Урок 6

Тема уроку: Страви з борошна. Види борошна. Види макаронних виробів та їх значення у харчуванні людини. Гарніри з макаронних виробів.

Практична робота: Приготування гарнірів з макаронних виробів.  

Домашнє завдання: Дослідити різні види борошна (пшеничне, житнє, кукурудзяне тощо), вивчити їх основні характеристики та використання в кулінарії. Виконайте практичну роботу та інтеактивні вправи.. Розташуйте фото та опис приготовленної страви на інтерактивній дошці. 

Перевір свої знання розгадай кросворд.

Тема сьогоднішнього уроку "Види борошна. Макаронні вироби". Запишіть її в зошити. Ми познайомимося з вами з різними видами борошна, макаронними виробами та навчимося правильно їх готувати. 

1. Яке значення у харчуванні мають страви з борошна?

Страви та вироби з борошна мають високу калорійність, приємний зовнішній вигляд, добрі смакові якості, тому користуються великим попитом у населення.


Що таке борошно? 

- Борошно - це порошкоподібний продукт, який одержують при розмелюванні хлібних злаків. Назва борошна походить від виду зернової культури (пшениці, жита, гречки та ін.). Воно буває пшеничним, житнім, житньо-пшеничним, кукурудзяним, гречаним та ін.


3. Як отримують борошно? 

- Борошно отримують двома способами помелу зерна: простий або обойний і складний, або сортовий. При простому помелі зерно відразу подрібнюють на борошно тільки одного ґатунку — обойне, яке в своєму складі має багато висівок, а значить, мінеральних речовин, вітамінів, клейковини.

- При сортовому помелі зерно спочатку подрібнюють на крупки різного розміру. Далі крупки сортують за розміром і якістю, шліфують. Кожен вид крупок потім розмелюють і формують різні ґатунки борошна.

4. Які виготовляють сорти борошна? 

- З пшениці виробляють такі сорти борошна: крупчатку, вищий, І, II ґатунки і обойне в залежності від помелу.

  Борошно поділяється на види, типи і товарні сорти. Вид борошна зумовлюється видом переробленого зерна. Основними видами борошна є пшеничне і житнє. Пшеничне  борошно за призначенням поділяється на: хлібопекарське, макаронне, кондитерське. Житнє борошно буває тільки хлібопекарським.

Хлібопекарське борошно: виготовляють переважно з м'якої пшениці. Воно світле за кольором, тонке за помолом, має достатню кількість крохмалю і білків, щоб утворювати пластичне тісто, яке легко бродить і формується. 

Макаронне борошно: виготовляють із твердої і високоскловидної м'якої пшениці. Макаронне борошно з твердої пшениці характеризується жовтуватим кольором і високим виходом сирої клейковини (30% і більше). 

Кондитерське борошно: подібне до хлібопекарського, але з меншим вмістом білків. Клейковина тіста не повинна бути занадто пружною. 

5. Як використовують різні ґатунки борошна? 

 Крупчатку використовують для приготування здобних кондитерських і макаронних виробів.

Борошно вищого ґатунку - для приготування здобних борошняних і кондитерських виробів.

Борошно І ґатунку - в кулінарії для приготування млинців, оладок, пиріжків, паніровок, пасеровок, для випічки хлібобулочних виробів.

Борошно II ґатунку - для приготування хліба.

Макаронне борошно


Житнє борошно 


СІЯНЕ БОРОШНО - це подрібнений у порошок ендосперм. Воно має у своєму складі близько 3% висівкових частин, колір - білий із синюватим відтінком.

Розмір частин борошна коливається від 20 до 200 мкм.

Використовується для випічки хліба.


ОБДИРНЕ БОРОШНО  відрізняється від сіяного темнішим (сіруватим) кольором (у його складі - до 10% оболонок), неоднорідним розміром часток  -  від 30 до 400 мкм.

Борошно  придатне для випічки  житнього та житньо-пшеничного хліба, простих сухарів.


ОББИВНЕ БОРОШНО є основним сортом при переробці жита. Його одержують при оббивному помелі з виходом 95 %. Воно складається з неоднорідних за розміром частинок (30 - 600 мкм). Борошно має сірий або коричнюватий  колір, у ньому добре помітні висівкові частки, воно в основному використовується для випічки житньо-пшеничного хліба. 

КУКУРУДЗЯНЕ БОРОШНО


ЯЧМІННЕ БОРОШНО


 ГОРОХОВЕ ПРОДОВОЛЬЧЕ БОРОШНО


СОЄВЕ ДЕЗОДОРОВАНЕ БОРОШНО


ГРЕЧАНЕ БОРОШНО


РИСОВЕ БОРОШНО


ВІВСЯНЕ БОРОШНО



 Практична робота. Приготування макаронних виробів 

Технологія приготування макаронних виробів:

     макарони 20-30 хв.

     локшина  20-25 хв.

    вермішель 12-15 хв.


Приготування макаронів відварним способом

Рефлексія уроку: Згадайте основні продукти для приготування гарнірів.