1961

Engelske British Forestry Commission åpner sine skoger for rallykjøring.

I Rally Monte Carlo er Trautmann/Ogier raskest på spesialetappene, men grunnet regelverket, blir de nummer 19 i totallisten.

Det franske rallymesterskapet blir utkjempet i tre klasser: Tourisme, Grand Tourisme og Dameklasse.

I hollandske Tulipan Rally er det også regelverket som vinner et rally. Geoff Mabbs vinner ved at team-kollega Tiny Lewis ”bryter” slik at Mabbs får størst forsprang til neste mann i klassen.

Carl Magnus Skogh i Saab blir den første som vinner Svenska Rallyet to ganger.

RAC-Rally blir avgjort utelukkende på skogsbilveier, og navn som Kielder, Kershope, Dovey og Staindale, blir introdusert. Starten går i Blackpool med målgang i Brighton. 150 starter og 81 når målet. Eric Carlsson vinner.

77 starter I Safari Rally og 38 kommer til mål. Løpet hadde en lengde på 550 mil og ble gjennomført på 90 timer.

Basse Hveem gjør come-back etter et åtte måneders sykeopphold og fortsetter seiersrekken, som han sa ”av gammel vane”

Det svenske tidsskriftet Illustrerad Motor Sport utkommer med sitt første nummer med Bengt Bjørklund som redaktør.

Stirling Moss vinner Oulton Park Gold Cup med en Ferguson 4WD.

Løpslederen for Kanonloppet, Gunnar Olsson, avgår ved døden.

FØDT: Christine Driano, Ian Duncan, Nicky Griest, Yoshihiro Kataoka, Sebastian Lindholm, Pierlugi Martini, Bernard Munster, Bernard Occelli, Bjørn Skogstad, Christer Steen Emil Triner, Lars-Erik Torph, Andy Wallace, Andrea Zanussi, Tom Einar Aaserud

DEBUTANTER: Sölve Andreasson, Tore H. Bratlie, Guy Chausseuil, Leif Englund, Günther Irmscher, Simo Lampinen, Helge Menkerud, Picko Troberg, Lars-Ingvar Ytterbring,

DØD: Sverre Bryde, Gunnar Olsson, Wolfgang von Trips,

Vinnere:

Acropolis: Erik Carlsson/Walter Karlsson – Saab

Afrika: Karl Kling – Mercedes 220

Argentina: Walter Schock/Schiek - Mercedes

Cambrian: D.R. Ledgard/J. Williams – Ford Anglia

Canadian Winter: Homer Trotter – Saab

Catalunya: Joan Fernandez/Ramon Grifoli – BMW 700

Cevennes: Jean Guichet/Clement - Abarth

Cevenole: G. Clarou – Alfa 1300 Giulietta

Circuit of Ireland: Paddy Hopkirk/Jack Scott – Sunbeam Rapier

Cognac: Consten/Leguezec – Jaguar

Coupe des Alpes: Donald Morley/Erle Morley – Austin Healey

D’Automne: Avril/Pouillaud – Renault Dauphine

Des Lions: Bernhard Consten – Jaguar

Deutschland/Wiesbaden: H.J. Walter/K. Wencher – Porsche Carrera

Drammen Jubileumsløp, Norge: Leif Vold-Johansen/Rolf Brandt.

Dukeries: J.A. Clower/Jim Adams – Triumph 2000

Däckefeiden, Sverige: Eric Carlsson - Saab

Enmannsløpet KANN, Norge: Ole Joh. Killingmo

Finland: Rauno Aaltonen/Vaino Nurmimaa - Mercedes

Finska Snørally: Rauno Aaltonen/P. Siutla - Saab

Glommaløpet: Jan Thingstad/Willy Paulsen

Hadelandsløpet: Odd Thrana/Finn Thrana

Junior, Norge: Jan Tingstad/Willy Paulsen – Volvo PV

KNAs Høstrally: Carl Magnus Skogh/Håkon Fløysvik – Saab 96

KNA’s Vinterrally: Carl Otto Brehmer/J. Lampi – Saab 96

KNA’s Vårløp, Norge: Amund Lange/Hans Haug

Knäckebrødsvängen, Sverige: Erik Carlsson - Saab

Liege-Sofia-Liege: Lucien Bianchi/Georges Harris – Citroen DS 19

Lyon-Charbonniers: Oreiller/Masoero – Alfa Romeo Giulietta SZ

Madeira: Antonio P. Peixinho – Alfa Romeo

Mille Miglia: Gunnar Andersson/Lohmander – Ferrari

Mjøsløpet, Norge: Helge Kristiansen/Ivar Bjørklund

Monte Carlo: Martin/Bateau – Panhard

Monts de Flandres: Castelain – Porsche

Neige et Glace, Frankrike: Villiet/Montorcier – Simca Aronde

NAF Oslos Høstløp: Leif Vold-Johansen/Rolf Willy Brandt – AU 1000

NAF’s Vårløp, Norge: Ulrich Møller Halvorsen/Jan Kolstad

NMK Drammen Jubileumsløp: Leif Vold-Johansen/Rolf Willy Brandt

NMK Høstløp, Norge: Egil Hansen/Oddbjørn hegle - Austin

Paris – Saint Raphael Feminin: G. Renault/J. Pivoit

Petrole: J.P. Manzon/Camillieri - BMW

Polen: Böhringer/Aaltonen - Mercedes

RAC Rally: Erik Carlsson/John Brown – Saab 96

Randsfjordløpet, Norge: Kjell Gudim/Lars Askersrud

Rikspokalen: Carl Magnus Skogh - Saab

Routes du Nord: Bernhard Consten - Jaguar

Safari Rally: Manussis/Coleridge - Mercedes

San Remo: De Villa/De Villa – Alfa Romeo Giulietta

Scottish: John Melvin/Anne melvin – Sunbeam Alpine

Svenska rallyt: Carl Magnus Skogh/Rolf Skogh – Saab 96

Sørland, Norge: Leif Vold Johansen/W. Brandt

Telemarksløpet, Norge: Leif Vold-Johansen/Rolf Willy Brandt

Total, Sør-Afrika: Leicester Symons/Ray Hauptfleisch – VW Karmann Ghia

Tour de Corse: Trautmann/Ogier – Citroen DS 19

Tour de France: Mairesse/Berger – Ferrari 250 GT

Tour d’Europe: Hermann Kuhne/Karl vom Kothen - Volvo

Tour de France Auto: Bernhard Consten – Jaguar

Tulipan: Geoff Mabbs/L. Griffits – Triumph Herald

Upplandsloppet: Harry Källstrøm - VW

Var, Frankrike: Augias/Rolland – Alfa Romeo

Vinterløp NAF A&B, Norge: Kjell Gudim/Jan Kolstad

Vårløpet NAF Oslo: Ulrich Møller Halvorsen/Jan Kolstad

Vltava (Moldau). M. Halada/V. Janatka – Fiat 600

Wartburg, Øst-Tyskland: Günter Rüttinger/Paul Thiel - wartburg

Mesterskap:

Rally-EM: Hans Walter - Porsche, Evy Rosqvist – Volvo

British: Bill Bengry – VW 1500

Finland: Rauno Aaltonen - Mercedes

Frankrike: Bernhard Consten, Jean Guichet

Italia: Luigi Marsaglia - Fiat

Motoring News: Bill Bengry

Nordisk: Carl-Magnus Skogh – Saab

Norge: PO: Leif Vold-Johansen og Rolf Willy Brandt

Sverige: Bertil Søderstrøm – VW

Tyskland: Hermann Kühne

Rattmesterskapet Norge: Arnljot Øvsthus –VW

VINNERE RACING:

Belgias GP: Phil Hill

Englands GP: Wolfgang von Trips

Frankrikes GP: G. Baghetti

Hollands GP: Wolfgang von Trips

Italias GP: Phil Hill

Monacos GP: Stirling Moss

Tysklands GP: Stirling Moss

USA’s GP: Innes Ireland

VM Formel 1: Phil Hill

VM F1 Konstruktører: Ferrari

Oulton Park: Stirling Moss – Ferguson P99 4WD

1961 - GLOMMALØPET:

Klasse A: 1). Kjell Gudim/Lars Askersrud – VW, 2). Snorre Skolseg/Ragnar Nitschke, 3). Ulrich Møller Halvorsen/Jan Kolstad, 4). Jan Martinsen/S.A. Jacobsen, 5). Finn Kongsgaarden/Per Gudem, 6). Armin Skotvedt/Tor Strandrud, 7). Arne Ingier/Ivar Eikrem, 8). John Unnerud/Arne Agnalt, 9). Tord Ulleberg/Jon Ulleberg, 10). T. Asdahl/Aage Nyen.

Klasse B. 1). Jan Thingstad/Willy Paulsen, 2). Oddvar Vargset/Otto Brødholt, 3). Aage Bakke/Hans E. Olsen, 4). K.O. Brattseth/Arne Granli, 5). Rolf Løken/Johan Glomvik, 6). Petter Løken/Tor Ødegård, 7). Erik Granerud/Aage Bræin, 8). Hermod Spiten.

Klasse C: 1). O. Paulsrud/A.B. Somdalen, 2). Ole Hodnungseth/Ø. Wolff, 3). Per Fjeld/B. Mikalsen, 4). Olaf Hellenes/A. Wang Sandås, 5). Per Finsen/Hans Haug, 6). Magne Engebretsen/Steinar Svendsen, 7). Ronald Laurendz/Odd Sypriansen.

1961 - HADELANDSLØPET:

Klasse A: 1). Odd Thrana/Finn Thrana, 2). Arne Ingier/Ole J. Killingmo, 3). Leif Vold Johansen/Willy Brandt, 4). Jan E. Martinsen/Finn R. Jacobsen, 5). Asbjørn Strømberg/Alex Jahr, 6). Kjell Gudim/Lars Askersrud, 7). Edward Gjølberg/Jan Kolstad, 8). Ulrich Møller Halvorsen/Ivar Eikrem, 9). Harald Sørhaug/Harald Sveen, 10). Ragnar Elvestad/Arne Brenne, 11). Chr. Offenberg/Per Gudem, 12). Bjørmer Owren/Ove Mossin.

