1957

Acropolis rally har start i Athen og Trieste.

Svenska rallyt blir vunnet av Volvo for første gang, Thure Jansson, i en PV. Joachim Bonnier leder, i en Alfa Romeo, fram til siste spesialprøven, der girkassa krangler, og han falt ned til 25. plass. 187 deltagere.

Safari Rally I Kenya er internasjonalt for første gang.

Liege-Rom-Liege har 102 startende, 52 i mål.

RAC Rally avlyst grunnet bensinmangel pga. Suez-krisen.

Vinterløpet ble avlyst på grunn av bensinrestriksjoner.

Nevnden for Automobilsport feirer 25-års jubileum, noe som blir markert med en middag på KNA den 24. mai.

Bilsporten kom i gang igjen etter Suez-krisen.

Rally Viking ble avblåst på Dombås, da Kong Haakon 7. lå for døden.

Gustav Kostmann blir ansatt som løpssjef hos den svenske generalagenten for VW.

Blanche Brown kommer på 5. plass i det 6000 miles lange Ampol Trial i Australia med en 1927-modell Rolls Royce.

12.128 tilskuere på Kanonloppet.

FØDT: Tord Andersson, Lars Bächman, Carlo Capone, Gianfranco Cunico, Marc Duez, Cor Euser, Torbjørn Henrysson, Mats Jonsson, Masao Kamioka, Mindor Lien, Pol Lietaer, Rolf Erik Narvestad, Patrick Njiru, Ed Ordynski, Staffan Parmander, Antonio Rius, Chico Serra, Tiziano Siviero, Jimmy Spencer, Mikael Sundstrøm, Robert Synge,

DØD: Angelo Apruzzi, Edvard Backe-Svendsen

DEBUTANTER: Eugen Böhringer, Roger Clark, Ove Eriksson, Finn R. Jacobsen, Gunnar Johansson, Harry Källström, Lillebror Nasenius, Rob Slotemaker, Richard Støen, Bengt Søderstrøm, Tom Trana,

DØD: Angelo Apruzzi, Edvard Backe-Svendsen

Vinnere:

Acropolis Rally: J. Estager/Estager – Ferrari

Ampol Trial, Australia: Jack Witter/Doug Stewart.

C-Løpet, Norge: Leif Vold-Johansen

Cambrian: J.E. Edwards

Catalunya, Spania: Sebastion Salvado/”Milano” – Alfa Romeo

Dackefejden, Sverige: Arne Wernersson - VW

Deutschland: Leopold von Zeditz/Rolf Hahn – BMW 502

Finland: Erik Carlsson/Mario Pavoni – Saab 93

Geneve: di Prioli/di Prioli – Alfa Romeo 1900

Hadelandsløpet, Norge: Elisif Thrana/Finn Thrana

Hamar: Olav Haug/Eivind Myhre -

L’Armagnac: Claude Storez – Porsche Carrera Spyder

Larvik: Anton Duvholt

Liege-Rom-Liege: Claude Storez/Robert Bouchet – Porsche Carrera Spyder

Lorraine Alsace: Bernhard Consten – Triumph TR 3

Lyon-Charbonnieres: R. Gentillini/Gentilini – Simca Aronde

Mjøsa Rundt, Norge: Olav Haug/Eivind Myhre - Sunbeam

Montagne Noire: Claude Storez – Porsche Carrera Spyder

Mont Blanc: Claude Storez – Porsche carrera Spyder

NAF Stavanger PO: Lars Fjetland/Leo larsen

NAFs Vårløp, Norge: Ragnar Busch/Helge Mikkelsen

NAFs Høstløp, Norge: Ragnar Busch/Helge Mikkelsen.

Picardie: Bernhard Consten – Triumph TR 3

Rally Junior, Norge: Even Berg/Arne Agnalt

Rikspokalen: Carl Magnus Skogh – Saab 93

Safari Rally: Gus Hofmann/Arthur Burton – VW 1200

Sestrieres: Borghesio/Bianchi – Dyna Panhard

St. Cloud 6-timers: Bernhard Consten – Triumph TR 3

Svenska Rallyt: Thure Jansson/Lennart Jansson – Volvo PV,

Sørland: Nils Fr. Grøndal/Knut Solberg - Volvo

Total, Sør-Afrika: Tommy Campher/Naas Rabie - DKW

Tour de Corse: Nicol/de Lageneste – Alfa Romeo Giulietta SV

Tour de France Auto: Gendebien/Bianchi – Ferrari 250

Tulipan: H. Kreisel/A.J. ten Hope – Renault Dauphine

Vestfoldløpet, Norge: Tollef Enger/Øivind Storm Ildahl.

