Поради класного керівника

Як батькам допомогти дітям

вчити домашнє завдання:

поради від психолога

"Батькам варто допомогти дитині знайти час для того, щоб регулярно вчити уроки, як би складно для неї це не було. Якщо дитина з дитинства не навчиться виконувати свою роботу, долаючи труднощі, в дорослому житті вона буде мати проблеми. Тому батькам важливо навчити її відповідально ставитися до своїх обов'язків. Тримати ситуацію під контролем і пояснити їй, що вчити уроки – це частина її повсякденних обов'язків".

Поради від психолога

1. Зберігайте спокій

Не втрачайте самовладання, не кричіть на дитину, якщо вона не відразу правильно вирішує завдання або відповідає на питання. Не критикуйте її за неправильні відповіді й не піддавайтеся спокусі зробити завдання за неї. У будь-якій ситуації зберігайте спокій.

2. Поясніть дитині свої очікування та її відповідальність

Дайте зрозуміти, що вона повинна робити уроки вчасно й докладати до цього максимум зусиль. Визначте час, коли вона повинна робити уроки. Враховуйте індивідуальні особливості дитини. Комусь легко даються іноземні мови, але з математикою виникають труднощі, комусь навпаки. Одні діти більш посидючі і для них важливо, щоб під час виконання завдань їх ніхто не відволікав; іншим необхідно робити перерви й розбивати великі завдання на кілька дрібних. Деякі діти самостійні й можуть виконувати завдання без сторонньої допомоги, але більшості потрібний контроль і допомога з боку батьків відповідно до віку.

3. Визначте час і місце для виконання домашніх завдань

Постарайтеся дотримуватися встановленого часу день у день. Якщо дитина активна, робіть перерви в роботі. Наприклад, дитина може 15 хвилин виконувати завдання, а потім зробити перерву на 5 хвилин.

4. Привчайте дитину до розпорядку

Навіть якщо дитина ще маленька і лише вчиться читати, регулярно виділяйте для цього час. Це допомагає їй звикнути до розпорядку, адже з часом завдань стане все більше і вони будуть складніші.

5. Допомагайте дитині на складних етапах роботи

Іноді дитина не може виконати домашнє завдання через те, що на певному етапі в неї виникають труднощі. І тут потрібна ваша допомога. Наприклад, їй необхідно розв’язати ряд однотипних завдань, але вона не розуміє, з чого почати. Розберіть разом з нею 1-2 завдання – й решту вона зможе розв’язати самостійно. Запам'ятайте: ви не повинні виконувати завдання за дитину, досить лише трішки її підштовхнути до правильного рішення.

6. Проявіть співчуття й підтримку

Якщо навчання дається дитині важко, підтримайте її, проявіть співчуття. Іноді дітям задають досить складні завдання, і у вашої дитини можуть виникати проблеми з їх виконанням.

7. Використовуйте позитивне підкріплення

Дітей необхідно мотивувати добре вчитися, виконувати домашні завдання й отримувати високі оцінки. Більшість дітей отримують задоволення від високих оцінок і досягнень у навчанні. Але якщо цього не відбувається, можна використовувати додаткові стимули. Головне, щоб дитина відчувала підтримку і повагу. Мовляв, ти молодець, твої зусилля привели до позитивного результату. Дитину треба частіше обіймати та цілувати. Ось це найголовніші стимули. Не можна давати за виконання домашнього завдання якісь іграшки чи солодощі, а тим більше гроші. До цього швидко звикають. У майбутньому дитина буде щось робити лише задля власної вигоди.

8. Ні в якому випадку дитину не можна карати

Критика неприпустима. Не ображайте дитину. З цього нічого хорошого не вийде. У дитини може з'явитися страх перед виконанням уроків. Крім того, це може викликати дитячу травму. Навпаки, більше хваліть дитину. Причому похвала повинна бути справедливою.




videoplayback.mp4

Карантиноправила

8 фактов о новом коронавирусе COVID-19.mp4

8 фактів про новий КОРОНАВІРУС


Як організувати дозвілля дитини під час карантину.

