1960

Safari Rally endrer navn til East African safari Rally.

RAC-Rally måler 2000 miles og starter i Blackpool og mål på Brands hatch. Omfatter 3 fartsprøver på private skogsbilveier. 172 starter og 138 kommer i mål. Eric Carlsson vinner.

Skotske Rally blir avlyst grunnet for få deltagere.

Mercedes-Benz går inn i rallysporten med eget fabrikkteam bestående av Schock/Moll, Böhringer/Socher og Ott/Mahle.

I Gran Premio Argentina bruker Mercedes fly for å gi service til bilene.

Ti tusen personer overværer israce på Østensjøvannet utenfor Oslo.

Joakim Bonnier vinner Targa Florio i en Porsche.

Stig von Krusenstierna, ordfører i svenske SAMS, introduserer bilmotocross på Lagnöbanan i Strängnes. En forløper til rallycross, som imidlertid fikk relativt kort varighet, grunnet forsikrings og sikkerhetsproblematikk.

Svenska rally har start fra Karlbergs slott i Stockholm.

Rally sestriere ble avlyst.

Den tidligere Monte Carlo vinneren, Sidney Allard, introduserer dragracing i Storbritannia.

Politiet i Karlskoga får problemer med ”raggare” i forbindelse med Kanonloppet.

Harry Schell omkommer under et løp på Silverstone 13. mai.

Brands Hatch blir forlenget.

Formel 3 blir etterfulgt av noe som blir betegnet Formula Junior.

Sør-Afrikas GP blir kjørt for første gang etter krigen.

Stirling Moss i Lotus tar merkets første seier i Formel 1 i Monaco GP.

FØDT: Louise Aitken-Walker, Carlo Cassina, Mikael Ericsson, Santo Farocchia, Yoshio Fujimoto, Daniel Grataloup, Kenneth Hansen, Eddie Hörbing, Mike Jordan, Steve Kempton, Luis Moya, Hideyaki Miyoshi, Philip Myatt, John Paul Jr., Geir Paulsen, Roger Sandberg, Ayrton Senna,

DØD: Chris Bristow, Harry Schell, Alan Stacey,

DEBUTANTER: Sylvia Østerberg,

Vinnere:

Acropolis: W. Schock/R. Moll – Mercedes 220 SE

Alpine: Roger de Lageneste/Henri Greder – Alfa Romeo Giulietta

Argentina: Gunnar Andersson - Volvo

Cambrian: Geoff Flint/Geoff Kendall-Jackson – VW 1200

Catalunya: Max Hohenlohe/Augusto Lluch – BMW 700

Cevennes: Rene Trautmann/Jean-Claude Ogier – Citroen

Circuit of Ireland: Adrian Boyd/Maurice Johnston – Austin Healey Sprite

Coupe des Alpes: Roger de Lageneste/Henri Greder – Alfa Romeo Giulietta

Dackefejden, Sverige: Carl Orrenius – Saab 96

Deutschland Rally: Gunnar Andersson/W. Karlsson – Volvo PV

Dukeries: John Davies/Colin Adkin – Austin A40

Elverumsløpet: Knut Solberg/Carl F. Karlan - DKW

Finland: Carl-Otto Bremer/Juhani Lampi – Saab 96

Geneve: Roger de Lageneste/Henri Greder – Alfa Romeo Giulietta

Kambodsja: Lacquement/Lacquemant – Citroen DS 19

Liege-Rom-Liege: Pat Moss/Wisdom – Austin Healey 3000

Lyon-Charbonniers: Pierre Boutin/Stanislas Motte – Porsche

Madeira: Horacio Macedo – Mercedes 300 SL

Monte Carlo: W. Schock/R. Moll – Mercedes 220 SE

NAF Oslos Vårløp: Ole Johan Killingmo

NAFs Høstløp, Norge: Arne Ingier/Ole Joh. Killingmo - Volvo

Neige et Glace: Dussert/Rouet – Citroen

Norrtäljepokalen: Bengt Søderstrøm - VW

Petrole: Roger de langeneste/Henri Greder - Alfa

Polen: Schock/Moll – Mercedes 220 SE

RAC-Rally: Eric Carlsson/Stuart Turner – Saab 96

Rikspokalen: Carl Magnus Skogh - Saab

Randsfjordløpet: Snorre Skolseg/Ragnar Nitschke

Roslagsvalsen: Bengt Søderstrøm - VW

Roxenrundan, Sverige: Hans Lannsjø - Saab

Safari, Kenya: W. Fritschy/J. Ellis – Mercedes 219

Scandiatrofen: Erik Carlsson/Gunnar Palm – Saab 96

Svenska: Carl Magnus Skogh/R. Skogh – Saab 96

Sørland: Jens Jarl Jernes/Bjørn Pedersen

Targa Rusticana: Richard Russel/Graham Robson – Simca Aronde

Total, Sør-Afrika: Ewold van Bergen/Alan van Niekerk – Austin A40

Tour de belgique: Rene Trautmann/Jacques Jourdain – Citroen ID 19

Tour de Corse: Strahle/Linge – Porsche SC 90

Tour de France: Mairaisse/Berger – Ferrari 250 GT

Tulipan: Verrier/Trautmann –Citroen ID 19

Vestfold Rundt, Norge: Knut Rønning/Ole A. Narverød

Viking, Norge: Carl Magnus Skogh/Rolf Skogh – Saab 96

Vintersvängen, Sverige: Arne Wernersson - Saab

Vltava (Moldau): Zdenek Mraz/Havel – Skoda Octavia

Wartburg, Øst-Tyskland: Kurt Otto/Siegfried Langen – Wartburg

Østerriske Alperally: Prach – Steyr-Puch

Mesterskap:

NM I PO: Knut Solberg og Carl F. Karlan

Rally-EM: Walter Schock - Mercedes, Pat Moss

British: Bill Bengry – VW 1200

Finland: Carl-Otto Bremer – Saab 96

Frankrike: Roger de Lageneste

Nordisk: Carl-magnus Skogh – Saab

Tyskland: Egon Evertz

VINNERE RACING:

Argentinas GP: B. Mclaren

Belgias GP: Jack Brabham

Englands GP: Jack Brabham

Frankrikes GP: Jack Brabham

Hollands GP: Jack Brabham

Indy 500: J. Rathmann

Italias GP: Phil Hill

Monacos GP: Stirling Moss

Portugals GP: Jack Brabham

USA’s GP: Stirling Moss

VM Formel 1: Jack Brabham – Cooper

VM F1 Konstruktører: Cooper

Targa Florio: Joakim Bonnier – Porsche

1960

ELVERUMSLØPET: 60

1). Knut Solberg/Carl F. Karlan – DKW, 2). Helge Kristiansen/Ivar Bjørklund – Ford, 3). Olav Amundsen/Tollef Meldieseth, 4). Ove Larsen/Knut Møystad, 5). John Myrvang/Arne Bjørkheim, 6). Arne Ingier/Ole Johan Killingmo

ENMANNSLØPET KNA OSLO:

Klasse E1: 1). Ole Johan Killingmoe, 2). Knut Solberg, 3). Gunnar Fadum, 4). Jan Kolstad, 5). Arne Granli, 6). Armin Skotvedt, 7). Walter Schjølberg, 8). Haakon Fløysvik, 9). Hans Ingier, 10). Rolf Nullmeyer.

Klasse E2: 1). Knut Martiniussen, 2). Hans Olsen, 3). Knut Rønning, 4). Snorre Skolseg, 5). O.A. Narverud, 6). Anders Eide, 7). Arve Andersen.

1960 - VÅRLØPET NAF OSLO:

Klasse E1: 1). Ole Joh. Killingmo, 2). Jan Kolstad, 3). Lars Askersrud, 4). Knut Gorgas, 5). Ulrich Møller Halvorsen.

Klasse E2: 1). Hans Haug, 2). Thore Smebye, 3). Harald Buhs, 4). Hans N. Lysen.

Klasse C: 1). Hans H. Holck/Willy Paulsen, 2). Hans Heitmann/Liv Heitmann, 3). Henry Katle/Torstein Lie, 4). Trond Schea/Aage Bræin, 5). Finn E. Pettersson/Odd Andersen, 6). Kåre Lågstad/Ole Marius Stamnes, 7). Ole Hodnungseth/Øyvind Hoff, 8). Leif Jensen/N.C. Thoresen, 9). Torbjørn Torgersen/Sven E. Sivnert, 10). Tore Patricksson/Arne Hagen, 11). Ørnulf Wiig/Edith Wiig, 12). Odd Akerlind/Tore Nordvik, 13). John Ekeberg/Svein Laget, 14). Olav Landmark/Arne Kvænum, 15). Yngvar Veborg/Tore Njøs.

JUNIORSPORTENS C-LØP (juni):

Klasse C1: 1). Hans Henrik Holck/Willy Paulsen – Wartburg, 2). Leif Jensen/Nils C. Thoresen – Ford, 3). Erik Nilsen/Ole marius Stamnes – Volvo, 4). Erik Granerud/Aage bræin – Volvo, 5). Bjarne Olaas/Bjørn Pedersen – VW, 6). Per M. Thømte/Knut A. Heim – Volvo, 7). Per Carlmar/Erik Dahl – Volvo, 8). Sissel Peelen/Trine Nicolaysen – VW, 9). Dagfinn Enger/Hans haug.

