Урок 1

Тема уроку:  Види підліткового та юнацького одягу. Розміри одягу, їх визначення. Догляд за одягом. Засоби догляду. Вибір взуття. Розміри. Особливості приміряння взуття. Догляд за взуттям. Вибір засобів догляду за взуттям. Захист одягу та взуття від молі. 

Практична робота: Визначення розміру одягу та взуття. Добір засобів догляду. Інструктаж з БЖД та Охорони праці. 

Домашнє завдання: Виконати практичну роботу, підібрати засоби догляду за одягом. 

Види підліткового та юнацького одягу

Існують різні класифікації одягу, і один з основних — це поділ за віковим критерієм.

Дітей підліткової і юнацької груп часто називають тінейджерами. Їхній одяг значно відрізняється від решти дитячого одягу. У ньому часто простежуються певні елементи моди для дорослих.

Підлітковий одяг є способом самовираження. Він відрізняється різноманіттям стилів і напрямків: хіпі, готи, рейвери, фентезі та багато інших.

Вважають, що підлітковий гардероб — це базовий набір найпростіших предметів одягу: джинси, футболки або топи, спідниці й декілька суконь для певних урочистих випадків 

Складність вибору одягу пов’язана з особливостями фігури підлітка, що формується: дитячий крій уже не годиться, а одяг для дорослих висить мішком.

Саме тому виробники дитячого одягу виділили окрему лінію моди: одяг для підлітків. Вони випускають колекції одягу сучасних напрямків і стилів, а також класичного крою.

Актуальними видами одягу є плащі, сукні та пальто А-силуету, стьобані куртки, укорочені дублянки, пуховики і шуби-безрукавки.

До незамінних предметів гардероба підлітків також можна віднести різні фасони джинсів, брюки й легінси, укорочені брюки з манжетами й легінси з яскравими принтами або оригінальним декором.

Розміри одягу, їх визначення .

546b7441cf_8385-2.mp4

Державними стандартами України прийнято, що розмір одягу визначається міркою півобхвату грудей, яка визначається за міркою обхвата грудей. Для зняття цієї мірки необхідно, щоб сантиметрова стрічка проходила горизонтально, а спереду через виступаючі точки грудей . Для отримання значення півобхвату знята мірка ділиться на два. 

Зняття мірки обхвату грудей 

Порада! Проводьте виміри в нижній білизні. Стояти потрібно у своїй звичайній поставі.

Для визначення розміру деяких видів одягу варто виміряти ще такі параметри: обхват талії та обхват стегон. Можливо, брюки або спідниця матимуть розмір, що відрізняється від розміру блузки або жакета. У таблиці  наведені значення мірок, за якими визначається розмір одягу.

Розмірна таблиця (Україна)

Обхват грудей заміряється горизонтально по найбільш випуклим точкам грудей, далі — під пахвовими западинами, на спині — трохи вище.

Обхват талії вимірюється точно по лінії талії, в найбільш вузькому місці, не затягуючи.

Обхват стегон — сантиметрова стрічка проходить по найбільш випуклим точкам сідниць.


Взуття

Як вибрати потрібне взуття. Вибираючи взуття, треба враховувати, куди ти його взуватимеш, а також сезонність. Основні групи взуття залежно від призначення і пори року такі: сандалі, босоніжки, туфлі, напівчеревики, черевики, чоботи. Серед підлітків популярні усілякі ляпанці й босоніжки на низькій підошві тощо. У моді туфлі й босоніжки, прикрашені намистом і паєтками, бантиками, стрічками й металевими вставками. Декоративні блискавки і ланцюжки також модні.

Правила купівлі взуття

1. Визначити розмір взуття. Для цього необхідно виміряти довжину стопи.

Краще вимірювати довжину стопи наприкінці дня, коли стопи розтоптуються та збільшуються. Стань на аркуш паперу та обведи ногу олівцем. Якщо збираєшся носити шкарпетки, то краще заміряй ногу в них. Для визначення довжини стопи виміряй відстань між найбільш віддаленими точками, як показано на малюнку.

2. Взуття треба приміряти, оскільки кожна фірма-виробник має свої розмірні сітки.

3. Міряти необхідно обидва черевики.

4. Взуття слід одягнути, зашнурувати (застібнути) і пройтися. Досить часто, сидячи, ти за звичкою підтискаєш пальці ноги, а вставши, з подивом помічаєш, що взуття раптом тисне. І лише під час ходіння можна остаточно зрозуміти, як взуття «сіло» на ногу, чи є дискомфорт від жорстких деталей, чи підходить тобі колодка тощо. Якщо вибираєш взуття на зиму, в ньому має бути невеликий запас (але не більше 1 см).

5. Оглянути на наявність дефектів: перевір застібки, переконайся, що підошва ніде не відходить, порівняй розміри і кольори напівпар.

Як вибрати взуття: ціна. Як і всі товари, взуття буває дешевим, середнім за ціною і дорогим. Чим солідніша фірма-виробник, тим більше уваги вона приділяє новим технологіям, зручності та якості. Ціни зменшують в період знижок. У вересні - жовтні, березні - квітні надходять нові колекції, а в травні й листопаді з'являються перші знижки. Лютий і серпень - місяці мега-розпродажу, щоправда, потрібного тобі розміру може не залишитись.

Як вибрати взуття: якість матеріалу. Багатьом відома така проблема, як неприємний запах взуття від синтетичних низькоякісних матеріалів, тому таке взуття купувати не слід. Увагу варто приділити й різним технологіям - наприклад, антибактеріальним і ортопедичним устілкам, водонепроникності, підошвам, що максимально гасять ударні навантаження.

