З історії риторики

Прочитайте текст. Виконайте запропоновані завдання.

  • Відновіть правильну послідовність.

  • Знайдіть речення з відокремленими членами речення.

  • Знайдіть речення із пунктуаційними помилками.

  • Запишіть складні слова відповідно до норми.

І. Сам Г. Сковорода був чудовим майстром бесід на різноманітні зокрема морально/дидактичні теми.

ІІ. У викладанні в Переяславському та Харківському колегіумах, у бесідах із селянами, у листах до учнів та друзів просвітитель показав зразки логічного, вдумливого й дієвого переконування.

3. Цінуючи лекційну форму навчання просвітитель підходив до неї творчо. Це не був виклад схоластичних положень тогочасної філософії і теології. За будовою лекція знов/таки нагадує живе спілкування з удаваним, узагальненим співбесідником/учнем.

4. Як учитель Г. С. Сковорода високо підносив словесні методи навчання: розповіді, розмови, співбесіди. «Всяк бесѣдник, – говорив він – есть сѣятель», а «розговор есть сообщеніе мыслей и будто взаимное сердец лобызание» .

5. Привертають увагу високою силою риторичного мистецтва й інші «учительні» твори Г. Сковороди. У 1766 р. він написав літературно/педагогічний твір «Начальная дверь ко христіанському добронравію», який є викладом вступної лекції до курсу, що читав Сковорода в Харківському колегіумі.

6. Коштовним подарунком Г. Сковороди прийдешнім поколінням є його «учительні» праці риторично довершені, що слугують і сьогодні зразком дидактично налаштованої літератури, а для філологів перспективним предметом дослідження процесу становлення вітчизняної риторики в усьому багатстві її мовно/виражальних засобів.