Еристика

Еристика як мистецтво суперечки.

Етика полемічної майстерності.

Основні принципи спілкування

Принцип рівної безпеки.

Він передбачає дотримання принципів тактовності в інформаційному обміні та забороняє образливі випади проти партнера. Ярлики, грубі слова й вислови, образливі репліки, звинувачення, презирливий і насмішкуватий тон можуть вивести з рівноваги людину, завдати їй моральної травми, а значить, завадити сприйняттю і розумінню інформації. Звичайно, кожний учасник діалогу має право захищати й обстоювати свою точку зору, не погоджуватися з висловлюванням опонента, доводити помилковість його позиції, але ставитися з повагою до особистості співбесідника.

Принцип децентричної спрямованості.

Суть його полягає в тому, що сили учасників комунікації не повинні витрачатися на захист амбіційних, егоїстичних інтересів. Їх слід витрачати для оптимального розв’язання проблеми. Децентрична спрямованість, на відміну від егоцентричної, характеризується вмінням аналізувати ситуацію чи проблему з точки зору іншої людини, виходячи не з власних інтересів, а з інтересів справи; умінням формулювати свої позиції щодо партнера та визначати його потреби, розглядаючи проблему крізь призму його інтересів. Принцип адекватності сприйнятого сказаному, тобто сприйняття сказаного без перекрученості змісту.

Перекручування позиції опонента, заміна змісту сказаного призводить до непорозуміння та суперечок.

Слухання:

демонстрація партнерові уважного слухання (рекомендують звертатися до співрозмовника з такими фразами: “Чи не повторите ще раз…”, “Іншими словами, ви вважаєте, що…”, “Те, що ви сказали, може означати…”

Як діяти, коли вас перебивають.

Є два основні підходи до цієї ситуації.

  1. Ви знаєте, що відповідати. У цьому випадку залишайтеся спокійними і дайте вичерпну, ґрунтовну відповідь. Можна скористатися властивим вам почуттям гумору.

  2. Ви не знаєте відповіді. Тоді спробуйте запитати у спосіб, що наведено нижче. Здивовано:

Невже я недостатньо зрозуміло пояснюю?

З обуренням:

Отже, Ви хочете сказати, що Вам нічого не відомо про…?

Затримувальна тактика:

Можливо, Ви дасте мені закінчити думку? Я ще повернуся до Вашого запитання. Наступальний маневр:

Ви б могли точніше сформулювати своє запитання і сказати, що саме Вам не зрозуміло? Пане голово, я б хотів, щоб пан… вислухав мене до кінця, але, можливо, він має сказати щось важливе саме зараз, тоді я спинюсь.

Тільки ґрунтовно підготувавшись до дебатів, ви зможете уникнути незручних ситуацій.

І ще одна порада: ніколи не вживайте слів і тверджень, значення яких ви не зможете пояснити або обґрунтувати.