Новини кафедри

Теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті

6 березня 2024 року відбулося засідання кафедри, повісткою дня було: рекомендація Партоли Вікторії Вікторівни на  посаду доцента кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті.

УХВАЛИЛИ: рекомендувати Партолу Вікторію Вікторівну на заміщення вакантної посади доцента по кафедрі теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті на 5 (п’ять)  років, на повну ставку.

14.11.2023 року відбулося засідання кафедри кафедра теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті.

Порядок денний: 

1. Звіт кафедри про виконання зобов’язань на 2022/2023 навч. рік. 

2. Звіт С.А. Білецької про проходження стажування.  

Різне.

Сьогодні студенти 23 групи під керівництвом проф. Ткаченко Л. П. провели науковий івент до Міжнародного дня грамотності. Обговорювалися питання професійної грамотності та сучасні підходи щодо формування грамотного соціокультурного простору України. Студенти мали змогу перевірити свої знання щодо грамотного написання слів і речень. Івент став цікавим і корисним.

12 вересня 2023 року відбулася онлайн-зустріч – знайомство членів кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті зі здобувачами першого (бакалаврського) рівня освіти, 11, 12, 13 групи, факультету Початкового навчання. Були виступи викладачів з побажаннями, вікторина на знання математики, природознавства, рбуси, презентація груп.  Зустріч пройшла жваво та енергійно. 

31 березня свій день народження святкує доцент кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Старікова Людмила Павлівна. Колектив кафедри вітає колегу із святом.

Шановна Людмила Павлівна! 

Щиро вітаємо Вас із Днем народження! 

Бажаємо міцного здоров’я, терпіння, сил, мудрості на роботі і вдома! Будьте завжди в позитивному настрої з посмішкою на обличчі! Вірних і надійних друзів, і колег! Добра і миру!

26 березня свій день народження святкує доцент кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Смолянюк Наталя Миколаївна. Колектив кафедри вітає колегу із святом.

Шановна Наталя Миколаївна! 

Щиро вітаємо Вас із Днем народження! 

Бажаємо міцного здоров’я, терпіння, сил, мудрості на роботі і вдома! Будьте завжди в позитивному настрої з посмішкою на обличчі! Вірних і надійних друзів, і колег! Добра і миру!

15 лютого 2023 року відбулося засідання кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті. Повісткою дня було обговорення та оцінка відкритих лекцій викладачів, а саме:

1. 6.02.2023 р. доц.. Партолою В. В. проведена відкрита лекція з дисципліни «Методика навчання предмету «Я досліджую світ»» для студентів 11 і 13 груп. Тема відкритої лекції – «Предмет і завдання методики викладання предмету «Я досліджую світ». Методологічні основи методики викладання і методи наукового дослідження». 

2. 14.02.2023 р. професором Іоновою О.М проведено відкриту лекцію з дисципліни «Математика». Тема відкритої лекції – «Системи числення» для здобувачів освіти першого курсу (11 та 12 групи). 

3. 15.02.2023 доцентом Титаренко Л.І., р. було проведено відкриту лекцію з дисципліни «Підготовка вчителя до роботи з учнями з логопедичними проблемами на уроках природничого і математичного циклів» для здобувачів освіти Другий (магістерський) рівень, 1 курс.  Тема відкритої лекції – «Методика навчання учнів з ПРМ змістової лінії «Числа. Дії з числами».

Висновок: відкриті лекційні заняття оцінити на високому методичному рівні.

7 лютого 2023 року о 9.30 доц. Радченя І.В. відвідала доц. Старікову Л.П. (згідно графіку взаємовідвідувань). Доц. Старікова Л.П. провела першу лекцію на природничому факультеті у 24-25 групах з навчальної дисципліни "Основи природознавства із спецметодиками викладання в умовах спеціального та інклюзивного навчання". Людмила Павлівна познайомила здобувачів освіти зі структурою, розповіла про переваги вивчення предмету та про іспит, який завершує вивчення дисципліни. Перша лекція на тему "Методика природознавства - педагогічна наука: предмет, завдання, методи дослідження, методологічні основи" пройшла дуже активно і жваво. 

Усі здобувачі освіти були залучені до дискусій та обговорення, використовувалися різні прийоми та методи роботи. Лекційне заняття було проведено на високому науково-методичному рівні.