Klasse C2: 1). Egil Skistad/Leif Skistad – Skoda, 2). Ole Paulsrud/Arild Somdalen – Chevrolet, 3). Anders Sæther/Per Hansson Jr. – Renault, 4). Odd Akerlind/Tore Nordvik – Ford, 5). Morten Werring/Gunnar Jensen – Volvo, 6). Tore Patricksson/Arne Hagen – Volvo, 7). Leif Arnesen/E. Dahm-Simonsen – Peugeot 403, 8). Knut Steine Johansen/Willy Sæbø – Skoda, 9). Erik Schibbye/Arne Melsom – VW, 10). Per Sand/Gunnar Sætrom – Opel, 11). Gunn Kiær/Andreas Sørensen jr. – VW, 12). Ivar Schøyen/Jan Sørlie – Hillman Minx, 13). Torbjørn Torgersen/Sven Sivnert – Commer, 14). J.W. Smith/Kjell Faukland – Riley, 15). Svein Bye/Jan Erik Keim – Lancia, 16). Ove Birkeland/Torgeir Alm – Ford.

1960 - HØSTLØPET NAF OSLO:

Klasse A: 1). Arne Ingier/Ole Joh. Killingmo – Volvo, 2). Hans Ingier/Haakon Isdahl – Volvo, 3). Knut Rønning/O.A. Narverud – Volvo, 4). Ulrich Møller Halvorsen/Jan Kolstad – Volvo, 5). Leif Vold-Johansen/Willy Brandt – AU 1000, 6). John Myrvang/Arne Bjerkheim, 7). Rolf Nullmeyer/Einar Mortensen Jr. – Volvo, 8). Chr. Offenberg/Fridtjof Agner, 9). Snorre Skolseg/Ragnar Nitschke – Volvo, 10). Olav Amundsen/Tollef Meldieseth – Humber Hawk, 11). Einar Fr. Nagell-Erichsen/Haakon Fløysvik – Mercedes, 12). Olav Haug/Knut Møystad – Volvo.

Klasse B: 1). Tord Ulleberg/Jon Ulleberg – VW, 2). John Unnerud/Knut Martiniussen – Volvo, 3). Kåre Fønhus/Per Gudem, 4). T.W. Smith/Ole Boe Olsen – Riley, 5). Torstein Lie/Hans N. Lysen – Volvo, 6). Laila Schou Nielsen/Finn Rolf Jacobsen – Mercedes, 7). Hans Haug/Per Bekkedal, 8). Ingar Sletmoen/Olav Mellum, 9). Helge Westbye/Johan Glomvik, 10). Nils Thoresen/Knut Gorgas – Volvo.

Klasse C: 1). Rolf Grundvaag/Ragnar Syvertsen, 2). Harry Larsen/Kris Dahl, 3). Egil Skistad/Leif Skistad, 4). Jan Tingstad/Willy Paulsen, 5). Henry ”Stompa” Andersen/Pål Stovner Krosby, 6). Finn E. Pettersen/Odd Andersen, 7). Wiggo Ryhjell/Ole Jac. Nestande, 8). Knut Faber/Gilbert Hansen, 9). Per Hult/Tor Hagen, 10). Erik Granerud/Aage Bræin, 11). Trond Schea/Kjell Faukland, 12). Ole Hodnungseth/Øivind Wolff, 13). Hermod Spiten/Odd Berge, 14). Tore Jan Andresen/Kari Karlsen, 15). Gunn Kjær/Andreas Sørensen Jr., 16). F.E. Bastviken/Kjell Aamodt, 17). Gunnar Stoltz/Kaare Rustad, 18). Bjarne Olaas/Bjørn Pedersen, 19). Tore Schrøder/Haakon A. Jørgensen, 20). Kristian Fikkan/Tore Knudsen, 21). Per Finsen/Harald Ole Egeberg, 22). Martin Rolstad/Julius Frogner, 23). Arve Finstad/Ove Aarhus.

LØP 23 KNA OSLO:

Klasse E1: 1). Ole Johan Killingmoe, 2). Arne Granli, 3). Fridtjof S. Agner, 4). Askersrud.

Klasse E2: 1). Knut Martiniussen, 2). John Unnerud, 3). Harald Buhs, 4). Knut Rønning, 5). Ole marius Stamnes, 6). Hans E. Olsen, 7). Hans N. Lysen.

Klasse C: 1). Erik Granerud/Aage Bræin, 2). L.W. Jensen/N.C. Thoresen, 3). Arne bakke/Bjørn Næss, 4). K. Forsberg/E. Scheflo, 5). J. Tinhstad/Willy Paulsen, 6). Ole Hodnungseth/Øyvind Wolf, 7). G. Røste/T. Lie, 8). K. Fikkan/T. Knudsen, 9). P. Stowner Krosby/K. Dyrberg, 10). Knut Steine Johansen/W. Sæbø, 11). H.P. Hoel/T. Holsen, 12). F. Nordvold/K. Steen, 13). R. Werner Johanseon/A. Hansen.

1960 - RALLY JUNIOR:

Klasse B: 1). Odd A. Narverud/Ole Marius Stamnes – Simca, 2). Kåre Fønhus/Per Gudem – Panhard, 3). Ole Johan Killingmoe/Helge Westbye – VW, 4). Laila Schou-Nielsen/Finn R. Jacobsen – Mercedes 219, 5). Tord Ulleberg/John Ulleberg – VW, 6). Torstein Lie/Hans N. Lysen – Volvo, 7). Per Hammer Kristiansen/Arne R. Andersen – Saab, 8). Hans E. Olsen/Knut Gorgas, 9). Hans Haug/Per Bekkedal – Volvo Amazon, 10). I. Helland/Knut Rønning – Volvo Amazon, 11). Bjørn Froding/Reidar Paulsen – Renault Dauphine.

Klasse C: 1). Rolf Grunfvåg/Ragnar Syvertsen – Ford Zodiac, 2). Erik Granerud/Aage Bræin – Ford Anglia, 3). Egil Skistad/Leif Skistad – Simca, 4). Alf Kaasa/G. Johanson – Volvo, 5). Knut Martiniussen/John Unnerud – VW, 6). Gunn Kiær/Andreas Sørensen Jr. – VW, 7). Bjarne Olaas/Bjørn Pedersen – VW, 8). Kjell Forsberg/Erik Scheflo – Ford Taunus 17M, 9). Leif Buckholz/Trond Bjørgan – Peugeot 203, 10). Knut Jahre/Leif Schwabe – Ford Taunus 12M, 11). Kjell Bakke/Ole Sørsdal – VW, 12). Knut Steine/Willy Sæbø – Skoda, 13). Karl A. Olsson/Kjell Faukland – Hillman Husky, 14). Jan Tingstad/Willy Paulsen – Volvo, 15). Per Hult/Thor Hagen – VW, 16). Kristian J. Fikkan/Thore Knudsen – Volvo, 17). Brynjulf Sørensen/Svein Hansen – VW, 18). Odd Akerlind/Tore Nordvik – Ford Anglia, 19). Knut Faber/Gilbert Hansen – Skoda, 20). Erik Schibbye/Barthold Jønsson – VW, 21). Finn Nordvold/Kjell Steen – Volvo, 22). Rolf Haugen/Per Thorgersen – Skoda, 23). Ib. W. Froberg/John W. Smith – Volvo, 24). Johnny Schill/Trond Schea – Ford Anglia, 25). Arnt Lunder/Odd W. Nygaard, 26). Rolf Werner Johansson/Ivar Stuksten – DKW, 27). Roar Bilet/John Walstad – Skoda, 28). Oddmund Jæger/Lars Hafstad – VW, 29). Hans Hærnes/Knut Hærnes – Volvo, 30). Ove Birkeland/Torgeir Alm – Ford Consul, 31). Tore Schrøder/Haakon Jørgensen – VW, 32). Per Finsen/Harald O. Egeberg – DKW, 33). Rune Val Aksmar/Kjell J. Nilsen – VW.

1960 - RANDSFJORDLØPET:

Klasse A: 1). Snorre Skolseg/Ragnar Nitschke, 2). Arne Ingier/O.J. Killingmo, 3). Helge Kristiansen/I. Bjørklund, 4). Hans Ingier/Håkon Isdahl, 5). Odd Thrana/Alex Jahr, 6). K. Østvoll/H. Sveen, 7). Ulrich Møller Halvorsen/Eikrem, 8). Knut Solberg/Carl F. Karlan, 9). Armin Skotvedt/Thor Strandrud, 10). Fridtjof Granli/N. Hagen, 11). H.N. Lysen/Th. Lie, 12). K. Rønning/O.A. Narverud, 13). Kj. Backe/Finn Thrana, 14). J. Myrvang/O. Landmark, 15). Leiv Samsing/Jan Kolstad, 16). Leif Vold-Johansen/R. Brandt, 17). P. Korshavn/Jarle Larson.