Klasse B: 1). Åsmund Spiten/Ragnar Syvertsen, 2). Oddvar Vargset/Otto Brødholt, 3). Ørnulf Wiig/Hans Heitmann, 4). Jan Tingstad/Willy Paulsen, 5). Ole Hodnungseth/Øyvind Wolff, 6). Per Morgan Fjeld/Bjørn Mikalsen, 7). Fred Roger Steen/Karl Sandøy, 8). Oscar Nilsen/Odd Berge.

Klasse C: 1). Asmund Lange/Hans Haug, 2). Haavard W. Hette/Gilbert Hansen, 3). Walter Waglen/Helge Westby, 4). Kjell Bakke/Ole Sørsdal, 5). Conrad Trotland/Bjarne Løkkeberg, 6). Martinius Berg/Hans Skappel, 7). Bjørn Kristoffersen/Erik Furubråten, 8). Ulf Behrens/Svein Kr. Aaser, 9). Kristian Fikkan/Tore Knutsen, 10). Erik Schibby/Torgeir Alm, 11). Arne Jørgensen/Harry Svendsen, 12). Jonar Lunde/Hans Fredrik Lysen, 13). Victor Jørgensen/Henry R. Larsen.

HAMAR NAF HØSTLØP:

Klasse A: 1). Martin Sørbye/Kåre Storsveen, 2). Chr. Svenkerud/Kristen Holø, 3). Olav Amundsen/Tollef Meldiseth.

Klasse B: 1). Gunnar Kjernslie/Ulf Jerpeseth, 2). Knut Helge Larsen/Karl H. Sandøy, 3). Geir Bakken/Ola Værlien.

Klasse C: 1). Stein R. Bjørnstad/Jens Kr. Østby, 2). Jørn Tore Glomnes/Svein A. Jacobsen, 3). Arnt Folden/Ragnar Hågensen.

1961 - HØSTLØPET NAF OSLO:

Klasse A: 1). Leif Vold-Johansen/Rolf W. Brandt – AU 1000, 2). Arne Ingier/Ole Joh. Killingmo – Saab 96, 3). Kjell Gudim/Lars Askersrud – VW, 4). Jan E. Martinsen/Finn R. Jacobsen – Skoda, 5) Laila Schou Nielsen/Kiss Sørvig – Skoda, 6). John Unnerud/Arne Agnalt – Volvo, 7). Alf Zachariassen/Fridtjof S. Agner – Saab 96, 8). Finn Kongsgaarden/Per Gudem – Volvo Amazon, 9). Ulrich Møller Halvorsen/Jan Kolstad – AU 1000, 10). Olav Amundsen/Tolleff Meldieseth – Hillman, 11). Olav Haug/Knut Møystad – Volvo Amazon.

Klasse B: 1). Oddvar Vargset/Otto Brødholt – Volvo, 2). Ragnar Syvertsen/Hermod Spiten – Volvo Amazon, 3). Per M. Fjeld/Bjørn Mikalsen – Skoda Octavia, 4). Jan Tingstad/Willy Paulsen – Volvo, 5). Christian Offenberg/Kåre Granli – Saab, 6). Jull Johansen/Hans E. Olsen – AU 1000, 7). Harry Larsen/Kris Dahl – Volvo, 8). Reidar Paulsen/Carl Knudtzen – Fiat 2100, 9). Dag Johannessen/Arild Sogndalen – Renault Gordini, 10). Thorolf Olsen/Tor Ødegaard – NSU, 11). Finn E. Petterson/Odd Andersen – VW, 12). Trond Schea/Andreas Sørensen Jr. - Ford Anglia, 13). J. H. Kristiansen/Haaheim – Skoda.

Klasse C: 1). Walter Waglen/Helge Westbye – VW, 2). Dagfinn Enger/Hans Haug – Volvo Amazon, 3). Kristian Fikkan/Tore Knudsen – Volvo PV, 4). Svein Hødal/Tore S. Lien – Volvo Amazon, 5). Svenn Erik Hansen/Tore Holm – Fiat 1100 TV, 6). Per Finsen/Harald Egeberg – AU 1000, 7). Olaf H. Hellenes/A. Wang Sandaas – AU 1000, 8). Ove Aarhus/Johan Rolstad – Hillman Minx, 9). Arve Kollenborg/Arne S. Bødtker – Saab 96, 109). Knut Steine/Willy Sæbø – Renault Gordini, 11). Steinar Andersen/Johan H. Iversen – VW, 12). Kaare Østgaard/O. Ø. Torstensen – Volvo 444, 13). Bjørn Huser/Egil Mosveen – Volvo PV, 14). Truls O. Johansen/Petter Ingeberg – Triumph Herald, 15). F. E. Bastviken/K. Aamot – AU 1000, 16). Jan B. Kolstad/Leif Buchholst – Skoda, 17). Bjarne Simonsen/Jan Nielsen – Wartburg, 18). Lasse Jensen/Oddvar Schiøll – VW, 19). Kjell Paalshaugen/Per Bjørndalen – VW, 20). Knut Faber/Per Nielsen – Skoda Octavia, 21). Ronald Laurendz/Odd Sypriansen – NSU, 22). Wiggo R. Ryhjell/Juel Aarum – AU 1000, 23). Endre Nilsen/Trond Nilsen – Ford Anglia.

1961 - KNA ENMANNSLØP:

Klasse E1: 1). Ole Johan Killingmo, 2). Jan Kolstad, 3). Rolf Nullmeyer.

Klasse E2: 1). Ulrich Møller Halvorsen, 2). Ivar Eikrem, 3). Arne Ingier, 4). Knut Martiniussen, 5). Leif Vold-Johansen, 6). Jan Erik Martinsen, 7). Knut Rønning, 8). Harald Buhs, 9). Arne Granli, 10). Hans Heitmann.

Klasse E3: 1). Ragnar Nitschke, 2). Hans E. Olsen, 3). Hasse Aigeltinger, 4). Per Gudem, 5). O.A. Narverud, 6). Snorre Skolseg.

1961 - KNA JUNIORAVDELINGS VÅRLØP:

Løpet gikk over Gjelleråsen, Kjellerholen, Skedsmokorset, Ask, Kjærstad, Løken, Sand, Nannestad, Kringlerdalen, Tollboa, Nordmokorset, Grøndalen, Ullensaker, Leirsund, Skedsmo, Dal og til Markerud.

1). Amund Lange/Hans Haug, 2). Carl-Arne Olsson/Trond Schea, 3). Per Finsen/Harald Egeberg, 4). Kristian Fikkan/Tore Knudsen, 5). Tore Schröder/Haakon Jørgensen, 6). Per-Gunnar Strømberg/Terje Tormodsrud, 7). Erik Schibbye/Torgeir Alm, 8). Ole Paulsrud/Arild B. Somdalen, 9). Andreas Sørensen/Gunn Sørensen, 10). Sverre Hansen/Tore Bjerke, 11). Finn Juel Dahl/Oddvar Schiøll og Gunnar Sørnes/Tore Kristiansen, 13). Tore Patricksson/Arne Hagen, 14). Øistein Øksne/Petter Ingeberg, 15). Dag Langnæs/Erik Røssum, 16). Herbert Francke/Carl-Jacob Gulbrandsen, 17). Baard Enger/Terje Enger, 18). Stein Nordvold/Knut Narverud, 19). Arne Bakke/Per Hammer Kristiansen

1961 - JUNIOR RALLY KNA:

Klasse B: 1). Jan Tingstad/Willy Paulsen – Volvo PV, 2). Odd berge/Ragnar Syvertsen – Volvo Amazon, 3). Per Morgan Fjeld/Bjørn Mikalsen – Skoda Octavia, 4). Bjørn Froding/Pål S. Krosby – Renault Dauphine, 5). Knut Martiniussen/John Unnerud – Volvo PV, 6). Thorolf Olsen Jr./Hans H. Holck – NSU Prinz, 7). Petter Løken/Thor Ødegård – NSU Prinz, 8). R.G. Rasmussen/Morten Bergersen – Plymouth.

Klasse C: 1). John H. Kristiansen/Odd Haaheim – Skoda Octavia, 2). Kristian Fikkan/Tore Knudsen – Volvo PV, 3). Truls Johansen/Trond Schea – Triumph Herald, 4). Olav Landmark/John Bollingmoe – Volvo PV, 5). Ole Hodnungseth/Øyvind Wolff – Renault Gordini, 6). Haavard H. Hette/Hans Haug – Renault Dauphine,7). Svein Hødal/T. Swedenberg-Lien – Volvo Amazon, 8). Rolf Strand Jr./Einar Christensen – NSU Prinz, 9). Kjell Bakke/Ole Sørsdal – VW, 10). Carl-Arne Olssøn/Trond Bjørgan – Neckar 1100, 11). Odd Andersen/Odd Frøhne – VW, 12). Asmund Spiten/Svein Løken – Volvo Amazon, 13). Jahn Tore Leira/Kr. Andersen – BMW 700, 14). Ingjald Helland/Erik Scheflo – Volvo Amazon, 15). Knut Faber/Per Siewertz Nielsen – Skoda Octavia, 16). Ole Paulsrud/Arild B. Somdalen – VW, 17). Harald E. Hellum/Erik D. Johansen – Renault Gordini, 18). Knut Nielsen/Gunnar Andersen – Ford Anglia, 19). Walter Waglen/Helge Westby – VW, 20). Arnt Lunder/Aage Irgens – BMW 700, 21). Ronald Laurendz/Odd Sypriansen – NSU Prinz, 22). Kaare Østgaard/Odd Ø. Thorstensen – Volvo PV, 23). Jan B. Kolstad/Leif Buckholz – Skoda Octavia, 24). Olaf H. Hellenes/A. Wang Sandaas – AU 1000, 25). Bjørn Kristoffersen/E. Furubråten – VW, 26). Bjarne Olaas/Bjørn Pedersen – VW, 27). Jon Flom/Dagfinn Isegran – Volvo PV, 28). Magne Engebretsen/Steinar Svendsen – VW, 29). Per Finsen/Harald Egeberg – AU 1000, 30). R. Werner Johansson/Petter Ingeberg – DKW, 31). Arne Bakke/Ragnar Johansen – Saab 96, 32). J. G. Thielemann/Kjell Johnsen – VW, 33). Jan Olsen/Terje Enger – Skoda, 34). Rolf Johansen/Helge Lindberg – Volvo PV, 35). Per Sundby/Arild Siggestrøm – Volvo PV, 36). K. Johannessen/B. Aa. Rasmussen – Triumph Herald, 37). E. K. Nilsen/T. T. Nilsen – Ford Anglia, 38). K. Paalshagen/John Haraldsen – VW, 39). Tor J. Grandre/Rune Val Aksmar – VW.