Viking: Nils Fredrik Grøndahl/Torbjørn Berntsen – Volvo

Wartburg, Øst-Tyskland: Kurt Rüdiger/Karl wagner – Wartburg 311

MESTERSKAP:

EM: Ruprecht Hopfen – Saab/Borgward

Frankrike: Claude Storezlahus

Tyskland: Leopold von Zedlitz

VINNERE RACING:

Argentinas GP: J.M. Fangio

Englands GP: T. Brookes/S. Moss

Frankrikes GP: J.M. Fangio

Indy 500: Sam Hanks

Italias GP: S. Moss

Monaco: J.M. Fangio

Pescaras GP: S. Moss

Tyskland: J.M. Fangio

VM Formel 1: J.M. Fangio - Maserati

1957 - HADELANDSLØPET:

Klasse A: 1). Asbjørn Strømberg/Arne Haug – Ford Zephyr, 2). Rolf Nullmeyer/Lars Askersrud – Peugeot 203.

Klasse B: 1). Elisif Thrana/Finn Thrana – Ifa, 2). Ole J. Killingmo/Roland Borge – VW, 3). Arne Ingier/Ivar Eikrem – Volvo.

Klasse C: 1). Kjell Waak/Felix Dobbertin – Skoda, 2). Guttorm Esseth/Bjørn Nilsen – Hillman, 3). Arne Lerberg/Odd G. Røste – Opel, 4). Mons Hvattum/Rolf Skedsmo – Skoda, 5). Georg Edvardsen/Hans Fr. Lysen – Ford Zephyr, 6). Karl A. Mordt/Ole Mikkelsen – VW, 7). Ned Trautmann/Hans Lippert – VW, 8). Alf Johansen/A. Asbjørnrud – Ford Zephyr, 9). Tor Ø. Olsen/Knut Gorgas – Ford Zephyr, 10). O. A. Narverud/Kåre Johansen – Skoda, 11). Konrad Huseby/Tor Røkenes.

1957 - RALLY SØRLAND:

Klasse A: 1). Nils Fredrik Grøndal/Knut Solberg, 2). Egill Nygaard/Finn Egeland, 3). Jens Jarl Jernes/Bjørn Pedersen, 4). Leif Vold Johansen/Carl F. Karlan, 5). Kjell Egeland/Wilhelm Egeland, 6). Trygve Iglebæk/Yngvar Johnsen, 7). Per Bråthen/Freddy Walby, 8). Frithjof Granli/Sten Stensrud, 9). Kåre Kristensen/Øystein Kristensen, 10). Ingar Hansen/Palle Borch, 11). Alfred Vennesland/Klaus Kristensen, 12). Gunnar Fadum/Håkon Isdahl, 13). Egil Eide/Dagfinn Eide.

Klasse B: Lars Handeland/Reidar Tegner, 2). Cato Aall-Flood/Johan Solem, 3). Per Horgen/Jens Horgen, 4). Sven Opstad/Ulrich Møller Halvorsen, 5). Per Garnes/Fred H. Meyer, 6). Olaf Vefall/Arne Bjone, 7). Torkild Vennesland/T. Thompsen.

Klasse C: 1). Johan Fredrik Hægeland/Egill Grindheim, 2). T. Grønlund/Jan Henriksen, 3). Kjell Gudim/Jan H. Martinsen, 4). Kristian Offenberg/Ragnar Holtskog, 5). Ole Kristian Tellefsen/Jan Trygve Iglebæk, 6). Gorgus Coward/Sigmund Isaksen.

1957 - MOBIL ØKONOMILØP:

Klasse 1: 1). Tor Gulbrandsen/Oddbjørn Hegle – Renault 4 CV, 2). Helge Mikkelsen/Trygve ingjær – Renault Dauphine, 3). Geir Hvoslef/Sten Stensrud – Renault Dauphine.

Klasse 2: 1). Nils Fredrik Grøndal/Johnny Falkum – Volvo PV 444, 2). Andre Rokling/Kåre Vestengen – Opel Caravan, 3). Eivind Hall Torgersen/Reidar Kristoffersen – Borgward Isabella.

Klasse 3: 1). Konrad Kristoffersen/Harald Pettersen – Ford Consul, 2). Arne Syversen/Guttorm Bjørnstad – Peugeot, 3). Erik O. Steen/Aage Fjeldstad – Peugeot 403.

Klasse Totakt: 1). Sverre Ekorness/Willy Strøm – DKW

1957 RALLY VIKING:

Grunnet Kong Haakon 7. dødsfall ble løpet avblåst på Dombås. Da var over halvparten gjennomført og etter FIA’s regelverk kunne løpet telle med i Europamesterskapet.

Løpet skulle inneholdt 14 spesialprøver og av disse var fem avsluttet da beslutningen om å stoppe løpet ble tatt. Deltagerne var imidlertid enig om at løpet hadde vært utmerket og at de hadde blitt stilt på mange prøvelser.

Lørdag ettermiddag kjørte de 15 beste kjørerne i konvoi tilbake til Frogner Stadion i Oslo, dit de ankom utpå kvelden, for så å stå i parc fermée.

Resultatene ble slått opp i KNA søndag formiddag og etter protestfristens utløp ble premiene delt ut. Under de rådende omstendigheter var det ingen taler eller applaus i noen form.

Nils Fr. Grøndal/Thorbjørn Berntsen i Volvo vant løpet foran Arne Ingier/Haakon Fløysvik, også de i Volvo.

