«Школа професійного зростання (День у школі)» 

Спеціальність 013 Початкова освіта. Освітні програми:

Організації-партнери:

Короткий опис «виробничої» частини навчання:

З 2016 року на факультеті реалізується педагогічний експеримент  «Школа професійного зростання (День у школі)»( Наказ № 116-С від 17 вересня 2018 р., № 110-С від 13 вересня 2019 р.). Експеримент передбачає впровадження ідей дуальної освіти шляхом залучення студентів до професійно орієнтованої взаємодії з дітьми, починаючи з першого семестру першого курсу. Експеримент спрямований на забезпечення якісно нового рівня фахової підготовки майбутніх учителів початкових класів та передбачає навчання студента безпосередньо в шкільному освітньому середовищі, де і формуються провідні професійні компетенції. Згідно з розкладом студенти різних курсів один день на тиждень навчаються на базі шкіл, з якими укладено відповідні договори. Щосеместрово визначався перелік навчальних дисциплін, які доповнювалися системною практичною діяльністю на базі загальноосвітніх шкіл. Системою  роботи  передбачалося залучення студентів до виконання низки завдань, що поступово ускладнювалися від першого до четвертого курсу.

Програма для кожного курсу розроблялася окремо і враховувала специфіку навчальних дисциплін, які засвоюють студенти. Так, кафедра початкової і професійної освіти ( зав.каф. Гриньова В.М.) зосередила свою увагу на формуванні у студентів практичних умінь і навичок аналізу виховних ситуацій в учнівському колективі та систематизації знань з теорії та методики виховання шляхом ситуативного їх застосування та вивчення досвіду кращих вчителів початкової школи.

Кафедра теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті ( зав. каф. Іонова О.М.) спрямувала свої зусилля на формування у студентів практичних навичок з впровадження НУШ у закладах початкової освіти з природничо-математичних дисциплін.

Кафедра теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті ( зав. каф. Ткаченко Л.П.) пріоритетним визначила формування читацької культури шляхом упровадження занять з дитячою книгою. Система роботи передбачає поступове ускладнення завдань для студентів різних курсів: від набуття студентами навичок виразного педагогічного читання творів художньої літератури, умінь спілкування з дитячою аудиторією щодо прочитаних творів, організації гри з учнями, проведення фізкультхвилинок, опитування учнів щодо наявності читацьких інтересів, ведення найпростіших спостережень за навчальним процесом до досвіду організації та проведення уроків позакласного читання. Такий підхід дозволив значно підвищити методичну грамотність студентів, бо дав змогу закріпити знання студентів про етапи і прийоми формування граматичних, літературознавчих, математично-природничих понять у молодших школярів; розвивати в майбутніх учителів проектно-організаційні уміння; виховувати творче ставлення до методичної діяльності.

У дуальному навчанні особливе місце належить наставникові. В умовах навчального процесу в педагогічному ЗВО два-три викладачі, які керують студентами певного курсу, не можуть забезпечити повноцінний систематичний контроль, тому було визнано необхідним залучити до роботи тьюторів ‒ старшокурсників або магістрантів із високим рівнем відповідальності та професійної готовності. Як показала практика, продуктивним є керівництво одним тьютором групою з 5-6 студентів-першокурсників. Наприклад, студенти 4 курсу, озброєні знаннями з різних методик, під керівництвом досвідчених фахівців здійснюють розробку і проведення уроків рідної мови, читання, математики, а також готують першокурсників до виразного читання художніх творів. Студенти-магістранти надають необхідні консультації щодо планування уроку та навчаються оцінювати дії студентів молодших курсів, попереджати й виправляти наявні методичні помилки.

Кожен етап проекту супроводжується обов’язковим веденням документації, що містить такі розділи: список студентів, розподіл за школами, класами, завдання до занять, зразки оформлення щоденника та індивідуального плану студента-практиканта, програми заходів, вимоги до уроків та розробки конспектів.

Ефективність проекту підтверджується загальними спостереженнями за змінами, що відбуваються в професійному становленні майбутніх учителів, результатами самоаналізу педагогічної діяльності студентів та магістрантів.