробація нових методик навчання в початковій школі; збереження традиційних форм взаємодії сім’ї та школи; реалізація потенційних можливостей дитини в умовах Нової української школи. Опублікувала понад 60 науково-педагогічних робіт. Підготувала двох кандидатів педагогічних наук.

Переможець конкурсу «Кращий молодий науковець Харківщини» (2006 р.). Нагороджена знаком «Відмінник освіти» (2015 р.), Почесною грамотою Міністерства освіти та науки України (2008 р.).