Новини наукової діяльності

18 березня 2024 року відбулося відкрите засідання студентської наукової проблемної групи з досліджень дитячої літератури та методики літературного читання (керівник – канд. пед наук, доцент Ємець Альона Анатоліївна), на якому були присутні студенти різних курсів факультету початкового навчання та координатор з наукової роботи, канд. пед наук, доцент Коваленко Ольга Миколаївна. Основним питанням порядку денного була презентація доповідей першокурсниць: Мєзенцевої Анастасії із темою «Дитяча періодика в сучасному дитячому середовищі» та Карабської Анни із темою «Творчість зарубіжних письменників у сучасних підручниках з літературного читання». Обговорення результатів наукових робіт  пройшло надзвичайно зацікавлено. Наприкінці зустрічі студенти другого курсу розповіли про стан своїх наукових робіт, сформулювали деякі проблеми, що виникли в них під час пошуку та обробки інформації. 

Сьогодні, 09.03.2024р., Студентським науковим товариством було проведено захід з нагоди відзначення 210-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

Учасники взяли участь у квізі та пригадали основні біографічні відомості про поета, розгадали зашифровані в ребуси відомі твори митця та розкрили для себе особистість Великого Кобзаря як педагога.

Також студентам було порекомендовано переглянути фільм "Таємниці генія Шевченка" та побачити життя письменника в повному та різноплановому світлі.

Ідеї Тараса Григоровича актуальні завжди, а особливо в такий важкий для України час. Тож пам'ятаємо його заклики та продовжуємо ідеї навчання, сповнені української культури та ідентичності🩵💛 

4 березня 2024 року відбулося чергове засіданні студентської проблемної наукової групи «Дослідження питань дитячої літератури та методики літературного читання». Тема зустрічі була присвячена особливостям проведення опитувань, створенню анкетувань та аналізу результатів. Після інформативного блоку, представленого керівником групи, доцентом А.А.Ємець, із аналізом даних, отриманих під час проведення власних досліджень, виступили другокурсниці ФПН Заліська Анна та Кашена Альона. До обговорення долучилися інші учасники зустрічі, зокрема, студентка першого курсу Мезєнцева Анастасія. На завершення було оголошено найближчі студентські конференції, до яких можуть долучитися учасники групи й опублікувати результати своїх наукових  праць. 

21 лютого 2024 року на факультеті початкового навчання ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбулося урочисте підведення підсумків Всеукраїнської олімпіади зі спеціальності "Початкове навчання". Під час заходу присутні долучилися до ділової гри, у ході якої взяли участь у проведенні й обговоренні найцікавіших уроків, підготовлених учасниками олімпіади. Уроки викликали жвавий інтерес і позитивні емоції. Члени журі оголосили результати олімпіади і нагородили почесними грамотами переможців. Голова журі - декан факультету Т.О. Довженко привітала учасників олімпіади з її завершенням і побажала натхнення і подальших успіхів у набутті майбутньої професії. 

Щиро вітаємо переможців Всеукраїнської олімпіади зі спеціальності "Початкове навчання" − здобувачів освіти бакалаврського рівня 4-ого року навчання − Бекетову Олену, Носик Юлію, Лубяну Ярославу і Сергієнко Вікторію!

7 лютого 2024 року на факультеті початкового навчання ХНПУ імені Г.С. Сковороди відбувся І етап Всеукраїнської олімпіади зі спеціальності "Початкове навчання". 

В олімпіаді взяли участь здобувачі освіти бакалаврського рівня 4-ого року навчання. Метою першого етапу передбачалося виявлення рівня сформованості теоретичних знань студентів з фахових дисциплін: педагогіки, методики навчання української мови і літературного читання, методики навчання освітніх галузей "Математика" і "Природознавство". 

На ІІ етапі олімпіади здобувачі освіти мають продемонструвати набутий ними рівень практичної підготовки щодо розробки і проведення уроків з основних освітніх галузей початкової школи. Бажаємо натхнення й успіху всім учасникам олімпіади!

5 грудня 2023 року відбулося засідання гуртка "Ритор", де обговорювалися питання медіаграмотності майбутнього вчителя. Для набуття практичних знань, було запропоновано тему : Григорій Сковорода: факти і легенди. До зустрічі долучилися студенти різних курсів. Було обговорено шляхи перевірки достовірної інформації, проаналізовано відмінності між фактом і фейком, розглянуто життєпис Сковороди через призму історичних джерел, легенд і художніх образів. Щиро переконані, що зустріч була цікавою, а до роботи риторичного клубу доєднаються нові учасники.