(консультація для батьків)

Зараз у нас триває карантин. Зачинені всі освітні заклади і, як наслідок, батьки вимушені теж залишатися вдома. Як же батькам організувати день, щоб діти мали можливість і розважатися , і розвиватися? Дитині дошкільного віку, на відміну від школяра, потрібно допомогти організувати власну діяльність.

Насамперед дорослі мають організувати свій день так, щоб якнайменше змінити розпорядок дня дитини від розпорядку дня в дитячому закладі. Адже карантин закінчиться, і діти повернуться до звичного розміреного життя садочка. І краще, щоб малюку не прийшлося занову до нього привчатися. Батькам потрібно розуміти, що змінилося тільки місце перебування більшої частини дня дитини, а її діяльність повинна і надалі бути такою, як і була( по можливості) , або трішки змінена. Психологи радять написати на аркуші паперу або на стікерах докладний розпорядок дня і повісити його так, щоб дитина постійно його бачила. Важливо, щоб у неї були чіткі очікування з приводу того, що буде відбуватися протягом дня - коли буде час для ігор, читання і відпочинку.

День повинен починатися з гігієнічних процедур, ранкової гімнастики, сніданку. Протягом дня батьки( або інші дорослі, які будуть знаходитися з дитиною вдома) повинні організувати навчальну, ігрову, самостійну діяльність дитини. Якщо це дитина старшого дошкільного віку, то вона більш самостійна і тому контролювати самостійну діяльність не обов’язково, а з малюкам молодшого дошкільного віку потрібна допомога. Навчальну діяльність можна організувати як до обіду, так і після денного сну (денний сон теж бажано не відміняти). Програму, за якою працюють в дитячому садочку можна знайти на сайті МОН або проконсультуватися з вихователями, в програмі чітко вказані вікові особливості відповідного віку та знання з кожної освітньої лінії, які повинна отримати дитина, відповідно до вікової категорії. Цим самим батьки можуть зорієнтуватися на те, що вже знає їхня дитина і чому її ще потрібно навчити. Так, це може бути складно, бо існують різні форми та методи роботи з дошкільнятами. Але не обов’язково в домашніх умовах дотримуватися всього цього. Головне - в доступній для дитини формі пояснити матеріал, дати змогу закріпити в практичних вправах (якщо це необхідно), бажано використовувати наочний матеріал, щоб дитина краще змогла зрозуміти те, що їй пояснюють. На практиці в садочках використовують дидактичний матеріал, роздатковий, відео та аудіо записи. В наш час інформаційних технологій зробити це нескладно. З підручного матеріалу можна виготовити наочність ( матеріал для лічби, геометричні фігури, цифри, літери тощо).

Яку діяльність запропонувати дошкільнику протягом дня.

Ігрова

Гра завжди зацікавлює дитину. Ігрова діяльність сприяє розвитку в дитини навичок, умінь, необхідних для самообслуговування й надання допомоги дорослим. У сюжетно-рольових іграх дитина відтворює та моделює прибирання, прання, одягання, прийому їжі, одягання й роздягання на прикладі ляльки чи іншої іграшки.

Трудова

У малят є бажання самостійно виконувати деякі трудові доручення — мити посуд, накривати на стіл, підмітати. Тому дитині слід давати посильні трудові доручення.

Художньо-продуктивна

Малювання, ліплення, аплікація, конструювання - це те, що , напевно, подобається робити дитини найбільше. У цих видах художньо-продуктивної діяльності малюк має змогу втілити свої задуми та реалізувати творчі здібності, незалежно від дорослого.

Важливо ще й те, що батьки повинні контролювати перебування дитини перед комп’ютером чи планшетом. Потрібно організувати перебування на свіжому повітрі.

Дитині корисно буде послухати казку, оповідання, вивчити вірш, переказати прочитаний твір. Це можна зробити за допомогою запитань, малюнків. Цікава форма роботи – складання казки, можливо її героями будуть нереальні фантастичні створіння і нехай дитина дає волю своїм фантазіям, а дорослий занотовує казку і складає в скарбничку ( можливо це не останній карантин вашої дитини і таких творів буде ще багато).