Сьогодні (12.11.2022 року) доцент Смолянюк Н.М. провела майстер-клас для вихователів закладів дошкільної освіти та вчителів початкової школи на платформі ІППО, на якому презентувала власний досвід роботи та творчі наробки здобувачів першого та другого курсу факультету початкового навчання.

25 серпня свій день народження святкують доценти кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Білецька Світлана Анатоліївна та Партола Вікторія Вікторівна. Колектив кафедри щиро вітає колег із святом.

З днем народження вітаємо щиро.

Добра бажаємо, радості та миру,

Завжди мети своєї досягати,

Ніколи суму і невдач не знати.

Кар'єрного бажаємо Вам росту,

Хай легко буде все і просто –

В житті, в роботі й у родині.

Життю радійте щохвилини!

2 лютого 2022 року в Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди відбулася конференція-презентація проєкту «Інклюзивний ART HUB», до якої долучилися здобувачі факультету психологiї та соцioлогiї та здобувачі 3 курсу українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка.

Організаторами заходу виступили завiдувачка кафедри освiтологiї та iнновацiйної педагогiки Анна Володимирівна Боярська-Хоменко та викладачi унiверситету Тетяна Миколаївна Собченко i Наталя Миколаївна Смолянюк.

Під час онлайн-екскурсії здобувачам продемонстрували кімнату Креативного хабу, яка налічує 4 зони: «Hand made», «Релакс», «Живопис», «Музика». Студенти мали змогу побачити книги Лесі Українки шрифтом Брайля, вироби з квілінгу, кольорової полімерної глини, кінетичного піску, матеріали для пісочної анімації, прилади, якими користуються під час презентації майстер-класів, для дітей з особливими освітніми потребами.

Завідувачка кафедри освітології та інноваційної педагогіки Боярська-Хоменко Анна Володимирівна розповіла про історію створення Інклюзивного ART HUB, цікавість з боку школярів, їх заняття, про досягнення дітей та студентів і роботу Креативного хабу вцілому, який набирає обертів.

25 січня 2022 року в актовій залі Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди відбулася зустріч адміністрації університету та професорсько-викладацького колективу з випускниками-магістрами щодо вступу та навчання в аспірантурі.

Із вступним словом перед магістрами виступив ректор університету, професор, член-кореспондент НАПН України Юрій Дмитрович Бойчук, який привітав випускників із успішним складанням іспитів та закінченням магістратури та запросив знову повернутися на навчання до найкращого Сковородинівського університету.

Проректорка з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Світлана Вікторівна Бережна у своєму виступі більш предметно повідомила про можливості та переваги навчання в аспірантурі нашого ЗВО.

Про наукові школи Сковородинівського вишу розповіла професорка, під керівництвом якої захищено 5 докторських та 35 кандидатських дисертацій, голова комісії з реєстрації наукових шкіл, завідувачка кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Олена Миколаївна Іонова.

З виступу Олени Миколаївни стало відомо, що в університеті склалися й успішно працюють наукові школи за різними напрямами: педагогічна, правова, психологічна, політологічна школа, економічна, історична, мистецька, хімічна, біологічна, фізико-математична, філологічна, філософська, наукова школа з фізичного виховання і спорту. Наукові школи університету продовжують продукування нових знань, зберігають спадкоємність наукових і суспільних традицій між різними генераціями дослідників, підтримують генетичний зв’язок між творчою спадщиною попередників і пошуками сучасників.

Професорка, голова Ради молодих учених Ольга Іванівна Башкір розповіла про перспективи і можливості, які відкриваються перед аспірантами і закликала сковородинівців до активної життєвої позиції та співпраці.

З настановою і найкращими побажаннями до випускників звернулася професорка кафедри освітології та інноваційної педагогіки, під керівництвом якої захищено 13 докторських та 52 кандидатські дисертації, Світлана Трохимівна Золотухіна, зосередивши увагу на перевагах навчання за освітньо-науковою програмою 011 «Освітні, педагогічні науки».

Підсумувала інформаційний марафон, професорка, багаторічна незмінна завідувачка відділу аспірантури та докторантури Ірина Василівна Разуменко, побажавши успіхів та високого старту молодим науковцям.