05.12.2023 р. відбулася ІІІ науково-практична інтернет-конференція «ІННОВАЦІЇ В ПОЧАТКОВІЙ ОСВІТІ: ДОСВІД, ВИКЛИКИ СЬОГОДЕННЯ, ПЕРСПЕКТИВИ» здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти навчання другого року навчання факультету початкового навчання.

Конференція працювала  за такими напрямами: 

Секція 1 Теорія і методика навчання і виховання у початковій школі

Секція 2 Інноваційні підходи у роботі вчителя початкових класів  

Секція 3 Педагогіка партнерства як основа взаємодії та співпраці учителя, учня і батьків 

Секція 4 Історико-педагогічні та компаративістські студії

Секція 5 Провідні питання природничо-математичної галузі у початковій школі

Секція 6 Проблематика мовно-літературної галузі у початковій школі

Більше 20 виступів прозвучало у ході конференції. Теми виступів торкалися практичних результатів дослідження, зокрема: формування толерантності молодших школярів, національного виховання молодших школярів, використання електронного ресурсу Learning Apps у початковій школі, формувального оцінювання у початковій школі, педагогіки партнерства та партнерської взаємодії з батьками дітей з ООП, формування у молодших школярів позитивного ставлення до навчання, формування ціннісного ставлення до природи учнів та інших тем.

27 листопада 2023 року кафедрою теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті була проведена онлайн-зустріч – круглий стіл «З іменем Сковороди прямуємо в майбутнє» присвячений Тижню Г.С. Сковороди.

На зустрічі були присутні члени кафедри та студенти 1 – 6 курсів факультету початкового навчання. Були заслухані доповіді слухачів та викладачів щодо життя та творчості видатного філософа-мислителя              Г.С. Сковороди, проведена гра. Зустріч пройшла жваво та енергійно.

Доцентом кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Масюк О.М., була проведена науково-практична студентська конференція "STEM-освіта : стан впровадження та перспективи розвитку в Україні" 17.11.2023 року для здобувачів освіти першого бакалаврського рівня, 3 курсу (в рамках ДВВ "Технології STEM-освіти".  На заході були присутні здобувачі та викладачі кафедри.

10 листопада у межах методичного тижня на нашому факультеті  пройшла майстерка від проф. Ткаченко Лідії Петрівни. Для всіх охочих вона провела практикум "Застосування технології критичного мислення на уроках мовно-літературної галузі." До  методичного практикуму долучилися студенти не лише нашого факультету, а й майбутні вихователі, логопеди, філологи. А ще вчителі-практики, які дізналися про методичний тиждень із сайту університету. Зустріч була неймовірно плідною, а обмін думками збагатив наш методичний досвід. 

10 листопада 2023 року на факультеті початкового навчання відбувся захід "Сузір'я наукових кейсів дослідників-початківців", присвячений Всесвітньому дню науки в ім'я миру та розвитку. До участі в ньому долучилися понад 40 студентів усіх курсів. Під час заходу голова СНТ Олена Бекетова ознайомила присутніх з роботою наукового студентського товариства факультету. А його організатори - викладачі кафедри теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті - узагальнили дані здійсненого ними опитування першокурсників щодо їхньої обізнаності та зацікавленості науковою роботою. Старшокурсники за допомогою відеороликів презентували результати своїх наукових розвідок у галузі літературного читання і поділилися досвідом роботи в проблемній групі “Пошуки в галузі літературної освіти молодших школярів” (науковий керівник - доц. А.А. Ємець). Наприкінці зустрічі присутні взяли участь в інтернет-опитуванні та визначили доповідь, яка їм сподобалася найбільше. Проведений захід дозволив першокурсникам переконатися в тому, що займатися наукою цікаво, і кожний майбутній учитель початкової школи має бути справжнім дослідником. 

Сьогодні на факультеті пройшов круглий стіл на тему: "Науково-педагогічна комунікація як феномен культури: український і європейський досвід". Спікерами виступили - проф. Ткаченко Л. П. й студенти 23 групи. У процесі роботи всі учасники мали змогу долучитися до обговорення проблематики педагогічної комунікації. Своїми враженнями про навчальну комунікацію в закладах освіти Норвегії поділилася студентка 32 групи Ксенія Мерзлякова. Доєдналася до заходу і розповіла про свій досвід декан факультету Довженко Т. О. На заході панувала атмосфера творчої співпраці.