Усунення недоліків. Невеликі невідповідності в розмірі або недоліки при експлуатації легко виправити. Якщо взуття завелике, варто вкласти додаткову устілку, наприклад ортопедичну або хутряну, якщо замале, допоможе розтягувач. Також можна змочити взуття зсередини одеколоном, одразу ж взути (бажано на шерстяні шкарпетки), а після цього також злегка зволожити одеколоном. Аби нове взуття не натирало п'яти, варто обробити його вологим милом або свічкою. Іноді нове взуття починає «пекти» ноги. Але й ця проблема вирішується досить просто: 3 %-й оцет втирається у взуття зсередини. А якщо нове взуття фарбує носки чи колготи, його внутрішню поверхню обробіть тальком.

Правильно вибране якісне взуття - це запорука здоров'я ваших ніг.

Санітарно-гігієнічні вимоги до одягу та взуття

Деякий одяг необхідно прати після кожного носіння. Це стосується насамперед спідньої білизни, панчішно-шкарпеткових виробів, які треба змінювати щодня. До цієї ж категорії належать блузки та сорочки, які після одного дня ще не є брудними, але вже несвіжі. Може здаватися, що зовні вони чисті, але варто згадати, що тканина вбирає у себе піт, захищаючи шкіру. У забруднених волокнах розмножуються хвороботворні бактерії, від чого тканина втрачає свої властивості, стає менш м'якою й еластичною. Тому гігієна одягу та взуття дуже важлива - вона допомагає зберегти не тільки здоров'я, а й самі речі.

Речі, які безпосередньо не контактують із тілом, повернувшись додому, необхідно зняти, почистити, якщо потрібно, м'якою щіткою та повісити на вішак у шафу, щоб тканина не зминалась. Якщо одяг змок, його слід просушити. Те саме стосується і взуття: воно потребує спеціального сухого й прохолодного місця для просихання.

Спідня білизна. Ця категорія речей постійно контактує зі шкірою людини, тому потребує підвищеної уваги й особливого догляду. Щоб уникнути різних проблем в інтимній сфері, особливо жінкам, спідню білизну треба обирати з натуральних тканин, дихаючу, гігроскопічну та м'яку, потрібного розміру. Комплектів має бути достатньо, щоб змінювати їх щодня.

Спортивний одяг і аксесуари. Фізична активність передбачає абсолютно інші вимоги до речей - вони повинні добре проводити тепло й вологу, зберігаючи температуру і мікроклімат на прийнятному рівні. Фізичні навантаження підвищують ймовірність перегріву або механічного пошкодження. Як правило, для занять використовують кросівки, що фіксують стопу. Їх потрібно добирати дуже ретельно. Спортивне взуття не рекомендується для повсякденного використання. Це стосується й одягу - зазвичай моделі, придатні для активного відпочинку, малопридатні в побуті. Потрібно частіше і ретельніше прати й чистити речі для занять спортом, адже вони вбирають у себе всю вологу, що виділяється шкірою.

Верхній одяг та аксесуари. Хутряний і товстий одяг, як правило, здають у хімчистку раз на рік, відразу після сезону - навесні. Сучасні куртки з ненатуральним наповнювачем можна прати в домашніх машинках, вони від цього не псуються. Такі аксесуари, як шийні хустки, також необхідно своєчасно прати, оскільки жіночі речі вбирають не тільки бруд, а й косметику.


Практична робота: Визначення розміру одягу та взуття. Добір засобів догляду. Інструктаж з БЖД та Охорони праці.

Як визначити свій розмір одягу

Щоб точно визначити свій розмір, потрібна сантиметрова стрічка, якою замірюють такі параметри:

Зріст. На багатьох моделях штанів або суконь виробник вказує зріст, незалежно від розміру.

Обхват грудей - один із найважливіших параметрів для визначення розміру плечового одягу.

Обхват талії потрібно вимірювати в найвужчому місці.

Обхват стегон необхідний для правильного добору одягу, що облягає стегна.

Усі параметри треба записати та звірити з розмірною сіткою. Однак пам'ятай, що в різних країнах існує своя шкала вимірювань. Саме це, як правило, є причиною неправильного вибору розміру. Грамотно дібраний одяг добре сидить і здатний прикрасити кожну дівчину. Часто доводиться вибирати плечовий та поясний одяг абсолютно різних розмірів - це пов'язано з особливостями статури.

Розмірна сітка для України - дуже зручна, основні параметри допоможуть із точністю визначити розмір одягу.

Для жінок

Для чоловіків 

Міжнародні розміри одягу допоможуть визначати розмір незалежно від країни виробника. Що таке S, M, L, XL? Традиційно цими літерами позначаються розміри: маленький (small), середній (medium), великий (large), дуже великий (extra large) і найбільший (2 extra large).

На сучасному ринку одягу трапляється безліч невідповідностей розмірної сітки. Тому перед тим, як купувати якусь річ, поцікався країною-виробником.

Здійснюючи покупку, уважно вивчи етикетку не тільки на горловині, а й на бічному шві. Деякі тканини, наприклад трикотаж, мають властивість витягуватися та втрачати форму після прання. Тому доцільно купувати трикотажні речі на розмір менші. Чиста бавовна, навпаки, всідається до менших розмірів після прання в гарячій воді. Саме ярлик на одязі підкаже, як правильно доглядати річ, щоб вона слугувала не один сезон.

Визнач за таблицею відмінність між українським, європейським, американським та китайським маркуванням розмірів.

Рефлексія уроку