Klasse B: 1). Laila Schou Nielsen/Finn R. Jacobsen, 2). B. Lynne/M. Midttun, 3). Per Gudem/O. Berge, 4). L. Slettmoen/O. Mellum, 5). T.W. Smith/Ole Marius Stamnes.

Klasse C: 1). F.R. Steen/K. Sandøy, 2). H.H. Holck/Willy Paulsen, 3). Chr. Andresen/G. Nesje, 4). H. Larsson/Kr. Dahl, 5). Erik Granerud/Aage Bræin, 6). Ola Narmo/K. Nybakke, 7). L. Andersgård/I. Wasenden, 8). K. Frøislid/H. Frøislid.

1960 - SMÅLØPET 1 (6. mai):

Klasse E: 1). Knut Rønning, 2). Ragnar Nitschke, 3). Harald Buhs, 4). Ole Chr. Semn, 5). S. Rennæs, 6). Hans Haug, 7). Hasse Aigeltinger, 8). Geir Hvoslef, 9). Trine Nicolaysen, 10). Torbjørn Torgersen.

Klasse C: 1). Erik Granerud/Aage Bræin, 2). Håkon Stamnes/Ole Marius Stamnes, 3). Paul G. Strømberg/T. Tormodsrud, 3). H. Holck/Willy Paulsen, 5). Hans Hernæs/Knut Hernæs, 6). Ivar Mortensen/Karl John Figenschou, 7). Rolf Durban-Hansen/Per Hammer Kristiansen, 8). Ole Hodnungseth/Øivind Wolff og Odd Akerlind/Trond Schea, 10). Bjarne Olaas/Bj. Pedersen, 11). Ole Paulsrud/Arild Somdalen, 12). Rolf Thingvall/Halvar Elsmark, 13). Kjell Forsberg/Erik Scheflo, 14). Per Carlmar/Ebbe C. Astrup, 15). Odd Kristiansen/Bjørn Kjølstad, 16). Per Ingolf Sand/Gunnar Sætrom, 17). Andreas Sørensen Jr./Gunn Kiær, 18). Jan Erik Keim/Svein Bye, 19). Thor Iversen/Birger Karlson, 20). Terje Hansen/Kjell Krogstad, 21). Knut Steine Johansen/Willy Sæbø, 22). Peer Holter/Ellen Omstedt, 23). Blikstad/Bjørgan.

1960 - KNA OSLO JUNIOR SMÅLØPET 2 (20. mai):

Klasse E: 1). Hans Haug, 2). Hasse Aigeltinger, 3). Harald Buhs, 4). Ole Chr. Semb, 5). S. Rennæs, 6). Trine Nicolaysen.

Klasse C: 1). Kåre Lågstad/Ole Marius Stamnes, 2). Ole Hodnungseth/Øyvind Wolff, 3). Odd Akerlind/Faukland, 4). Erik Granerud/Aage Bræin, 5). Ole Paulsrud/Arild Somdalen, 6). Bjarne Olaas/Bjørn Pedersen, 7). Rolf Durban Hansen/Per Hammer Kristiansen, 8). Rolf Thingwall/Halvard Elsmark, 9). Tore F. Patricksson/Arne Hagen, 10). Torbj. Torgersen/Sven Sivert, 11). Hans Hernæs/Knut Hernæs, 12). Chr. Dybwad/Robert Meinich Jr., 13). John Ekeberg/Laget, 14). Per Carlmar/Erik Dahl, 15). Arne Bonde/Knut Bjørnsen, 16). Terje Hansen/Kjell Krogstad, 17). Ivar Mortensen/Karl Jon Figenschou, 18). Olaf Olafsen/Kjell Nesje, 19). Andreas Sørensen Jr./Gunn Kiær, 20). Arne Riis/Bjørn Hammerstrøm, 21). Tore Bakken/S. von Krogh, 22). Ivar Humblen/Svein Eriksen, 23). Erik O. Christensen/Leif Berntzen, 24). Gordon Smith/Trond Schea.

1960 - VESTFOLD RUNDT:

Klasse A: 1). Knut Rønning/Ole A. Narverød, 2). Snorre Skolseg/Ragnar Nitschke.

Klasse B: 1). Laila Schou-Nilsen/Finn R. Jacobsen, 3). Ulleberg/Ulleberg, 4). Affen Nilsen/Arne Brenne.

Klasse C: 1). Erik Granerud/Aage Bræin, 2). Frithjof Jonassen/G. Sanne, 3). J.W. Holmgren/Bård Hansen, 4). Erik Ødegård/Stener Sørensen, 5). K. Faber/O. Rustad, 6). Robert Johansen/Hans Røed, 7). K. Skaug/O. Steinsholt, 8). Kjell Bakke/Ole Sørsdal.

Klasse E: 1). Asbjørn Ingvaldsen.

RALLY VIKING.

Dette var det 10. løpet i rekken og samtidig det siste året dette storløpet ble arrangert. KNA valgte å gi seg mens leken var god, selv om løpet hadde fått god internasjonal ry og hadde høy status i utlandet. Det var imidlertid ingen tvil om at man hadde vanskeligheter så vel med veimyndigheter som med lokale politimyndigheter for å få godkjennelser for de krav man måtte stille for å kunne gjennomføre et løp av denne størrelsen.

Videre hadde man også vanskeligheter med å få lov til å ta i bruk nye veitrasseer for fartsetappene.

I tillegg hadde jo arrangementet antatt betydelige dimensjoner, slik at flere av medlemmene i sportskommiteen nærmest var sysselsatt på helårsbasis med å bringe løpet i havn. Det var imidlertid også helt klart at man ville komme til å savne dette gigantarrangementet, samtidig som man ville falle utenfor kravene som stiltes til et EM-rally, og Norge var dermed plassert utenfor det europeiske rallykartet.

I reglene for løpet het det at organisert service var forbudt. Det foranlediget at sjefen for BMC’s fabrikkteam, Marcus Chambers, meldte seg på som ordinær deltager, med mekanikeren Den Green som kartleser. Som redskap ble det benyttet en Wolseley, neppe den meste ideelle løpsbilen. Det endte da med at de i de mange hårnålsvingene på Vestlandet dro av, men traff en stein og ble kastet tilbake mot fjellsiden. Da skrapa de langs den nedover resten av etappen, med den følge at hele den ytre platene på døra ble skrellet av slik at man så rett inn på håndtak og vindussveiv. De kom i mål og greide å få fullført serviceoppdraget for Pat Moss som tilslutt vant dameklassen.

RESULTATER:

1960 – RALLY VIKING:

1). Carl Magnus Skogh/Rolf Skogh – Saab 96, 2). Arne Wernersson/Tor Nilsson – Saab 96, 3). Gunnar Andersson/Palle Borch – Volvo PV 544, 4). Arne Ingier/Ole. Joh. Killingmo – Volvo PV, 5). John Unnerud/Jan Martinsen – Volvo PV 544, 6). Harry Bengtsson/E. Pettersson – VW, 7). Jens Jarl Jernes/Johan Solem – Volvo PV, 8). Bo Ljungfeldt/Gunnar Häggbom – Ford Anglia, 9). L.E. Carlsstrøm/E. Schlegel – Volvo PV, 10). Rune Larsson/Bror Hultgren – Volkswagen, 11). Carsten A. Johansson/Helge Mikkelsen – Volvo PV, 12). Snorre Skolsegg/Ragnar Nitschke – Volvo PV, 13). Helge Kristiansen/Olav Berg – Ford Taunus 17M, 14). Edward Gjølberg/Jan Kolstad – Skoda Octavia, 15). Kjell Gudim/Jon Ulleberg – VW, 16). Tore Borg Noren/Carl Axel Noren – Volvo PV, 17). Leif Vold-Johansen/Rolf Willy Brandt – Auto Union AU 1000, 18). Gunnar Fadum/Sverre Ekornes – Auto Union AU 1000, 19). Erik Berger/Billy Skogløf – Volvo PV, 20). Pat Moss/Ann Wisdom – Austin A40 Futura, 21). Ewy Rosqvist/Anita Rosqvist – Volvo PV, 22). Walter Schock/Rolf Moll – Mercedes 220SE, 23). Monica Kjerstadius/Henny B. Ehringe – Saab 96, 24). Chr. Offenberg/Alf Zachariassen – Saab 93B, 25). Ulf Strindlund/Ylva Strindlund – Saab 95, 26). H. Hermansen/Rolf Nullmeyer – Volvo PV, 27). Aatos Wessmann/Lars Hurms – Skoda Octavia, 28). Karl G. Paulsen/Reidar Paulsen – Renault Gordini, 29). Bj. Gundersen/Felix Dobbertin – Volvo PV, 30). Kjell Bache/Ulrich Møller Halvorsen – Auto Union AU 1000, 31). Knut Møystad/Olav Haug – Volvo PV, 32). Olle Dahl/Olle Elmarsson – Volvo PV, 33). Armin Skotvedt/Thor Strandrud – Volvo PV, 34). Amund Bøhle/Arne Agnalt – Volvo PV, 35). E.F. Nagel-Erichsen/Tor M. Kindem – Mercedes 219, 36). Hans Lysen/Torstein Lie – VW, 37). Simon Engseth/Frode Murstad – Volvo PV, 38). J.W. Smith/Knut Rønning – Riley, 39). Greta Molander/Helga Lundberg - Saab 96, 40). Finn Kongsgaarden/Arne Bjone – Volvo Amazon, 41). Svein Nordvang/Reidar Buran – Volvo PV, 42). Fridtjof Granli/Walter Schjølberg – Ford Zephyr, 43). Marcus Chambers/Dennis Green – Wolseley 6/99, 44). Erik Carlsson/Mario Pavoni – Saab 96, 45). Hans Ingier/Thorbjørn Berntsen – Volvo PV, 46). Anne-Karine Bryde/Sverre Bryde – Saab 96, 47). Erik Haglund/Erik Olsson – Auto Union AU 1000, 48). Hermod Spiten/Per Gudem – Renault Dauphine, 49). Hans Hernæs/Knut Hernæs – Volvo PV, 50). Asbjørn Strømberg/K. Vestengen – Ford Anglia, 51). R. Kristoffersen/Magne Eggen – Volvo Amazon, 52). Åke Gulbrandsen/R. Segolsson – Fiat 1200, 53). Odd E. Lauritzen/Kjell Waak – Skoda Octavia, 54). Anders Eide/Kaare Fønhus – Panhard Dyna, 55). Narve Andersen/Astri Nilsen – VW, 56). Hans E. Olsen/K. Ellingsen – DKW AU 1000, 57). Odd Thrana/Tord Ulleberg – DKW AU 1000, 58). Alf Kaasa/O.W. Nygaard – Volvo PV, 59). Arve Andersen/Sten Stensrud – Volvo PV.