Det lå lenge an til tredobbelt Volvo, men Hans Ingier/Ivar Eikrem kjørte av veien og måtte bryte. Uhellet skjedde bare noen kilometer før løpet ble avbrutt. Eikrem brakk benet under uhellet og ble innlagt på sykehus, men dette var det eneste alvorlige uhellet:

Resultatene på spesialprøvene ble:

SP 1 Etnedal: 1. Arne Ingier, 2). Grøndal 3). Hans Ingier og Jens J. Jernes, 5). Carstedt 6). Skogh og Carlsson

SP 2 Bagn: 1. Carstedt 2). Grøndal, 3). Arne og Hans Ingier, 5). Nils Carlsson

SP 3 Synsfjell: 1). Erik Carlsson og Arne Ingier, 3). Grøndal, 4). Skogh og Ingemar Johansson

SP 4 Forsetlia: 1). Erik Carlsson, 2). Grøndal, 3). Harry Bengtsson, 4). Jens Jarl Jernes, 5. Arne Ingier, 6). Carl M. Skogh

SP 5: 1). Grøndal, 2). Erik Carlsson, 3). Arne Ingier 4). Harry Bengtsson 5). Ingemar Johansson.

1). Nils Fredrik Grøndal/Thorbjørn Berntsen – Volvo, 2). Arne Ingier/Haakon Fløysvik – Volvo, 3). Carl Magnus Skogh/Rolf Skogh – Saab, 4). Jens Jarl Jernes/Johan Solem – Mercedes, 5). Leif Vold-Johansen/Carl F. Karlan – DKW, 6). Harry Bengtsson/Åke Richard – VW, 7). Helge Kristiansen/Even Halla – Vedette Vesailles 8). Rune Bäcklund/Arne Bergstrøm – Volvo, 9). Karl G. Paulsen/Finn E. Pettersen – Mercedes, 10). Bengt Johansson/Arne Bohm – Peugeot 403, 11). Leif Samsing/Haakon Isdahl – DKW, 12). Arve Andersen/Edward Gjølberg – Peugeot, 13). Tore Steen/Knut J. Grønneberg – Peugeot 403, 14). Nils Carlsson/Harry Hagman – Volvo, 15). Eigill Nygaard/Finn Egeland – Opel Rekord, 16). Håkon Hermansen/Arne Bjone – Volvo, 17). Armin Skotvedt/Thor Strandrud – Sunbeam Rapier, 18). Erik Hellum/Knut M. Griff-Müller – DKW, 19). Sverre Tidemand Ruud/Even Halseth – DKW, 20). Osmo Kalpala/Erik Nysten – DKW, 21). Einar Halvorsen/Nils Hagen – DKW, 22). Carsten A. Johansson/Gunnar Jensen – Oldsmobile, 23). Erik Carlsson/Ruprecht M. Hopfen – Saab, 24). Nils Falk/Carl Ridderborg – Peugeot 403, 25). Tore Borg Noren/B. Aagaard Strøm – Volvo, 26). Gunnar Helle/Amund Bøhle – Volvo, 27). Birger M. Strand/Per Bergan – Vedette Versailles, 28). Ingard Hansen/Carl E. Borch – Peugeot 403, 29). Ragnar Busch/Helge Mikkelsen – Jaguar 2.4, 30). Helmer Adiels/Anders Berg – DKW, 31). Olav Haug/Frode Murstad – Sunbeam Talbot, 32). Tord Ulleberg/Per Brusdal – VW, 33). Kjell Egeland/Wilh. Egeland – Volvo, 34). Olle Persson/Helge Josefsson – Mercedes, 35). Fritjof Granli/Walter Schjølberg – Ford Zephyr, 36). Odd Thrana/Alax Jahr – DKW, 37). Nils Reidar Berger/Ragnar Kveinå – VW, 38). Ingmar Johansson/Bror L. Simonsson – Saab, 38). Haakon Wang/Rolf Prydz – Volvo, 40). Lars Askersrud/Bjarne Røhne – Vedette Versailles, 41). Olav Gulbrandsen/Leif Frøyen – Skoda 440, 42). Roar Helgeland/Tor Ruud – DKW, 43). Odd A. Narverud/Kåre Johansen – Skoda 440, 44). Odd Lauritzen/Fridtjof Tegner – Skoda 440, 45). Vincens Steen/Tore Frantzen – Peugeot 203, 46). Olaf Wefall/Kåre Granli – Opel Kaptein, 47). Kjell Gudim/Jan Martinsen – Borgward Isabella, 48). Ewy Rosqvist/Anita Borg – Saab 93, 49). Finn Kongsgaarden/Amund Bjerkeseth – Volvo, 50). Greta Molander/Helga Lundberg – Peugeot 403, 51). C.C. Nørgaard Madsen/Godtfred Heesch – Vauxhall Velox, 52). Martin Carstedt/Gulli Carstedt – Ford Fairlaine, 53). Trygve Ingjær/Leif Larsson – Ford Consul, 54). Anders Eide/Thorbjørn Lassen – Dyna Panhard, 55). Arnstein Berntsen/Wilh. Ulleberg – Fiat 1900, 56). Kjell Waak/Felix Dobbertin, 57). Jan Kolstad/Ulrich Møller Halvorsen – Volvo, 58). Lars Handeland/Reidar Tegner – Ford Zodiac, 59). Rolf Nullmeyer/W. Heflin – Dyna Panhard, 60). Seppo Ahonen/Aarno Martimo – Peugeot 403, 61). Nils H. Baashus-Jessen/Jan Baashus-Jessen – DKW, 62). Nils Rømming/Bjørn Fjørtoft – DKW, 63). Knut Ekren/Per Jesnes – DKW, 64). Bjørn Gundersen/Reidar Buran – Fiat 1100, 65). Arild Helliksen/Reidar Stai – Ford Zephyr, 66). Ove Larsen/Martinus Larsen – DKW, 67). Erik Toft/Arne Schrøder – DKW, 68). Sven Lundberg/Ingmar Rosell – Simca Elysee, 69). Eivind Eckbo jr./Georg Chr. Wilhelmsen – Borgward Isabella, 70). Juul Gulbrandsen/Sten Stensrud – Volvo, 71). Martin Halvorsen/Ole Andersen – VW, 72). George Hartwell/Ian lewis –Sunbeam Rapier, 73). Ned W. Troutman/Hans Lipperth – VW, 74). Trygve Berntsen/Rolf Brodersen – DKW, 75). Einar Nagell Erichsen/Per Stefferud – Chevrolet, 76). Simon Engseth/Knut Møystad – Ford Zephyr, 77). Torgeir Asdahl/Ole Røkholt – DKW, 78). Erik Eriksson/T.B.F. Carlsson – Morris Minor, 79). Alfred Sjursen/Leif Søvik – Moskwitch, 80). Peter R. Bolton/David R. Humprey – Sunbeam Rapier, 81). Henrik Tveit/Otto Tveit – Ford Zephyr, 82). James H. Ray/Will D. Bleakley – Sunbeam Rapier

