C. makrosvět

Makrosvět – hmotný vesmír ve vazbě na informace

Generování hmotných struktur je doprovázeno středováním – průměrováním informace jemné granulace. Realizovaná hmota reprezentuje statistické rozložení svých komponent. Klasická fyzika pracuje s makrosoubory částic, které popisuje různě průměrovanými veličinami. Postupné ztráty informace jednotlivých částeček makrorealizací se popisuje růstem entropie. To je veličina, která definuje nerozlišitelnost rozličných konfigurací jednotlivých součástek jedné výsledné makrorealizace.

Na rozdíl od mikrosvěta, kde množství zachovávaných informací neklesá, v makrosvětě hmotných realizací se informace ztrácejí. Snížení množství informací předpovídá snížení asymetrií, postupnou homogenizaci a tepelnou smrt vesmíru, při růstu entropie.

Růst entropie určuje směr času. Prostor je formován gravitací. Geometrie vesmíru vychází rovněž z topologie tenzoru energie-hybnosti. Rozhodující vliv mají makroskopické charakteristiky tohoto tenzoru. Dynamické složky geometrie vesmíru jsou významným hráčem, které lokálně formují kosmické útvary.

Současná představa o vzniku našeho vesmíru – teorie Velkého třesku – počátečním stavem s vysokou hustotou energie a vysokou teplotou, před zhruba 14 miliardami let, souhlasí s pozorovaným chemickým složením vesmíru i zbytkovým zářením na 2,7K. Vysvětlujeme ji obří fluktuací, která vytvořila prostor zápornou energií podtlaku expanze vesmíru. Volná kladná energie (fluktuace zachovala nulovou výslednou energii realizovaného vesmíru) generovala hmotu v místech podle tehdy aktuální topologie tenzoru energie-hybnosti. Další vývoj hmoty ve vesmíru je určen nejen její dynamickou interakcí – gravitací hmotných útvarů, ale i dynamikou tenzoru energie-hybnosti. Projevy této dynamiky jsou lokální. Např. alternativní teorie gravitace pracují s pátou silou. Myslím, že se jako vysvětlení záhadné páté síly nabízí dynamika pole. Představit si ji můžeme jako zdánlivě bezpříčinné místní gravitační působení bez toho, že bychom detekovali v této oblasti viditelnou hmotu.

Současně bych rád upozornil, že rozhodující i pro výslednou dynamiku vývoje vesmíru byla topologie tenzoru energie-hybnosti v okamžiku fluktuace Velkého třesku. Tento scénář odstraňuje problém kosmologické konstanty, označovaný rovněž problémem skryté (tmavé) energie vesmíru.

Poslední experimenty otevírají otázku, zda je skutečně možné nerozlišovat mezi setrvačnou a gravitační hmotností. Ukazuje se, že zanedbání lokální točivosti prostoru, jako dodatkového gravitačního působení, je podstatným nedostatkem našich kosmologických teorií. Pozorování duálních gravitačních čoček a stárnutí světla může potvrdit nezanedbatelný vliv točivosti prostoru. K objasnění rotačních rychlostí galaxií a rotací v rámci galaktických kup však opomenutá točivost nestačí. Pro vyřešení problému skryté (temné) hmoty ve vesmíru se budeme muset spřátelit s hypotézou entropické gravitace. Opět se tak vracíme k topologii a z ní emergující entropické gravitace, která vše elegantně řeší.

Archaické představy statického homogenního vesmíru jsme nahradili newtonovskou dynamikou ideálních hmotných bodů. Dostali jsem se tak ke klasickému fyzikalismu vratných dějů, bez rozlišení směru času. Růst entropie nám dokladuje skutečnou nevratnost přírodních procesů. Zrušili jsme éter jako opěrné fyzikální pole a nahradili speciální a obecnou relativitou, bez význačné směrovosti – anizotropie prostoru. Nyní jsme pravděpodobně nuceni pozorováním přírodních jevů znovu zahrnout anizotropie dynamiky geometrie prostoru a točivosti prostoru spolu se započtením různé hustoty energie (opětovné využití éteru pro rozlišení různých fyzikálních podmínek). Výsledkem je, že nám zůstane pouze lokální relativita.

Mrtvá symetrie fyzikálních zákonů je nahrazována asymetriemi přírodních zákonů – umožňujících vznik života. Generování hmotných struktur je iniciováno spontánním narušením symetrie, jehož příčinou je topologie kvantového mikrosvěta v energetickém popisu. Patří k nim i anizotropie vesmíru a jejím projevem jsou rozdílné hustoty energie ve vesmíru.

Příspěvky do diskuze zasílejte na mail : nopavel@email.cz