Щиро вітаємо команду факультету початкового навчання «Тримаємось на похвалі» з почесним ІІ місцем, зайнятим у науково-розважальному заході «Науковий Stand-Up” 🤓❤️

Бажаємо подальших звершень ‼️

07.11.2023  відбулося чергове засідання наукового гуртка «Soft Skills: для навчання та життя». Доцент Н.О.Агаркова провела онлайн тренінг на тему «Практичні рекомендації з питань самоуправління та самоорганізації». Більш детально зупинилася на тайм-менеджменті. Розповіла про методи та техніки  управління часом. Учасники мали змогу самостійно оцінити свої окремі вміння управляти часом. Адже, уміння планувати і структурувати свій день, тиждень, місяць і навіть рік  спростить життя й обов'язково призведе до успіху!

27  вересня 2023 року відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція  «Розвиток професіоналізму вчителів початкових класів щодо формування читацької компетентності молодших школярів: виклики, досягнення, перспективи», серед організаторів якої були «Інститут модернізації змісту освіти», Інститут педагогіки НАПН України, КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти», Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди

Як завжди, коли збираються фахівці, пов’язані з дитячими книжками, читацькою культурою, методикою читання, зустріч вийшла змістовною та інформаційно насиченою. Серед доповідачів були О.Вашуленко, В.Кизилова, М.Коченгіна. Із доповіддю на тему: "Проблема підготовки кваліфікованого читача в початковій школі" виступила доцент кафедри теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті ХНПУ імені Г.С.Сковороди Ємець Альона Анатоліївна.

Сьогодні, 20.10.2023, на факультеті початкового навчання відбувся онлайн-захід, приурочений до Міжнародного дня доброчесності. 

Захід був організований та проведений за ініціативи Студентської ради та адміністрації факультету. Глядачі мали змогу побачити цікаву виставу, яка мала на меті ознайомлення студентської молоді з поняттям академічної доброчесності, основними видами її порушення, а також  відповідальністю за її порушення. Студенти та викладачі факультету долучилися до виконання різноманітних інтерактивних завдань, змогли актуалізувати та повонити свої знання щодо академіної доброчесності. 

 Всі залишились задоволені проведеним заходом та отримали багато позитивних емоцій

28.04.2023 відбувся науковий інтерактив для студентів 1 курсу на тему: "Булінг: проблема, яку ми ігноруємо". Спікером виступив аспірант Кваша Андрій Сергійович. Він досліджує проблему булінгу в освітньому середовищі школи і запропонував нашим студентам разом розібратися в сутності проблеми. У процесі доповіді та під час аналізу відеосюжетів, Андрій Сергійович виділив особливу роль учителя у вирішенні конфліктних ситуацій, звернув увагу на реакції й поведінку дітей, які часто неправильно інтерпретують різноманітні події. Першокурсники виявили неабияке зацікавлення означеною проблемою, тому подібні зустрічі будуть проходити й надалі. 

21 квітня 2023 року до Дня науки кафедрою теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті спільно з науковим студентським товариством факультету початкового навчання для першокурсників було проведено науковий івент "Наші перші наукові досягнення". Під час заходу 9 студентів 1-ого курсу презентували результати своїх наукових розвідок. Їхні доповіді викликали жвавий інтерес і стимулювали присутніх до активного обговорення. Наприкінці зустрічі учасники івенту визначили найкращих доповідачів і рекомендували їх до участі в науковій студентській конференції. 

Шановна факультетська спільното, у межах університетського методичного тижня пропонуємо відвідати   лекції знаних методистів у галузі початкової освіти. Доєднуйтесь,  буде багато цікавої й корисної інформації. 

Активні посилання на зустріч:

18.04: https://us02web.zoom.us/j/86714382309...

Ідентифікатор конференції: 867 1438 2309 Код: 119379

20.04: https://us02web.zoom.us/j/84616693112...

Ідентифікатор конференції: 846 1669 3112 Код: 285299

Сьогодні, 20.03.2023, на факультеті початкового навчання завершився конкурс відеопроєктів для творчої молоді "Моя педагогічна практика", метою якого було надання можливості молодим фахівцям реалізувати свої творчі та професійні здібності у презентації специфіки проходження педагогічної практики.

Переможцями конкурсу стали здобувачі освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету початкового навчання:

1 місце - Саккер Олександра (студентка 4 курсу 43 групи).

