t

TEMNÁ ENERGIE

Naše standardní představa o vesmíru je formována primitivním pohledem na nejbližší okolí. Není to tak dávno, kdy člověk věřil, že Země je deska a nad ní stabilní nebeská sféra. Hodně jsme pokročili, ale zůstáváme svázáni 'hmatatelným' ukotvením.

Současná kosmologie vysvětluje vesmír jako nějak expandující prostor, ve kterém jsou hmotné struktury – galaxie a hvězdy (samozřejmě i soustavy galaxií a hvězdné soustavy). Primitivní představou je, že se vesmír rozpíná rovnoměrně. Takže vědci zvolili pro popis vesmíru tuto ideální představu, která však naráží na nesoulad s pozorováním. Nesoulad se nazval temná energie.

Temná energie není problém přírody, ale našeho primitivního popisu přírody. Chybí nám v něm hmatatelná hmota či projevy hmatatelné energie (gravitačního pole známého původu).

Pravděpodobně budeme nuceni uznat vliv dynamické podstaty přírody a zahrnout do primitivních kosmologických hypotéz celkovou dynamiku vesmíru a přestat se opírat pouze o její hmotné projevy (hvězdy a galaxie). Bude nutné uvažovat vesmír jako celek – hmotu, prostor a jejich dynamiku.

TEMNÁ HMOTA

Astronomická pozorování rotace spirálních galaxií a rotace kup galaxií ukazují na problém. Zmíněné útvary jsou dlouhodobě stabilní – nepozorujeme, že by ve vesmíru docházelo k rozkládání / rozptylu těchto objektů. Ale změřené rychlosti rotace v galaxií jsou příliš vysoké na udržení stabilní dráhy při započtení hmotnosti všech nám známých forem hmoty v galaxiích (kupách galaxií).

Chybějící gravitačně působící hmota, která by udržela kompaktnost galaxií a stability jejich rotací je asi 5-6x vyšší než pozorovaná.

I když astrofyzici zdokonalují svá pozorování a hledají i projevy jen předpovězených (hypotetických) částic, prozatím neuspěli. Musíme zvážit, zda není problém spíše v poli než ve hmotných realizacích. Pravděpodobně není v pořádku naše teorie – gravitační zákon, tedy obecná teorie relativity. Již pozorování dráhy nejvzdálenějších sond Pioneer naznačila, že změřená gravitační zrychlení neodpovídají této teorii.

Teoretičtí fyzikové již déle pracují na alternativních gravitačních teoriích, právě pod vlivem problému temné hmoty. Jednou ze zajímavých otázek je, proč obecná relativita ignoruje vliv torze.

S tím souvisí myšlenka zvýšení energie gravitačního pole vlivem rotace hmoty – vliv dynamické složky pole je většinou opomíjen.

TOPOLOGIE

studuje vlastnosti tvarů, které se během spojitých transformací nemění. Jeden topologický vzor tak může obsahovat velké množství podobných geometrických tvarů.

Pokud využijeme topologii k definici informace, pak analýza topologických prostorů otvírá oblasti charakteristických tvarů – informací, které jsou jednoznačné.

Topologie souvisí s teorií grafů, mají totožného zakladatele Leonarda Eulera, ale daleko významnější je jejich vzájemná provázanost pro současné pátrání po základních principech kosmu. Ukazuje se, že kroky FUT (aktualizace tendencí přírodní evoluce) vytváří body grafu, který spojitě přeroste do topologie.

Pro popis a pochopení vlastností kosmu je výhodnější využít jako souřadnic energie a momentů/hybností místo běžné používaných souřadnic prostorových a času. Topologie v popisu podle energie je topologií tenzoru energie-hybnosti. Virtuální vzory a souvislosti topologie kvantového vakua, kde do časoprostorového popisu vstupují informace topologie tenzoru energie-hybnosti, jsou předlohou realizovaných hmotných i mentálních struktur. V přítomnosti volné energie dochází k emergenci během spontánního narušení symetrie při přechodu z jedné fáze hmotných struktur do jiné. Tato nová fáze obsahuje navíc novou informaci, která je topologická a její původ je v grafech evolučních kroků FUT.