Klasse 1: Carl Magnus Skogh/Rolf Skogh – Saab 93, 2). Erik Carlsson/Ruprecht M. Hopfen – Saab 93, 3). Ingemar Johansson/Bror l. Simonsson – Saab 93, 4). Ewy Rosqvist/Anita Borg – Saab.

Klasse II: 1). Leif Vold-Johansen/Carl F. Karlan – DKW, 2). Leif Samsing/Haakon Isdahl – DKW, 3). Erik Hellum/Knut Griff-Müller – DKW, 4). Sverre Tidemand Ruud/Even Halseth – DKW, 5). Osmo Kalpala/Erik Nysten – DKW, 6). Einar Halvorsen/Nils Hagen – DKW, 7). Helmer Adiels/Anders Berg – DKW

Klasse III: 1). Harry Bengtsson/Åke Righard – VW, 2). Tord Ulleberg/Per Brusdal – VW, 3). Nils Reidar Berger/Olav Aamodt – VW, 4). Olav Gulbrandsen/Leif Frøyen – Skoda 440, 5). Odd A. Narverud/Kåre Johansen – Skoda.

Klasse IV: 1). Nils Fredrik Grøndal/Thorbjørn Berntsen – Volvo, 2). Arne Ingier/Håkon Fløysvik – Volvo, 3). Rune Bäcklund/Arne Bergstrøm – Volvo, 4). Bengt Johansson/Arne Bohm – Peugeot 403, 5). Arve Andersen/Edward Gjølberg – Peugeot 403.

Klasse VI: 1). Jens Jarl Jernes/Johan Solem – Mercedes 190, 2). Helge Kristiansen/Even Halla – Vedette Versailles, 3). Karl G. Paulsen/Finn E. Pettersen – Mercedes 220S, 4). Carsten A. Johansson/Gunnar Jensen – Oldsmobile, 5). Birger M. Strand/Per Bergan – Vedette Versailles, 6). Ragnar Busch/Helge Mikkelsen.

1957 - MJØSA RUNDT:

Klasse A: 1). Olav Haug/Eivind Myhre – Sunbeam, 2). Ragnar Busch/Helge Mikkelsen – Jaguar, 3). Armin Skotvedt/Thor Strandrud – Fiat, 4). Leif Vold-Johansen/Carl F. Karlan – DKW, 5). Vegard Hagen/Simen Nordstrand – Borgward Isabella, 6). Leiv Samsing/Haakon Isdahl – DKW, 7). Ingard Hansen/E. Borch – Peugeot, 8). Asbjørn Strømberg/Rolf Nullmeyer – Ford Zodiac, 9). Nils Fredrik Grøndal/Lars Askersrud – Volvo, 10). Erland Kleve/Fridtjof Granli – Ford Zephyr, 11). Arne Schrøder/Erik Conning – Chevrolet, 12). Simon Engseth/Knut Møystad – Ford Zephyr.

