СЕЋАЈУЋИ СЕ МИРОЉУБА МИЛАНОВИЋА





ПРИБИРАЊА

БИБЛИОГРАФИЈА ПУБЛИКОВАНИХ РАДОВА МИЛАНОВИЋА У "ЗАВЕТИНАМА"

001

Сахрана костију / Александар Лукић (одломак из једног од најбољих српских романа написаних на тему рата и апокалипсе, штампаног под насловом „Велика испраћуша“ у издању „Заветина“) Среда 18. јул 2012. Објављено као додатак: препорука: Мирољуб Милановић : РОМАН О АПСУРДУ АПСОЛУТИСТИЧКЕ ВЛАСТИ, и као пример критике – неслугерањске, непартијске, реалне и непоткупљиве, коју у српској књижевности новог миленијума оличава, пре свега Мирољуб Милановић…

*

002

== видети: Крај романа "ВЕЛИКА ИСПРАЋУША"

Поштовани читаоче

Препорука књ. критичара М. Милановића: Роман Александра Лукића Маестро пер Пјетро написан после бомбардовања 1999. са јасном асоцијацијом на тај догађај, остао је незапажен у књижевној критици, познат само малом броју радозналих читалаца, иако је реч о делу познатог песника чије су раније објављене песничке књиге биле награђиване. Што је то тако, више је разлога. Први је инертност и неспособност критике да се суочи са истином о немилом историјском догађају, а друга, многи актери би се у ликовима препознали. Јер, реч је о делу које немилосрдно засеца у болну рану са вером да једино истина може бити лековита. У сваком случају, роман није оцењен и није му дато место које му по уметничким квалитетима припада.

Пред писцем је био тежак задатак. С једне стране, требало је избећи грубу ангажованост, а са друге, не допустити да роман „склизне“ у памфлет.(1) У таквим околностима, таленат је пресудан. Лукић је успео да превлада и један и други изазов. Следио је истину и није правио уступке. Из тога је проистекао и естетски квалитет.


[1] Сличан проблем решавао је и Достојевски пишући роман Зли дуси. Милосав Бабовић, Руска књижевност XIX века, Реализам, Научна књига, Београд 1971, 338. = публиковано у уторак, 04. октобар 2011. уз одломак ВЕЛИКА ИСПРАЋУША У спомен маестру пер Пјетру / Александар Лукић http://bezdanaumetnost.blogspot.com/2011/10/blog-post.html


*

003

У СОБИ И ПО ЈОСИФА БРОДСКОГ / Мирољуб Милановић

17 јула, 2012

...Снагом пишчеве имагинације, не изневеривши никад стварност, аутобиографска проза Јосифа Бродског Соба и по постаје метафора живота у стаљинистичкој свакодневици. Спутаност и тескоба, терор догме над животом. Због свог слободарског деловања као и због поезије која му је штампана у иностранству, брзо је доспео у сукоб са системом.

Суђено му је и 1964. Осуђен је на пет година принудног рада због паразитизма. У руском језику постоји израз беспризорниј за грађане који немају стално запошљење и сумњивог су (за кога?) понашања. Ана Ахматова је писала највишем органу совјетске државе: Како може бити беспризорниј човек који је на руски језик превео В. Х. Одна и Т. С. Елиота који се уче у руским школама? Али њено заузимање за Бродског остало је без резултата. Песник је 1972. био избачен из родне земље. Изгнанство је тешко поднео, посебно због родитеља које више никада није видео јер су после десетак година помрли. Тако је систем однео физичку победу над песником, али је духовну изгубио: није могао да га избаци из родног језика.

3. 05. 2009.

*

004

СВЕТ ИДЕ­ЈА У ПО­Е­МА­МА АЛЕК­САН­ДРА ЛУ­КИ­ЋА / Ми­ро­љуб Ми­ла­но­вић , Бездана уметност, уторак, 13. март 2012. Свет идеја у поемама Александра Лукића

*

005

ПОЕЗИЈА ОД ОВОГ СВЕТА / Мирољуб Милановић ( Александар Лукић : „ Јаспис“ , Нар. књига/Алфа, Бгд., 2007. - / фебруар 14, 2015 ЧАРДАКЛИЈА )

*

006

Песме о наметнутном животу и времену без духа / Мирољуб Милановић ( Александар Лукић: “ Псовка “ – Заветине: ми, Београд.2015. ) Објављено 2017/02/21 , ФЕЊЕР У ТАМИ

*

007

ОСТАТИ ЧОВЕК МЕЂУ ВУКОВИМА Александар Солжењицин – Један дан Ивана Денисовича / Мирољуб Милановић , јул 16, 2012, РЕНЕСАНСА : Српска ренесанса

*

008

ИСТОК, ИСТОК. - 2008, ЗАВЕРА ЋУТАЊА/ Мирољуб Милановић. - Пола века ћутања, стр. 26-28 , публиковано у понедељак, 12. јул 2010. *

"Архив у оснивању (1)

*

009

Између симбола и стварности / Мирољуб Милановић О роману „Ујкин дом“ Мирослава Лукића,

Апостроф , Бгд., 1997.