Зараз є багато цікавих настільних ігор, які розвивають логічне мислення, пам’ять,увагу – і це теж буде цікавим заняттям для дітей.

Ще одним цікавим заняттям для дитини буде дослідницька діяльність. Можна з дитиною провести досліди, ознайомитися з властивостями деяких матеріалів.

Можна організувати тематичні домашні вечірки або недільники (запросити двоє – троє друзів), підготувати сценарій, костюми, декорації, конкурси, призи.

Деякий час можна приділити перегляду мультфільмів та розвиваючих і пізнавальних відео на YouTube каналі.

Не ізолюйте дитину від суспільства. Підтримуйте контакт з друзями та близькими. Дитина може спілкуватися з друзями та близькими , яких ви не можете відвідати особисто, використовуйте відеочати.

Перелік дитячих сайтів на допомогу батькам:

https://sashkaua.ucoz.ua/ «Вірші», «Казки» та «Оповідання» ви маєте можливість

почитати вірші, казки та оповідання для дітей різних авторів.

http://posnayko.com.ua/ Журнал "Пізнайко": вірші, казки, творчість.

https://www.solnet.ee/ Розвиваючі, навчальні ігри для самих маленьких та ще багато

цікавого і для батьків.

http://edugames.rozumniki.ua/ навчальні програми для дошкільнят та дітей молодшого

шкільного віку з інтерактивними вправами, веселими анімованими персонажами,

яскравими сюжетами та звуковим супроводом

https://childdevelop.com.ua/ завдання на логічне мислення, підготовка руки до письма

тощо

http://detsky-mir.com/ завдання для дітей різного віку, аудио книги, підготовка до

школи, творчість

http://www.raskraska.com/ Раскраски для детей - бесплатно распечатать, скачать,

раскрасить онлайн


Карантин із дітьми: складні розмови, профілактика вигоряння та ідеї для дозвілля від Світлани Ройз

Перебування на карантині є випробуванням для кожного з нас — дітей, підлітків, батьків, дідусів та бабусь. Ми ніколи раніше не стикалися з таким і не підозрювали, що доведеться. Тож зараз люди у всьому світі розгублені, тривожні та невпевнені у завтрашньому дні. І це — нормально. Боятися загрози та невідомого — це нормально.

Але важливо, що далі ми будемо робити зі своїм страхом, чи зможемо ми спілкуватися зі своїми дітьми з позиції дорослого чи в нас просто не вистачить на це сил через вигоряння? Часто в такі складні моменти нам необхідна допомога та поради психологів і психотерапевтів.

Саме тому в сьогоднішній статті ми наводимо рекомендації дитячого та сімейного психолога Світлани Ройз щодо того:

  • чи потрібно з маленькими дітьми говорити про коронавірус;

  • як реагувати на знецінення ситуації та нашої турботи підлітками:

  • що робити батькам, аби не вигоріти в умовах карантину;

  • а також про те, як урізноманітнити щоденне дозвілля дітей.

Чи потрібно говорити з маленькими дітьми про карантин та коронавірус?

В інтерв’ю Маші Єфросиніній для UNICEF Ukraine Світлана Ройз запевняє, що навіть дошкільникам, дітям до 6 років, потрібно пояснювати, чому зараз життя вашої сім’ї змінилося.

  • «Обов’язково [пояснюйте]. По-перше, ми розуміємо, що дитина відчуває фон тривоги батьків. І якщо вона відчувається, дитина обов’язково буде на це якось реагувати. Вона може не ставити запитання, але модель її поведінки зміниться. Дітям зараз важливо пояснити, чому ми вдома, чому вони припинили спілкуватися зі своїми однокласниками чи одногрупниками».

Адже діти разом з нами хвилюються, вони не розуміють, що відбувається. Пам’ятайте, що дитина в першу чергу вловлює наші невербальні сигнали (міміку, жести, настрій). І якщо з того, що дитина зчитує, вона відчуває небезпеку — це може вплинути на стан її імунітету, тому що психологічний і фізичний імунітет дуже пов’язані між собою.