LILLEHAMMER NMK/NAF:

Klasse B: 1). Ola Narmo/Kåre Nybakke, 2). A.B. Engen/K. Engen, 3). Roger Steen/Karl sandøy.

Klasse C: 1). Conrad Trotland/Olav Berg, 2). H. Myhre-Nielsen/Svarstad, 3). Martinius Berg/Hans Skappel.

LILLEHAMMER NAF HØSTLØP:

Klasse B: 1). Tore Strand/Nils Petter Ahlsen, 2). Ola Narmo/Kåre Nybakke, 3). Fr. Roger Steen/Karl Sandøy.

Klasse C: Rolf Haugen/Klaus Haugen, 2). Martinius Berg/Hans Skappel, 3). Conrad Trotland/Bj. Løkkeberg.

1961 - MJØSLØPET:

Klasse A: 1). Helge Kristiansen/Ivar Bjørklund, 2). Odd Thrana/Finn Thrana, 2). Edward Gjølberg/Jan Kolstad, 4). Olav Amundsen/Tollef Meldieseth, 5). Asbjørn Strømberg/Alex Jahr, 6). Harald Sørhaug/Bård Rannem, 7). Christian Svenkerud/K.A. Holø, 8). Ola Værlien/Edwin Kjernet.

Klasse B: 1). Claus Jørgen Høibraathen/Per Stefferud, 2). Tore Strand/Nils Petter Ahlsen, 3). Fred Roger Steen/Karl H. Sandøy, 4). Erik Granerud/Aage Bræin, 5). Oddvar Vargset/Otto Brødholt, 6). Bjørner Owren/Ove Mossin, 7). Arnt Bjørn Engen/Knut Engen, 8). Bent Lynne/Magne Midttun, 9). Eivind Løkken/Oscar Lorentzen, 10). Ole Hodnungseth/Øyvind Wolf, 11). Svein Ruud/Oddvar Aarseth, 12). Haavard W. Hette/Gilbert Hansen, 13). Per Kristoffer Dahl/Halvard Offrigsbø, 14). Ingar Slettmoen/Olav Mellum, 15). Knut Stene/Arild B. Somdalen, 16). Ulf Hjerpseth/Knut Torp, 17). Ove Aarhus/Birger J. Dahlen, 18). Ivar V. Olrud/Lars Lie Jr.

Klasse C: 1). Ulf Behrens/Svein Aasen, 2). Hans Andreassen/Ole Andreassen, 3). Martinius Berg/Hans Skappel, 4). Finn Juel Dahl/Tore S. Lien, 5). Håkon Myhre Nielsen Jr./Andreas Svarstad, 6). Halvard Husa/Albert Aarnes, 7). Per Morgan Fjeld/Trond Schea, 8). Stein Bjørnstad/Jens Østby, 9). Arnfinn Kråbøl/Svein Atle Jacobsen, 10). Jørn Tore Glomnes/Odd Roar Nesje, 11). Bjørn Kristoffersen/Erik Furubråten, 12). Håkon Kolstad/Bjarne Løkkeberg, 13). Noralf Kleven/Lars Haug, 14). Lars Hemlie Hoel/Leif Wilberg, 15). Erik Hoel/Leif Hoel, 16). Erik Schibbye/Torgeir Alm, 17). Johannes Siksjø/Olav Nytrøen, 18). Hans Fr. Sundgaard/Helge Svarstad.

MOBIL ØKONOMILØP: 1961

Klasse I: 1). Scott N. Berg/Thor Ødegård – NSU Prinz II, 2). Lauritz A. Ellefsen/Asbj. Ingvaldsen – NSU Prinz II, 3). Walter Schjølberg/Kåre Vestengen – BMW 700, 4). A.K. Bergstrøm/Christian W. Syvertsen – NSU Prinz..

Klasse 2: 1). Trygve Ingjær/Finn Pettersen - Renault Gordini, 2). Bjørn Froding/Leif Larsson – Renault Gordini, 3). Roald Johannessen/Odd Andersen – Renault Dauphine, 4). Roy Bjørndal/Bjarne Olaas – Renault Dauphine, 5). Carl Roland Carlsson/Åke Alklid – Austin Seven, 6). Aasmund Sandmoen/Kjell Schei – Renault Dauphine og Eyvind Hall Torgersen/Thor A. Gulbrandsen – Renault Dauphine, 8). Dag Johannessen/Solveig Johannessen – Renault dauphine, 9). Bjørn Wigand/Willy Hagen – Morris Mini-Minor, 10). Kåre Berger Gullichsen/Svein Killie – Fiat 600, 11). Odd H. Lauritzen/John H. walstad – Neckar jagst 770, 12). Knut Steine/Scott Askung – Renault Dauphine, 13). Reidar Kristoffersen/Kjell Kristoffersen – Borgward Arabella, 14). Jan E. martinsen/Roy Johansen – Neckar jagst 770, 15). Arvid Brinch/Egil Sollund – Renault Dauphine.

Klasse 3: 1). Helge Mikkelsen/Kjell Gudim – Volkswagen, 2). Øivind Storm Ildahl/Arne Brænne – VW, 3). Owe Andreasson/Lars Andersson – VW, 4). Olaf Robert/Rolf Brekke – VW, 5). Asbjørn Fiske/Egil Skistad – Simca Ariane.

Klasse 4: 1). Ove Gråhns/Billy Skogløf - Volvo Amazon, 2). Rolf Nullmeyer/Ingjald Helland – Volvo Amazon, 3). Helge Kristiansen/Olav Berg – Ford Consul 315, 4). Sverre Kjell Hagnor/Gunnar Sonesen – Borgvard Isabella, 5). Torstein Lie/Hans Lysen – Volvo PV, 6). Erik Elgård Anderson/Helge Melsen – Opel Rekord, 7). Martin Rose/H.C. Nielsen – Vauxhall Victor, 8). Odd A. Buøen/Roberto Speich – Borgward isabella, 9). Victor Jørgensen/Jarle Hanssen – Volvo PV.

Klasse 5: 1). Per Nystrøm/Ole Joh. Killingmoe - Ford Taunus 17M, 2). Svend J. Larsen/Esten Riesel – Citroen ID 19.

Klasse 6: 1). Christian Offenberg/Finn Kongsgaarden - Saab 96, 2). Felix Dobbertin/Bjørn Gundersen – Trabant P50, 3). Arne Bakke/Ragnar Johansen – Saab 96.

1961 - NAF ASKER & BÆRUMS VINTERLØP:

Løpet ble avviklet mars med 26 deltagende biler. Lengden var på 320 km med start i Sandvika og derfra til Asker, Lier, Konnerud, Øvre Eiker, Fiskum og i området øst for Numedal og videre via Ulland til Numedal, Modum, rundt Tyrifjorden til Sylling, Tranby og mål i Asker. Mat og reguleringspausen var lagt til Lampeland. En innlagt førerprøve ble vunnet av Arne Ingier.

Klasse A: 1). Kjell Gudim/Jan Kolstad, 2). Hans Ingier/Haakon Isdahl, 3). Arne Ingier/Ole Johan Killingmo, 4). Snorre Skolsegg/Ragnar Nitschke, 5). Edward Gjølberg/Lars Askersrud, 6). Arve Andersen/Ivar Eikrem, 7). Leif Vold-Johansen/Willy Brandt, 8). Jan Martinsen/Finn R. Jacobsen, 9). Alf Zakkariassen/Fr. Agner, 10). Kjell Waak/O.A. Narverud.

Klasse B: 1). Egil Skistad/Leif Skistad, 2). Trond Schea/Ole Marius Stamnes, 3). Knut Svartskuren/Arne Østlid, 4). Per Fjeld/Bjørn Mikalsen, 5). Ole Paulsrud/Arild Somdalen, 6). Knut Faber/Gilbert Hansen, 7). Petter Løken/Tor Ødegård.

NAF ASKER & BÆRUMS HØSTLØP:

52 deltagere som fikk en morsom tur. Starten var på Etterstad og løypa gikk over Skårer, Lillestrøm, Fetsund, Sørumsand, Ullensaker, Nannestad til innkomst på Frogner. Totalt cirka 140 km, med et snitt på mellom 55 og 58 km/t.

Klasse E1: 1). Sten Stensrud, 2). Lars Askersrud, 3). Jan Kolstad, 4). Ole J. Killingmoe, 5). Fr. Agner.

Klasse E3: 1). Finn Rolf Jacobsen, 2). Finn Thrana, 3). Per Gudem, 4). John Unnerud, 5). Ragnar Syvertsen.

Klasse C1: 1). Knut Steine/Pål Krossby, 2). Jan Olsen/Terje Enger, 3). Hans Chr. Tangen/Olav Moen, 4). Ole Paulsrud/G. Somdalen, 5). I. Helland/Arne Lund, 6). Andreas Sørensen/Trond Schea, 7). Bredo Andersen/Tore Kristiansen, 8). Odd Andersen/Odd Frøhen, 9). Arve Kollenborg/Arne Sejersted Bødtker, 10) Per Fjeld/Oddvar Andersen.

NAF ELVERUM:

Klasse A: 1). Simon Engseth/Magne Midttun, 2). Olav Haug/Eivind Myhre, 3). Olav Amundsen/Tollef Meldiseth.

Klasse B: 1). Geir Bakke/Ola værlien, 2). Roger Steen/Karl Sandøy, 3). Per Kr. Dahl/Hallv. Ofrigsbø.