...У мучном самоиспитивању, Бора Мишљеновић успева да нађе одговор на питање које га је прогонило: „ Ја нисам што и они, нити су они што сам ја“ (7.) . То сазнање повлачи оштру линију раздвајања према себи пређашњем и спољном окружењу: напуштање материјалног и окретање духовном свету. Слике његовог прошлог живота добијају сада јасне обрисе. Путовање ка сазнању припада свету духовности, а он је, и не знајући, путовао тим путем и из те тачке посматрао свет. То сагледавање било је у оштром сукобу са људима и догађајима у којима се нашао. Прекинути симбол је настављен а опака стварност савладана речима. Бора Мишљеновић је наслутио себе , неоствареног: „ Мени је дато више, а ја сам дао мање…“ (8). Најзад је нашао мир.

Тачка гледишта и самосвесни приповедач / лик у „Ујкином дому“ Мирослава Лукића стапају се у једно у осуди грубе материјалности коју је продуковао тоталитарни систем а све у име стварања новог човека и очувања моћи и привилегија појединаца. Слике стварности у овом роману посматране су из угла духовности и по томе он представља новину према делима са истом тематиком. У оштром контрасту који кулминира у градацији, постављена су кључна питања епохе: проблем човекове слободе, среће и достојанства као и смисао његовог постојања на земљи. Те особине чине „Ујкин дом“ трајним делом српске књижевности.

11.02.2011. - Златни Расуденац

*

010

ЉАГАВШТИНА / Мирољуб Милановић

8 јула, 2012 ·

У обимној критичкој литератури о опусу Достојевског, уобичајени су појмови: карамазовштина, смердјаковштина, кириловштина, шигаљовштина… за појаве у руском друштву које описује (друга половина XIX века). Да ли је неко употребио појам љагавштина? А морао би, макар да га помене.

На први поглед, чини се непотребним. Зар у појму смердјаковштине није све обухваћено: подлост, нискост, осујећеност? Зашто уводити још један који се у поменутом садржи? Ипак, љагавштина је специфичност. И то не само за време које Достојевски описује, већ за векове.

Ко је Љагави?[1] Право име Горсткин („Они се страшно љуте кад их тако зову“, каже поп Иљински Митји Карамазову употребљавајући множину уместо једнине, руска припростост и снисходљивост у то време). „Они нису љагави, а опет су љагави.“ Љагави је онај купац шумске грађе, коме Митја жели да прода шуму и узме новац који му стари Карамазов, отац Фјодор Карамазов, дугује од мајчине заоставштине и тај новац врати Катарини Ивановној како би „опрао“ изгубљену част. Њему је посвећено једно поглавље (шест страна). Он је камен о који се „спотакао“ Митја Карамазов.

(Златни Расуденац)

*

011

понедељак, 12. јун 2017.

УХВАТИТИ НИТ НЕУХВАТЉИВИХ СТВАРИ. О песништву Мирослава Лукића

Мирољуб Милановић

...Мирослав Лукић у свом певању као и у прозним остварењима, никад није престао да тражи ту нит која је и нит тајне живота, и која би му помогла да разуме, можда се и помири, са стварношћу као њеним појавним обликом, која је , најчешће, рањавала његово песничко и људско биће. Нама пак, то откровење могло би да донесе мир и спокој, а самим тим , испунила би људскошћу и наш живот. Песништво Мирослава Лукића отвара видике и поставља егзистенцијална питања, оно је непрекидно кретање, узбудљиво мноштво мотивских облика као и ствари и појава која нас покрећу да се , као и песник, никад не задовољимо постигнутим. 6.6.2017.

Додатак

У тексту на крају књиге под насловом " Бесмртне заблуде" М. Лукић описује своју духовну ситуацију у којој је настао највећи број песама ове књиге:

" Док сам писао најглавнији део " Архива у оснивању " ( пре свега "Моару параситу" и ЦАДИС, После свега), док се распадала архитектура Наметног века, док се све распадало, па и фарса модерне поезије, модерне уметности, тумарајући књижевним подземљем Наметног века , боксовима пакла, мрачним лавиринтом, ишао сам према средишту тог лавиринта, сударајући се са креатурама, сенакама и страшилима, мртвим душама - пре свега.