1960 - MOBILS ØKONOMILØP:

Klasse 1: Scott N. Berg/Wilhelm Winsnes – NSU Prinz.

Klasse II: 1). Helge Mikkelsen/Trygve Ingjær – Renault Dauphine, 2). Eivind Hall-Torgersen/Thor Gulbrandsen – Renault Dauphine, 3). Anders Sæther/Per Hansson – Renault Gordini, 4). Bjørn Froding/Leif Larsson – Renault Dauphine, 5). Kaare Fønhus/Anders Eide – Panhard PL17, 6). Roy Bjørndal/Aasmund Sandmoen – Renault 4 CV, 7). Erik Hilsen/Knut Bratland – Ford Anglia, 8). Knut Nielssen/Leif Swahn – Ford Anglia.

Klasse III: 1). Kåre Gullichsen/Finn Rolf Jacobsen – VW, 2). Øyvind Storm Ildahl/Tollef Enger – VW, 3). Ragnar Slemdal/Jens Aars – VW, 4). Bjarne Olaas/Ole Alm – VW, 5). Bjørn Pedersen/Sverre Ekorness – VW, 6). Kåre Johansen/Kjell Waale – Skoda Octavia Super, 7). Kåre Gundersen/Alf Sollie – VW, 8). Leif Rustad/Roar Bilet – Skoda Octavia.

Klasse IV: 1). Nils Fredrik Grøndal/Ragnar Elvestad – Volvo PV 544, 2). Carl Syberg/Knud Erik Jensen – Volvo PV 544, 3). Olaf Robert/Rolf Brekke – Volvo PV 544, 4). Thor Strandrud/Kåre Kristiansen – Riley 1.5, 5). Walther Schjølberg/Kaare Vestengen – Peugeot 403, 6). Svein Olavsrud/Ove E. Hellund – Volvo PV 544.

Klasse V: 1). S.A. Andersen/Svend Juul-Larsen – Citroen ID19, 2). Haakon Falsen/Leif Høiseth – Citroen ID19.

Klasse VI: 1). Per Nystrøm/Ole J. Killingmoe – Ford Falcon, 2). Jørgen Andersen/Anny Andersen – Fiat 2100.

VINTERLØP NAF FOLLO:

Klasse B: 1). Odv. Varset/Hans Holen

Klasse C: 1). K. Kirkeby/E. Aarmo

1960 – KNA VINTERLØP:

1). Hans Ingier/Thorbjørn Berntsen – Volvo, 2). Helge Kristiansen/Finn Bakken – Ford Taunus, 3). Gunnar Fadum/Sverre Ekorness – DKW, 4). Tord Ulleberg/Jon Ulleberg – VW, 5). Johan Møystad/Sverre Nyen – Volvo, 6). Arve Andersen/Walter Schjølberg – Volvo, 7). Arne Ingier/O.A. Narverud – Skoda, 8). Håkon Hermansen/Lars Askersrud – Volvo, 9). Kjell Gudim/Jan Kolstad – Skoda Octavia, 10). C.J. Høibråthen/Per Stefferud – Mercedes 220, 11). Snorre Skolseg/Ragnar Nitschcke – Volvo, 12). Armin Skotvedt/Thor Strandrud – Volvo, 13). Tore Borg-Norén/Bjørn Michelsen – Volvo, 14). Leiv Samsing/Knut Solberg – DKW, 15). Odd Thrana/Alex Jahr, 16). Edward Gjølberg/Jan Martinsen – Skoda Octavia, 17). Per Kr. Wilberg/Einar C. Mortensen – Volvo, 18). John Unnerud/Håkon Fløysvik – Volvo, 19). Bent Lynne/Helge Asdahl – Volvo, 20). Laila Schou Nilsen/Finn Rolf Jacobsen – Mercedes 219, 21). Olaf Wefall/Kåre Granli, 22). Finn Hansen/Thor Ødegård, 23). Christian Svenkerud/Kristian Holø – VW, 24). Ulf Jerpseth/Knut Torp – VW.

1960 - NM I PO-LØP:

Førere: 1). Knut Solberg, 2). Hans Ingier, 3). Arne Ingier, 4). Snorre Skolseg, 5). Helge Kristiansen, 6). Knut Rønning, 7). Kåre Fønhus, 8). Odd Thrana, 9). Armin Skotvedt, 10). Ulrich Møller Halvorsen, 11). K. Gumpen, 12). Tord Ulleberg og Kjell Østvold, 13). Leif Vold-Johansen og John Myhrvang.

Kartlesere: 1). Carl F. Karlan, 2). Ole Joh. Killingmo, 3). Ragnar Nitschke og O.A. Narverud, 5). Per Gudem, 6). Håkon Isdahl og Ivar Bjørklund, 8). Alex Jahr, 9). Thor Strandrud og O. Kristensen, 11). Harald Sveen og Jon Ulleberg, 13). Ivar Eikrem, 14). Rolf W. Brandt, 15). Arne Bjørkheim og Jan Kolstad, 17). Finn Bakken, 18). Knut Møystad.

RATTMESTERSKAPET:

1). Tore Borg Norén – Volvo 544, 2). Kjell Braaen – Volvo 444, 3). Ivar Tønnessen – Volvo 544, 4). Tore Lindqvist – Peugeot 403, 5). Paul Hofgaard – Peugeot 403, 6). Hans Hernæs – Volvo 544, 7). Hroar H. Enger – Volvo 544, 9). Tjøstolv Aas – Volvo 544, 10). Per Samson – VW, 11). Helge Løhren – VW, 12). Knut Hernæs – Volvo 544, 13). Erik Granerud – Ford Anglia, 14). Carsten Sem – Peugeot 403, 14). Jarl Knutstad – Ford Thames, 16). Leif Wilberg – Ford Anglia, 17). Øyvind Storm Ildahl – VW, 18). Aage Nyen – VW, 19). Finn Søhol – Peugeot 403, 20). Torkel A. Trønnes – VW, 21). Erling Simonsen – Volvo 444, 22). Anders Eide – Panhard Dyna, 23). Åsulv Lyngroth – Volvo 444, 24). Bjørn Nilsen – Volvo, 25). Alf Bringaker – Opel Rekord, 26). Haakon Falck Myckland – VW, 27). Bjørn Dyvik – Opel Kaptein, 28). Bjørn Skovly Nilsen – Volvo Amazon, 29). Arne Westberg – VW, 30). Trine Nicolaysen – VW, 31). Bjarne Gundersen – Opel Rekord, 32). Knut Østvik – Volvo Amazon, 33). Einar Sillesen – Peugeot 403, 34). Magne Stenvadet – Skoda 440, 35). Bent Lynne – Volvo Amazon, 36). Olav Haug – Volvo Amazon, 37). Sverre Sæther – VW, 38). Oskar Nilsen – VW vare.

1960 - ISBANE ØSTENSJØVANNET (februar):

Midget heat 1: 1). Svein Nordvang – Cooper Norton, 2). Roger H. Florin – Cooper Norton, 3). Lars Hunn – RJ 500 Jap.

Midget heat 2: 1). Svein Nordvang – Cooper Norton, 2). Lars Hunn – RJ 500 Jap.

Standard klasse 1 int. 750 ccm m/kjeder: 1). Øyvind Ørseng – NSU, 2). Lauritz A. Ellefsen – NSU, 3). Jan Gjestrum Larsen – Saab 93, 4). Pål Stowner Krossby – Saab 93.