Klasse C: 1). Per Lynne/Bernt Lynne, 2). Stein Bjørnstad/Jens Thv. Østby.

1961 – PO NAF MOSS OKTOBER:

I slutten av oktober 1961 arrangerte NAF avdeling Moss et PO-løp med start fra Rygge flyplass, med 53 startende biler. Løpet ble innledet med en fartsetappe på 3,2 km som ble klart vunnet av Unnerud/Agnalt. Løpet var på rundt 30 mil og gikk i området Krossby, Trøgstad, Rakkestad og Onsøy. Været var ordentlig bedritent med flere skybrudd som gjorde mange av veiene umulige å kjøre på. I tillegg var det svært dårlig sikt, og mange sleit med å holde de oppsatte gjennomsnittshastighetene. Det var en del utforkjøringer og bare 30 biler fullførte.

Klasse A: 1). John Unnerud/Arne Agnalt, 2). Andreas Roer/Marie Roer, 3). Kjell Gudim/Lars Askersrud, 4). Kristian Syvertsen/Arne Brænne.

Klasse B: 1). Oddvar Vargset/Otto Brødholt, 2). Erik Granerud/Aage Bræin, 3). Hermod Spiten/Ragnar Syvertsen.

Klasse C: 1). Dag Eriksen/Knut Jønsson, 2). Per Morgan Fjeld/Bjørn Mikalsen, 3). Olav Paulsrud/Arild Somdalen, 4). John Kristiansen/Odd Haaheim, 5). P.E. Bastviken/Kjell Aamot, 6). H. Bergseteren/K. Heim, 7). Jan Tore Leira/Kristoffer Andersen, 8). Kjell Forsberg/Erik Skjeflo, 9). Ronald Laurendz/Odd Sypriansen, 10). Knut Steine/Pål Stovner Krosby, 11). Ole Hodnungseth/Øyvind Woll, 12). Knut Faber/Per Siewartz Nielsen, 13). Sven Erik Hansen/Tore Holm, 14). Johnny Falkum/Torgeir Alm, 15). Finn Hansen/Walther Waglen, 16). Odd Andersen/Odd Frøhne, 17). Nils Sørfang/Svenn Pettersen, 18). Jan Olsen/Terje Enger.

1961 - NMK DRAMMENS JUBILEUMSLØP:

Klasse A: 1). Leif Vold-Johansen/Rolf Willy Brandt, 2). Arne Ingier/Ole Johan Killingmo, 3). Knut Solberg/Carl F. Karlan, 4). Tord Ulleberg/Jon Ulleberg, 5). Edward Gjølberg/Jan Kolstad, 6). Jan Erik Martinsen/Finn Rolf Jacobsen, 7). Kjell Gudim/Lars Askersrud, 8). Alf Zachariassen/Fridtjof Agner, 9). Hans Ingier/Håkon Isdahl, 10). Ragnar Elvestad/Arne Brænne, 11). Johan Luhr/Magnus Watterdal, 12). Roger Iversen/Øyvind Storm Ildahl.

Klasse B: 1). Ole Marius Stamnes/Trond Schea, 2). Knut Steine/Arild Somdalen, 3). Jan Tingstad/Willy Paulsen, 4). Kjell Bakke/Ole Sørsdal, 5). Dag Johannessen/Gilbert Hansen, 6). Ole Hodnungseth/Øyvind Wolt, 7). U.K. Behres/Svein Kr. Aaser, 8). Wiggo Ryhjell/Ola Jac. Nesande.

NMK DRAMMENS C-LØP:

Klasse C1: 1). Ole Marius Stamnes/Trond Schea, 2). Ole Paulsrud/Arild Sondalen, 3). H.W. Hette/Gilbert Hansen, 4). Kjell Bakke/Ole Sørsdal, 5). Per Iversen/Harald Horntvedt, 6). F.E. Bastviken/Kjell Aamot, 7). Harald Gjølme/Håvard Flåterud, 8). Per M. Fjeld/Bjørn Mikalsen, 9). Erik Schibbye/Barthold Jönsson, 10). Per Finsen/Harald Egeberg, 11). Boye Mathiesen/Reidar Ditlefsen.

Klasse c2: 1). Per Ludvigsen/Helge Ludvigsen, 2). Jan Poverud/Per Helgerud.

NMK’S HØSTLØP:

Klasse C: 1). Egil Hansen/Oddbjørn hegle – Austin, 2). Per Sand/Roar Sand - VW, 3). Bjørn Nordby/Knut Pettersen - VW, 4). Kjell sagen/Ketil Sagen – Ford Zodiac, 5). Sverre Paulsen/Harald Gunnerud – VW.

1961 - RANDSFJORDLØPET:

Klasse A: 1). Kjell Gudim/Lars Askersrud, 2). Odd Thrana/Finn Thrana, 3). Arne Ingier/Ragnar Nitschke, 4). Leif Vold Johansen/Willy Brandt, 5). Olav Amundsen/Tollef Meldieseth, 6). Helge Kristiansen/Simen Nordstrand.

Klasse B: 1). H.H. Holck/Willy Paulsen, 2). Tore Strand/Nils Petter Ahlsen, 3). Ulv Behrens/Svein Aaser, 4). Harry Larsen/Kris Dahl, 5). Fred Roger Steen/Karl Sandøy, 6). Per Morgan Fjeld/Bjørn Mikalsen, 7). Rolf Johansen/Hans E. Olsen, 8). Eiv. Løkken/Oscar Lorentsen, 9). Jan Kolstad/Trond Schea, 10). Ola Narmo/Kåre Nybakke.

Klasse C: 1). Hans Andreassen/Ole Andreassen, 2). Olav Berg/Bjarne Løkkeberg, 3). Arne Berg/Håkon Frøislid, 4). Hans Ruden/M.C. Bull.

KNA JUNIOR SMÅLØPET 1:

1). Ole Paulsrud/Arild B. Somdalen, 2). Ove Birkeland/Torgeir Alm, 3). Knut Becken/Thomas Wiborg, 4). Øistein Øksne/Petter Ingeberg, 5). Yngvar Veiborg/Tore Njøs, 6). Knut Steine Johansen/Willy Sæbø, 7). Kristian Fikkan/Tore Knudsen, 8). Haavard Hette/Gilbert Hansen, 9). Andreas Sørensen Jr./Trond Schea, 10). Tore Patricksson/Arne Hagen, 11). Tore Schrøder/Haakon Jørgensen, 12). Aage Bræin/Erik Granerud, 13). Sverre Hansen/Tore Bjerke, 14). Carl Arne Olsson/Per Siewartz Nielsen, 15). John H. Kristiansen/William Gundersen, 16). Fridtjof Heiberg/Carl F. Hertzberg, 17). Paul Gunnar Strømberg/Terje Tormodsrud, 18). Jan Olsen/Terje Enger, 19). Claes Henrik jaeger/Rolf Johansen, 20). Rune val Aksmar/Hildur M. Aksmar, 21). Mogens Bech/Tore Helno, 22). Helge Myrhagen/Ivar Hansteensen, 23). Odd Lien/Eilisif Irgens.

KNA OSLO JUNIOR SMÅLØPET 2 ( 19.mai):

1). Andreas Sørensen/Trond Schea, 2). Ole Paulsrud/Arild B. Somdalen, 3). Dag Johannessen/Gilbert Hansen, 4). Knut Steine Johansen/Willy Sæbø, 5). Paul-Gunnar Strømberg/Terje Tormodsrud, 6). Sverre Hansen/Tore Bjerke, 7). Karin L. Haaheim/Odd Haaheim, 8). Knut Becken/Thomas Wiborg, 9). Thor Ødegård/Lillemor ødegård, 10). Tore Patricksson/Arne hagen, 11). Ove Birkeland/Torgeir Alm, 12). Gunnar Sørnæs/Tore Kristiansen, 13). Tore Schrøder/Haakon A. Jørgensen, 14). Øistein Øksne/Petter Ingeberg, 15). Rune val Aksmar/Kjell-Ivar Nilsen, 16). Arne bakke/Ragnar Johansen, 17). Leif Høglund/Odd Rønning, 18). Claes-Henrik Jaeger/Rolf Johansen, 19). Jan Olsen/Terje Enger, 20). Birger Tangeland/Morris O. Andersson, 21). Knut Laukvik/Svein Hødal.

1961 - SØRLANDS RALLY:

KLASSE A: 1) Leif Vold-Johansen/W. Brandt – DKW, 2). Arne Ingier/O.J. Killingmoe – Saab, 3). K. Gumpen/Ø. Kristensen – VW, 4). Jens Jarl Jernes/Bjørn Pedersen, 5). K. Rønning/Ragnar Nitschke, 6). Edvard Gjølberg/Jan Kolstad, 7). Kjell Gudim/Lars Askersrud, 8). J.E. Martinsen/Finn R. Jacobsen, 9). Hans Ingier/F. Egeland, 10). A. Zachariassen/F.S. Agner, 11). O.K. Tellefsen/K. Egeland, 12). Tore Borg-Norén/B. Michelsen, 13). B. Gundersen/C.E. Borch, 14). H. Hals/R. Tegnér, 15). J. Fjelldal/B. Aasgaard-Strøm, 16). K. Solberg/Carl F. Karlan.

KLASSE B: 1). Asmund Spiten/S. Løken, 2). Chr. Offenberg/K. Granli, 3). O. Vargset/O. Brødholt, 4). H. Gumpen/M. Gumpen, 5). J. Tingstad/Willy Paulsen, 6). P.M. Fjeld/B. Mikalsen, 7). R. Grundvaag/R. Syvertsen, 8). K.J. Lehne/H. Seland, 9). T. Evenbye/J. Solem, 10). H. Hette/G. Hansen, 11). K. Steine/Å. Bræin, 12). A. Bjone/R. Zimmarseth, 13). Dag Johannessen/Trond Schea, 14). R.E. Lassen/L. Alme, 15). A. Tofteland/O. Pettersen, 16). O. Langård/R. Langård, 17). O. Brekke/V. Vislie

1961 - KNA’s HØSTLØP:

Etter 10 år med Rally Viking knyttet det seg stor spenning til den betydelig mindre nyskapningen KNA’s Høstløp. I og med at det ikkje lenger talte med i EM var mange av de utenlandske deltagerne borte. Man hadde imidlertid fått status som siste runde i Nordisk mesterskap.

