Урок
Тиждень 2.2
Тиждень 2.2
Історія обчислювальних та комп’ютерних пристроїв.
Мета:
навчальна – розглянути історію розвитку комп’ютерної техніки через віртуальну подорож;
розвивальна – розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
виховна – формувати предметні та ключові компетентності; виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
Екскурсія по віртуальних комп'ютерних музеях
Предметні та ключові компетентності
1. Спілкування державною мовою.
2. Спілкування іноземними мовами.
3. Математична грамотність.
4. Компетентності в природничих науках і технологіях.
5. Інформаційно-цифрова компетентність.
6. Уміння навчатися впродовж життя.
7. Соціальні і громадянські компетентності.
8. Підприємливість.
9. Загальнокультурна грамотність.
10. Екологічна грамотність і здорове життя.
Обладнання
та наочність:
таблиця “Розвиток обчислювальної техніки”,
сайт http://m.itvpd.org.ua/Muzei_svitu.html
Здоров’язберігаючі технології
Зорова гімнастика, фізкультхвилинка (за сигналом)
ХІД УРОКУ
Організаційний етап.
Привітання, готовність до уроку
Актуалізація опорних знань.
Обговорення практичної роботи№1.
Перевірка домашнього завдання.
Опитування учнів щодо тем повідомлень.
Мотивацій навчальної діяльності
1. Які види комп’ютерів ви знаєте? Чим відрізняється їх використання?
2. Які ви знаєте приклади застосування комп’ютерів у різних галузях людської діяльності?
3. Назвіть прізвища українських учених, які зробили значний внесок у розвиток комп’ютерної техніки.
Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота з таблицею.
Розвиток людства безпосередньо пов’язаний з розвитком засобів передавання, опрацювання та зберігання повідомлень. У цьому розвитку можна виділити кілька етапів. Етапи розвитку засобів реалізації інформаційних процесів:
Назва
етапу
Період історії людства
Приклади носіїв даних, засобів передавання та опрацювання даних
Етап
ручних
засобів
Від стародавніх часів до середини XV ст.
Носії даних - глиняні дощечки, папіруси, береста, палиці із зарубками, картини.
Засоби передавання - сигнальні вогнища, барабанний бій, персональні посланці, голубина пошта, перші поштові служби для передавання державних документів. Засоби опрацювання - мозок і пальці людини, ручні обчислювальні прилади (абак, рахівниця тощо).
Етап механічних засобів
Від середини XV ст. до середини XIX ст.
Носії даних - книги, газети, журнали, фотопластини. Засоби передавання - поштові служби.
Засоби опрацювання - друкарські машинки, фотоапарати, арифмометри, машинки для обчислень.
Етап
елек
тричних
засобів
Від середини XIX ст. до 40-х років XX ст.
Носії даних - платівки, кіноплівки, магнітні плівки. Засоби передавання - телефон, телеграф, радіо.
Засоби опрацювання - фонографи, грамофони, електричні друкарські машинки, табулятори, електричні арифмометри, магнітофони, ротапринти.
Етап
електро
нних
засобів
Від 40-х років XX ст. до наших днів
Носії даних - магнітні й оптичні диски, електронні мікросхеми.
Засоби передавання - телебачення, комп’ютерні мережі, засоби мобільного зв’язку.
Засоби опрацювання - електронні калькулятори, комп’ютер.
Екскурсія у віртуальний музей розвитку комп’ютерної техніки.
Віртуальний музей обчислювальної техніки в картинках. Сайт розповідає про історію створення носіїв інформації, засобів обробки інформації, засобів обчислень, мікрокомп'ютерів, електронних калькуляторів та біографії вчених - розробників обчислювальної техніки. Мова сайту: російська.
Історія розвитку обчислювальної техніки. Сайт розповідає про етапи розвитку обчислювальної техніки. Сайт містить три варіанти тестових завдань для перевірки знань з історії розвитку обчислювальної техніки, які отримані під час вивчення сайту. Мова сайту: російська.
ІТ в Україні: історії та особистості. Цей проект з'явився завдяки книгам і статтям відомого українського вченого Бориса Миколайовича Малиновського, очевидця й учасника цих подій, який першим висвітлив тему становлення української ІТ-галузі. На сайті можна ознайомитись з історією розвитку обчислювальної техніки в Україні, біографіями видатних вчених України - Амосова М.М., Брусенцова М.П., Глушкова В.М., Лашкарьова В.Є., Лебедєва С.О., Малиновського Б.М., Моральова С.О., Новохатнього А.О., Щукарьова О.М., Ющенко К.Л. та багатьох інших. А також проглянути відеоматеріали. Мови сайту: українська, російська, англійська.
VIІ. Підсумки уроку
Обговорення результатів роботи.
VІІI. Домашнє завдання
Знайти інформацію про обчислювальний пристрій епохи Великого Відродження та його автора. Оформити на окремому аркуші. Роздрукувати або надіслати на пошту.
Домашнє завдання: § 1-2 (1,2)