Крім того, діти часто звинувачують себе, коли відчувають, що щось йде не так, як потрібно, — «через мене проблеми». Тому важливо дати дитині зрозуміти, що вона не винна. Психолог наголошує: «Ми не знаємо, що собі вигадують і додумують діти». Тому чим більше інформації від нас вони отримають, тим менше в них буде тривоги.

Як сказати про ситуацію дітям?

В інтерв’ю Ілоні Довгань для Радіо НВ Світлана пропонує розповідати дітям про те, що зараз є хвороба, яка дуже швидко поширюється по світу. І для того, щоб ми були в безпеці, щоб всі діти в країні знаходилися в безпеці, в нас введено карантин. Не тому, що ми всі хворі, не тому, що всі помремо, а для того, щоб зберегти наше здоров’я.

  • «Своїй 6-річний доньці ми сказали, що зараз у багатьох країнах світу захворіли люди, але це не означає, що захворіємо ми чи близькі люди. Зараз дуже багато людей роблять все можливе, аби зупинити вірус. І лікарі у всьому світі шукають вакцину, щеплення від цього вірусу. І я впевнена, що про тебе подбають. Я впевнена, що про нас всіх подбають. Але ми маємо разом подбати про себе. Робити те, що зараз в наших силах. Давай подумаємо, що зараз в наших силах. І ми з нею починали накидати якісь варіанти», — ділиться Світлана.

Психолог переконує не соромитися говорити дітям, що в нас всіх підвищилася відповідальність. Ми можемо говорити дітям: «Мені потрібна твоя допомога. І допомога потрібна нашій сім’ї. Що ти можеш взяти на себе?».

  • «Моя донька відповідає за миття рук. Це можуть бути дуже прості доручення. Чим більше відповідальності, тим більше відчуття власної сили. І чим більше вкладу», — розповідає Світлана.

Також психолог пропонує скласти список того, що важливо робити. Не просто роздрукувати, а разом з дітьми написати, намалювати свій список і свій план дій.

  • «Це допоможе і думки структурувати, і в тіло повернутися. У списку важливо описати план — що робимо зараз. Що робимо в разі хвороби. (Тьфу-тьфу). Кому дзвонимо, кого викликаємо. Список гарячих телефонів...» — пише Світлана у своєму блозі в мережі Facebook.

Психолог пояснює: в момент реальної небезпеки мозок дуже швидко вирішує «Битися, завмерти або бігти», тому в критичних ситуаціях у нас має або вмикатися механічна пам’ять (а для цього інформація має бути дуже добре закріплена), або повинна бути зовнішня конкретна інформація, яка нас «стабілізує».

Як реагувати на знецінювальну поведінку підлітків?

У багатьох підлітків зараз може спостерігатися позиція заперечення небезпеки, обезцінювання слів і турботи батьків, конфлікти з ними. Як реагувати на знецінення підлітками ситуації та наших дій? Психолог радить батькам в таких ситуаціях сісти стійко (з опорою) і сказати собі «Я — хороша мама (тато). Я розумію, чому це відбувається». І найважливіше — навчитися не сприймати це особисто.

  • «Уявіть, ваша дитина спрямовує у вас цю іскру, але насправді вона її спрямовує не на вас, а в світ. У цій іскрі не слова «Ти — погана мама. Відчепися!». В цій іскрі — «Я можу про себе подбати! Я — доросла(ий). Я відчуваю свої кордони», — пояснює Світлана.

За твердженням психолога, завдання цього знецінювання — скидання з п’єдесталу мами (тата) для того, щоб поставити на нього себе. Це — обов’язкова умова дорослішання. І пам’ятайте: знецінювання проживається тільки з тим, хто неймовірно дорогий і цінний.