Løypa var kuttet ned til 1300 km, men arrangøren hadde som målsetting å lage et løp med en kombinasjon av Norgesløpets sjarm og Rally Vikings spenningsmomenter.

Startsted var Oslo og løypa gikk på veier av vekslende karakter, der mange var både krevende og vanskelige. Løpet krysset Sør-Norge på tvers, fra øst til vest, over fjelloverganger og på veier som var totalt ukjente for deltagerne. Man hadde en praktfull tur over Sognefjell, i en natur som deltagerne nok dessverre ikke hadde tid til å nyte.

Løpet besto av to hastighetsprøver på bane, tre bakkeprøver og fire andre spesialetapper på skog- og fjellveier, og de vesentlige delene av løypa ble kjørt på natten.

Det var også innlagt hyppige tekniske kontroller, slik at biler som ikkje tilfredsstilte kravene til trafikksikkerhet umiddelbart ble tatt ut av løpet. Det var også innført en større prikkbelastning for karosseriskader.

På forhånd var man litt usikre på hvor mange av toppkjørerne som ville finne Høstløpet interessant. De dystre spådommene ble gjort til skamme og 74 deltagere hadde meldt seg på.

John Unnerud lå lenge an til å ta den første norske totalseieren i et norsk rally på mange år. Med sin Volvo PV hadde han en overlegen ledelse helt til det bare gjensto noen få mil. På en orienteringsetappe fram mot Hvattum i Hadelandsåsen brakk nemlig bakakselen, og han måtte bryte.

Carl Magnus Skogh/Haakon Fløysvik kunne derfor innkassere en ny totalseier på norske veier. Det var imidlertid like før det hele gikk fløyten, for på etappen mot Gardermoen gikk man tom for bensin. En skjebne som også rammet flere andre av deltagerne.

Pauli Toivonen i Citroen lå lenge på 3. plass, men fikk varmgang i bremsene, og etter å ha gjennomført spesialprøve Uppsjøen, tok det fyr i bilen og han måtte bryte.

Bjørn Froding havnet midt opp i en sprengningsulykke, der han måtte fungere som førstehjelper og bringe den skadede ned til bygda i en jeep. Han ble deretter kjørt tilbake til sin egen bil og kunne fortsette videre, og ble tilslutt nr. 39 med sin Skoda Octavia.

Leif Vold-Johansen hadde kluss med en stempelfjær på fartsetappen i Slidre, noe som ga litt prikker.

Oppsummeringen av løpet inneholdt superlativene, fornøyde og morsomt.

Nr. 1). Carl Magnus Skogh/Håkon Fløysvik – Saab 96, 2). Arne Ingier/Ole J. Killingmoe – Saab 96, 3). Rune Larsson/Carl F. Karlan – VW, 4). Leif Samsing/Ivar Eikrem – DKW AU 1000, 5). Edward Gjølberg/Jan Kolstad – Skoda Octavia TS, 6). Karl G. Paulsen/F. Pettersson – Fiat 2100, 7). Oddvar Vargset/Otto Brødholt – Volvo PV 544 S, 8). Leif Vold-Johansen/Willy Brandt – DKW AU 1000 S, 9). Jan E. Martinsen/Finn Rolf Jacobsen – Skoda Octavia, 10). Tore Borg Norén/Bj. Michelsen – Volvo Amazon, 11). Esko Keinänen/Lauri Hurme – Skoda Octavia TS, 12). Simon Engseth/Frode Murstad – Volvo PV 544, 13). Reidar Paulsen/Carl Knudtzen – Fiat 2100, 14). Hermod Spiten/Ragnar Syvertsen – Volvo Amazon, 15). Erik Granerud/Aage Bræin – Volvo PV 544, 16). Odd Thrana/Tord Ulleberg – DKW AU 1000, 17). Jens Jarl Jernes/Finn Egeland – Skoda Octavia Super, 18). Ove Holtmoen/Ivar Olrud – VW, 19). C. J. Høibraaten/Per Stefferud – Volvo Amazon, 20). Bengt Søderstrøm/Ragnar Nitschke – Saab 96, 21). Arne Bjerkheim/Olav Landmark – VW, 22). E. Nagell-Erichsen/Tor Kindem – Mercedes 219, 23). A. Zakariassen/F. Kongsgaarden – Saab 96, 24). Asmund Spiten/Svein Løken – Volvo Amazon, 25). Juul Gulbrandsen/S. Stensrud – Mercedes 220, 26). Chr. Offenberg/Per Gudem – Saab 96, 27). Johan Solem/John Ulleberg – Ford Anglia, 28). Dag Johannessen/Gilbert Hansen – Triumph Herald, 29). Armin Skotvedt/Rolf Nullmeyer – Volvo PV 544, 30). Knut Møystad/Olav Haug – Volvo PV 544, 31). Per Hammerich/Gunnar Gåssand – Saab 96, 32). Jahn Tore Leira/Harald Buhs – BMW 700 Sport, 33). Hans E. Olsen/Rolf Johansen – DKW AU 1000 S, 34). J. H. Kristiansen/K. Gulichsen – Skoda Octavia Super, 35). Nils Carlsson/Mario Pavoni – Austin A850, 36). Erik Berger/L. Andersson – Saab 96, 37). Per M. Fjeld/Bjørn Mikalsen – Skoda Octavia Super, 38). Jan B. Kolstad/Trond Schea – Skoda Octavia, 39). Bjørn Froding/Knut Steine – Renault Gordini, 40). Aatos Wassman/Mauri Laakso – Skoda Octavia TS, 41). Hans Lannsjø/Hans Sundin – Austin 850, 42). Carsten A. Johansson/Erik O. Steen – BMW 700 Sport, 43). Knut Hærnes/Hans Hærnes – Volvo PV 544, 44). Kristian Fikkan/Tore Knudsen – Volvo PV 544, 45). Sune Svedén/Alf Appelqvist – Volvo PV 544, 46). Sverre Hansen/Tore Bjerke – Skoda 440, 47). Erik Hellum/Harald Hellum – Volvo PV 544, 48). Leif Høglund/John Rotschild – Saab 96, 49). Engelbrekt Haglund/Erik Olsson – DKW Junior, 50). Olav Hernæs/Knut Griff-Müller – Renault Gordini, 51). Matti Kohlemainen/Heikki Kaarilathi – Skoda Octavia, 52). Knut Faber/Per Siewertz Nielsen – Skoda Octavia, 53). Børje Alhed/Carl Eric Schlägel – Saab 96, 54). K. Gudmundsen/F.J. Sørensen – NSU Prinz.

Klassevinnere:

Klasse 1: Jahn Tore Leira/Harald Buhs – BMW 700 Sport

Klasse 2: Carl Magnus Skogh/Håkon Fløysvik – Saab 96

Klasse 3: Rune Larsson/Carl F. Karlan – Volkswagen

Klasse 4: Oddv. Vargset/Otto Brødholt – Volvo PV 544 S

Klasse 5: Karl G. Paulsen/F. Pettersson – Fiat 2300

TELEMARKSLØPET:

Klasse A: 1). Leif Vold-Johansen/Rolf Willy Brandt, 2). Kjell Gudim/Lars Askersrud, 3). Arne Ingier/Ole Johan Killingmoe, 4). Odd Thrana/Finn Thrana, 5). Knut Rønning/Ragnar Nitschke, 6). Alf Zachariassen/Finn Kongsgaarden, 7). Laila Schou Nilsen/Kiss Sørvig, 8). Jan Martinsen/Finn R. Jacobsen, 9). John Myrvang/Arne Bjørkheim.

Klasse B: 1). Åsmund Spiten/Ragnar Syvertsen, 2). Jan Tingstad/Willy Paulsen, 3). Per Morgan Fjeld/Bjørn Mikalsen, 4). Oddvar Vargset/Otto Brødholt, 5). Reidar Paulsen/Carl Knudtzen.

Klasse C: 1). Olaf H. Hellenes/A. Wang Sandaas, 2). Dag Myhrene/Halvor Bakke, 3). Kjell Bakke/Ole Sørsdal, 4). Per Iversen/Harald Horntvedt, 5). Rolf Strand Jr./Einar Christensen, 6). Oskar Nilsen/Odd Berge, 7). S. Mathisen, 8). Willy Holmgren/Gunnar Andersen, 9). John Jack/Rolf Stavnem, 10). Nils Erik Sørfang/Sven Pettersen, 11). John H. Kristiansen/Gulliksen, 12). Arvid Brinch/Egil Sollund, 13). Ronald Laurendz/Odd Sypriansen..