Standard klasse 1 int. 750 ccm m/kjeder heat 2: 1). Øyvind Ørseng – NSU, 2). Jan Gjestrum Larsen – Saab, 3). Pål Stowner Krossby – Saab, 4). Lauritz A. Ellefsen – NSU.

750-1000 ccm heat 1: 1). Henry Andersen – Renault Dauphine, 2). Bjørn Froding – Renault Dauphine, 3). Bjarne Olaas – AU 1000, 4). Olav Gulbrandsen – Lloyd Arabella, 5). Arne Reidulf Andersen – AU 1000, 6). Olav Alm – Renault Dauphine, 7). Ulrich Møller Halvorsen – AU 1000.

750-1000 ccm heat 2: 1). 1). Bjørn Froding – Renault Dauphine, 2). Henry Andersen – Renault Dauphine, 3). Ulrich Møller Halvorsen – AU 1000, 4). Bjarne Olaas – AU 1000, 5). Arne Reidulf Andersen – AU 1000, 6). Olav C. Alm – Renault Dauphine.

1000-1300 ccm heat 1: 1). Kjell Gudim – Skoda, 2). Reidar Kristoffersen – VW, 3). Per Knutsen – VW, 4). Erik Sørum.

1000-1300 ccm heat 2: 1). Kjell Gudim – Skoda, 2). Reidar Kristoffersen – VW, 3). Per Knutsen – VW.

1300-1600 ccm heat 1: 1). John Unnerud – Volvo, 2). Jan Tingelstad – Volvo, 3). Arne Bjone – Volvo, 4). Per Pedersen – Lancia.

1300-1600 ccm heat 2: 1). John Unnerud – Volvo, 2). Jan Tingelstad – Volvo, 3). Arne Bjone – Volvo.

NM Trimmede standardvogner int. 1000 ccm m/pigg: 1). Leiv Samsing – AU 1000, 2). Haakon Isdahl – AU 1000, 3). Scott N. Berg – NSU, 4). Anders Eide – Panhard.

Heat 2: 1). Haakon Isdahl – AU 1000, 2). Leiv Samsing – AU 1000, 3). Knut Ekren – AU 1000, 4). Scott N. Berg – NSU, 5). Anders Eide – Panhard.

1000-1300 ccm m/pigg: 1). Edward Gjølberg – Skoda, 2). Kjell Gudim – Skoda, 3). O.A. Narverud – Skoda, 4). Odd Hyllestad – VW:

Heat 2: 1). Kjell Gudim – Skoda, 2). Edward Gjølberg – Skoda, 3). O.A. Narverud – Skoda.

Over 1300 ccm m/pigg heat 1: 1). Dag Johannessen – Jaguar, 2). Arve Andersen – Volvo, 3). Edgar Haugen – Volvo, 4). Hans Ingier – Volvo, 5). Gunnar Hagerud – Volvo, 6). Lennart Lystad – Ford, 7). Olav Gulbrandsen – Borgward Isabella, 8). Leif Koxvold – Chevrolet, 9). Odd Hestmann – Volvo.

Heat 2. 1). Dag Johannessen – Jaguar, 2). Hans Ingier – Volvo, 3). Gunnar Hagerud – Volvo, 4). Edgar Haugen – Volvo, 5). Lennart Lystad – Ford, 6). Leif Koxvold – Chevrolet.

Sportsvogner m/pigg heat 1: 1). Gunnar Bratlie – Porsche Carrera, 2). Per Fossum – BMW, 3). Peer Braathen – Saab, 4). Edm. E. Hartzell – Austin Healey, 6). Rune Lystad – VW.

Heat 2: 1). Gunnar Bratlie – Porsche Carrera, 2). Edmund E. Hartzell – Austin Healey, 3). Peer Braathen – Saab, 4). Karl Høie, 5). Rune Lystad – VW.

1960 - ISBANE TUNEVANNET:

NMK Sarpsborg var arrangør. Været var ikke spesielt trivelig med tett snødrev og litt tåke. Drøye 4.000 tilskuere. Den heftigste duellen var mellom Dag Johannessen i Jaguar og Gunnar Bratlie i Porsche, der sistnevnte var den raskeste. I første omgang slo han Johannessen, som i annen omgang plasserte jaguaren i brøyta og vælva, men siden han hadde sikkerhetsbelte kunne klatre uskadd ut, men bilen hadde fått noen bulker.

De enkelte klassene kjørte tre runder og to omganger, der sammenlagt tid var avgjørende.

Midget: 1). Roger Florin, 2). Leif Johannessen.

Inntil 750 ccm: 1). Øyvind Ørseng – NSU Prinz.

Inntil 1000 ccm: 1). Henry Andersen – Renault, 2). Arne Gulbrandsen – Lloyd Arabella.

Inntil 1300 ccm: 1). Bjarne Olaas – VW.

Inntil 1600 ccm: 1). Bjørn Olsen – Volvo.

Inntil 1000 ccm m.pigg: 1). Erik Hellum – DKW, 2). Kjell Backe – DKW.

Inntil 1300 ccm m.pigg: 1). 1). Rune Runelstad – VW, 2). S. Lundberg – VW.

Over 1300 ccm m.pigg: 1). Edgar Haugen – Volvo.

Spesialvogner int. 2000 ccm: 1). Gunnar Hagerud – Volvo.

Spesialvogner over 2000 ccm: 1). Edmund Hartzel – Austin Healey.

Sportsklasse m. pigg: 1). Gunnar Bratlie – Porsche.

1960 - ISBANE EINAVANNET:

MC 350 ccm: 1). Oddvar N. Olsen.

MC 175 ccm: 1). Arne H. Kulsrud

MC 125 ccm: 1). Tore Bratlie, 2). Reidar Hellgren

Sportsvogner: 1). Gunnar Bratlie – Porsche Carrera, 2). Edward Gjølberg – Ford Special.

Trimmet Std. Spesial: 1). Edgar Haugen – Volvo, 2). Dag Johannessen – Jaguar.

Trimmet std. Int. 1300 ccm: 1). Edward Gjølberg – Skoda, 2). O.A. Narverud – Skoda, 3). Jan Kolstad – Skoda.

Int. 1000 ccm: 1). Anders Eide – Dyna Panhard.

Midget: 1). Svein Nordvang, 2). Roger H. Florin, 3). T. Edvardsen.

Int. 750 ccm: 1). Scott N. Berg – NSU, 2). Øivind Hernæs – NSU, 3). Lauritz A. Ellefsen – NSU.

Int. 1000 ccm: 1). Ove Larsen – AU 1000, 2). Ole C. Alm – Renault Dauphine.

Int. 1300 ccm: 1). Bjarne Olaas – VW, 2). Bjørn Pedersen – VW.

Int. 1600 ccm m/kjeder: 1). Simon Engseth – Volvo, 2). Hans Hernæs – Volvo, 3). Helge Kristiansen – Ford Taunus.

1960 - ISBANE GLOMMA/ELVERUM:

Under 750 ccm m/kjetting: 1). William Krabseth – Renault 4CV

750-1000 ccm m/kjetting: 1). Henry Andersen – Renault Dauphine, 2). Ove Larsen – DKW.

1000-1300 ccm m/kjetting: 1). Kjell Gudim – Skoda, 2). Olaf W. Wold – VW, 3). Bjørn Pedersen – VW.

1300-1600 ccm m/kjetting: 1). Hans Hernæs – Volvo, 2). Simon Engseth – Volvo, 3). Johan Møystad - Volvo

Over 1600 ccm m/kjetting: 1). Helge Kristiansen

Int. 1000 ccm m/pigg: 1). Leiv Samsing – DKW, 2). Haakon Isdahl.

1000-1300 ccm m/pigg: 1). Edward Gjølberg – Skoda, 2). Odd A. Narverud – Skoda.

Over 1300 ccm m/pigg: 1). Edgar Haugen – Volvo Sport

Midget: 1). Svein Nordvang – Cooper/Norton.

Sport under 2000 ccm m/pigg: 1). Gunnar Bratlie – Porsche Carrera, 2). Gunnar Hagerud - Volvo

Sport over 2000 ccm m/pigg: 1). Edmund Hartzell – Austin Healey.

Sport over 2000 ccm m/kjede: Ove Holtmoen – MG.

1960 - ISBANE RANDSFJORDEN (BSH):

Int. 750 ccm: 1). Lauritz A. Ellefsen – NSU, 2). Wilhelm Krabseth – Renault 4 CV, 3). Peer Braathen – Saab.

750-1000 ccm: 1). Haakon Isdahl – DKW, 2). Henry Andersen – Renault Dauphine, 3). Bjørn Froding – Renault Dauphine, 4). Leiv Samsing – DKW, 5). Olav Gulbrandsen – Borgward Arabella, 6). Anders Eide – Panhard, 7). Leif Høglund – Morris Minor, 8). J.F. Hægeland – DKW.

1000-1300 ccm: 1). Edward Gjølberg – Skoda, 2). Tord Ulleberg – VW, 3). Bjarne Olaas – VW, 4). Reidar Kristoffersen, 5). Olaf F. Wold – VW.

1300-1600 ccm: 1). John Unnerud – Volvo, 2). Basse Hveem/Svein Nordvang – Volvo, 3). Arve Andersen – Volvo, 4). Arne Ingier – Volvo, 5). Snorre Skolseg – Volvo, 6). Petter A. Ruud Johansen – Volvo.

