MEDVECZKY Balázs, Vigyázat, genyorok!

Medveczky Balázs, Vigyázat, genyorok!,

Pécs, Art Nouveau Kiadó, 2014. 215 l.

Takács Béla „gyerekkora óta arra szocializálódott, hogy egy politikus csak csaló gazember lehet”. Mi kétségkívül ugyanígy, ezért könnyen azonosulunk a figura nézőpontjával. E hétköznapi név egy nem hétköznapi szereplőt , vagy ha úgy tetszik, egy hétköznapi hőst takar; Borbély Károlyé pedig egy hétköznapi csalót nem mindennapi köntösben. Előbbi matekprofesszor, utóbbi Magyarország miniszterelnöke. Kettejük közt nem csupán érdek- és hatalmi ellentét feszül, hanem ők képviselik a regény két különböző nézőpontját, a jó és a rossz küzdelmét is.

Medveczky Balázs regényének – a könyvborító meghatározása szerint politikai szatírájának – középpontjában az áll, hogy a miniszterelnök a köz tiltakozása ellenére kaszinóvárossá kívánja alakítani Dobogókőt. A könyv azonban nem csupán politikai, hanem egyéb többletjelentéseket is föltár.

Egyrészt reális képet ad az oktatás, a pedagógusi munka hiányosságairól. A két főszereplőt, Bélát és Károlyt már gyerekként megismeri az olvasó, ezáltal azt is megtudjuk, hogyan viselkedtek kisiskolásként. Az iskolai közeg olyan versenyhelyzetet teremt számukra, amely egy kevéssé korrekt pedagógus nevelő munkájával ötvözve féltékenységet szült. Másrészt a már felnőtt Takács és Márta, a tanársegéd kapcsolata komoly etikai kéréseket vet fel. A sajtó és a celebek ábrázolása a regényben talán túlzottan karikírozott, mindenesetre érzékletes. A regény egyik erőssége az a fogás, hogy az író a kaszinóváros-ellenes civil szerveződés platformjának a Facebookot tette meg. Nemcsak aktuális, hanem arra is lehetőséget ad, hogy karikírozza a köz- és magánszféra keveredését, illetve hogy sok véleményt ütköztessen, sok (arc nélküli) mellékszereplőt megszólaltasson.

A cselekmény sokáig annyira életszerű, hogy egyáltalán nem is feltételezzük, hogy a későbbiekben sci-fivé fog válni. Medveczky talán sztereotipizál, de inkább parodizál. Merészen rajzolja meg a szavahihetetlen politikusokat, azt, hogy „nekik mindent szabad”. Leleplező elbeszélésében még a homoszexualitás problémáját is felveti, ez szintén azt támasztja alá, hogy „a politikus is ember”, neki is vannak rossz tulajdonságai vagy éppen a normától eltérő szexuális orientációi. Máris nem hétköznapi azonban ez a politikus, ha egy másik bolygóról jött a Földre. Genyor bolygó lakóinak, a genyoroknak a neve beszélő név, amely valószínűleg a genyó vagy genya kifejezések főnevesítésével gonosz mivoltukra utal.

A szerző az előszóban hangsúlyozza, hogy történetének szereplői kitaláltak. Ezt kétféleképpen is értelmezhetjük: ironikus kijelentés lenne, vagy pedig valóban felmenti magát egy esetleges későbbi felelősségrevonás alól?

Mi tehát a Vigyázat, genyorok! alműfaja? A politikai szatíra jó megközelítés, ám a domináns sci-fi elemek indokolják a kiegészítést. Nevezhetnénk sci-fi-szatírának vagy fordítva, szatíra-sci-finek: az értelemtükrözés alapján az utóbbi lehet a helytálló.

Fülöp Enikő