Міні- проєк "Малярні роботи в побуті своїми руками"

Тема уроку:  Малярні роботи. Технологія виконання малярних робіт. 

Домашнє завдання: Творче завдання: Ейфелева вежа при висоті 300,5 м має масу близько 10 000 т. На будівництво споруди витрачено більше 7 000 т сталі, 2,5 млн заклепок та залучено 300 робітників. Одночасно на вежі можуть перебувати 10 400 відвідувачів. У середньому кожні 7 років на фарбування Ейфелевої вежі витрачають близько 50 т фарби 3-х відтінків. Із 1889 р. цю процедуру виконували вже 18 разів. Обчисли, скільки в загальній сумі витрачено фарби за всю історію існування вежі, а також визнач наступний рік планового фарбування споруди. 

Мета: навчальна – формувати в учнів знання з технології виконання малярних робіт; ознайомити учнів із сучасними матеріалами, інструментами та особливостями їх використання при малярних роботах, вміння визначати зміст і послідовність виконання малярних робіт;

розвиваюча – сприяти розвитку пізнавальних здібностей учнів, умінь систематизувати отриману інформацію, розвивати вміння, вдосконалювати прийоми володіння інструментами, сприяти розвитку в учнів навиків застосування теоретичних знань на практиці, формування самостійності, інформованості, творчої професійної компетентності, розвивати логічне мислення, естетичні смаки, уяву, пізнавальні інтереси, пам'ять, емоції;

виховна – формувати творчу особистість, уміння управляти технологічним процесом, побудову раціонального алгоритму дій, екологічне виховання, уміння працювати у команді, відповідальність за результат роботи, повагу до праці, любов до обраної професії, готувати конкурентоздатного працівника на сучасному ринку праці.

 

Ключові поняття: малярство, малярні роботи, ремонт, рекламний флаєр, оголошення, візитка.

Мотивація навчальної діяльеості.

Усі ми мешкаємо у гарних та затишних квартирах чи будинках.

А хто ж робить наше житло таким? Звісно – архітектори, будівельники, малярі, штукатури, покрівельники, склярі.

Адже, з давніх давен  люди намагались прикрасити своє житло. Зображення різних мотивів на стінах стародавніх печер дали початок малярству. (перегляньте відео)

- з якою метою проводять ремонт у приміщенні?

- чи брали ви участь у ремонті вашої оселі?

- у чому полягала ваша участь у ремонті квартири чи кімнати?

- які види ремонту ви знаєте?

- із чого ви б розпочали ремонт квартири?

- які види малярних робіт ви знаєте?

Вивчення нового матеріалу

Що це - малярні роботи

Малярні роботи (від нім. Maler - живописець, художник, маляр) - це процес нанесення на поверхні будівельних конструкцій фарб і лаків з метою збільшення терміну їх служби, поліпшення санітарно-гігієнічних умов у приміщеннях і надання їм красивого зовнішнього вигляду.

Для виконання малярних робіт застосовують матеріали, вибір яких залежить від виду фарбування.

Знаючи основні правила фарбування різних поверхонь, можна не тільки змінити зовнішній вигляд приміщення, а й створити ексклюзивні речі в інтер’єрі та поліпшити настрій знайомим цікавими подарунками.

Якщо ти мрієш оздобити власну кімнату, створити окремі елементи інтер’єру чи виготовити незабутній подарунок із використанням фарб, тоді тобі знадобляться знання з технології виконання малярних робіт.

Кольори відіграють дуже важливу роль у житті кожної людини. Існує навіть метод лікування - «кольоротерапія», яка дає можливість відчути силу, бадьорість та енергію завдяки впливу певних кольорів.

Класифікація малярних робіт.

Просту обробку, як правило, застосовують для фарбування поверхонь підсобних, складських, інших другорядних приміщень та тимчасових будівель; поліпшену - для фарбування житлових, службових, навчальних та побутових приміщень; високоякісну - для оздоблення театрів, вокзалів, адміністративних, інших капітальних будівель і споруд громадського призначення. Чим вищі вимоги до якості забарвлення, тим більше технологічних операцій виконують під час підготовки поверхні до малярної обробки. 

Види пофарбованих поверхонь

За складністю технології, крім звичайного способу малярства, можна виділити альфрейні роботи, які передбачають нанесення на стіну чи стелю узорів за трафаретом, імітацію ліпних прикрас, цінних порід дерева й каменю, золочення, бронзування тощо; а також монументально-декоративні роботи - вітражі, мозаїки та фрески.

За місцем проведення робіт і способом експлуатації пофарбованих поверхонь виділяють внутрішню і зовнішню малярну обробку. До зовнішнього фарбування, як правило, ставлять вищі вимоги щодо атмосферо- і морозостійкості. Прикладом такої обробки можуть слугувати фарбовані фасади будівель або огорожі балконів і лоджій.

За властивостями фактури і зовнішнім виглядом пофарбованої поверхні малярна обробка може бути гладкою або шорсткою, а також мати певну текстуру, яку найчастіше застосовують для обробки стель і стін, а також фасадів будівель.

Залежно від інтенсивності блиску пофарбованої поверхні оздоблення буває глянцевим або матовим.


Які є малярні інструменти

Для виконання малярних робіт використовують різні інструменти залежно від типу фарбованої поверхні.

Пензлики використовують для нанесення рідких сумішей на горизонтальні й вертикальні поверхні.