Запрошуємо магістрів на навчання до аспірантури ХНПУ імені Г.С. Сковороди!

17 січня 2022 року на засіданні Виконавчої ради (Ради з якості) під головуванням ректора Юрія Бойчука за вагомий особистий внесок у розвиток освіти і науки та з нагоди ювілею почесною відзнакою Сковородинівського університету нагороджено Олену Маратівну Масюк – кандидата педагогічних наук, доцента, доцента кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті.

Щиро вітаємо Олену Маратівну з почесною відзнакою та зичимо їй міцного здоров’я, оптимізму, творчої наснаги, вагомих досягнень і нових звершень у роботі й наукових пошуках!

22 грудня 2021 року на факультеті початкового навчання відбулися загальні збори трудового колективу, під час яких декан факультету Довженко Тетяна Олексіївна підвела підсумки року та відзначила викладачів у почесних номінаціях.

За високі професійні досягнення, відданість своїй справі, активну громадську роботу на підставі рішень конкурсних комісій у номінації «Взірець професійної майстерності» нагороджено Світлану Анатоліївну Білецьку – кандидата педагогічних наук, доцента кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті, голову Первинної профспілкової організації.

Щиро вітаємо Світлану Анатоліївну та бажаємо подальших творчих успіхів, невичерпної енергії і наснаги  та підкорення нових вершин!

21 грудня 2021 року в знаковому для освітян Харкова Будинку вчених відбулося свято «Сковородинівський Олімп».

Переможцем у номінації «Краща кафедра» стала кафедра теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті (завідувач кафедри – Олена Миколаївна Іонова, д-р педагогічних наук, професор).

Щиро вітаємо Олену Миколаївну та бажаємо творчої наснаги, невичерпної енергії, подальших успіхів і досягнення нових висот!

21 грудня 2021 року в залі Центру науки, культури і мистецтва «Харківський Будинок Вчених» відбулася церемонія нагородження переможців загальноуніверситетського конкурсу «Людина року – 2021. Сковородинівський Олімп».

За високі професійні досягнення, плідну педагогічну діяльність, відданість своїй справі, активну громадську роботу почесне звання «Людина року – 2021» присвоєно Ірині Володимирівні Гавриш – доктору педагогічних наук, професору, професору кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті.

20 грудня 2021 року в Харківській ОДА відбулася урочиста церемонія нагородження переможців XXIII обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена». З високими досягненнями науковців особисто привітали керівник ХОДА Олександр Скакун та голова Харківської облради Тетяна Єгорова-Луценко.

Переможцем XХІІI обласного конкурсу «Вища школа Харківщини – кращі імена» у номінації «Викладач фундаментальних дисциплін» стала Ірина Володимирівна Гавриш – доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті, директор науково-дослідницького інституту екпериментальної дидактики Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

Щиро вітаємо Ірину Володимирівну з високою нагородою! Бажаємо міцного здоров’я, нових здобутків, невичерпної енергії та невтомності у повсякденній роботі!

8 та 9 листопада на базі Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди відбувся Міжнародний круглий стіл «Якість сучасної освіти в контексті постнекласичної парадигми: методологія, теорія, практика» (JAKOŚĆ WSPÓŁCZESNEJ EDUKACJI W KONTEKŚCIE POSTNIEKLASYCZNEGO PARADYGMATU: METODOLOGIA, TEORIA, PRAKTYKA).

У роботі круглого столу взяли участь представники Міністерства освіти і науки України (Міністерство освіти і науки України), Національної академії педагогічних наук України (Національна академія педагогічних наук України), Департаменту науки і освіти Харківської обласної адміністрації, Департаменту освіти Харківської міської ради(Харківська Міська Рада), Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, Інституту експериментальної дидактики ХНПУ імені Г.С. Сковороди, Академії спеціальної педагогіки імені Марії Ґжеґожевської у Варшаві (Республіка Польща), Державного інституту імені Стефана Баторія у Скєрнєвіцах (Республіка Польща), Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України, Державної установи «Інститут охорони здоров’я дітей та підлітків НАМН України», Комунального вищого навчального закладу «Харківська академія неперервної освіти», Науково-педагогічного проєкту «Інтелект України» НАПН України, дослідники, вчені, громадські організації.