З підлітками також дуже важливо обговорити ситуацію, в якій ми зараз знаходимося, і подумати про те, що кожен з нас у цій ситуації може зробити. За словами Світлани, ви можете сказати дитині:

  • «Ми всі зараз живемо в кризовому режимі. І, коли країна живе в режимі кризи, коли фірма живе в режимі кризи, в неї є екстрений план. І я зараз на тебе дуже сподіваюся».

Як батькам не вигоріти?

Для того, щоб залишатися в ресурсі і мати змогу говорити з дитиною зі стану спокою та стабільності, Світлана радить батькам робити вклад у себе:

  • знайти те, що дозволяє вам відновлюватися;

  • турбуватися про себе;

  • встановити обмеження на інформаційний новинний шум;

  • влаштовувати хоча б 2 хвилини тиші;

  • коли відчуваєте сильну напругу, знайти декілька точок опори, сісти зручно, поспостерігати деякий час за диханням;

  • виставляти кордони і говорити «Ні!» тому, що вам не подобається.

Адже, коли ми розслаблені та спокійні, дитина поруч з нами також розслабляється. Пам’ятайте:

  • «Батьки мають право на свій час і час відновлення. Якщо батьки, перебуваючи на карантині, втомилися, вони можуть сказати дитині: «Мені зараз потрібен час для себе. Мені треба побути одному. „Чік-Чірік, я в будиночку“. Інакше ми вигоримо і будемо роздратованими».

До того ж, дітям дуже корисно знати, що мамі потрібно 5-10-15 хвилин «на турботу про себе». Так, запевняє психолог, дитина вчиться поважати і свій простір і навчається тому, що про себе можна піклуватися.

  • «Дорослі, які знаходяться постійно з дітьми — відчувають величезні сенсорні перевантаження. Наша нервова система має ліміт спілкування. Якщо ми не будемо брати паузу — усвідомлено, з повагою до себе — потім будемо страждати від почуття провини через те, що зірвалися на дитину. Дитині (навіть немовляті) ми точно не потрібні в повному контакті 24 години на добу», — наголошує Світлана.

Як урізноманітнити дозвілля на карантині?

Психолог радить зробити скарбничку різноманітних ігор, малювати з дитиною, влаштовувати театр тіней і спільні перегляди мультфільмів. Адже дуже важливо дивитися мультфільми поруч з батьками, аби мати змогу його обговорити і певні речі відрефлексувати.

  • Світлана Ройз пропонує батькам список 57 мультфільмів і 19 мультсеріалів (з коментарями) для перегляду з дітьми. Крім того, можна переглянути добірку 15 мультфільмів з сильними жіночими героїнями в нашому блозі.

Психолог також не рекомендує зараз сильно навантажувати дітей. Їм потрібно дати можливість відпочити, відреагувати свою тривогу і... понудьгувати. А, якщо ми починаємо розважати дитину, ми позбавляємо її власної енергії та насолоди від своїх дій.

  • «Коли моя донька говорить «Мама, мені нудно», я не дозволяю їй в цей момент вмикати планшет чи брати до рук телефон. Я їй говорю «Даша, понудьгуй декілька хвилин, тобі прийде ідея в голову. Насправді, якщо ми постійно є аніматорами для своїх дітей, ми позбавляємо їх власної мотивації».

Потрібно давати можливість визріти цій мотивації. Тому що, за словами психолога, дитяче «мені нудно» свідчить про втрату контакту з власною енергією, і ми не маємо права робити туди свій подих. Діти мають встигнути зробити свій вдих у життя.

Світлана Ройз наголошує, що в будинку для дитини потрібно організувати:

  • зону навчання;

  • зону фізичної активності;

  • зону спілкування.

Батьки мають також очолити зараз активність дітей і дозволяти їм битися подушками (і самим включатися в цю гру), малювати на підлозі класики, стрибати на ліжках тощо.

А ще психолог радить усвідомлено шукати способи отримання радості, займатися з дітьми тим, що викликає в них і в нас відчуття радості.

  • «Це потрібно для того, щоб створити всередині тло, яке допомагає витримувати напругу. Те, що залишає нас в контакті з Життям. Радість — то, що зараз можна пробувати протиставити тривозі. Як би не було складно — нам важливо не втрачати відчуття смаку життя. Це буде нашим «імунітетом». Я вже писала про те, що фраза — «Я вибираю Життя» — не просто фраза. Це наш вибір.