Klasse B: Thormod Larsen/Stein Andersen – Fiat, 2). Odd Thrana/Alex Jahr – DKW, 3). Hans Lysen/Leif Hagen – VW, 4). Ola Værlien/Reidar Berg – Fiat, 5). Helge Kristiansen/Hans Heswold – Wartburg, 6). Frode Murstad/Matty Murstad – Goliath, 7). Svend Opstad/Ulrich Møller Halvorsen – Porsche, 8). Ove Larsen/Alfred Hesselberg – DKW, 10). Erik Toft/Lauritz Bryhn – DKW, 11). Andreas Roer/Marie Roer.

Klasse C: 1). Guttorm Esseth/Bjørn Nilsen – Hillman, 2). Odd Winquist/Eva Winquist – Ford Zephyr, 5). Kari Bjørklund/Ivar Bjørklund – Ford Zephyr, 4). Finn Pedersen/Arve Søgård – Ford Zephyr, 5). Knut Ekren/Fred Møller – DKW, 6). Bjørner Owren/Ove Mossin – Standard Vanguard, 7). Erling Aschim/Ole Bjørlien – Ifa, 8). Erik Dehli/Finn Bakken – VW, 9). Thorleif Solheim/W. Jordahl – Opel, 10). Nils Baashus-Jessen/Jan Baashus-Jessen – DKW, 11). Knut Rønning/Jan Omsland – Peugeot, 12). Ragnar Veen/Eiliv Olav Ulltveit-Moe – Opel, 13). Kjell Gudim/Jan Martinsen – Borgward Isabella, 14). Arnfinn Kråbøl/Atle Jacobsen – Ford Zephyr

C-LØPET:

Klasse E1: 1). Leif Vold-Johansen, 2). Ole Joh. Killingmo Jr., 3). Jan Kolstad, 4). Freddy Walby, 5). Ivar Eikrem, 6). Herald Eie.

Klasse E2: 1). Lars Askersrud, 2). Gunnar F. Kjølstad, 3). Thor Strandrud, 4). Godtfred Heesch, 5). Arne Ingier, 6). Hans Lippert.

Klasse C: 1). Hans Moe/Bjørn Nielsen, 2). Finn Kjellum/Ulf Gulbrandsen, 3): Lortentz Goll/Lars Gisholt Jr., 4). Even Berg/Arne Agnalt, 5). Kåre Lågstad/Ole Stamnes, 6). Michael Amold/Ole Semb, 7). Kjell Waak/Felix Dobbertin, 8). Jan Tingstad/Bjørn Reusch, 9). Knut Nygård/R. Hinderaker, 10). Jan Greter/T. Strømberg, 11). S. Rennæs/Ragna Rennæs, 12). Tord Ulleberg/Jon Ulleberg, 13). Anders Eide/Torbj. Lassen, 14). Sigm. Vigsnes/Knut Bohwim.

1957 - NAF’S VÅRLØP:

Klasse A: 1). Ragnar Busch/Helge Mikkelsen, 2). Leif Vold-Johansen/Carl F. Karlan, 3). Rolf Nullmeyer/Lars Askersrud, 4). Arnstein Berntsen/W. Ulleberg, 5). Per Samson/Knut J. Grønneberg, 6). Kai Hagen/Haakon Fløysvik.

Klasse B: 1). Arne Chr. Furulund/Thorbjørn Berntsen, 2). Hans Esbjug/Ottar Brødholt, 3). Nils Carrol Thoresen/Anders Ruud, 4). Sven Torp/Ulrich Møller halvorsen, 5). Godtfred Hesch/C. Nørgaard Madsen, 6). Erland Kleve/Hans Heitmann, 7). Eilif Thrana/Finn Thrana, 8). Klas Kruse/Roald Borge.

Klasse E1: 1). Knut Solberg, 2). Kristian M. Walby, 3). Gunnar Fadum, 4). Jan Kolstad, 5). Sverre Ekorness, 6). Selmer Rennæs.

Klasse C: 1). Hans Moe/Bjørn A. Nielsen, 2). Ivar Bjerkeland/Hans Egeberg, 3). Per Brusdal/Leif Frøyen, 4). Anders Eide/Thorbjørn Lassen, 5). Kåre Lågstad/Ole Marius Stamnes, 6). Ivar Hauge/Bjørn Halvorsen, 7). Kristian Ingstad/Aage Svarthoel, 8). Knut Ekren/Fred Møller, 9). Tord Ulleberg/Jon Ulleberg.

1957 - NAF OSLO’S HØSTLØP:

Klasse A: 1). Ragnar Busch/Helge Mikkelsen, 2). Thor Strandrud/Leif Vold-Johansen, 3). Erik Hellum/Nils Hagen, 4). Einar Halvorsen/Lars Askersrud, 5). Amund Bøhle/Ole J. Killingmo, 6). Hroar Haakerud/Rolf Nullmeyer, 7). Leiv Samsing/Haakon Isdahl, 8). Olav Haug/Eivind Myhre, 9). Gustav Fr. Huseby/Kiss Sand.