2 місце - Вороницька Вікторія та Мерзлякова Ксенія (студентки 2 курсу 22 групи).

3 місце - Літкевич Єлизавета (студентка 1 курсу 11 групи).

Номінація "Глядацькі симпатії" - Заліська Анна (студентка 1 курсу 11 групи).

Шановні переможці, щиро вітаємо вас та бажаємо нових творчих здобутків!

P.S. Пропонуємо вашій увазі переглянути відеороботи переможців конкурсу. 

Бажаємо приємного п ерегляду!

23.02.23_Ємець А.А. ГУРІНА СОФІЯ.pdf

Студентка 4 курсу факультету початкового навчання Гуріна Софія 21.02.2023 взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції (з міжнародною участю) "Формування життєвої компетентності осіб із особливими освітніми потребами в системі позашкільної, спеціальної та інклюзивної освіти" 

2 лютого 2023р. слухачки 1-го курсу магістратури факультету початкового навчання разом з доцентом Чернушенко Н. М.  на платформі "Всеосвіта" із зацікавленням прослухали вебінар"Реалізація завдань мовно-літературної освітньої  галузі в навчальному посібнику для 1-го класу "Українська мова. Буквар" в рамках курсу для майбутніх педагогів "Інноваційні технології мовно-літературної галузі в початкових класах"

11 листопада 2022 року на факультеті початкового навчання відбувся захід "Сузір'я наукових кейсів дослідників-початківців", присвячений Всесвітньому дню науки в ім' я миру та розвитку. До участі в ньому долучилися понад 50 студентів з першого по четвертий курс. Його організатори - викладачі кафедри теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті - мали на меті познайомити першокурсників з роботою СНТ і зацікавити їх напрямами колективних студентських досліджень. Під час заходу другокурсники в цікавій формі (за допомогою відеопрезентації, інтерактивних ігор, експрес-опитувань) підвищили рівень медіаграмотності учасників заходу. Третьокурсники і четвертокурсники познайомили присутніх з напрямами своїх наукових досліджень. Наприкінці заходу першокурсники взяли участь в інтернет-опитуванні щодо їхньої зацікавленості науковою діяльністю. 

10 листопада 2022 року викладачі кафедри теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті провели науковий Воркшоп "Трекінг з коучем" або "І чужого научайтесь, й свого не цурайтесь". 

До заходу долучилися здобувачі освіти  всіх курсів, більше 60 осіб. Студенти підготували цікаві дослідження про використання іншомовної лексики в сучасному освітньому середовищі. Цікавими були презентації Бабич Марії, Вороницької Вікторії та Майбороди Анастасії, ігрові дослідницькі технології використали Волкова Ангеліна та Гагавчук Богдана, інтерактивну взаємодію організували Шеремет Анна і Клюкіна Олена. Учасники заходу активно підтримували доповідачів: тлумачили значення слів, визначали відмінності, добирали українські відповідники до запозичених слів. А в кінці студентка 4 курсу Алексєєва Наталія провела гру "Інтелектуальні перегони". 

Модератор заходу проф. Ткаченко Л.П. привітала переможців та підбила підсумки. Переконані, що зацікавили науковою роботою першокурсників і відкрили нові перспективи для студентів старших курсів.

програма 6 курс жовтень 2022.pdf

До уваги здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти! 11 жовтня 2022 року відбудеться ІІ науково-практична інтернет-конференція

«Інновації в початковій освіті: досвід, виклики сьогодення, перспективи»

ІНФ.-ЛИСТ-СТУД.-КОНФ.-2022.pdf

Кафедра початкової і професійної освіти є співорганізаторами Всеукраїнської студентської науково-практичної інтернет конференції «Розвиток особистості молодшого школяра: сучасні реалії та перспективи» на базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. 

11 жовтня 2022 р. на факультеті початкового навчання відбулася ІІ факультетська науково-практична конференція здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти «Інновації в початковій освіті: досвід, виклики сьогодення, перспективи», присвячена 300-річчю від дня народження Г.С. Сковороди.

