ПОРУКЕ УРЕДНИКА ЛИСТА ЗАВЕТИНЕ+

ПОРУКА СКУПЉАЧА И ВЛАСНИКА ПАР ДУЖНИХ МЕТАРА ИСПИСАНИХ СВЕСАКА


Нека, нека млад свет путује!


Као што смо и ми путовали кад смо могли, само не тако далеко и преко Атлантика,најдаље до Беча, Кракова и Трста.

Нека поживе и доживе и нешто лепо, лепше него што смо ми, и док се поново не закува, као четрдесетих година минулог века.

Али нека се млади не заносе, они што живе по градовима, нашим или европским где су због познатих разлога морали да оду чим су окончали студије.

Нека се и млади што живе по нашим селима не заносе, и нека рађају децу јер ће им бити потребна велика породица права задруга да би опстали...

О тим старим сеоским путевима којима се путовало до пре тридесетак година и који су премрежили Србију, нека неко седне и напише не репортажу, већ хронику и роман : они су крвоток земље, који је данас оболео...


_______

ФИОКЕ


ПИШЕМ И ЗА ФИОКУ * ... Када читаоци могу да очекују вашу нову књигу? - Пишем, и даље, али не журим са објављивањем. Последњу годину дана сам утрошио на препевавање Шекспирових “Сонета”. Досад сам објавио шест књига дневничких записа и хроника, па то и даље чиним. Пишем и за фиоку: тако сам, у раној младости, почињао... Објавио сам више од 50 књига поезије и прозе, ако је за вајде, доста је.

= Милован Данојлић

>>>> – Наша провинцијална, немислећа елита умишља да ће се преко латинице приближити “културнијим” и богатијим народима. Одбацивање ћирилице само је један од знакова осећања ниже вредности и пристајања на самоколонизацију. Ономад, на једном нашем ТВ каналу, чух извесну даму, психолога, како говори о штетности хејт. То је енглеска реч за мржњу (hate), али госпођи се, ваљда, чини да ће употребом туђице бити ученија и отменија. Ћирилица је наша традиција, битно обележје културне самосвести, немамо никаквог разлога да је одбацујемо. Дакако, човек има право и на ту врсту духовног самоубиства, под условом да то чини свесно. Ми то, често, чинимо из непромишљености, лењости, незнања. Пољуљали смо се, ослабили смо, понизили су нас, не знамо куд главом ударамо….

(исто)

Лако је Мићи да пише за фиоке!

После свега, наравно, А шта је са другима, нама, осталима? Онима који су већ испунили све фиоке у кући, или у неком подруму, или на неком салашу, или у некој магази?

А?

Шта ћемо са њима?

То сам се питао и зимус у Шведској. То се и сада питам на планинама Србије, лутајући по североистоку Србије, где често наилазим, поготово у влашким срезовима, на примере српског пропадања, заузимања опустелих имања и кућа, и свега другог... Ехеј, каква ћирилица, нама отимају земљу, земљу! Тамо где никад нису раније. Тамо где је књаз Милош подстицао насељавања и оних који су били наше вере православне, али су говорили и неким, другим језиком…

Хоћемо ли да пунимо и оних неколико преосталих фиока кукњавом, ћутањем, предајом, некаквом вером да ће се све то исправити у некој будућности? Нисмо, бре, нојеви!

Ко смо? И шта смо? "Народ квочка", како кажу.

Рађамо народе који нас после издају и уништавају.*

Доста смо били "квочка"

Враћајући се међуградаски аутобусом из Кучева, колико јуче, слушам шта људи говоре, јер нисам глув.

- У Кучеву Кинези купили три велике куће! Неће се они враћати у Кину.

По нагласку бих рекао да то прича један Влах. - Кинези зидају пећ за печење креча!

- Ко да ми то нисмо могли!

И тд…

Да пишемо за фиоке?