Klasse B: 1). Hans Esbjug/Knut Berg, 2). Arne Chr. Furulund/Thorbjørn Berntsen, 3). Elisif Thrana/Finn Thrana, 4). Godtfred Heesch/C.C. Nørgaard Madsen, 5). Ragnar Katralen/Erling Stenseth, 6). Klas Kruse/Ottar Brødholt, 7). Nils Carrol Thoresen/Anders Ruud, 8). Ulrich Møller Halvorsen/Sven Torp, 9). Hans Lysen/Leif Hagen.

Klasse E1: 1). Gunnar Fadum, 2). Lars Egeberg Jr., 3). Kristian Walby, 4). Hans Heitmann, 5). Jan Kolstad, 6). Knut Møystad.

Klasse C: 1). Even Berg/Arne Agnalt, 2). Anders Eide/Thorbjørn Lassen, 3). R.O. Sjetnan/Kjell Bjørnstad, 4). Per Brusdal/Leif Frøyen, 5). Finn E. Pettersen/Odd Andersen, 6). Odd Lauritzen/Fridtjof Tegner, 7). Trond Vaksvik/Finn Askevold, 7). Selmer Rennes/Ragna Rennes, 9). Ivar Hauge/Bjørn Halvorsen, 10). Bertel O. Steen Jr./William Fredriksen, 11). Olav Hernæs Jr./Egil Christiansen, 12). Knut Larsen/Gunnar Steen, 13). Bjørn Hansen/Aina Steen, 14). Leif Pedersen/Finn Hansen, 15). Per Hammer Kristiansen/Arne R. Andersen.

NMK LARVIK PO-LØP:

Klasse B: 1). Johan Luhr, 2). Henrik Melbye.

Klasse C: C. aarsten, 2). Erik Arnesen, 3). Knut Bratland.

KNA RALLY JUNIOR:

Klasse C: 1). Even Berg/Arne Agnalt, 2). Kjell Waak/Felix Dobbertin.

Enmannsklasse: 1). Johan Killingmo, 2). Jan Kolstad, 3). Gunnar Fadum.

VESTFOLDLØPET:

Klasse B: 1). Tollef Enger/Øivind Storm Ildahl, 2). H. Hoksnes/O. Heum, 3). J. Jørgensen/H. Melbye, 4). Luhr/Hatterdahl, 5). Lundefaret/Lundefaret.

Klasse C: 1). A. Zachariassen/F. Agner, 2). H. Waak/F. Dobbertin, 3). Leif Halvorsen/Bjørkevold og H. Nordnes/G. Sønstegård, 5). Arne J. Røren/Arvid M. Clausen, 8). Johnny Horgen/T. Halvorsen, 9). Asbjørn Ingvaldsen/Knut Bratland, 10). T. Hegdahl/L. Thorsen.

1957 - ISBANE LYGNAVANNET:

750-1000 ccm: 1). Anders Eide, 2). Knut Ekeren, 3). Sverre Tidemann-Ruud, 4). Arne Haug, 5). Bertha Gunnarsson.

1000-1300 ccm: 1). Rolf Nullmeyer.

1300-1600 ccm: 1). Juul Gulbrandsen, 2). Lars Askersrud, 3). Ingar Hansen.

Over 3500 ccm: 1). M. Austad, 2). Johnar Lunde, 3). Jan Berg.

Sport int. 1500 ccm: 1). Jan Arthur Iversen.

Racer int. 2000 ccm: 1). Per Fossum.

Racer over 3500 ccm: 1). Reidar H. Jensen, 2). Gunnar Bratlie.

1957 - KALABANEN SARPSBORG:

Midget: 1). Reidar Hellgren – Effyh, 2). Jahn Oliver Jahnsen – Effyh, 3). Axel Johansson – Cooper, 4). G. Torsell – Effyh, 5). Jan Karstensen – Sweebe.

Standard int. 1000 ccm: 1). Bjørn Froding – Renault, 2). Rummelhoff Larsen – Renault.

Standard int. 1300 ccm: 1). Martin Pedersen – VW, 2). Rune Lystad – VW.

Sportsklasse: 1). Jan Arthur Iversen – Porsche, 2). Edgar Haugen – Porsche.

Racer int. 2000 ccm: 1). Per Fossum – BMW, 2). Rob. Wilse – BMW, 3). Peter von Tangen – Veritas.

Racer over 2000 ccm: 1). Gunnar Bratlie – Ford, 2). Svend Nordvang – Ford, 3). Tore Iversen – Ford.

1957 - KALABANEN SARPSBORG (oktober):

Midget: 1). Sven Andersson – Swebe, 2). Tord Andersson – Effyh, 3). Lars Åsenlund – Effyh, 4). Jahn-Oliver Jahnsen – Effyh.

Standard int. 1000 ccm: 1). Leiv Samsing – DKW, 2). Erik Hellum – DKW, 3). Knut Ekren – DKW, 4). Håkon Isdahl – DKW.

