Bukros Zsolt: Kagylópénz

Új Galaxis 15 (Utópia 1), 2009/2. 74-81.

Bukros Zsolt Kagylópénz című novellája izgalmas kérdést vet föl: mi történik, ha éppen mi nem illünk bele a saját utópiánkba? Az alapszituáció érdekes, a téma egészen eredeti, egy nagy csavarral a műben. Az anya szülte emberek már fogyóban vannak, a tudatbevésésen átesett klónok uralják a világot.

A narráció különlegessége, hogy egyszer nézőpontváltás is történik, és a főszereplő, Todd Murray helyett egy másik karakter, Cardon szemszögéből mutatja be az eseményeket.

A történetben sok az üresjárat, a fölösleges szereplő, ettől kissé kaotikus jelleget ölt a cselekmény, és a tempó is gyakran vontatottá válik. A párbeszédek gyakran nem vezetnek sehová, nem segítik elő a cselekmény kibontakozását. Tulajdonképpen a novella első három és fél lapja – az alaphelyzet bemutatásától eltekintve – szükségtelen. Sokáig nem is egyértelmű, hogy egyáltalán halad-e valami felé a novella. Az epikum és a fölvetett probléma javarészt nem egészítik ki egymást. A logikus következmények helyett a véletlen kap nagyobb szerepet az események formálásában. A csattanót adó szál a takarítónővel csupán az ötödik lapon jelenik meg. Maga a csavar eredeti, de a tálalása hagy kívánnivalót maga után. A fordulat már jóval az utolsó bekezdés előtt sejthető, ám a szerző nem bízza az olvasóra a megfejtést, hanem belesző a novellába egy meglehetősen szájbarágós – és nem is odaillő – magyarázatot.

Bár a novella terjengős, a hősök karaktere nem túlságosan megmunkált. Viszont a szerző érdekesen, általában természetes módon mutatja be az általa teremtett világot, melyet szemléletes képekkel illusztrál: „A Genexnél képlékeny gyurmaként formázták az atomháborút átvészelő társadalom tartóoszlopait”. Némelykor azonban előfordulnak mesterkéltnek ható bemutatások is, például a piszmogó droidszabó esetében.

Sajnos sokat levon a mű élvezetéből egy következetesen – szám szerint ötször – előforduló helyesírási hiba is, mégpedig a szerviz hosszú í-vel. Egyébként is kérdéses, hogy a történet szempontjából lényegtelen kifejezésnek miért kell ennyiszer szerepelnie…

Solty Flóra Karina