Урок 7

Тема уроку: Оздоблення гаманця.

Практична робота:Виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення. Інструктаж з БЖД та О.П.  

Домашнє завдання: 

Повторити послідовність виготовлення гаманця;

Підготуватись до захисту проекту.

Орієнтовний план захисту проекту


                                                                                                                                         Мистецтво слухати майжерівнозначне мистецтву говорити.

                                                                                                                                         П’єр Буаст

П’єра Буаста дав  вам таку настанову:

Давайте ми будемо вчитись

Один одного слухати, діти,

Чужу думку завжди поважати,

А свою — влучно промовляти.

За такої умови у нас обов’язково все буде добре!

Актуалізаці опорних знань

1. Яке значення має розрахунок щільності в’язаного полотна?

2. Назвіть способи виконання цих розрахунків.

3. З яких етапів складається пояснювальна записка до творчого проекту?

4. Яким критеріям має відповідати готовий виріб?

Орієнтовні прислів’я для роботи:


Аби руки і охота — буде зроблена робота.

Балаканиною роботи не зробиш.

Терпінням і працею всього добудеш.

Зробиш спішно, то й вийде смішно.

Кожна робота легка, коли охоче її робиш.

Людська праця — не дурниця, розкидатись не годиться..

Робота мучить, зате годує й учить.

Якщо будеш трудитись, тоді й буде чим ділитись.

Вивчення нового матеріалу

Тема сьогоднішнього уроку: «Остаточна обробка виробу».

Визначення завдань для учнів:

Учні повинні знати види і способи оздоблень в’язаних виробів, способи з’єднання деталей виробу, символи по догляду за виробами;

Учні повинні уміти читати і використовувати символи по догляду за виробами, виконувати з’єднувальні шви на в’язаних виробах, нескладні оздоблення виробів.

1.Способи з’єднання деталей в’язаного виробу.

Якщо в’язаний виріб складається з кількох деталей їх слід з’єднати між собою в готовий виріб. Можна з'єднувати різними способами, причому тут вибір визначається насамперед призначенням самої деталі, тому шов може бути і потайним, і декоративним.

Так, і у в’язанні, досвідчені майстрині, беручись до нової роботи, заздалегідь визначають, як з’єднуватимуть її деталі, щоб це було гарно та охайно. Вид шва вибирають залежно від фактури в’язаного полотна. Так, наприклад, можна деталі зшити на швейній машинці, але ж товсте трикотажне полотно від цього буде ще товстішим. Та, зазвичай, в’язані вироби зшивають товстою голкою з великим вушком і тупим кінцем (щоб не ушкодити волокна пряжі). Для цього використовують спеціальні трикотажні шви: вертикальний, горизонтальний і кетельний). Як їх виконувати, ви навчитеся, коли будете в'язати спицями.

Існує ще один доступний спосіб з’єднання в’язаних деталей – це зшивання їх за допомогою в’язання гачком.

Такий спосіб дозволяє зробити шов декоративним, одночасно зекономити нитку. З’єднувати деталі гачком можна як з виворітного боку ниткою в колір основного виробу, так і з лицьового – декоративною ниткою контрастного кольору. З’єднують деталі за допомогою таких елементів як:


2.кінцева його обробка

Остаточний вигляд виробу залежить не тільки від якості пряжі та бездоганного в'язання деталей. Дуже важливо, наскільки акуратно виконана обробка та з’єднання цих деталей в єдине ціле - готовий виріб.

Якщо виріб складається з однієї деталі, то для надання виробу завершеного вигляду слід заховати кінчики пряжі, що залишились на початку та в кінці роботи.

Ці кінчики ні в якому раз не можна обрізати під в’язку! Іх слід заховати під стовпчики за допомогою гачка, і тільки потім залишок пряжі обрізати.


3.Оздоблення в’язаного виробу.

Для того, щоб готові вироби були більш привабливими, використовують різні види оздоблень. Але не кожний в’язаний гачком виріб має бути оздоблений. Іноді достатньо тільки красиво оздобити гачком краї виробу, щоб він мав гарний вигляд.

Щоб підкреслити свій стиль, додати родзинку в образ і внести різноманітність у гардероб, буває досить створити лише кілька оригінальних речей. Трохи мережив, ажурний комірець, шаль - і одяг виглядає більш елегантно та витончено. Проявивши трохи фантазії можна дуже вдало «вписати» моду в свій гардероб і «оживити» старі речі, витративши на це зовсім мало часу. Тільки важливо дотримуватися почуття міри - кожен елемент оздоблення повинен відповідати задуму й гармоніювати з костюмом, щоб нові або оновлені моделі не виглядали незграбно і без смаку.

Під час добору виду та способу оздоблення слід звернути увагу на доречність запланованого оздоблення та наявність відповідних матеріалів. Якщо оздоблення буде виконуватись квітками в’язаними гачком, то слід добирати пряжу такої самої якості, що і виріб, або ззовні схожу. Часто вироби виготовляються з натуральної пряжі, а от для оздоблення можна використати будь яку за походженням.

Крім цього слід звернути увагу і на кольори оздоблення. З попередніх класів ви вже знаєте, наскільки важливо правильно добирати кольори, адже від цього залежатиме загальне сприйняття виробу, а також його вигляд.

Вибір виду оздоблення залежить від:

Оздобити в’язані вироби можна: вишивкою нитками, вишивкою стрічкою, блискітками, намистинками, бісером, фурнітурою, аплікацією, в’язаними оздоблювальними елементами та ін..

