Урок 6

Тема уроку: Ознайомлення з технікою паралельного плетіння.

Виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення. Правила безпечної праці.

Домашнє завдання: Продовження роботи з виготовлення ялинкових прикрас.

«Новий рік вже поспішає. Виготовлення ялинкових прикрас».


Ігорова вправа: «Закінчи речення…»

-  Ялинкові прикраси, це…

-  Їх роблять з …



Звичай прикрашати ялинку появився дуже давно. Вічнозелена ялина була священним деревом, яке символізувало саме життя і нове відродження. Саме на ялинки в кінці грудня люди розвішували подарунки для духів, щоб задобрити їх і отримати багатий врожай.

Звертаючись до дерева і духів, які його заселяли, люди старались піднести всі можливі подарунки, які були наділені особливим сенсом. Зазвичай це були звірі від мисливця, риба від риболова, скляні нитки дощу від землеробів.

Самий старий документ, в якому згадується новорічна ялинка датується 1521 роком і знайдений в Німеччині. Тоді ялинку прикрашали червоними і зеленими яблуками, горіхами, їстівними мучними виробами і виробами з цукру. Все це мало свою символіку.

Потім появились паперові квіти, гірлянди. Невдовзі стали запалювати свічки, що символізувало Христа, який несе світові світло.

Найперші праобрази сучасних ялинкових іграшок появились у XVII столітті. З цього часу прикраси стали дещо наряднішими: позолочені шишки, цікаві вироби з вати, сніжинки, зірочки і метелики з срібної фольги, ялинкові феї і ельфи з листів латуні. На вершині ялинки спочатку була фігурка Христа, потім її замінив золотий ангел, а ще пізніше зірковий шпиль – згадка про Вефлиємську зорю. З біблійною атрибутикою пов’язані дзвіночки, шишки, труби, серця, вінки, фігурки тварин, птахів і риб. Все це були саморобні іграшки.

У 1816 році все ще основну частину ялинкових прикрас займали яблука, зацукрений мигдаль, різнобарвні цукерки, свічки. Але це все було заважким вантажем для тонких гілочок ялинки і німецькі склодуви почали виготовляти скляні іграшки. Їх фантазія не знала меж: вони робили пташок, дідів морозів, дзвіночки, виноградні грона, видували вже великі тонкостінні кульки. Все це прикрашали срібним і золотим пилом. У 1867 році був побудований перший у світі завод по виготовленню ялинкових прикрас.

На початку XX століття «скляний іграшковий промисел» підхопила Богемія, яка тоді була частиною Німеччини. Там почали робити самі цікаві і тендітні художні прикрас із скляних бусин і циліндриків видовженої форми. Вони ділились по тематиці на 4 групи: фігурні об’єкти, об’єкти світу тварин, абстрактні об’єкти, транспорт [1].

В Україні перші ялинкові прикраси робили із соломи, скалок, ганчір’я, кольорових стрічок, пізніше – з паперу, картону та фольги. Їх виробництвом займалися вже спеціальні картонажні майстерні. Скляні прикраси ввійшли в моду в середині лише у XIX ст.

 У ХІХ ст. З’явилися іграшки, дзвіночки, гірлянди та паперові композиції – ялинкові прикраси.

А сьогодні можливості створення ялинкової іграшки безмежні. Так багато нових матеріалів винайшло людство, що створити прикрасу можна з будь чого, навіть зі сміття. І звичайно, дуже красиві вироби можна виготовити, наприклад, з кольорового бісеру. Цим ми з вами і займемось зараз.


Техніка бісероплетіння. Перевір свої знання. Виконай тест.

Виконай практичні вправи.