На том попришту је израстала главнина лирика "Моаре Парасите" (29.).


......

Ово је само један део нотираних публикованих радова на локацијама Портала | Сазвежђа Заветина током година. Сигурно је да - међу 18. 500 објава, постоји барем пет пута више ненотираних објава пок. Милановића... Наше сарадња отпочела је у време покретања Алманаха (1998), али умало се није завршила катастрофално. Наиме, међу позваним сарадницима био је и професор Милановић - послао је једну своју прозу, рукопис. Нешто сам предложио да се побољша у његовом прилогу, али он је то изричито одбио . У суштини ми се тада, деведесетих, нисмо добро ни познавали, иако смо земљаци: ја сам одавно напустио наш заједнички ужи завичај.....




По повратку из Borasa.

Или - Благо шведском сељаку!*


СНОВИ


Сањати упокојене као живе -

мајку и оца у воћњаку на крају села

како скупљају белошљиве,


Како им прилазим… да им се јавим,

и ту се сан кида и ја се будим

и суочавам са правим


заборављеним детаљима

који миле као мрави у трави.

Приближавам се несаници

и неописаном – страви.


Страва има висину и кртост

високих јабланова, белег звездан.

Снови су понекад неочекиван перваз,

нагнут над прави бездан.


Hillared, Шведска. 7. XII 2018. 06:59.


__________

* Контеса (назовимо тако мог водича у Шведској), последњих дана ужива да ми контрира. - Побесни кад споменем краља, ма кога, кад прецењујем неке облике владавине. Али зар није природно да људи - говорим о већини људи која сања о краљу и чезне да то постане - одаберу једног на јави, који ће га оличавати? - Зашто бих ја сањала неког краља или краљицу, када сам рођена као грофица? Хајде, реци ми?

Повлачим се у ћутање, мада бих је најрадије упитао зашто се не упише у неку левичарску партију?

Милановић је седамдесетих и осамдесетих боравио у Шведској, преко школских распуста, на некој врсти привременог рада, који су му омогућили његови рођаци, гастарбајтери, који су се веома снашли у Штокхолму. Причао ми је о тим боравцима, последњих година, када је сазнао да је мој старији син стоматолог научио шведски како би могао да ради у Шведској. Међутим, Швеђани радо и лакше примају Хрвате, или лекаре и друге раднике из других држава ЕУ, или из света, само не из Србије... Али ја га нисам пажљиво слушао, тј. слушао сам са неверицом. Ето, Милановић се није либио и тежих послова у далекој Шведској, сезонских и повремених, како би дошао до новца за издржавање своје породице и изградњу куће. Шта га је одушевљавало у Шведској? Природне лепоте? Шведски сељак? Стандард?... никад га нисам питао. Понекад, кад ме обузму несанице, свашта ми пада на памет, а све чешће ми се привиђају и лица мојих земљака, онаквих какве их памтим као живе.... (...)


Официјелна или српска бирократска књижевност, доводи у питање — само постојање Мирољуба Милановића. Мене су, повремено провоцирали, понављам:: Тога писца сте ви измислили, ти и твој брат Аца,а! Ви сте написали ту књигу?** Неправда*** постоји, као и апсурд. Доказ – прерани одлазак са овог света Милановића. Операција је била успешна, писали су ми, после његове сахране, али је пацијент ипак умро!

Због тога, лицемерног света, треба штампати у две књиге Дела Мирољуба Милановића. У прву књигу би ушле следеће Милановићеве књиге, онако како су штампане за његовог живота: „Пола века ћутања": Један поглед на српску прозу друге половине 20. века“, Едиција Браничево Пожаревац, 2008.

"Писци отпора", Браничево, Пожаревац, 2012.

"Сан о поезији будућности", (књижевна критика), ауторско издање, Петровац на Млави, 2018.

Уместо Предговора и увода у ову прву књига Дела Мирољуба Милановића, могли би се прештампати (из књиге ВЕТРЕЊАК), "Реч уредника" (Александра Лукића, стр. 137), и мало дужи завршни текст у Милановићевој књизи "Напомене за Александра Лукића" (стр. 111-136).

Добро би било да се на крају прве књиге Дела Милановићу дода и Поговор, и - макар непотпуна библиографија радова.

Другу књигу би чинили прозни радови Милановића. Редослед, ако бих се ја питао, не би био хронолошки.