Одним зі способів може бути створення календаря з незвичайними святами. Світлана пропонує кожного дня вранці, коли діти прокинулися, подивитися, яке сьогодні свято, і разом з ними присвятити день цій темі.

  • «У День польотів на літаку — робити літачки, розмальовувати і влаштовувати шоу. День поплескування по плечу — не просто поплескувати один одного за першої-ліпшої можливості, а й малювати на плечі літери, які потрібно розпізнати, чи — якщо вдома кілька дітей — торкатися до плеча і вгадувати, хто доторкнувся. У День встигання всюди — можливо, написати з дітьми „план дня“ і викреслювати зроблене або — примовляти „все, що потрібно, я встигну — все, що важливо, — я встигну“ [...] У День „А на що схоже?“ — можна ставити один одному це питання, коли дивимося на їжу, коли спостерігаємо за хмарами, коли відкушуємо яблуко, коли розглядаємо тінь, коли бачимо калюжу і досліджуємо її форму», — пропонує ідеї психолог.

Ідеї для календаря від Світлани Ройз:

  • Для включення в життя різних каналів сприймання — тактильного, візуального, аудіального, вербального.

1. День прислуховування до весни

2. День сонячних зайчиків

3. День рахування червоних машин

4. День любові до пирогів

5. День взаємності чорних кішок

6. День теплих поцілунків

7. День хвостів білок

8. День перебирання в шафі

9. День пошуку зеленого кольору

10. День губ «бантиком»

11. День слова «Молодець»

12. День пускання літачків

13. День поплескування по плечу

14. День «А на що схоже ...»

15. День дзвону

16. День «НЯВ»

17. День позіхання

18. День вдалих планів

19. День встигання всюди

20. День поглядів удзеркало з посмішкою

21. День кущів троянд

22. День пісень про кохання

23. День ворушіння вухами

24. День великого ґудзика

25. День помаху крилами

26. День цокання підборами

27. День слова «БУ»

28. День відлякування страху

29. День вдаряння долонями по воді

30. День ароматів весни

31. День мрії про диво

  • Також деякі ідеї можна знайти в календарі, який надихнув Світлану на створення свого варіанту.

Бажаємо вам здоров’я та гарно проведеного часу разом зі своїми дітьми!


Коронавірус: що про нього потрібно знати і як захиститися

Уже два місяці минуло з того часу, як ми всі дізналися про китайський вірус. Вчора випадок захворювання на коронавірус було підтверджено і в Україні (у жителя Чернівців, який повернувся з подорожі Італією).

  • Нагадаємо, в Італії виявлено найбільше випадків інфікування у Європі — 2036. А загалом вірус дістався вже 70 країн світу.

Аби запобігти паніці й вберегти вас від спекулятивних маркетингових заяв, ми вирішили опублікувати сьогодні перевірену інформацію про коронавірус і нагадати про способи захисту від нього. Адже зазвичай нас лякає те, з чим ми раніше не зустрічалися.

Тож давайте з’ясуємо про цей вірус детальніше і будемо відповідально ставитися до свого здоров’я та безпеки людей, що нас оточують.

ЩО ТАКЕ КОРОНАВІРУС?

Коронавіруси — це велика родина респіраторних вірусів, які можуть спричиняти захворювання різного ступеню складності: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.

  • Таку назву віруси отримали через короноподібні шипи, які виступають із мембрани вірусу.

Захворювання, яке викликає новий коронавірус, називається COVID-19. Вперше його зафіксували у грудні 2019 року в китайському місті Ухань (провінція Хубей).

  • Вірус імовірно міг потрапити до людини від кажанів (підковоноси). Згодом стало відомо, що вірус передається від людини до людини.

ЯКІ СИМПТОМИ ХВОРОБИ?