Over 1600 ccm: 1). Helge Kristiansen – Ford Taunus.

ISBANE JARENVANNET:

Midget: 1). Svein Nordvang, 2). Roger Florin, 3). Lars Hunn, 4). Jan Karstensen.

Standard int. 750 ccm m/kjeder: 1). Øyvind Ørseng – NSU, 2). Scott N. Berg – NSU, 3). Pål Stovner Krosby – Saab 93, 4). Øivind Hernæs – NSU, 5). Roi Bjørndal.

750-1000 ccm: 1). Henry Andersen – Renault, 2). Arne Gulbrandsen – Borgward Arabella, 3). Ove larsen – AU 1000, 4). William Krabseth – Renault Dauphine, 5). Ole C. Alm – Renault Dauphine.

1000-1300 ccm: 1). Bjarne Olaas – VW, 2). Bjørn Pedersen – VW, 3). Olaf F. Wold – VW.

1300-1600 ccm: 1). John Unnerud – Volvo, 2). Johnny Falkung – Volvo, 3). Simon Engseth – Volvo.

Over 1600 ccm: 1). Juul Gulbrandsen – Mercedes, 2). Helge Kristiansen – Ford Taunus 17M.

Gruppe 2 int. 1000 ccm: 1). Leiv Samsing – AU 1000 S, 2). Haakon Isdahl – AU 1000 S, 3). Erik Hellum – AU 1000 S, 4). Peer Braathen – Saab.

Gruppe 2 1000-1300 ccm: 1). Edward Gjølberg – Skoda, 2). O.A. Narverud – Skoda, 3). Jan B. Kolstad – Skoda, 4). Rune Lystad – VW, 5). Odd Hyllestad – VW.

Gruppe 2 over 1300 ccm: 1). Edgar Haugen – Volvo, 2). Dag Johannesen – Jaguar, 3). Arve Andersen – Volvo, 4). Hans Ingier – Volvo, 5). Ove Holtmoen – Volvo.

Spesial og sport: 1). Gunnar Hagerud – Volvo, 2). Gunnar Bratlie – Porsche Carrera, 3). Hans Ingier – Volvo, 4). Edmund E. Hartzell – Austin Healey, 5). Karl A. Høie – Ford Zephyr.


DRAMMEN TRAVBANE (MAI):

MC Racer int. 500 ccm: 1). Erling Simonsen, 2). Rhore Melbye, 3). Thorbjørn Nygaard.

MC Sport int. 500 ccm: 1). Leif Vårlie, 2). Rolf Rørbu.

MC Lettvekt int. 125 ccm: 1). Arvid Solberg, 2). Jan Poverud.

MC Sport int. 250 ccm: 1). Henry Harrfeldt, 2). Tore Iversen, 3). Jan Kristian Andreasen.

MC Sport int. 350 ccm: 1). Leif Ånerud, 2). Kåre Namløs.

MC Lettvekt int. 175 ccm: 1). Ole Røstad, 2). Nisse Løøf, 3). Ivar A. Hoffgaard.

Midget: 1). Lars Hunn, 2). Leif Johannessen, 3). Asle Skoglund.

Gruppe 1 inntil 750 ccm: 1). Arne Bjone - NSU Prinz, 2). Lauritz A. Ellefsen - NSU Prinz, 3). Scott Berg - NSU Prinz.

Gruppe 1 inntil 1100 ccm: 1). Bjørn Froding - Renault Gordini.

Gruppe 1 inntil 1500 ccm: 1). Olaf S. Wold - VW.

Gruppe 1 inntil 2000 ccm: 1). Gunnar Wiren - Volvo, 2). Erik Berger - Volvo, 3). Arne Bjone - Volvo, 4). Johnny Falkung - Volvo, 5). Bjørn Wadel - Volvo.

Gruppe 1 over 2000 ccm: 1). Dag Johannessen - Jaguar.

Gruppe 2 1101-1500 ccm: 1). Sven Lundberg - VW, 2). Kjell Gudim - Skoda, 3). John Unnerud - Skoda.

Gruppe 2 over 1500 ccm: 1). Edgar Haugen - Volvo, 2). Erik Berger - Volvo.

Gruppe 3 inntil 2000 ccm: 1). Hans Ingier - Volvo, 2). Gunnar Hagerud - Volvo.

Gruppe 3 over 2000 ccm: 1). Karl A. Høie - Ford Zephyr.

Gruppe 4 inntil 2000 ccm: 1). Gunnar Bratlie - Porsche carrera, 2). Erling Elstad - Triumph.

Gruppe 4 over 2000 ccm: 1). Edgar haugen - Ford Special.

1960 - DRAMMEN TRAVBANE SEPTEMBER:

Go-Kart: 1). Kjell Samsing, 2). Johnny Alex Hansen, 3). Reidar Hellgren.

Go-Kart med Le-Mans start: 1). Johnny Alex Hansen, 2). Kjell Samsing, 3). Olaf B. Bjørnstad.

Midget: 1). Svein Nordvang, 2). Lars Hunn, 3). Leif Johannessen.

Gruppe 1 inntil 750 ccm: 1). Rolf O. Sjetnan – Saab 93, 2). Scott N. Berg – NSU, 3). Arne Bjone – NSU.

Gruppe 1 int. 1100 ccm: 1). Olaf Hellenes – DKW, 2). Nils Ericsson – Saab 96.

Gruppe 1 1100-1500 ccm: 1). Sven Lundberg – VW, 2). Narve Andersen – VW, 3). Lars Aulie – MG.

Gruppe 1 1501-2000 ccm: 1). Gunnar Viren – Volvo, 2). Erik Berger – Volvo, 3). Johnny Falkung – Volvo.

Gruppe 1 over 2000 ccm: 1). Leif Koxvold – Chevrolet.

Gruppe 3/2 int. 2000 ccm: 1). Edgar Haugen – Volvo, 2). Stig Sjøberg – Porsche Carrera, 3). Gunnar Hagerud – Volvo.

Gruppe 3/2 over 2000 ccm: 1). Leif Koxvold – Ford Thunderbird, 2). Dag Johannessen – Jaguar, 3). Karl A. Høie – Ford Zephyr.

Sportsvogner int. 2000 ccm: 1). Gunnar Bratlie – Porsche Carrera, 2). Per Fossum – BMW.

Sportsvogner over 2000 ccm: 1). Dag Johannessen – Austin Healey, 2). Edgar Haugen – Special.

1960 - JARLSBERG TRAVBANE:

Inntil 750 ccm: 1). Scott N. Berg, 2). Svein Andersen, 3). Arne Gulbrandsen, 4). Arne Bjone, 5). Einar Christiansen.

Inntill 1000 ccm: 1). Leiv Samsing, 2). Henry Andersen, 3). Greta Molander, 4). Olaf Hellenes, 5). Christian Offenberg, 6). Per Ekholdt.

Inntil 1300 ccm: 1). Kjell Gudim, 2). Svend Lundberg, 3). Narve Andersen, 4). Arnt Lunder, 5). Lars Amlie, 6). Lars Usterud Svensen.

Inntil 1600 ccm: 1). Leif Koxvold, 2). John Unnerud, 3). Bjørn Gundersen, 4). Aage B. Bøckmann.

Turistvogner. 1). Jan Nilsen, 2). Ragnar Hellenes, 3). Erling Elstad, 4). Hartvig Ruud.

Over 2000 ccm: 1). Dag Johannessen, 2). Leif Koxvold, 3). Karl Høie.

Standard Special: 1). Edgar Haugen, 2). Gunnar Hagerud, 3). Hans Ingier.

Sportsvogner: 1). Stig Sjøberg, 2). Gunnar Bratlie, 3). Dag Johannessen, 4). Egil Hyggen, 5). Gunnar Alstrøm.

Midget: 1). Svein Nordvang

1960

ACROPOLIS RALLY: 60

Nr. 1 Schock/Moll – Mercedes 220 SE

Nr. 2 Erik Carlsson/Karlsson – Saab 96

Nr. 3 Harper/Proctor – Sunbeam Rapier

COUPE DES ALPES: 60

1). Roger De Lageneste/Henri Greder – Alfa Romeo Giulietta, 2). Pat Moss/Ann Wisdom – Austin Healey 3000, 3). Jose Behra/R. Richard – Jaguar 3.8, 4). Eugen Böhringer/Hermann Socher, 5). Bobby Parkes/Howarth, 6). Rene Trautmann/Jean Claude Ogier.

En annen kilde oppgir: 4). John Gott/Shephard, 5). Henri Oreiller/Masoero.