1961 – KNA’S VINTERLØP:

1). Carl-Otto Bremer/Juhani Lampi – Saab 96, 2). Rune Larsson/Rolf Nullmeyer – VW, 3). Harry Bengtsson/Ivar Eikrem – VW, 4). Pauli Toivonen/Lauri Hurme – Citroen ID 19, 5). Erik Carlsson/Thorbjørn Berntsen – Saab 95, 6). Edward Gjølberg/Jan Martinsen – Skoda, 7). Snorre Skolseg/Ragnar Nitschke – Volvo PV, 8). Rauno Aaltonen/Pentti Siutla – Saab 96, 9). Kjell Gudim/Lars Askersrud – VW, 10). Helge Kristiansen/Olav Berg – Ford Taunus, 11). Alf Zachariassen/Fritjof S. Agner – Saab 96, 12). Leif Vold Johansen/Willy Rolf Brandt – Auto Union AU 1000 S, 13). Hans Sandin/Per Østrøm – Saab 96, 14). Tom Trana/Gunnar Palm – Volvo PV, 15). Esko Keinänen/Rainer Eklund – Skoda Octavia, 16). Claus Jørgen Høibråten/Per Stefferud – Mercedes 220, 17). John Myrvang/Arne Bjørkheim – Volvo Amazon, 18). Børje Ålhed/Fergus Sager – Saab 96, 19). Armin Skotvedt/Thor Strandrud – Panhard PL17 Tigre, 20). Laila Schou Nilsen/Finn R. Jacobsen – Skoda Octavia, 21). Tore Borg Norén/Bjørn Michelsen – Volvo Amazon, 22). Odd Thrana/Alex jahr – Auto Union AU 1000, 23). Bent Lynne/Magne Midttun – Volvo Amazon, 24). Juul Gulbrandsen/Sten Stensrud – Mercedes 220, 25). Tord Ulleberg/Jon Ulleberg – VW, 26). Ove Holtmoen/Per Afseth – VW, 27). Knut Rønning/Per Gudem – Volvo PV 544, 28). Arve Andersen/Ulrich Møller Halvorsen – Skoda Octavia TS, 29). Martin Halvorsen/Eivind Olrud – VW, 30). Carl Magnus Skogh/Ole Joh. Killingmoe – Saab 96, 31). John Unnerud/Haakon Fløysvik – Volvo PV, 32). Åke Thambert/Ragge Ekelund – Ford Anglia, 33). Haavard W. Hette/Gilbert Hansen – Renault Dauphine, 34). Hermod Spiten/Odd Berge – Volvo PV, 35). Ole Hodnungseth/Øivind Wolff – Skoda Octavia, 36). Erik Hellum/Jan Kolstad – Volvo PV 544S.

VÅRLØPET NAF OSLO:

Klasse A: 1): Ulrich Møller-Halvorsen/Jan Kolstad, 2). Kjell Gudim/Lars Askersrud, 3).Leif Vold-Johansen/Willy Brandt.

Klasse B: Ørnulf Wiik/Hans Heitmann, 2). Harry Larsen/Kris. Dahl, 3). Jull Johansen/Hans E. Olsen, 4). Oddvar Vargset/Otto Brødholt.

Klasse C: 1). Dagfinn Enger/Hans Haug, 2). Kristian Fikkan/Tore Knudsen, 3). Per M. Fjeld/Bjørn Mikalsen, 4). Gunnar Stoltz/Kåre Rustad, 5). Inge Lorange/Turid Bertelsen, 6). Erik Schibbye/Torgeir Alm.

NM I PO-LØP:

Førere: 1). Leif Vold Johansen, 2). Kjell Gudim, 3). Arne Ingier, 4). Odd Thrana, 5). Edward Gjølberg, 6). Jan E. Marthinsen, 7). Asmund Spiten, 8). Helge Kristiansen, 9). Alf zachariassen, 10). Snorre Skolseg, 11). Odvar Vargseth, 12). Hans Ingier, 13). Olav Amundsen, 14). Jan Tingstad, 15). C.J. Høibraathen, 16). Tore Strand, 17). Knut Rønning, 18). Laila Schou Nilsen, 19). Asbjørn Strømborg, 20). Fred Roger Steen, 21). Per Morgan Fjeld.

Kartlesere: 1). Rolf Willy Brandt, 2). Ole J. Killingmo, 3). Finn Thrana, 4). Lars Askersrud, 5).Jan Kolstad, 6). Ragnar Nitschke, 7). Finn R. Jacobsen, 8). Willy Paulsen, 9). Ivar Eikrem, 10). O. Brøholt, 11). Ragnar Syvertsen, 12). Fridtjof S. Agner, 13). Nils petter Ahlsen, 14). Tollef Meldieseth, 15).Haakon Isdahl, 16). Per Stefferud, 17). Rolf Nullmeyer, og Ivar Bjørklund, 19). Alex jahr, 20). Bjørn Mikalsen.

RATTMESTERSKAPET:

1). Arnljot Øvsthus – VW, 2). Knut Norenberg – Volvo, 3). Erik Granerud – Volvo, 4). Trygve Ingjær – Volvo, 5). Anders Eide – Skoda Octavia, 6). Truls Johansen – Triumph Herald, 7). Carl J. Schnitler jr. – Triumph Herald, 8). Torkel A. Trønnes – VW, 9). Bjørn Dyvik – Borgward Isabella, 10). Finn Søhol – Peugeot 403, 11). Odd Berge – Volvo, 12). Helge Løhren – Triumph Herald, 13). Ivar Tønnesen – Volvo Amazon, 14). Knut Hernæs – Volvo 544, 15). Thorleif Grønlund – NSU Prinz.

1961 - ISBANE ELVERUMSRACET:

Motorsykler: 1). Johannes Faale, 2). Finn Lysebråthe, 3). Tore H. Bratlie.

Gruppe 1 int. 750 ccm m/kjeder: 1). Øivind Ørseng – NSU, 2). William Krabseth – Renault 4CV, 3). Reidar Hellgren – Renault 4CV.

Gruppe 1 750-1000 ccm: 1). Henry Andersen – Renault Dauphine, 2). Ove Larsen, 3). Dag Johannessen.

Gruppe 1 1000-1300 ccm: 1). Rolf Thingvall – Skoda, 2). O. Holtmoen – VW, 3). Bjarne Olaas – VW.

Gruppe 1 1300-1600 ccm: 1). Knut Møystad – Volvo Spoprt, 2). Snorre Skolseg, 3). Simon Engseth.

Gruppe 1 over 1600 ccm: 1). Helge Kristiansen – Ford Taunus.

Gruppe 2 int. 1000 ccm med pigg: 1). Leif Samsing, 2). Håkon Isdahl, 3). A. Gulbrandsen.

Gruppe 2 1000-1300 ccm: 1). Ivar Eikrem – Alfa Romeo, 2). O.A. Narverud – Simca, 3). Sven Lundberg.

Gruppe 2 1300-1600 ccm: 1). Edgar Haugen – Volvo, 2). Ove Friberg, 3). Arve Andersen.

Gruppe 3 og 4 int. 2000 ccm: 1). Gunnar Hagerud – Volvo, 2). Bjørn Sæther.

Gruppe 3 og 4 over 2000 ccm: 1). Leif Koxvold – Ford Thunderbird, 2). Edmund Hartzell – Austin Healey.

ISBANE RANDSFJORDEN:

Inntil 750 ccm: 1). Scott N. Berg – NSU, 2). William Krabseth – Renault, 3). Lauritz A. Ellefsen – NSU, 4). Jan Gjestrum Larsen, 5). Kjell Gudmundsen, 6). Øivind Ørseng – NSU, 7). Finn Nordvold – DKW.

750-1000 ccm: 1). Peer Braathen – Saab, 2). Arne Ingier – Saab, 3). Henry Andersen – Renault Gordini, 4). John Rotschild – Saab, 5). Reidar Kristoffersen – Borgward Arabella, 6). Svein Nordvang – Renault.

1000-1300 ccm: 1). Rolf Thingvall – Skoda, 2). Kjell Gudim – VW, 3). Bjarne Olaas – VW, 4). Tord Ulleberg – VW, 5). John H. Kristiansen – Skoda, 6). Edward Gjølberg – Skoda.

1300-1600 ccm: 1). John Unnerud – Volvo Sport, 2). Arve Andersen – Volvo, 3). Hans Ingier – Volvo, 4). Edgar Haugen – Volvo, 5). Petter Løken – Volvo, 6). Carsten A. Johansson – Volvo.

Over 1600 ccm: 1). Leif Koxvold – Chevrolet, 2). Helge Kristiansen.

1961 - ISBANE MJØSA/LILLEHAMMER:

Gruppe 1 under 750 ccm: 1). Jan Arthur Iversen – NSU, 2). Arve Andersen – BMW, 3). Lauritz A. Ellefsen – NSU, 4). Finn Nordvold – DKW Junior, 5). Scott N. Berg – NSU, 6). Øivind Hærnes – NSU, 7). Jahn Leira – BMW.

Gruppe 1 1000-1300 ccm: 1). Kjell Gudim – VW, 2). Rolf Thingvall – Skoda, 3). O.A. Narverud – Simca, 4). Reidar Kristoffersen – Borgward Arabella, 5). Erik Eriksen – Renault, 6). Ole Tøfte Furu – IFA.

Gruppe 1 1300-1600 ccm: 1). Simon Engseth – Volvo, 2). Olav Berg – Volvo, 3). Knut Møystad – Volvo, 4). Helge Kristiansen – Ford Taunus, 5). Arne Bjerkeli – Volvo Amazon, 6). Hans Andreassen – Ford Taunus.

Gruppe 2 750-1000 ccm: 1). Arne Ingier – Saab, 2). Svein Nordvang – Renault, 3). Peer Braathen – Saab, 4). Håkon Isdahl – AU 1000.

Gruppe 2 1000-1300 ccm: 1). Edward Gjølberg – Skoda, 2). Odd H. Lauritzen – Skoda.

Gruppe 2 1300-1600: 1). Edgar Haugen – Volvo, 2). Arve Andersen – Volvo.

Gruppe 3 og 4: 1). Basse Hveem – Porsche, 2). Leif Fr. Koxvold – Ford Thunderbird, 3). Edward Gjølberg, 4). Edmund Hartzell – Austin Healey, 5). Bjørn Erik Sæther – Morgan.

1961 - ISBANE ØSTENSJØVANNET:

Motorsykler 125 ccm (m.pigg): 1). Odd Jørgen Bjørnalt, 2). Tore H. Bratlie, 3). Terje Hansen, 4). Finn Lysebraate, 5). Jan Evensen.

Motorsykler 350 ccm: 1). Gunnar Ramsøe, 2). Odd Olsen, 3). Arne H. Kulsrud, 4). Bjørn Roy Andresen.

Biler klasse 1: 1). Jan Arthur Iversen, 2). Arve Andersen, 3). Finn Nordvold, 4). Reidar Hellgren, 5). William Krabseth, 5). Kjell Gudmundsen.

Biler int. 1000 ccm: 1). Henry Andersen, 2). Ove Larsen, 3). Ulrich Møller Halvorsen, 4). Reidar Kristoffersen, 5). Ole Tøfte Furu.

Biler int. 1300 ccm: 1). Rolf Thingvall, 2). Bjarne Olaas, 3). Kjell Gudim, 4). Ove Holtmoen, 5). Jan E. Martinsen, 6). Helge Løhren.