Standard int. 1300 ccm: 1). Erik Berger – Fiat, 2). Fingal Olsson – Simca, 3). Hans Ingier – VW, 4). Edgar haugen – VW, 5). Rune Lystad – VW, 6). Martin Pedersen – VW, 7). Atle Hoff – Commer.

Standard int. 1600 ccm: 1). Arve Andersen – Peugeot, 2). Arne Ingier – Volvo.

Sport: 1). Jan Arthur Iversen – Porsche Carrera, 2). Erik Berger – Volvo.

Racer under 2000 ccm: 1). Per Fossum – BMW, 2). Petter von Tangen – Veritas, 3). Cato Eriksen – BMW.

Racer over 2000 ccm: 1). Gunnar Bratlie – GB, 2). Tore Arnesen – Ford.

EIDSKOG TRAVBANE MAGNOR:

Midget: 1). Reidar Hellgren – Effyh, 2). Jahn Oliver Jahnsen – Effyh.

Sport int. 1300 ccm: 1). Odd Hestman – Porsche, 2). Frank Løreng – Triumph.

Sport int. 1600 ccm: 1). Edgar Haugen – Porsche, 2). Sven Opstad – Porsche.

Racer over 2000 ccm: 1). Reidar H. Jensen.

1957:

ACROPOLIS RALLY: 57

Nr. 1 Estager – Ferrari 250 GT

Nr. 2 Blanchaud – Saab

Nr. 3 Filinis – DKW

GENEVE RALLY: 57

1). Massimo Leto Di Priolo/Dore Leto Di Priolo – Alfa Romeo 1900, Brugger/Difenthaler – DKW og Lier/Wirz, 4). Meyrat/Meyer – DKW, 5). Bornand/Michelle Vouga, 6). Ruprecht Hopfen/Boes, 7). Von Westerholdt/Scheube, 8). Poncet/Simone Poncet, 9). Berger/Walter, 10). Weiss/Falk.

LIEGE-ROME-LIEGE: 57

Nr. 1 Storez/Buchet – Porsche

Nr. 2 Schlesser/ – Porsche

Nr. 3 Consten/Pichon – Triumph TR3

LYON-CHARBONNIERES: 57

Nr. 1 Gentilini/Chevrier – Simca Aronde

Nr. 2 Aumas/Brandt – Alfa Romeo Giulietta

Nr. 3 Schild/Aumas – Alfa Romeo Giulietta

DEUTSCHLAND RALLYE: 57

1). Leopold von Zeditz/Rolf Hahn – BMW 502, 2). Egon Westerholt/Walter Scheube – Alfa Romeo Giulietta, 3). Rudi Golderer/Alfred Kling – Mercedes 180D, 4). Max Riess/Gottlieb Küfner – Mercedes 180D, 5). Richard Weiss/Peter Falk – Borgward isabella, 6). „Max“/Dieter Lissmann – Porsche Carrera, 7). Horst Boes/Tilo Schodrack – Borgward Isabella, 8). Sven von Schroeter/Siegfried Eichelmann – DKW, 9). Fritz Hahnl jr./Hanshellmut Hespen – Borgward Isabella TS, 10). Waldemar Warmboldt/Kurt Henninger – Borgward isabella TS.

SESTRIERES RALLY: 57

1). Borghesio/Lucien Bianchi – Dyna Panhard, 2). Turri/Cocchetti – Alfa-Romeo Giulietta, 3). Abate/Mottura – Alfa-Romeo Giulietta, 4). Stardero/”Mark”, 5). Giulio Cabianca/Oreffice, 6). Lena/Palanga, 7). Corcos/Janari, 8). Papais/Crivellari, 9). Fiorani/Munaron, 10). Giorgio Superti/Fiorani

SVENSKA RALLY: 57

Nr. 1 T. Jansson/L. Jansson – Volvo

Nr. 2 Adiels/Berg – DKW

Nr. 3 Carstedt/Carstedt – Ford Fairlane

TOUR DE CORSE: 57

Nr. 1 Nicol/de Lageneste – Alfa-Romeo Giulietta

Nr. 2 Peigneon/Boitier – Porsche Carrera

Nr. 3 Strahle/Wencher – Porsche Carrera

TOUR DE FRANCE: 57

Nr. 1 Gendebien/Bianchi – Ferrari 250 Europa

Nr. 2 Trintignant/Picard – Ferrari 250 Europa

Nr. 3 Lucas/Malle – Ferrari 250 Europa

TULIPAN RALLY: 57

Nr. 1 Kreisel/Hope – Renault Dauphine

Nr. 2 Tak/Niemoller – Mercedes 300 SL

Nr. 3 Koks/Gorris – Porsche

TUSEN SJØERS RALLY: 57

Kjørt på tildels dårlige veier. 65 startet og 27 brøyt. Det var 31. spesialprøver. Fritjof Granli/Asbjørn Strømberg i Ford Zephyr var en tur i grøfta, men endte til slutt på 4. plass i klassen. Arve Andersen/Edvard Gjølberg med Peugeot 403 måtte bryte da de kjørte istykker bunnpanna i siste del av løpet.