DEUTSCHLAND RALLY: 60

1). Gunnar Andersson/Karlsson – Volvo, 2). Trautmann/Ogier – Citroen ID 19, 3). R. Krede/R. Knoll – Mercedes 190, 4). Schock/Moll – Mercedes, 5). Kling/Falk – DKW 1000, 6). Everth/Kredorf – DKW, 7). Block/Paul – BMW, 8). Seigle-Morris/Turner – Austin Healey, 9). Ewy Rosqvist/Anne Borg - Volvo

Klassevinnere:

David Seigle-Morris/S. Turner - Austin Healey 3000, Heyse/W. Schüler – Porsche, Von Kothen/B. Degener - Alfa Romeo, Schock/Moll – Mercedes, Trautmann/Ogier – Citroen, Gunnar Andersson/W. Karlsson – Volvo, Middendorf/Bonin - Fiat 1200, Kling/Falk - Auto Union 1000, Block/Paul - BMW 700, Schäfer/Kohler - NSU Prinz

GENEVE RALLY: 60

1) Roger De Lageneste/Henri Greder – Alfa Romeo Giulietta, 2). Rene Trautmann/Jean Claude Ogier – Citroen ID 19, 3). Schild/Briffaud – Alfa-Romeo Giulietta, 4). Roland Ott/Eberhard Mahle – Mercedes 220 SE, 5). Walter Schock/Rolf Moll - Mercedes, 6). Rey/Picart, 7). Siegfried Eichelmann/Hermann Kuhne - DKW , 8). Pat Moss/Ann Wisdom – Austin Healey, 9). Hans Tak/Rob Gorris, 10). Gunnar Andersson - Volvo.

LIEGE-ROME-LIEGE: 60

Nr. 1 Pat Moss/Ann Wisdom – Austin Healey 3000

Nr. 2 G. Sander/W. Sander – Porsche

Nr. 3 J. Sprinzel/J. Patten – Austin Healey 3000

1960 - MONTE CARLO RALLY:

De påmeldte norske deltagerne var: Arne Ingier/O.A. Narverud – Volvo, Arve Andersen/Ulrich Møller-Halvorsen – Volvo, Armin Skotvedt/Rolf Prytz – Volvo, Hans Ingier/Nils Hagen – Volvo, Basse Hveem/Carl F. Karlan – Skoda, John Unnerud/Ragnar Busch – Volvo, Olav Gulbrandsen/Felix Dobbertin/Henry ”Stompa” Andersen – Borgward, Alf Johansen/Erik Sørum – Skoda, Leiv Samsing/Håkon Fløysvik – DKW, Lars Askersrud/Carl Erik Borch, Nils Fr. Grøndal/Thorbjørn Berntsen – Volvo, Helge Kristiansen/Einar Fr. Nagell-Eriksen – Ford, Kjell Gudim/Jan Kolstad – Skoda, Tore Borg Noren/J. Fjelldal/Ivar Tønnesen – Volvo, Håkon Hermansen/Finn Kongsgården, Juul Gulbrandsen/Sten Stensrud/Edgar Haugen – Mercedes, Simon Engseth/Magne Midttun – Volvo, Leif Vold-Johansen/Kopperud, Edward Gjølberg/Jan Erik Martinsen – Skoda, Odd Thrana/Tord Ulleberg – DKW, Greta Molander/Helga Lundberg – Saab.

De norske med lengst erfaring fra løpet var den gang: Carsten A. Johansson med 9 starter, Leif Vold Johansen 8 ganger, Leiv Samsing og Nils Hagen 6 ganger, Hans Ingier 5, Knut Solberg, Ragnar Busch, Odd Thrana, Nils Fr. Grøndal, Carl F. Karlan, Rolf Prytz 4 ganger, Arne Ingier, Edward Gjølberg, Finn Huseby Kopperud 3 ganger, Juul Gulbrandsen, Armin Skotvedt, Olav Gulbrandsen med 2 tidligere starter.

Startsteder: Warszawa, Rom, Frankfurt, Glasgow, Den Haag, Paris, Oslo og Lisboa. Totalt var det påmeldt 346 deltagere hvorav 88 hadde valgt Oslo. Første bil ble vinket av gårde fra KNA-hotellet klokken 19.06, av starterne Anton Lie og president i KNA Jens Lien. Basse Hveem kom ikke til start, da han hadde lagt seg inn til frivillig undersøkelse på Rikshospitalet, der det ble konstatert litt ”kluss” med hjertet, noe som foranlediget at han ble anbefalt ikke å starte. Dette i sin tur brakte på banen spørsmålet om ikke alle deltagerne burde gjennomgå en legeundersøkelse før start.

Fram til svenskegrensen var kjøringen problemfri. Her møtte man imidlertid på snøværet. Veiene ble nesten umiddelbart fryktelig glatte, og i tillegg var det kraftig vind, som gjorde at snøen la seg i store fonner. I tillegg kom uværet helt overraskende slik at brøytemannskapene ikke var forberedt på å rykke ut. Ved tidskontrollen i Gøteborg var man skeptiske til om noen ville klare å holde idealtiden, og fryktet at de som virkelig prøvde ville havne utenfor veien. Det viste seg imidlertid at de fleste hadde klart å holde idealtiden. Første mann inn til Gøteborg var Arne Ingier, som kunne fortelle om store vanskeligheter med å holde seg på veien. Like etter kom også Arve Andersen. En av de raskeste på etappen var Pat Moss. Værforholdene fikk også et tragisk utfall da nederlenderen Johannes van Niewenhuysen omkom i en kollisjon med en svensk lastebil i Knaxerødsvingen i nærheten av Uddevalla. Kartleseren, Adrien Mogene ble skadet, men overlevde. De kjørte i en Alfa-Romeo. Et dansk lag, Preben Petersen og Arne Arenhag kolliderte med en lastebil nord for Varberg. Her ble ingen skadet, men de måtte bryte løpet.

De glatte veiene fortsatte også gjennom Danmark og nedover i Tyskland, der det også var varierende føreforhold.

Store snømasser i det europeiske Sentralmassivet, noe som gjorde at bare deltagerne med start i Warszawa fikk en noenlunde grei reise fram til samlingspunktet i Chambery. Dit var det bare 130 av de 300 startende som kom, og av disse var det bare 63 som ikke hadde straffeprikker. Arne Ingier ble påkjørt av en brøytebil og ble utelukket etter å ha kommet for sent til kontrollen i Liege, en skjebne som også rammet Leif Vold-Johansen.

Masse snø og is på innledningsetappen Chambery-Monaco.

12 norske biler kom med på fjellprøven: Hans Ingier, Arve Andersen, Greta Molander, Tore Borg Noren, Edward Gjølberg, Olav Gulbrandsen, Odd Thrana, Haakon Hermansen, Helge Kristiansen, Kjell Gudim, Leiv Samsing og Armin Skotvedt.

Det hele endte med tredobbelt seier til Mercedes. Skriverier i pressen etter løpet gikk ut på at Mercedes hadde brukt over 2 millioner kroner på løpet.

Edward Gjølberg/J.E. Martinsen ble beste norske lag med en 18. plass og han fikk dermed første napp i Aftenpostens pokal.

Arve Andersen/Ulrich Møller Halvorsen ble belastet med 30 ufortjente prikker da de ble påkjørt på sluttetappen.

Armin Skotvedt/Rolf Prydz hadde kjørt prikkfritt til Chambery, men pådro seg noen straffeprikker da de gjorde feil ved innlevering av tidskortet ved den siste kontrollstasjonen.

Greta Molander fikk pris for den deltageren som hadde startet flest ganger.

Hans Ingier/Nils Hagen var storfornøyd ved ankomst Monte Carlo da de så langt var uten straffeprikker. Ingier uttalte at han ikke under noen omstedighet kunne ha kjørt fortere. Ga også mye ros til norske piggdekk, og uten disse hadde de ikke hatt noen muligheter. Lå lenge helt i toppen, men på den avsluttende fjellprøven røyk kardangen og de måtte bryte.

Helge Kristiansen lå lenge an til en bra plassering, men dynamoen sviktet og de måtte kjøre uten lys.

Nottorp/Hellberg fra Sverige i en Citroen fikk ufortjent 200 straffeprikker da en bil kjørte inni deres ekvipasje da man sto parkert i Liege.

Carsten Johansson/Walter Löfler ankom som vanlig ulastelig antrukket til Monte Carlo i sin Alfa Romeo. De ble imidlertid belastet med 30 straffeprikker i Frankfurt, da kontrollanten hadde forlagt tidskortet deres, noe som tok fire minutter å finne igjen.

Greta Molander/Helga Lundberg klarte å miste den siste kontrollstasjonen i Monaco og pådro seg tre minutters tillegg. De hadde da kjørt prikkfritt til Chambery og bare noen få straffeprikker på sluttetappen.

Olav Gulbrandsen/Felix Dobbertin i Borgward var også fornøyde etter ankomst Monte Carlo, og var prikkfrie til Chambery.

I følge tradisjonen var de norske deltagerne også denne gangen samlet til middag på restaurant Oscar i Monte Carlo, der den norske Marchal-importøren, Ottar Vogt, sto for arrangementet.

På hjemveien fra Monte Carlo kom noen av de norske deltagerne midt opp i uroligheter i Frankrike, som var et resultat av den pågående Algerie-konflikten.