Biler int. 1600 ccm: 1). Erik Hellum, 2). Simon Engseth, 3). Snorre Skolsegg, 4). Hans Hernæs, 5). Knut Møystad, 6). Ole Marius Stamnes.

Midget (piggdekk): 1). Svein Nordvang, 2). Roger H. Florin, 3). Leif Johansen.

Midget 2. omgang: 1). Svein Nordvang, 2). Roger H. Florin, 3). Lars Hunn, 4). Leif Johansen, 5). Gunnar Bergli.

Formel Junior: 1). Jon Mikael Simon.

Biler int. 1000 ccm Gruppe 2: 1). Arne Ingier, 2). Leiv Samsing, 3). Per Braathen, 4). Svein Nordvang, 5). Arne Gulbrandsen, 6). Fridtjof Granli.

Biler int. 1300 ccm Gruppe 2: 1). Edward Gjølberg, 2). Ivar Eikrem, 3). John H. Kristiansen.

Biler int. 1600 ccm gruppe 2: 1). Edgar A. Haugen, 2). Hans Ingier, 3). Arve Andersen, 4). Juul Gulbrandsen.

Biler under 2000 ccm Gruppe 3 og 4: 1). Basse Hveem, 2). Hans Ingier, 3). Gunnar Hagerud, 4). Bjørn Erik Sæther, 5). Edmund Hartzell.

Østensjøcupen med ”Le Mans start” over 15 runder: 1). Edgar Haugen, 2). Hans Ingier, 3). Ove Friberg, 4). Arve Andersen, 5). Gunnar Viren, 6). Edward Gjølberg, 7). Rolf Ebbefors, 8). Arne Ingier, 9). Fingal Olsson, 10). Anders Bergløf, 11). Ivar Eikrem, 12). Leiv Samsing, 13). Liss Johansson, 14). Rune Nilsson.

1961 - DRAMMEN TRAVBANE (Sept.):

Gruppe 1 Int. 600 ccm: 1). Per Strøm - NSU, 2). Ronald Laurendz - NSU, 3). Per Løken - NSU, 4). Lauritz A. Ellefsen - NSU, 5). Olav Fossestøl - NSU.

Gruppe 1 int. 750 ccm: 1). Sven Lundberg – BMW, 2). Jan Thore Leira – BMW, 3). Bjørn Næss – BMW.

Gruppe 1 int. 1000 ccm: 1). David Johannessen – Renault, 2). Nils Erichsson – Saab, 3). Harald Hellum – Renault.

Gruppe 1 1000-1300 ccm: 1). Rolf Thingwall – Skoda, 2). Arnold Andersen – VW, 3). Dag Johannessen – Triumph, 4). Jan Martinsen – Skoda.

Gruppe 1 over 2000 ccm: 1). Leif Koxwold – Chevrolet.

Gruppe 2 750-1000 ccm: 1). Svein Nordvang – Renault, 2). Leif Samsing – DKW, 3). Acje Finne – DKW.

Gruppe 2 1000-1300 ccm: 1). Kjell Gumpen – VW, 2). Kjell Gudim – VW, 3). Jan B. Kolstad – Skoda.

Gruppe 2 1300-1600 ccm: 1). Gunnar Hagerud – Volvo, 2). Jan Krüger – Volvo, 3). Gunnar Burmann – Volvo.

Gruppe 2 1600-2000 ccm: 1). Hans Ingier – Volvo, 2). Lars Eklund – Volvo.

Gruppe 4 Sport: 1). Henry Andersen – Cooper Climax, 2). Svein Dyrhoff – Porsche, 3). Johan Iversen – Morgan.

Midget: 1). Lars Hunn, 2). Svein Nordvang, 3). Carlo Eriksen.

1961 - HOVLANDSBANEN/LARVIK:

Midget: 1). Per Fossum, 2). Cato Eriksen, 3). Lars Hunn.

Go-Kart: 1). Odd Hestman, 2). O. Bjørnstad, 3). Håvard Haslestad, 4). Per Knutsen, 5). L. Aanerud, 6). Thor Langli, 7). Reidar Hellgren, 8). O. Furu, 9). P. Bergersen, 10). Arvid Eriksen, 11). Carl G. Knutsen.

Inntil 750 ccm: 1). Kjell Gudmundsen – NSU Prinz, 2). Ronald Laurendz – NSU Prinz, 3). Jan Gjestrum Larsen – NSU Prinz, 4). Svein Aastad – NSU Prinz, 5). Lauritz A. Ellefsen – NSU Prinz

Gruppe 2 int. 750 ccm: 1). Einar Christiansen – BMW, 2). Jan Leira – BMW, 3). Erik Steen – BMW, 4). Odd Angel – NSU, 5). Arne Gulbrandsen – DKW Junior.

Inntil 1300 ccm: 1). Kjell Gudim – VW. 2). Jens Jarl Jernes – Skoda, 3). Jan Kolstad - Skoda.

Inntil 1600 ccm: 1). Dag Johannessen – Renault Gordini.

Turist- og spesialklassen: 1). Leif Basse Hveem – Porsche Carrera, 2). Jan Nielsen – BMW, 3). Ragnar Hellenæs – Triumph.

1961 - JARLSBERG TRAVBANE:

Midget: 1). Svein ”bajas” Nordvang, 2). Leif Johannessen, 3). Roger Florin, 4). Lars Hunn.

Standard int. 750 ccm: 1). Einar Christiansen, 2). Jahn Tore Leira, 3). Kjell Gudmundsen, 4). Odd Angell, 5). Scott N. Berg, 6). Lauritz A. Ellefsen, 7). Arne Bjone.

Standard 750-1000 ccm: 1). Svein Nordvang, 2). Dag Johannessen, 3). Stig Sjøberg, 4). Reidar Kristoffersen, 5). Leif Høglund, 6). Arne Ingier, 7). Bjørn Froding.

Standard 1000-1300 ccm: 1). Jens Jarl Jernes, 2). Jan B. Kolstad, 3). Kjell Gudim, 4). John Herberth Kristiansen, 5). Olaf Hellesnes, 6). Hartvig Ruud.

Standard over 1300 ccm: 1). Leif Koxvold, 2). Edgar Haugen, 3). Lennart Larsson.

Gruppe 3 under 2000 ccm: 1). Leif ”Basse” Hveem, 2). Jan Nilsen, 3). Leif Koxvold, 4). Ragnar Hellenes, 5). Bosse Johansson.

1961

ACROPOLIS RALLY:

Nr. 1 Erik Carlsson/Walter Karlsson – Saab 96

Nr. 2 Gunnar Andersson/Charlie Lohmander – Volvo PV 544

Nr. 3 Peter Riley/Tony Ambrose – Austin Healey 3000

COUPE DES ALPES:

1). Donald Morley/Erle Morley – Austin Healey 3000, 2). Jean Rolland/Gabriel Augias – Alfa Romeo Zagato, 3). Paddy Hopkirk/Jack Scott – Sunbeam Rapier, 4). Henri Greder/Charron, 5). Peter Harper/Peter Procter, 6). Rene Trautmann/Jean Claude Ogier, 7). Keith Ballisat/Tiny lewis, Lucien Bianchi/Georges Harris, Courtois/Krause, Hacquin/Beeckmans, Evy Rosqvist/Wallraff, Galliford/Bennett.

DEUTSCHLAND RALLY:

1). Hans Joachim Walter/Hans Wencher – Porsche Carrera, 2). Eugen Böhringer/Rauno Aaltonen – Mercedes 220 SE, 3). Gunnar Andersson/Walter Karlsson – Volvo PV 544, 4). H. Klinken/Socher, 5). K. Greil/Kaufman, 6). Günther Wallrabenstein/K. Schmidt, 7). Ewy Rosqvist/Ursula Wirth, 10). Erik Carlsson/Gunnar Palm.

MARATHON DE LA ROUTE:

Nr. 1 Lucien Bianchi/Georges Harris – Citroen DS 19

Nr. 2 Hans-Joachim Walter/Hans Wencher – Porsche Carrera

Nr. 3 Bob Neyret/Jacques Terramorsi – Citroen ID 19

MONTE CARLO RALLY:

De norske deltagerne startet fra Stockholm med første bil ut kl. 07.20 lørdag morgen. Totalt skulle de tilbakelegge 3868 km, som var den nest lengste ruten. Den lengste hadde deltagerne med Warszawa som startsted som var 3.962 km.

Greta Molander starter for 19. gang.

John William Smith/Rolf Prydz i en Riley var det første norske laget som måtte bryte, noe som skjedde mellom Frankfurt og Nurburgring.

Leif Vold-Johansen starter for 9. gang, og det var dermed 9. gang han kunne feire bursdag i Monte carlo (24. januar).

Saab velger å delta med stasjonsvognsmodellen 95, da denne var utstyrt med 4-trinns gearkasse. Erik Carlsson blir ansett som moralsk vinner, da merkelige utregningsregler sa at biler med to-takts motor skulle ha 10 prosent tillegg i straffeprikkene, noe som medførte av DKW holdt seg helt borte.

Volvo ble også rammet av en noe merkelig regel der det het ”vekt i forhold til motorstyrke”

Peter Harper ble for fjerde gang på rad beste britiske deltager.

Etter løpet hadde CSI et møte der man bestemte seg for å anmode arrangøren om å endre regelverket slik at det hele skulle bli mer rettferdig.

1). Maurice Martin/Roger Bateau – Panhard PL17, 2). Hans-Joachim Walter/W. Löfler – Panhard PL17, 3). Gilles Jouanneaux/Alain Coquillet – Panhard PL17, 4). Erik Carlsson/Svensson – Saab, 5). Block/Paul – Auto Union, 6). Keinänen/Eklund – Skoda, 7). Happel/Guichet – Renault, 8). Behra/Berges – NSU, 9). Feret/Monraisse – Renault, 10). Metternich/Wencher – BMW 700.

Dameklasse: 1). Ann Hall/Val Domleo – Ford Anglia, 2). Evy Rosqvist/A. Rosquist – Volvo, 3). Pat Moss/Ann Wisdom – Austin.