1). Erik Carlsson/Mario Pavoni – Saab 93, 2). Harry Bengtsson/Åke Righard – Volkswagen, 3). Osmo Kalpala/Eino Kalpala – DKW, 4). Nils Carlsson – Volvo, 5). Alrik Stenstrøm – VW, 6). Carl-Otto Bremer – Saab, 7). Herald Kronegård – Saab, 8). Helmer Adiels – DKW, 9). Ivar Andersson – Saab, 10). Klaus Veikola – Peugeot.

DACKEFEJDEN:

1). Arne Wernersson – VW, 2). Harry Bengtsson – VW, 3). Gert Kaiser, 4). Alrik Stenstrøm, 5). R. Larsson, 6). S. Kjällstrøm, 7). Carl Magnus Skogh – Saab.

ARGENTINAS GP

Dette var det første løpet i VM-serien i Formel 1 for 1957. Maserati vant til slutt med en overlegen margin og besatte de fire første plassene. Løpet ble kjørt i over 40 graders varme. Vant gjorde hjemmefavoritten J.M. Fangio foran Behra.

Joakim Bonnier gjorde en fortreffelig debut og havnet på 7. Plass i en gammel privateid Maserati.

Stirling Moss hadde uflaks og måtte tidlig gå i depot med motorproblemer. Etter 14 minutter var han igjen ute på banen og startet en utrolig opphenting, som også innbefattet ny banerekord for til slutt å havne på 8. plass.

ENGLANDS GRAND PRIX (Aintree):

1). Tony Brooks/Stirling Moss – vanwall, 2). Luigi Musso – Lancia-Ferrari, 3). Mike hawthorne – Lancia-Ferrari.

MONACOS GP:

Årets andre GP-løp ble også en triumf for Fangio. Seieren fikk han omtrent servert på sølvfat da de tre antatt hardeste konkurrentene Moss, Collins og Hawthorn alle var innblandet i en krasj tidlig i løpet.

Mot sluttet av løpet ble han imidlertid hardt presset av en ung engelskmann ved navn Tony Brooks, som kjørte en Vanvall på en framragende måte. Fangios seiersmargin ble til slutt 18 sekunder. På tredje plass kom amerikaneren Masten Gregory.

VM FORMEL 1 FØRERE:

1). Juan Manuel Fangio, 2). Sirling Moss, 3). Luigi Musso.

INDIANAPOLIS:

Dette legendariske amerikanske løpet inngikk i VM-serien, tiltross for at det ble benyttet rundbane og at de spesialbygde amerikanske bilene hadde et motorvolum på 4,2 liter, mens VM-reglementet foreskrev 2,5 liter.

Vant gjorde Sam Hanks foran Jim Rathman og Jim Bryan.

FRANKRIKES GP:

Løpet ble dette året kjørt på Rouen-banen. Fangio tok sin tredje seier og hadde dermed nesten sikret seg VM-tittelen for 1957. Han var imidlertid hele løpet igjennom hardt presset av den italienske Ferrari-føreren Luigi Musso, som flere ganger var nær ved å passere Fangio.

ENGLANDS GP:

Løpet ble avviklet på Aintree banen. Fangio var denne gang bare en skygge av seg sjøl, noe som hadde sin bakgrunn i en kraftig matforgiftning. Fangio kjørte 52 runder før han brøt, men hadde da som best bare vært oppe på en sjuende plass.

Stirling Moss tok derfor en velfortjent seier med sin Vanwall. Han hadde imidlertid problemer med sin egen bil og tok derfor over bilen til Brooks, som da lå på en 9. Plass. Moss startet dermed en fantastisk opphenting og kom snart i fatt de to i teten, Behra og Hawthorn, som begge kort etter måtte bryte grunnet clutchproblemer og punktering. Moss kunne dermed passere mållinjen som seierherre til publikums store jubel. Det var dermed første gang siden 1923, da Seagraves seiret, som en engelsk fører i en engelsk bil vant Englands GP.

TYSKLANDS GP:

Til Tysklands GP på Nürburgring var Fangio igjen tilbake i slag, og hadde en strålende oppvisning i hvordan man kjører racerbil. Etter sju runder hadde han opparbeidet en ledelse på 19 sekunder til Mike Hawthorn. Fangio fikk da litt problemer med motoren og måtte i depot slik at både Collins og Hawthorn kom forbi.

Fangio startet deretter en klappjakt og satte flere ganger ny banerekord, og på nest siste runden passerte han de to engelskmennene og vant, og ble samtidig klar verdensmester i Formel 1 for 1957.

PESCARA GP

Luften hadde nå gått litt ut av kampen om VM-tittelen. Seieren gikk til Stirling Moss i Vanvall.

MONZAS GP:

Også dette løpet ble vunnet av Stirling Moss, som faktisk lykkes med å ta igjen verdensmester Fangio med en hel runde. Moss klatret dermed opp til 2. Plass i VM-tabellen med 25 poeng. Nummer tre i VM ble italieneren Luigi Musso.