МОЗ України повідомляє, що головними симптомами захворювання, спричиненого коронавірусом, є:

  • підвищена температура тіла;

  • сухий кашель;

  • задишка (утруднене дихання).

У деяких пацієнтів можуть спостерігатися різні болі, закладеність носа, нежить, фарингіт чи діарея.

Але загалом симптоми інфікування коронавірусом схожі на гостру респіраторну інфекцію. Тож відрізнити їх, особливо спочатку, непросто.

Інкубаційний період вірусу — період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби — становить від 1 до 14 днів (5 днів у середньому).

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІРУС?

Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним і контактним шляхами. Переважає контактний шлях зараження.

Вірус не циркулює в повітрі, не здатний переміщатись на далекі відстані, а передається від людини до людини.

  • Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1 м.

Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

Наразі немає підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу.

Коронавірусом неможливо також заразитися від поштових посилок чи екзотичних фруктів. Навіть з Китаю.

  • Фрукти — непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти.

  • ВООЗ не рекомендує жодних обмежень щодо торгівлі та переміщення товарів із КНР.

ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ?

Згідно з даними РНБО (Ради національної безпеки та оборони України), в Україні найбільш небезпечним коронавірус є для людей, старших 80 років (ймовірність захворювання становить 13,5%).

У зоні найменшого ризику перебувають особи у віці від 10 до 39 років, для яких показник ймовірності захворювання становить 0,2%.

  • Для 40-49-річних — відповідно 0,3%;

  • Для 50-59-річних — 1,3%;

  • Для 60-69-річних — 3,4%,

  • Для 70-79-річних — 7,8%.

За даними ВООЗ, 80 % людей, що були інфіковані коронавірусом, одужують, не потребуючи спеціального лікування. Організм сам виробляє імунітет, а хворий відчуває лише слабкість та симптоми, як при звичайній застуді.

Лише 20% від усіх випадків захворювань є тяжкими і всього близько 3% потребують реанімаційних заходів.

До груп ризику тяжкого перебігу захворювання відносяться:

  • літні люди;

  • люди, які страждають на хронічні захворювання (діабет, серцево-судинні захворювання тощо);

  • онкохворі;

  • вагітні.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД ВІРУСУ?

Поки що вакцини проти вірусу та ліків для лікування не знайдено, тож будьте особливо уважними до сумнівних рекомендацій щодо захисту від хвороби.

Уляна Супрун, колишня очільниця МОЗ України наголошує, що від коронавірусу (як і від звичайної застуди чи грипу) не допоможуть:

  • БАДи.

  • Імуномодулятори. «Такі препарати застосовують при серйозних захворювань — онкології чи трансплантації органів. Натомість переконливих доказів, що вони запобігають чи допомагають одужати пацієнтам із грипом чи ГРВІ немає».

  • Захисні маски. «Маски необхідно одягати пацієнтам з метою меншого поширення інфекцій в закритих приміщеннях, або тим, хто здійснює оперативні втручання. Вони не призначені для захисту від потрапляння збудників в дихальні шляхи, тобто маска не захищає від хвороб тих, хто її одягає».

  • Гомеопатія. «Тут навіть можна не коментувати, бо найбільш відомий та доведений наукою факт — гомеопатія не працює взагалі».

  • Цибуля. Споживання цибулі задля профілактики застуд і грипу насправді не має жодного наукового обґрунтування».

  • Оксолінова мазь. За твердженням лікаря, її противірусний ефект не є доведеним, а застосування може навіть підвищити шанси захворіти.

  • Вакцини, які начебто запобігають новому коронавірусу. Не вірте цим маніпуляціям, адже, як ми зазначали вище, поки такої вакцини не існує.

Натомість ВООЗ та МОЗ рекомендують дотримуватися таких заходів індивідуального захисту:

1) Часто і ретельно мити руки з милом протягом 20-30 секунд.

Дітям можна запропонувати під час миття рук рахувати до 30.

  • Цю та інші рекомендації для дітей можна знайти в інформаційних постерах та ролику, створеному МОЗ України та телеканалом ПЛЮС ПЛЮС для наймолодших.