Klassevinnere: Martin – Panhard, Keinänen – Skoda, Harper – Sunbeam, Trautmann – Citroen, Böhringer – Mercedes, Picard – Panhard, Gatsonides – lancia, Bäcklund – Sunbeam.

Norske plasseringer: 1961:

Nr. 18 – Ingier/Skogh – Saab 96

Nr. 20 – Gjølberg/Martinsen – Skoda Octavia

Nr. 22 – Ingier/Carsten – Volvo 122

Nr. 36 – Skotvedt/Strandrud – Panhard PL 17

Nr. 51 – Buran/Nordvang – Peugeot 403

Nr. 64 – Kongsgaarden/Offenberg – Volvo 122

Nr. 72 – Kristiansen/Nagel-Erichsen – Ford Taunus

Nr. 77 – Thrana/Ulleberg – DKW 1000

Nr. 93 – Vold-Johansen/Brandt – DKW 1000

Nr. 106 – Andersen/Møller-Halvorsen – Skoda Octavia

Nr. 113 – Gudim/Askersrud – VW

RAC – RALLY:

Nr. 1 Erik Carlsson/John Brown – Saab 96

Nr. 2 Pat Moss/Ann Wisdom – Austin Healey 3000

Nr. 3 Peter Harper/Ian Hall – Sunbeam Rapier

POLSKE RALLY:

1). Eugen Böhringer/Rauno Aaltonen – Mercedes 220 SE, 2). Carl Magnus Skogh/K. E. Svensson – Saab 96, 3). Sobieslav Zazada/Ewa Zazada – BMW 700, 4). Gunnar Andersson/Walter Karlsson – Volvo PV 544 S.

SAFARI-RALLY:

Nr. 1 John Manussis/Bill Coleridge – Mercedes 220SE

Nr. 2 Bill Fritschy/Kim Mandeville – Mercedes 220 SE

Nr. 3 Anne Hall/Lucille Cardwell – Ford Zephyr

SVENSKA RALLY MIDNATTSOLEN:

1). Carl-Magnus Skogh/Rolf Skogh – Saab 96, 2). Bengt Søderstrøm/Bo Olsson – VW Boble, 3). Arne Wernersson/Sven Jönsson – Saab 96, 4). Erik Berger/Lars Andersson – Saab 96, 5). Bendt jansson/Erik Pettersson – VW, 6). Rene Trautmann/J.C. Claudier – Citroen, 7). Harry Bengtsson/H.J. Walther – Porsche, 8). Olle Bromark/Kjell Lyxell – Saab 96, 9). Gunnar Andersson/Hans lundin – Volvo, 10). E. Christoffersen/K.E. Andersson – Volvo, 11). Bj. Lundberg/Bernt Mattsson – Volvo, 12). Peter Riley/J.A. Ambrose – Austin Healey, 13). Sune Sveden/Børje Sveden – Volvo, 14). Ivar Andersson/L. Simonsson – AU 1000, 15). Hans lannsjø/Hans Sundia – Volvo, 16). Åke Thambert/Ragnar Ekelund – Ford Anglia, 17). Stig Lester/Göthe Folke – BMW 700, 18). Bo Ljungfeldt/B. Rehnfeldt – Ford Anglia, 10). Palle Jørgensen/O.B. Olsen – Ford Zephyr, 20). B.E. Nilsson/Sven Bring – VW.

TULIPAN RALLY:

Seierherren fikk seieren etter at en annen Triumph-fører hadde brutt løpet og dermed spart herrene Mabbs/Griffiths for mange prikker.

Pat Moss vant dameklassen.

1). Geoff Mabbs/Les Griffits – Triumph Herald, 2). Hans Joachim Walter/Stock – Porsche Carrera, 3). Carl Magnus Skogh/Rolf Skogh – Saab 96, 4). Eugen Böhringer/H. Socher – Mercedes, 5). K. Schöttler/J. Säckel – Alfa Romeo, 6). O. Tharana/Leiv samsing – Auto Union 1000.

44). Arve Andersen, 110). Edvard Gjølberg.

TUSEN SJØERS RALLY:

1). Rauno Aaltonen/Vainio Nurmimaa – Mercedes 220 SE, 2). Pauli Toivonen/Jaakko Kallio – Citroen ID 19, 3). Esko Keinanen/Rainer Eklund – Skoda TS, 4). Carl Magnus Skogh/Fergus sager – Saab 96, 5). Gunnar Andersson/Bo Hellberg – Volvo PV, 6). Carl Otto Brehmer/Juhani Lampi – Saab 96, 7). Bengt Søderstrøm/Bosse Olsson – Saab 96, 8). Harry Bengtsson/Hans walther – VW, 9). Sven Erik Holm/Inge Vidare – Austin 850, 10). Seppo Töyräs/Mauno Laine – Volga.

Dameklassen: Ewy Rosqvist/Monika Wallraf – Volvo.

FINSKE SNØRALLY:

1). Rauno Aaltonen/P. Siutla – Saab 96, 2). Carl Magnus Skogh/Gunnar Palm – Saab 96, 3). J. Oksanen/P. Suhonnen – Saab 96, 4). Carl Otto Bremer/J. Lampi – Saab 96, 5). Pauli Toivonen/H. Kallio – Citroen ID 19, 6). V. Aalto – Citroen, 7). Harry Bengtsson/M. Laakso – VW

RALLY DU VAR:

Tourisme: 1). Binda/Pecnard – Renault Dauphine, 2). Condriller/Grosgogeat – BMW, 3). Gambini/Biaggioli – Renault Dauphine, 4). Benoit/Bravard – Renault Dauphine, 5). Serailled/Gourmand – BMW.

Grand Tourisme: 1). Augias/Rolland – Alfa Romeo, 2). Blanc/Peysson – Alpine, 3). Labourette/Dufour – Panhard, 4). Petit/Umbenstoch – Alfa Romeo.

KNÄCKEBRØDSVÄNGEN:

1). Erik Carlsson – Saab, 2). Carl Magnus Skogh – Saab, 3). Bertil Søderstrøm – VW, 4). Bengt Søderstrøm – Saab, 5). Harry Källstrøm – VW, 6). Gøsta karlsson – Saab.

CALTEXLØPET:

Klasse A: Böse/Ahrens – BMW 700, Klasse B: Berk/Govers – Renault Gordini, Klasse C: Thomsen/Christensen – VW, Klasse D: Syberg/Petersen – Volvo Amazon, Klasse E: Pelle Nystrøm/Vogel-Rödin – Ford taunus 17M, Klasse F: van Helden/van der Wiel – Ford Falcon.

KAK MOBILS ØKONOMILØP:

Klasse 1: 1).N. Scott Berg – NSU, 2). Stig Lester – BMW 700, 3). Harry Falkenbäck – BMW 700.

Klasse 2: 1). C.R. Carlsson – Austin 850, 2). Harry Forss – Renault dauphine, 3). Rune Lundh – Renault Gordini, 4). Stig Andersson – Renault Gordini, 5). Svante lantz – Austin 850, 6). Olof Lindqvist – Saab 96, 7). Per Olov Carlsson – Saab 96, 8). Walter Bäck – Saab 96.

Klasse 3: 1). Ove Andreasson – VW, 2). Sune hellgren – VW, 3). Berndt Goetze – VW, 4). Jan Mårtenson – VW, 5). Ingemar Falgard – Fiat-Neckar.

Klasse 4: 1). Ove Gråhns – Volvo Amazon, 2). Ørjan Sköld – Volvo Amazon, 3). Martin Bijlsma – Wolseley 1500, 4). Nils Fr. Grøndal – Volvo PV544, 5). Børje Jphansson – Volvo PV, 6). Torsten Axelsson – Volvo PV.

Klasse 5: 1). Per Nystrøm – Ford Taunus 17M, 2). Kurt Weber – Peugeot 404, 3. N.O.Andersson – Ford Falcon, 4). Robert Schedin – Citroen DS 19.

NORDISK RALLYMESTERSKAP 1961:

Førere: 1). Carl Magnus Skogh, 2). Rauno Aaltonen, 3). Carl O. Bremer, 4). Pauli Toivonen, 5). Harry Bengtsson, 6). Rune Larsson, 7). Bertil Søderstrøm, 8). E. Keinänen, 9). Edward Gjølberg, 10). Gunnar Andersson, 11). Arne Ingier, 12). J. Oksanen og Arne Wernersson, 14). Leiv Samsing og Erik Berger, 15). Erik Carlsson og Berndt Jansson, 16). Carl G. Paulsen og V. Aalto.

Kartlesere: 1). J. Lampi, 2). Ivar Eikrem, 3). P. Siutla og J. Kallio, 5). Hans J. Walther og Rainer Eklund, 7). Lauri Humre, 8). Gunnar Palm, 9). Rolf Skogh, Håkon Fløysvik og Väino Nurmimaa, 12). Ole Joh Killingmo, Rolf Nullmeyer og Rune Olsson, 15). Carl F. Karlan, Sven Jønsson og P. Suhonen.

SM I T 1961:

1). Bertil Søderstrøm, 2). Arne Wernersson, 3). Bengt Søderstrøm, 4). Carl Magnus Skogh, 5). Harry Källstrøm, 6). Erik Carlsson.

TIDSSKRIFTET FART’S ÅRSRANKING 1961:

1). Bertil Søderstrøm, 2). Carl-Magnus Skogh, 3). Erik Carlsson, 4). Bengt Søderstrøm, 5). Arne Wernersson, 6). Harry Källstrøm, 7). Harry Bengtsson, 8). Olle Bromark, 9). Berndt Jansson, 10). Carl Orrenius.

GELLERÅSLOPPET: Gösta Karlsson – Saab Gr.II, Gösta Karlsson – Saab Gr.III, Sigurd isachsson – AU 1000 S, Tom Trana – Volvo Amazon, Jan Johnson – Lotus, Carl-Gunnar Hammarlund – Porsche Abarth C, Bo Ljungfeldt – Lotus FJ.

ENGLANDS GRAND PRIX:

1). Wolfgang von Trips – Ferrari, 2). Phil Hill – Ferrari, 3). Richie Ginther – Ferrari