Учасниками панельних дискусій стали викладачі кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті: д.п.н, проф. Ірина Гавриш; д.п.н, проф. Олена Іонова; к.п.н., доц. Олена Масок; к.п.н., доц. Вікторія Партола; к.п.н., доц. Наталя Смолянюк.

20 жовтня 2021 року до креативного простору «Інклюзивний ART-HUB» при Харківському національному педагогічному університеті імені Г.С.Сковороди завітали учні Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №38 Харківської міської ради Харківської області, де активно впроваджується інклюзивна освіта.

У межах роботи інклюзивного арт-хабу Наталя Смолянюк, доцент кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті, фахівчиня з ручної праці, щиросердно долучила вихованців до художньої праці, створила умови для оволодіння ними інструментарієм сучасного мистецтва у процесі створення художніх образів, сприяла творчому розвитку, самовираженню кожного учня зокрема, а також співпраці, взаємодопомозі всіх учасників у цілому.

На майстерках з HandeMade відвідувачі працювали з папером, картоном, різними видами волокнистих матеріалів; навчилися робити базові елементи квілінгу, поєднувати їх у композиції; розширили знання про історію виникнення паперокрутіння.

Також у хабі були присутні і студенти. У роботі з ними Наталя Миколаївна створила творчу атмосферу співпраці, що сприяло прояву їхньої креативності, індивідуальності, майстерності.

11 жовтня 2021 року в нашому університеті відбулася урочиста церемонія нагородження педагогів вишу відзнаками Харківської міської ради. З нагоди Дня працівників освіти виконувач обов’язків Харківського міського голови Ігор Терехов особисто вручив сковородинівцям почесні нагороди.

Відтак, за багаторічну сумлінну та плідну працю, високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток освіти і науки міста Харкова та з нагоди професійного свята – Дня працівників освіти почесну нагороду отримала Ірина Володимирівна Гавриш – доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті.

Щиро вітаємо Ірину Володимирівну з почесною нагородою і зичимо їй творчих злетів, невичерпної енергії, подальшого натхнення, життєвої наснаги та незгасного оптимізму!

18 вересня 2021 року наш університет долучився до проведення освітнього проєкту «Ніч науки», в межах якого представники кожного факультету на чолі з деканом продемонстрували відвідувачам цікаві розробки з різних напрямів наукової діяльності та надали детальну інформацію щодо спеціальностей, яку зможуть отримати здобувачі освіти.

Активну участь у проведення Ночі науки взяли викладачі кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті. Під час заходу викладачі продемонстрували основні напрями роботи STEM-лабораторії, зокрема різноманітні STEM-ігри (головоломки, танграм, математичні фокуси), природничі досліди («Мікробчик», «Штучний сніг»), проєктні технології.

7 вересня 2021 року в межах Тижня першокурсника відбулося знайомство з кафедрою теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті. Під час заходу першокурсники взяли активну участь у різноманітних інтерактивах, що висвітлюють основні напрями діяльності кафедри (проведення природничих дослідів, математична розминка, виготовлення орігамі «Метелик»).

Адміністрація та викладачі ХНПУ імені Г. . Сковороди постійно працюють над пошуком нових методик соціалізації молоді з інвалідністю, удосконаленням уже наявних інклюзивних технологій.

З цією метою між Українським культурним фондом та Сковородинівським університетом укладено договір про реалізацію гранту культурно-мистецького проєкту «Інклюзивний ART-НUB». Інноваційний проєкт вирішує проблему соціалізації студентів з нвалідністю креативним способом – мистецтво та спільну творчу діяльність. Основними завданнями проекту є: нові методики соціалізації молоді, мистецька самореалізація здобувачів освіти, зони творчості, коворкінгу, психологічного розвантаження, HandMade, майстер-класи з різних видів мистецтва (гончарство, монотипія, музика, живопис, пісочна анімація). Команда реалізаціїпроєкту (Анна Боярська-Хоменко, Ольга Башкір, Тетяна Собченко, Яна Чеботова, Наталя Смолянюк, Олена Казачінер, Василь Жуков, Юлія Клименко) уже розпочали активну роботу над розробкою дизайну приміщення, його обладнанням, підготовкою до відкриття та проведення низки заходів у  межах договору про надання гранту.