  • Якщо немає можливості помити руки з водою і милом, варто використовувати спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту не менше 60−80% або із 2% хлоргексидину. Антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук, обробляти руки треба щонайменше 30 секунд і особливу увагу приділити нігтям (тут накопичується найбільше бруду). За першої ж нагоди помийте руки милом і водою.

Якщо на поверхні рук присутній вірус, то їх обробка антисептичним засобом або миття з милом вб’є його.

  • А от використання вологих серветок, за результатами перевірок, не знищує мікроорганізми на руках.

2) Триматися на відстані не менше одного метра від людей, які кашляють або чхають. Уникати натовпу.

Дітям нагадайте не підходити до людей, які кашляють, чхають або мають нежить, ближче, ніж на три кроки.

Також варто попросити дітей уникати привітальних обіймів і рукостискань, поки епідеміологічна ситуація не стабілізується.

3) Мінімізувати контакт рук з очима, носом і ротом, оскільки своїми долонями ми торкаємося безлічі предметів, на які міг потрапити вірус. Таким чином, вірусні частинки при дотику до очей, носа або рота можуть потрапити до організму.

4) Провітрювати та зволожувати приміщення.

  • До слова, лікар Комаровський наголошує, що провітрювання кімнат є дуже ефективним засобом протидії вірусам.

5) Ретельно готувати їжу, зокрема м’ясо і яйця.

Попросіть дітей утриматися від прийому їжі з загальних упаковок або посуду (горішки, чіпси, печиво та інші снеки), куди багато людей занурюють руки.

6) Уникати незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.

В РНБО, крім вищевказаних рекомендацій, радять:

7) Не вживати антибіотиків чи противірусних препаратів. Наразі немає наукового підтвердження, що противірусні засоби запобігають зараженню коронавірусом. Антибіотики взагалі не знищують віруси, а діють тільки проти бактерій;

8) Мити поверхні, використовуючи засоби дезінфекції. Адже вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.

Хімічні засоби дезінфекції, які можуть вбивати коронавірус:

  • відбілювач;

  • хлор;

  • розчинники;

  • 75% етанол;

  • оцтова кислота;

  • хлороформ.

ЯК ДІЯТИ, КОЛИ З’ЯВИЛИСЯ СИМПТОМИ ІНФЕКЦІЇ:

Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції (підвищена температура, сухий кашель, утруднене дихання):

1) Залишіться вдома, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно замінювати/знезаражувати).

2) Будьте на зв’язку зі своїм сімейним лікарем.

  • Якщо ви відвідували країни, де зафіксовано випадки COVID-19, і протягом 2 тижнів після цього у вас виникли симптоми респіраторного захворювання, негайно зверніться по медичну допомогу.

3) Під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс згином ліктя (але не долонею) чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки.

4) Дезінфікуйте поверхні, провітрюйте та зволожуйте приміщення.

Зазначимо, що нині найважливіша порада: зберігаймо спокій! Адже від цього також залежить наше здоров’я. Міжнародна спільнота робить все можливе, щоб оперативно протидіяти вірусу, а Україна, за словами очільниці МОЗ України Зоряний Скалецької, готова до його спалахів.

Слідкуйте за власним здоров’ям та здоров’ям своїх дітей, в разі ознак хвороби залишайтеся вдома та звертайтеся до сімейного лікаря. А для того, щоб підтримувати свій імунітет високим, завжди збалансовано харчуйтеся, вдосталь спіть, займайтеся спортом та пийте багато води.


Опитування щодо дистанційного навчання у закладах загальної середньої освіти області https://docs.google.com/forms/d/1TDQO17R4vsVJBP2MgZDF1Z9A7WyqBbwg7CRyjFAJ-2k/viewform?edit_requested=true&fbclid=IwAR3ZoYk3Bdx_EW1_nK8eq2duv0VNoH8v6C8wHo8NXytwrub2gcMhG-a6CPo

Маски, мило, санітайзер؟ Що захищає від коронавірусу.mp4
Корисні підказки. Імунітет.mp4