Дакле, на првом месту би био роман-првенац: "Лов на висоравни", (роман), УКС Браничевско-стишка књижевна заједница и Библиотека "Србољуб Митић" Мало Црниће, 2015.

Затим: „Ветрењак“ (приповетке), Апостроф Београд, 2001.

„Одлагање смрти“ (приповетке), Едиција Браничево Пожаревац, 1976.

Маслачак“, (приповетке и избор из критика о прози Мирољуба Милановића- одабрана места (Никола Милошевић, Стојан Ђорђић, Василије Радикић, Душан Стојковић, Миливој Анђелковић, Мирослав Радовановић, Милосав Ђалић, Срба Игњатовић и Радован Бели Марковић), - Апостроф Београд, 2004.

...

_______________________

Последњи наши телефонски разговори беху, пред мој повратак у Шведску (крајем лета 2018.-, тј. пред његову смрт). Занимало га је и хтео је да чује шта мислим о његовој последњој невеликој обимом књизи Сан о поезији будућности; да ли да иде или не на операцију, за коју се сматрало да није тако опасна; или не; одлуку је о томе морао да донесе сам, можда је боље било да заврши са операцијом пре него што га изненадно пуцање дијафрагме не сруши (као што је био случај са пок. Крдуом). Устручавао сам се да износим примедбе на споменуту књигу, баш зато што сам у тој Милановићевој књизи један од „јунака“. Ту књигу је штампао о свом трошку, последњу за живота, у скромном броју примерака. И она је, барем мени, открила – поред осталог, једно скривено лице - потајног песника – писца који се прочуо пре свега као приповедач и књижевни критичар...


И пре него што је уопште искрсла могућност да се спреми један тематски број пожаревачког часописа „Браничево“, посвећен стваралаштву М. Милановића, помишљао сам с времена на време, о судбини писца и човека — бившег гимназијског професора књижевности у пензији,Милановића, тј. о начину како га је прерана смрт „уграбила“, напросто „отела“, у време када је могао да дарује српску књижевност новим делима, која би се, верујем, разликују, и по трезвености и дубини критичких увида од – тзв. официјелне српске књижевне критике, бирократске у основи, академске и неделотворне....Покушавао сам да да напишем неку врсту поговора или додатка уз то хипотетичко издање прве књиге Дела , под насловом

ПЕТА ДИМЕНЗИЈА — забелешке уз први том Дела Мирољуба Милановића

али, нешто је стално запињало и спотицало ме. На пример:

СУРБИТАPress @mobarov < ОВЦЕ : Критичар Мирољуб Милановић https://najboljidrug.blogspot.com/2019/09/blog-post.html?spref=tw 4:22 по подне · 12. јун 2020.·Twitter Web App . Реч је о краћем видео које сам у своје време ( ) снимио о критичару Милановићу, и објавио на јутуб каналу Заветина. - Када сам, пре неколико ноћи (крај августа 2020), претраживао на интернету неке ствари о Милановићу као писцу, уз споменути твит, на коме сам покушавао да јавност поново заинтересујем за овог писца, налетим на упозорење :

Упозорење: овај линк можда није безбедан

https://najboljidrug.blogspot.com/2019/09/blog-post.html?spref=tw

Твитер или наши партнери су идентификовали линк којем покушаваш да приступиш као потенцијално нежељен или небезбедан, у складу са Твитеровом политиком о URL адресама. Овај линк би могао да спада у неку од следећих категорија:

  • злонамерни линкови који би могли да украду личне податке или оштете електронске уређаје

  • нжељени линкови који обмањују људе или ометају њихов доживљај

  • насилан или обмањујући садржај који би могао да доведе до штете у стварности

  • одређене категорије садржаја који, ако се објави директно на Твитеру, крши Правила Твитера

Игнориши ово упозорење и настави

Ето доказа о тој – планетарној неправди према овом преминулом писцу, која траје и посмртно, и то је заиста гнусно. Али ми живимо у времену пандемије, пардон пландемије, како је неко духовито запазио. У времену када се параметри и чаршија тзв. Дубоке државе и глобалиста поклапају са „филозофијом преживљавања“ локалних књижевних чаршија. Има смисла, наравно, и треба штампати Дела Мирољуба Милановића у два тома; а ако је то немогуће данас урадити у целини из прозаичних разлога, недостатка новца, и свеопште светске кризе, онда треба започети рад на томе и објавити макар први том дела Милановића, док се не нађу новчана средства да се штампа и други том… Како дело и име овог писца који је читав свој живот провео као гимназијски професор књижевности у провинцији не би пало у заборав! ...