Під час виконання оздоблень ви повинні пам’ятати, які кольори між собою поєднуються. Різні кольори й колірні поєднання по-різному сприймаються людиною, викликають найрізноманітніші асоціації, почуття: можуть створювати життєрадісний настрій або дратувати, підвищувати або знижувати працездатність. Колір може впливати і на наше відчуття простору, його зорове сприйняття.

Також ви повинні пам’ятати про композиційне рішення розташування оздоблювальних елементів. В цьому вам допоможе власний досвід, спостережливість, знання, а також різноманітні джерела інформації. У перших спробах ви можете скористатися готовими зображеннями оздоблень і повторити їх, а далі – намагатися створити свою власну неповторну композицію.

Сьогодні на уроці ви навчитеся технікою в’язання гачком виготовляти оздоблювальні елементи.


2.Догляд за в’язаними виробами.

А зараз учениця яка отримала випереджальне завдання ознайомить нас з правилами догляду за плетеними виробами.

Я хочу відкрити вам багато секретів про які я дізналася — як зробити так, щоб усі плетені вироби, які ми виготовили чи виготовимо в майбутньому, завжди залишатимуться гарними. Ось вони. (Демонстрація слайдів.)

Ну що ж, друзі, я сподіваюся, ви дотримуватиметесь моїх порад і в майбутньому станете справжніми майстрами, чиї вироби милуватимуть око всіх оточуючих.

Вчитель. Добре, отже в’язані вироби потребують особливого догляду. Навчитись правильно доглядати за в’язаними виробами так само важливо, як і вив’язувати їх. Неправильний догляд може легко зіпсувати бездоганно виконану річ. У поняття догляду за в’язаними виробами входить прання, підкрохмалювання, сушіння, прасування. В деяких випадках достатньо обробити деталі виробу паром.

Якщо виріб складається з кількох деталей, то слід обробити паром кожну деталь перед їх з’єднанням. Якщо ж виріб складається з однієї деталі, то остаточна обробка виконується в кінці. Не рекомендується полотно зв'язане гачком, прасувати, незалежно від візерунка або матеріалу. Краще такі вироби обробити паром. Обробляти паром можна тільки вироби з вовни або з бавовни - льону, вироби з смесових і штучних волокон відпарюють холодним способом.

В інших випадках використовують праску і вологу лляну тканину. Саме лляну, тому що вона добре охороняє оброблювану деталь від впливу високої температури і, утримуючи достатню кількість вологи, дає хорошу пару. Праску для цього розігрівають до максимальної температури. Вологою, злегка віджатою лляною тканиною слід накрити зразок або деталь, укладені виворітною стороною вгору. Потім гарячою праскою слід водити над деталлю, майже не торкаючись до тканини, повністю утримуючи праску «в повітрі». Над кожною оброблюваною ділянкою слід проводити праскою кілька разів, не доводячи тканину до повного висихання. Знявши тканину, деталь залишають до повного висихання.

Вовняні вироби перуть у теплій воді спеціальними пральними порошками або рідинами для делікатного прання. Якщо такі засоби відсутні, можна скористатись шампунем. Речі занурюють у розведений в теплій воді із засобом розчин, злегка мнуть (приблизно 10–15 хв). Після цього річ кілька разів полощуть у воді приблизно тієї самої температури, що і прали. Під час останнього полоскання бажано додати у воду столову ложку оцту. Не можна користуватися щіткою під час такого прання!

Після прання річ полощуть у ледь теплій воді, додавши під час останнього полоскання столову ложку оцту. Ажурні речі прасують з вивороту через вологу тканину.

Часто виробам або деталям, з яких вони складаються слід надати певної форми або закріпити елементи в певному вигляді. Якщо після прання просто висушити такі деталі існує вірогідність того, що вони не триматимуть необхідної форми. Для запобігання їх підкрохмалюють. Для цього спочатку розправляють його на горизонтальній поверхні, а потім зволожують розчином крохмалю, або занурюють. Для цього 2 чайні ложки картопляного крохмалю розводять у 1 л води. Однак значно простіше використовувати крохмальний розчин в аерозольній упаковці, який можна придбати у торгівельній мережі. Підкрохмалений виріб розкладають на рушнику, розтягують до придання необхідної форми та прикріплюють до рушника шпильками (мал.).

На готових виробах зазвичай на етикетках показують, як доглядати за цим виробом. У вас на столах є таблиці символів по догляду за виробами.

Практична робота «Остаточна обробка та оздоблення гаманця».

Інструменти та матеріали: гачок, пряжа, оздоблення, голки, ножиці, булавки, нитки, виріб, матеріали для оздоблення

Послідовність виконання роботи

Вступний інструктаж

Поточний інструктаж

1. Перевіряю, чи всі учні приступили до роботи. При необхідності окремим проводжу повторний інструктаж;

2. Звертаю увагу на правильну організацію робочого місця;

3. Контролюю правильність виконання трудових прийомів та операцій. Звертаю увагу на вихідну робочу позицію, контролюю захват інструментів і матеріалів, перевіряю правильність рухових дій.

4. Перевіряю дотримання правил безпечної праці;

5. Перевіряю обсяг виконаної роботи та якість.

Заключний інструктаж

Рефлексія уроку

Що ми робили на занятті?

Чи досягли очікуваних результатів ви особисто? Чому ви так вважаєте?

Над якими навичками, уміннями ще потрібно працювати?