Урок 1
Тема уроку: Правила поведінки і безпеки життєдіяльності (БЖ) в комп’ютерному класі. Опрацювання даних як інформаційний процес. Кодування та декодування повідомлень.
Обладнання: зошити, підручник
Прочитати ст. 157-159(§ 24 (1,2))
Вправа 1 (у зошиті)
Домашнє завдання: § 24 (1,2)
Урок №1. Опрацювання даних як інформаційний процес. Кодування та декодування повідомлень.
Цілі:
навчальна: познайомити з поняттями: опрацювання даних, кодування, декодування; навчити кодувати та декодувати повідомлення; ознайомити учнів з таблицями кодування на ПК;
розвивальна: розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
засвоєння нових знань; формування вмінь і навичок;
Обладнання та наочність: комп’ютери, підручники, презентація, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання з класом
Повідомлення теми і мети уроку
В майбутньому нас чекає досить складна, але дуже цікава тема «Програмування» де ви станете юними програмістами. Та для початку давайте познайомимось з такими поняттями як опрацювання даних, кодування та декодування.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Давайте трішечки розімнемось та відгадаємо декілька ребусів, які допоможуть нам зрозуміти про що буде йти мова.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Повторення раніше вивченого матеріалу (Слайд7)
1. Які інформаційні процеси ви знаєте? У чому сутність процесу опрацювання повідомлень?
2. Які існують способи подання повідомлень?
3. Що таке дані? Наведіть приклади даних.
IV. Вивчення нового матеріалу
Опрацювання даних - це процес отримання нових даних з наявних.
Код (лат. codex - книга) - система умовних знаків, сигналів для передавання, опрацювання та збереження повідомлень. Процес заміни однієї послідовності сигналів, якою подане повідомлення, іншою послідовністю сигналів називають кодуванням повідомлення.
Процес отримання початкового повідомлення із закодованого називають декодуванням повідомлення.
VІ. Релаксація
Вправа для профілактики
VII. Підбиття підсумків уроку
Бесіда за питаннями (Слайд24)
1. У чому полягає процес опрацювання даних?
2. Які нові дані можуть бути отримані в результаті опрацювання даних про:
а) кількість та ціну проданих у магазині товарів;
б) зріст учнів класу;
в) відстань між двома населеними пунктами та швидкість руху потягу, що курсує між ними?
З. У чому полягає процес кодування повідомлень?
4. З якою метою кодують повідомлення?
5. З якою метою звуки музики кодують нотами; повідомлення про особливості руху по дорозі кодують дорожніми знаками?
VIIІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 1.1 та письмово виконати завдання 3,4,5 на сторінці 9. Підготуватись до тестової перевірки знань.