Publiceringsdatum: 2017-sep-07 09:44:03
Hej på er!
Vi har nu tittat på Sveriges befolkning åren 1700-2000. I Sverige började man att räkna befolkningen 1749 och sedan dess finns material hos SCB (Sveriges statistiska centralbyrå).
Vill du gå in och titta på diagrammen kan du klicka här
Sammanfattning:
1700-tal
Befolkningen räknades för första gången 1749. Då var "vi" 1,7 miljoner invånare. Man hade ungefär 5 barn per familj eftersom spädbarnsdödligheten var hög, Sverige var ett jordbruksland som krävde mycket arbetskraft samt så var Sverige var i krig och behövde soldater.
1772-73 kan man tydligt se att det var svältår (skördarna blev dåliga och folk svalt) då många dog (hög mortalitet).
1800-talet
På 1800-talet ökade befolkningen. Fred från 1814 gjorde att färre dog i krig men sjukdomar härjade (till exempel tyfus och dysentri samt dålig hygien) och många dog. På 1850-talet började Sverige att industrialiseras och en urbanisering skedde (folk flyttade från landsbygden till storstäderna) i jakt på arbete. Många sökte lyckan i USA och mellan 1860-1890 utvandrade (emigrerade) en fjärdedel av Sveriges befolkning till USA.
Freden, vaccinet och potatisen gjorde att allt fler överlevde och Sverige fick en befolkningsökning under 1800-talet.
1900-talet
Det var lågt barnafödande (nativitet) i början av 1900-talet (1:a världskriget 1914-18)
Det föddes många efter 2:a världskriget 1945. Deras barn föddes på 60-talet och är också många precis som deras barn som föddes strax innan 1990. Efter 1990-talet föddes få eftersom Sverige hade en ekonomisk kris.
Efter 2:a världskriget kom en flyktingvåg och Sverige blev ett invandrarland (immigration) istället för ett utvandrarland (emigration). Sveriges industri gick väldigt bra och våra produkter efterfrågades i det sönderbombade Europa. Sverige behövde därför arbetskraft och många kom från Finland, fd Jugoslavien, Grekland och Italien på 1950-talet och framåt.
2000-talet
På 2000-talet har det varit många konflikter och krig i världen vilket lett till flyktingströmmar bland annat från Syrien (från 2011 när kriget började). Man ser dessutom en allmän trend att det föds fler och just nu är fertilitetstalet (det antal barn som föds per kvinna) 2,0 det vill säga detsamma som reproduktionstalet (det antal barn som behövs för att reproducera/ersätta två föräldrar) som alltid är 2,1.