The LEGO Foundation 

наказ ЗВО 2023.PDF
наказ-928.pdf
наказ спецкурс у ЗВО.pdf
191120211.pdf
лист ХНПУ січень 2020.pdf
план заходів.pdf

В Україні продовжується реформа освіти.  Так у березні місяці2018 року було підписано Меморіандум про взаєморозуміння між МОН України та представниками LEGO Foundation, метою якого є впровадження ігрових та діяльнісних методів навчання в освітньому процесі. Ключовим цього проєкту є становлення педагога-дизайнера, який прагне відійти від педагогічного шаблонування та однієї правильної відповіді. На підставі підписаної угоди було складено Меморіандум про взаєморозуміння закладів вищої освіти з МОН (від 20.06.2019).

На базі Харківського педагогічного університету імені Г.С.Сковороди у  вересні місяці 2019 року відбулась зустріч  ректора Івана Федоровича Прокопенка  та університетської спільноти з керівником освітнього проекту LEGO Foundation «Оксана Рома» на якій було обрано шляхи  подальшої співпраці.

Одним із шляхів подальшої співпраці було визначено навчання викладачів. Так у січні місяці 2020 року в рамках Меморандуму між Міністерством освіти і науки України та фондом The LEGO Foundation,  згідно з планом розробки та імплементації модулів навчальної дисципліни «Навчання через гру» та програми підготовки педагогів у закладах вищої освіти затвердженого наказом МОН Україні №1454 від 26.12.2018 року, було проведено представниками фонду «Оксана Рома» та Ганною Шваровою тренінг для викладачів. Дякуючи тренінгу викладачі факультету початкового навчання мали змогу познайомитися із історією створення  LEGO, навчальним матеріалом та опанувати можливі варіанти виконування завдань на заняттях.

На підставі наказу МОН України №209 від 14 лютого 2020 року «Про деякі питання розроблення та імплементації спецкурсів і модулів з ігрових та діяльнісних методів навчання», на факультеті початкового навчання було введено позакредитну дисципліну «Діяльнісний підхід у початковій школі». Навчальна дисципліна має два розділи та 16 тем.

Концепцією Нової української школи визначено траєкторію змін: це новий зміст, нова структура, сучасне освітнє середовище, орієнтація на учня, новий вчитель.

Для того щоб здобувачі вищої освіти  мали змогу навчатися в умовах реально наближених до освітнього середовища, на факультеті початкового навчання  у 2018 році було відкрито лабораторію-клас «Нова українська школа». Де і відбуваються зустрічі зі слухачами курсу. Фондом The LEGO Foundation безкоштовно  було надано навчальний матеріал, набір «Шість цеглинок» та ігровими наборами Play Box.

Починаючи з вересня місяця на факультеті початкового навчання розпочався курс «Діяльнісний підхід у початковій школі» для здобувачів вищої освіти другого року навчання першого бакалаврського рівня вищої освіти. Упродовж навчання кожен студент наповнював свій Play Box, такий підхід дозволяє аналізувати, накопичувати досвід, збирати цікаві ідеї, трансформувати їх та здійснювати педагогічну рефлексію.

Що вівторка здобувачі вищої освіти мали змогу  творчо, креативно та активно опановувати нові методики роботи сучасного вчителя. Поспілкувавшись із студентами ми мали змогу отримали відповідь на питання,  «Який він  сучасний учитель?». ……… Активний, ініціативний, творчий, креативний, справжній агент змін в освіті України!

На занятті кожен студент мав змогу побувати в ролі вчителя, учня, дослідника, організатора, дизайнера. Навчитися нестандартно підходити до навчання, розуміти, що освітнім середовищем є все, що оточує нас у житті, тобто вулиця, кабінен, коридор, бібліотека, меблі, іграшки, мобільні телефони тощо. Ми  працюємо групами і мікрогрупами, індивідуально, досліджуємо й експериментуємо, випробуємо й аналізуємо, співпрацюємо і коригуємо, проєктуємо й удосконалюємо. Ми озброєні арсеналом освітнього інструментарію, банком інноваційних технологій і творчо взаємодіємо в експериментальному майданчику. Граючи – навчаємося, навчаємось – обмінюємося ідеям, доводимо власну думку і накопичуємо досвід.

 Для цього кожна академічна група створила у Вайбері групу. Так 21 група має назву #нушспрямовані, 22 група Крок до НУШ. Здобувачі вищої освіти побачили  по-новому сучасну початкову школу і надихнулися планами її розвитку.

Ми не зупиняємося перед перешкодами і випробуваннями.

Новим викликом для роботи із слухачами стало введення карантинних обмежень, які спричинили обмеження у спілкуванні, та призвели до низки труднощів, з якими ми успішно впоралися.

1.     Навчальна дисципліна не розрахована на дистанційне вивчення, бо пропонує роботу дієву, у командах. Ми вийшли із цього становища та продовжили спілкування за допомогою платформ ZOOM. На платформі ми мали змогу ділитися на групи за допомогою залів та активно продовжувати навчання..

2.     У студентів вдома немає матеріалів (шістьох цеглинок) для вивчення окремих тем. І з цією проблеми ми  знайшли вихід, дякуючи просторам інтернету дібрали відео-фрагменти із використанням шістьох цеглинок та переглянули їх.

3.     На платформу дистанційної освіти Moodle. завантажили всі матеріали курсу і кожен студент мав змогу самостійно знайомитися з навчальним матеріалом. А практичні заняття  проводили у ZOOM за розкладом. Виконані домашні завдання студенти надсилали у Вайбер, або в систему дистанційного навчання університету.

Ми обмежені дистанційним навчанням, але не обмежені бажанням створити нового вчителя – тьютора, модератора, менеджера, вихователя, наставника, консультанта, дизайнера, організатора, дослідника, коуча, фасилітатора. Тому, маючи відповідальність перед собою, суспільством і майбутнім країни – мріємо і діємо, діємо, діємо!