Історія від Гладенького Юрія

Гладенький Юрій народився в селі Голинь, що на Бойківщині 20 лютого 1928 року, в період правління Польщі. Спомини про другу світову в Голині. 

Спершу розповімо про початок Німецько-Совітської війни, розпочалась вона 22 червня 1941. В перші дні ж розбиті війська червоних почали відступати на схід, рухались величезними колонами на Галич та Станіславів. Через 2 тижні від початку війни вермахт вже був в Голині. Поруч з Голинем була німецька колонія Угартстгаль, на початок війни вони виступили за підтримку Німеччини. За німців багато жителів Голиня забирали на працю до Німеччини пізніше багато з них виїхали на територію союзних держав. На Рахунок Євреїв їх в селі було багато вони ходили до Синагоги до Брошнева-Осади, а хоронили їх  в Калуші. Пізніше Голинських євреїв спіткала різна доля : хто втік, кого в концтабори, кого на розстріл. Після війни вцілілі євреї переїхали до Ізраїлю. Через кілька років вже німці відступали на захід.

Йшов рік 1944, літом лінія фронту проходила через Калущину, в  селі та навколо нього розмістилися ворожі армії червоних та чорних я називали тоді в селі. Тут ми розповімо стару церкву та снаряд в даху. В Голині німці побудували укріплення на висотах розмістили артилерію, а в самій церкві зробили спостережний пункт. Дійсно з церкви видно ну дуже велику територію зокрема долину річки Лімниця, зі сторони якої наступала РККА, а саме з Берлогів та Тужилова. Якраз в цей час відступали Мадяри (1 угорська армія) у сторону Рожнятова та Перегінська. На літо 1944 року вже повним ходом діяло УПА, яке роззброювали Мадяр, пізніше угорці дадуть бій в Горганах за Осмолодою та відступлять з території сучасної України. Так і закінчилась історія Рейху на Галичині. 

Вже після закінчення 2 світової війни знайшли совітський артилерійський снаряд що колись обстрілювали церкву. По закінченню війни бойові дії в Голині не стихало, тут навіть совіти розміщали свій гарнізон.

  Коли прийшли совіти, вони закривали церкви та знищували все релігійне. Комуністи хотіли забрати й голинський дзвін Фельчинських виготовленого в Калуші, та люди його заховали, а пізніше його віднайшли та повісили на дзвіницю.  

За церкву є ще одна традиція яка збереглася й досі, під назвою стража плащениці, що символізує римських воїнів. Це чимось нагадує британську охорону, яка змінюється кожних 15 хвилин. Така традиція ще є в сусідній Кадобні, на жаль в інших селах не збереглось. 

За USSR багатьох забирали підкорених народів забирали служити до армії,  не винятком став і Гладенький Юрій хоч і в той час багатьом писали менший, або більший вік по документах.

Після армії почав займатися ремонтом та управи возів, на той час це був найпопулярніший вид транспорту. На Бойківщині паралельно з вузькоколійками мали попит і гужовий транспорт, хоч і менш ефективний. В дома у Гладенького зберігся токарний станок з тих часів, працював від натискання ногою.

Зробив ще таку скрипку з верби, це вже друга по рахунку, на жаль вона не грає та стоїть, щоб милувати око.

Про сучасність говорить, що багато відновили та прийшло в порядок, запрацювала церква,  відновили хрест про скасування панщини.

За війну говорить, що думав що таку армію, як росії зупинити неможливо, кілометрові колони техніки авіація, та вони воювали по "старому". Україна своїм героїзмом зупинила агресора та переможе бо Україна технологічно розвинутіша за росію.