Ручні малярні пензлики (ручники) - це невеликі щіточки, як правило, з дерев’яною ручкою. Пензлики з клейовим кріпленням пучка призначені для робіт з олійними фарбами. Пензлем із металевим кріпленням пучка можна працювати практично з будь-яким малярним складом. Макловиці призначені для виконання малярних робіт на великих площах. Фільончасті пензлики призначені тільки для фарбування важкодоступних місць, виведення тонких ліній або витягування вузьких смуг. Флейцеві малярські пензлі призначені в основному для фінішної обробки, тобто для розгладжування слідів від ручника. Операція ця називається «флейцювання», звідси й назва пензля. Його можна застосовувати і під час фарбування поверхні, якщо потрібно, щоб вона була якісна, глянцева. Радіаторні пензлі зігнуті під певним кутом і призначені для важкодоступних місць, наприклад таких, як внутрішній бік радіаторів опалення.

Шпателі. Вдалий вибір шпателя - запорука якісно виконаної роботи, а робіт, де використовується шпатель, безліч: вирівнювання поверхні стін і стель, видалення старих шпалер і побілки, укладання кахлів та інші види малярних робіт.

За допомогою малярного шпателя штукатурять та шпаклюють стіни і стелі. Пластикові шпателі - створені для розгладження шпалер на обклеюваній поверхні, тому їх ще називають шпалерні. Скребок призначений для того, щоб видаляти шпалери і фарбу зі стін. Гумовий - для затирання швів, подряпин і прим’ятин. Зубчастий - для рівномірного нанесення клейової суміші. Саме наявність зубчиків на шпателі забезпечує рівномірне нанесення клею. Кутовий - призначений для вирівнювання зовнішніх і внутрішніх кутів.

Валики. У роботі набагато практичніше замість пензликів використовувати валики, особливо коли поверхня широка. Втім, валиками можна не тільки фарбувати, а й наносити ґрунтовку на стіни та стелі. Валики поділяють залежно від призначення на віконні, кутові або універсальні; за способом кріплення - каркасні, клейові, змінні; за матеріалом, з якого виготовлені, - на поролонові, хутряні, голчасті та фактурні. Для зручного використання валика застосовують спеціальний піддон або валик із резервуаром для фарби.

Малярні інструменти

Існує також багато приладів, які спрощують і прискорюють виконання малярних робіт. Це:


Матеріали для малярних робіт 

Сполучні складові фарбувальних сумішей слугують для зчеплення між собою частинок пігменту й утворення тонкої барвистої плівки, що міцно тримається на поверхні, яка фарбується. До сполучних водних сумішей належать клеї тваринного походження, синтетичні, наприклад КМЦ і казеїновий. До сполучних неводних сумішей належать оліфи, різні смоли, лаки. Емульсії, наприклад водно-олійні, виготовляють двох типів: ОВ - олія у воді і ВО - вода в олії. Крім того, останнім часом широко застосовують синтетичну емульсію ПВА (полівінілацетатна - продукт полімеризації вінілацетату у водному середовищі з домішками емульгатора та ініціатора).

Пігменти - сухі фарбувальні порошки, нерозчинні у воді й олії. За способом отримання пігменти поділяють на природні та штучні, а за походженням - на мінеральні й органічні.

Наповнювачі здешевлюють малярні суміші й надають їм кращої адгезії (зчеплення) з основою, а також підвищують міцність і вогнестійкість. Як наповнювачі використовують тальк мелений, слюду, трепел, пісок, каолін та ін.

Для виконання малярної обробки застосовують різні суміші, які поділяють на фарбувальні та допоміжні. Фарбувальний склад - це суміш фарбників, сполучних та інших допоміжних матеріалів, що при висиханні утворює на поверхні, яку фарбують, плівку певного кольору. Допоміжними складниками є ґрунтовки, підмазки й шпаклівки.

Ґрунтовка - це малярна суміш, що містить пігмент і сполучник. Її наносять для вирівнювання пористості оброблюваних поверхонь і рівномірного вбирання ними розчину забарвлення. Шпаклівки і підмазувальні пасти готують на тих самих сполучних речовинах, що і фарбувальні суміші, але з великою кількістю наповнювача, від чого вони мають пастоподібну консистенцію. Шпаклівки призначені для вирівнювання поверхні, яку фарбують, а підмазувальні пасти - для заповнення окремих невеликих ушкоджень, нерівностей і тріщин.

Ґрунтування поверхні роблять для того, щоб вона не поглинала вологу.

Малярні роботи розпочинають після закінчення санітарно-технічних, електромонтажних, штукатурних та облицювальних робіт. Температура в приміщенні має бути не менша ніж +8 °С. Вологість - не перевищувати 70 %.

Ґрунтовку наносять щітками, спочатку перпендикулярними, а потім паралельними рухами в напрямку світла.

Підмазування тріщин виконують за допомогою шпателів. Шпаклівку наносять шарами завтовшки 1-1,5 мм, після висихання її шліфують.

Технологія виконання малярних робіт

Малярні роботи - це складний технологічний процес, який передбачає виконання багатьох операцій із використанням різних фарбувальних сумішей, матеріалів, механізмів, інструментів і пристроїв.

1. Підготовчий етап:

Професія маляр

Маляр (від нім. Mahler - живописець) - одна з найдавніших професій, адже люди здавна прикрашали своє житло, храми, палаци. Маляр - це фахівець, що фарбує будівлі, споруди, а також обладнання, інструмент з метою захисту, санітарно-гігієнічної та естетичної обробки поверхні (стіни, підлоги, стелі, фасаду, паркану, металоконструкції). Ця професія цікава й захоплива. Маляр має пам’ятати, що результати його роботи впливають на настрій і працездатність людей. Малярами працюють здебільшого жінки. Ця робота вимагає любові до своєї справи. Професійно важливі якості: художній смак, окомір, добре сприйняття кольору, просторова уява, знання властивостей фарб та інших матеріалів, здатність до монотонної роботи, терпіння, витривалість, охайність, розвинена моторика рук, практичне мислення.

2. Основний етап:

3. Фінальний етап:

Рефлексія