У ході конференції прозвучали доповіді випускниць магістратури: Москальової Л.О. «Робота з батьками дітей з ООП» (наук. кер. – к.п.н., доц. Шишенко В.О.), Сінчук Ю.В. «Інтерактивні технології навчання як засіб розвитку творчої особистості молодшого школяра» (наук. кер. – к.п.н., доц. Філатова Л.С.), Ковальковської Н.В. «Формування культури поведінки молодших школярів в освітньому процесі початкової школи» (наук. кер. – д.п.н., проф. Гриньова В.М.), Овчарової Д.В. «Особливості формування моральних понять учнів початкової школи» (наук. кер. – к.п.н., проф. Якушко Н.М.), Олійник І.А. «Особливості формування адекватної самооцінки у молодшому шкільному віці» (наук. кер. – доктор філософії Небитова І.А.), Сідунової О.А. «Застосування арттерапії в освітньому процесі початкової школи» (д.п.н., проф. Довженко Т.О.), Прозор А.В. «Практичні аспекти формування пізнавального інтересу учнів молодшого шкільного віку засобами дидактичних ігор» (наук. кер. – к.п.н., доц. Єсьман І.В.), Андренко Н.В. «Шляхи розвитку пізнавального інтересу молодших школярів засобом дослідницької діяльності» (наук. кер. – к.п.н. Агаркова Н.О.), Пашкової М.А. «Психолого-педагогічний супровід академічно обдарованих учнів в освітньому процесі початкової школи» (наук. кер. – д.п.н., доц. Ушмарова В.В.) та інші.

Координатор конференції: Лада ФІЛАТОВА – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри початкової і професійної освіти

До уваги здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти!

11 жовтня 2022 р. на факультеті початкового навчання відбудеться ІІ факультетська науково-практична конференція здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти «Інновації в початковій освіті: досвід, виклики сьогодення, перспективи», присвячена 300-річчю від дня народження Г.С. Сковороди.

Координатор конференції: Лада ФІЛАТОВА – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри початкової і професійної освіти

Напрями роботи конференції:

2. Інноваційні підходи у роботі вчителя початкових класів.

3. Інклюзивний простір в освітньому процесі початкової школи.

4. Педагогіка партнерства як основа взаємодії та співпраці учителя, учня і батьків.

5.Розвиток обдарованої дитини в освітньому середовищі початкової школи.

6.Історико-педагогічні та компаративістські студії.

Запрошуємо взяти участь в конференції! 

6 жовтня 2022 року студентка 22 групи Гончаренко Марія взяла участь у роботі XV Всеукраїнської практичної коференції молодих учених і студентів з міжнародною участю до 120-річчя Одеського національного технологічного університету «ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ У МОЛОДІ». Виступ і презентацію на секційному засіданні «IT технології у формуванні здорового життя у молоді» підготовлено під керівництвом доцента кафедри теорії і методики викладання природничо- математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті Старікової Людмили Павлівни. Гончаренко Марія достойно виступила і представила наш ЗВО. 

22 вересня 2022 року в ХНУ імені В. Н. Каразіна відбулася Міжнародна наукова конференція "Рефлексії про Григорія Сковороду у ХХІ столітті". 

До учасників конференції з вітальним словом звернувся ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди професор, член-кореспондент НАПН України Юрій Бойчук. 

На пленарному засіданні наш університет з доповіддю "Риторичний потенціал творчості Григорія Сковороди" представляла Лідія Ткаченко, д-р пед.наук, завідувачка кафедри теорії і методики викладання філологічних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті.

Важливе місце в життєдіяльності кафедри початкової і професійної освіти факультету початкового навчання посідає науково-дослідна робота, до якої залучається талановита студентська молодь. Так, к.п.н. Агаркова Н.О. разом з Коваленко К. та Олейник І.  (здобувачами другого магістерського рівня факультету початкового навчання) прийняли участь у Міжнародній педагогічній онлайн-конференції: «Навчання під час війни. Як не допустити освітньої катастрофи». Конференція була організована та проведена видавництвом «Ранок» 8-9 вересня 2022 р.. Під час конференції представники видавництва «Ранок» презентували нові електронні версії добре відомих підручників, спеціально розроблених у відповідь на сучасні виклики. В режимі on-line молоді науковці отримали змогу отримати відповіді на актуальні питання освіти, залишити коментарі в чаті та послухати не тільки доповіді, а й почути живі дискусії, думки та обговорення проблемних питань з теми. Організаторам конференції вдалося активізувати та зацікавити кожного учасника, незважаючи на такий незвичайний формат її проведення. Після конференції учасники залишилися задоволеними та отримали іменні сертифікати.

Всім нашим студентам ми бажаємо зберігати в непрості часи спокій, уміння працювати з інформацією, а також віри у свою країну.