(Уочи Калинића, вашара у Кучеву, 2019)

Бела Тукадруз


__
  • Читајте, ако нисте, Саву Текелију. Читајте поново, ако нисте разумели, читајући први пут...



ПОГЛЕД КА ВЕЧНОСТИ

На гробљу Свине

Чеслав Милош у својој песничкој књизи “Хронике”, преведена на српски језик поткрај двадесетог века, песник коме смо се обострано дивили, драги пријатељу, демонстрирао је смртницима, на шта може да изађе лепота певања и сажетост певања, као и непоткупљиво песничко инвентарисање несрећног дведесетог века – пољски песник, тако нам близак, на крају једне песме написао је онај непоновљив стих: “Смрт је као пад моћне империје”. Исти смо стих често пута цитирали током разговора у прошлости, и тај стих који је зар не, тада, изазивао непомућена осећања, слична пупољцима дивљих трешања, био је својеврсно отрежњење и олакшање за овоземаљски често несавршен живот - ослобађао нас је грдних патњи и страхова. У овом прилично невеселом часу, ево, тај стих ми се поново враћа у мисли, данас, на овој висоравни, где су мајстори већ озидали и подигли Твоју вечну кућу са прозорчићем и погледом ка вечности, на Горњачку клисуру, обистинио се на твом примеру. Поезија је тријумфовала. Ми малобројни и жалостиви пријатељи и рођаци, сабрани око вечне куће српског писца Мирољуба Милановића, осећамо страхоту ванредног стања, пуноћу стиха: “Смрт је као пад моћне империје”. Пољски песник је био у праву.

Ваља поновити, епоха којој смо припадали није нам била наклоњена. Суморно доба друге половине двадесетог века, деценија и године почетком трећег миленијума, ма како смо се трудили и деловали да их учинимо безубим, подношљивијим и лакшим, крвнички су насртали на нас. Мало је писаца у српској књижевности, нема их ни за прсте једне руке, који су остали часни и усправни у пркосу и позвању - на избочине и убоје несавршеног времена бирократског устројства, друштвенокорисне литературе, “амбициозних стараца” и најезде лудила неталентованих дунстера: фолклора српске књижевности - привржених Истини, и само њој, не марећи за цену свог рада и става, као што је чинио Мирољуб Милановић. Некако, не либим се да кажем, да је Мирољуб Милановић бранио образ и углед српске књижевности без устезања, у најширем смислу речи, а Бога ми и углед нашег национа, не робујући робусној стварности и мишићима дневнополитичке какофоније, нити свежем или где-где, тек скорелом поретку и накарадном канону комунистичке утопије.

Према нашем драгом пријатељу Мирољубу Милановићу, са несебичном пажњом и љубављу су се односили његови најрођенији и малобројни пријатељи. Остали: срамота је да кажем.

Тек, Мирољуб је за собом оставио невелик број објављених наслова: укупно осам. Одлагање смрти, Ветрењак, и Маслачак, приповетке; Пола века ћутања, Писци отпора, и Сан о поезији будућности, есеји – критички тесктови; и Лов на висоравни, роман. То је то. Довољно. А кад су у питању, књижевни судови и настојања заступљени и написани међу поменутим насловима, сматрам и превише. Милановић је имао свест о улози које се прихватио, о нужности таквог писања, потреби да не изневери своје позвање и послање. Он није зазирао да изнесе јасне ставове о појавама и феноменима који су га мучили. У приличној мери, јежио се као мало ко други, од улоге и учинка српске књижевности у другој половини двадесетог века, и о томе је јавно проговорио. Милановић није калкулисао, нити тресао празну плеву, нити зидао куле од песка. Друштвенокористан грозд је кад су у питању књижевна посла, под празне каменове, терао воду на своју воденицу, зарад јефтине књижевне славе, кварљивог млива. Јежио се страхоте књижевних манипулација и лажи устоличених у српској књижевности и култури. Јежио се перверзне издаје међу професорима књижевности и језика и књижевног еснафа, спрам Истине и лепоте. Одбијао да буде попут таквих књижевних крља. Он је у српској есејистици и књижевној критици био представник расног изданка.

Драги пријатељу, ето, рекао бих, да се над твојом личном трагедијом, родио тренутак, да провериш своје од детињства из Крвија, непрестане сумње: негдашњу веру у Господа, и сумње у Господа, у онострано, загробни живот. Постојање вечности. Светлости. Хоћу да верујем, како ћеш се сусрести у духу са Теби одувек драгим писцима: Петронијем Арбитром, Сервантесом, Фјодором Михајловичем Достојевским, Булгаковом, Војновичем, Фокнером, Маркесом, Жозе Сарамагом, и другим великим песницима. Како и приличи.

Нека ти је вечна слава! Бог да ти душу прости.

02.09.2018. године

Петровац на Млави

Александар Лукић






Извор: лист Заветине-, бр. 12-13/2019, стр.23- Рубрика УЛАК или застава листа Заветине+