Resultater:

1). Schock/Moll – Mercedes 220 SE, 2). Eugen Böhringer/Socher – Mercedes 220 SE, 3). Ott/Mahle – Mercedes 220 SE, 4). Harper/Baxter – Sunbeam, 5). Tak/Swaab - Mercedes 220 SE, 6). Suthcliffe/Crabtree - Ford Zephyr, 7). Lier/Walter – Sunbeam, 8). Quilico/Michot - Auto Union, 9). Bremer/Vainola – Saab, 10). Marang/Badoche – Citroen.

Klassevinnere: Quilico/Michot – DKW, Ericsson/Blomberg – Alfa Romeo Giulietta, Harper/Baxter – Sunbeam Rapier, Moll/Schock – Mercedes, Bremer/Vainola – Saab 93, Sjøstrøm/Hermansen – VW, Peyrot/marion – Citroen ID 19, Feret/Rambaud – Alpine, Augia/Rolland – Peugeot 203, Bäcklund/Falk – Sunbeam Alpine, Handley/Harvey – Ford Zephyr.

Norske plasseringer 1960:

Nr. 21 – Gjølberg/Martinsen – Skoda Octavia

Nr. 46 – Hermansen/Finn Kongsgaarden – Volvo PV 544

Nr. 50 – Samsing/Fløysvik – DKW 1000

Nr. 60 – Andersen/Møller Halvorsen – Volvo PV 544

Nr. 61 – Molander/Lundberg – Saab 93

Nr. 63 – Gulbrandsen/Dobbertin – Borgward Isabella

Nr. 69 – Thrana/Ulleberg – DKW 1000

Nr. 70 – Borg Noren/Fjelldal – Volvo 122

Nr. 71 – Kristiansen/Nagel-Erichsen – Ford Taunus 17M

Nr. 76 – S. Engseth/Midttun – Volvo PV 544

Nr. 77 – Skotvedt/Prydz – Volvo PV 544

Nr. 79 – Ingier/Hagen – Volvo PV 544

Nr. 89 – Gudim/Kolstad – Skoda Octavia

Nr. 112 – Askersrud/Borch – Ford Anglia

Nr. 126 – Unnerud/Busch – Volvo PV 544

POLSKE RALLY: 60

Nr. 1 W. Schock/R. Moll – Mercedes 220 SE

Nr. 2 C. Bremer/J. Lampi – Saab 96

Nr. 3 K. Otto/H. Hanf - Wartburg

RAC-RALLY: 60

Nr. 1 Erik Carlsson/Stuart Turner – Saab 96

Nr. 2 John Sprinzel/Dick Benstead-Smith – Austin Healey 3000

Nr. 3 Don Morley/Erle Morley – Austin Healey 3000

SAFARI RALLY: 60

1). W. Fritschy/J. Ellis – Mercedes 219, 2). M. Temple-Boreham/Temple Boreham – Citroen ID 19, 3). Vic Preston/J. Harrison – Ford Zephyr,

SVENSKA RALLY: 60

Nr. 1 Carl magnus Skogh/Skogh – Saab 96

Nr. 2 Harry Bengtsson/Pettersson - Porsche

Nr. 3 Gunnar Andersson/Lohmander – Volvo

TOUR DE CORSE: 1960

Nr. 1. Strahle/Linge - Porsche carrera

Nr. 2. Rolland/Augias - Alfa Romeo

Nr. 3 Guichet/Harpel - Renault Godrini

Nr. 4 De Langeneste/Greder - Alfa Romeo Zagato

Nr. 5 Everetz/Trettau - Auto Union

Nr. 6 Bianchi/Ouvier - Simca

TULIPAN RALLY: 60

Hans Ingier ledet etter at den 2000 km lange etappen mellom Nordwijk og Monte carlo var tilbakelagt.

Nr. 1 Verrier/Trautmann – Citroen ID 19

Nr. 2 Carl Orrenius/R. Dahlgren – Saab 96

Nr. 3 W. Schock/R. Moll – Mercedes 220 SE

TUSEN SJØERS RALLY: 60

Norge var representert med: Hans Ingier/Thorbjørn Berntsen - Volvo, Edward Gjølberg/Jan Kolstad - Skoda, John Unnerud/Jan Martinsen - Skoda, Arve Andersen/Sten Stensrud og Edgar Haugen/Felix Dobbertin.

Arve Andersen i Volvo havnet på 21. plass og nummer 4 i klassen.

Hans Ingier var svært uheldig med en del feilkjøringer og valgte å bryte.

John Unnerud med Skoda ble beste nordmann på en 15. plass totalt, og nummer 4 i klassen.

1). Carl-Otto Brehmer/Juhani Lampi – Saab 96, 2). Erik Carlsson/Lennart Simonsson – Saab 96, 3). Carl Magnus Skogh/Rolf Skogh – Saab 96

ØSTERRISKE ALPE RALLY: 60

Nr. 1 Prach – Steyr-Puch

Nr. 2 Mitterbauer – NSU

Nr. 3 Mayer – Alfa-Romeo Giulietta

ROXENRUNDAN:

Seniorer: 1). Hans Lannsjø – Saab, 2). Arne Wernersson – Saab, 3). Erik Berger – Saab, 4). Anders Sigurdsson – Saab, 5). Uno Persson – Saab, 6). Åke Thambert – Ford Anglia, 7). Urban Dahl – VW, 8). Stig Lundin – VW, 9). Erling Tengeborg – Saab.

Junior A: 1). Bjørn Nilsson – VW, 2). N. Andersson – Saab, 3). H.G. Dahl, 4). T. Karlsson – DKW, 5). B. Anund – Saab, 6). L. Bostrøm – Volvo, 7). G. Hansson – Saab.

Junior B: 1). Gøsta Karlsson – Saab, 2). G. Wång – Ford Anglia, 3). Albinsson, 4). S. karlsson – Renault, 5). W. karlsson – VW, 6). L. Jenzen – VW, 7). S.O. Eriksson – VW, 8). L. Franzen – VW, 9). B. Conradsson – Volvo, 10). S. Johansson – Volvo, 11). J. Wiktander – VW, 12). S. Skullman – Saab, 15). H. Karlsson – Renault.

VINTERSVÄNGEN:

Seniorer: 1). Arne Wernersson – Saab, 2). Rune Heimner – Saab, 3). Ulf Calmfors – VW.

A-Juniorer. 1). Lennart Karlsson – Volvo og Allan Svensson – Saab, 3). Sven H. Kahnborg – VW, 4). Per O. Eriksson – VW, 5). Lennart Smith – VW, 6). Gunnar Kihlgren – Volvo, 7). Jaril Linden – Volvo, 8). Gøsta Hjern – VW, 9). Magnus Bolander – VW, 10). Lennart Bostrøm – Volvo.

GRAND PRIX MODENA:

1). Jo Bonnier – Porsche, 2). Richie Ginther – Ferrari, Wolfgang von Trips – Ferrari, 4). Hans herrmann – Porsche, 5). Edgar Barth – Porsche, 6). Maurice Trintignant – Cooper Climax.


ARGENTINAS GRAND PRIX:

1). Bruce McLaren - Cooper-Climax, 2). Cliff Allison - Ferrari, 3). Maurice Tritignant/Stirling Moss - Cooper-Climax, 4). Carlos Menditeguy - Cooper-Maserati, 5). Wolfgang von Trips - Ferrari, 6). Innes Ireland - Lotus-Climax, 7). Joakim Bonnier - Lotus Climax, 8). Phil Hill - Ferrari, 9). R. Larreta - Lotus-Climax, 10). Froilan Gonzalez - Ferrari, 11). R. Bonomi - Cooper-Maserati, 12). Masten Gregory - Porsche, 13). Gino Munaron - Maserati, 14). N. Estefano - Maserati.


BELGIAS GRAND PRIX:

1). Jack Brabham - Cooper-Climax, 2). Bruce McLarsen - Cooper-Climax, 3). Oliver Gendebien - Cooper-Climax, 4). Phil Hill - Ferrari, 5). Jim Clark - Lotus Climax, 6). Luciano Bianchi - Cooper-Climax.

ENGLANDS GRAND PRIX:

1). Jack Brabham – Cooper, 2). John Surtees - Lotus, 3). Innes Ireland – Lotus


FRANKRIKES GRAND PRIX:

1). Jack Brabham - Cooper-Climax, 2). Oliver Gendebien - Cooper Climax, 3). Bruce McLaren - Cooper Climax, 4). Henry Taylor - Cooper-Climax, 5). Jim Clark - Lotus Climax, 6). Ron Flockhart - Lotus-Climax, 7). Innes Ireland - Lotrus Climax, 8). Bruce halford - Cooper-Climax, 9). Masten Gregory - Cooper Climax, 10). Ian Burgess - Cooper-Maserati, 11). Wolfgang von Trips - Ferrari, 12). Phil Hill - Ferrari.


HOLLANDS GRAND PRIX:

1). Jack Brabham - Cooper-Climax, 2). Innes Ireland - Lotus-Climax, 3). Graham Hill - BRM, 4). Stirling Moss - Lotus-Climax, 5). Wolfgang von Trips - Ferrari, 6). Richie Ginther - Ferrari, 7). Mike Taylor - Cooper Climax, 8). Carel de Beaufort - Cooper-Climax.


ITALIAS GRAND PRIX:

1). Phil Hill - Ferrari, 2). Richie Ginther - Ferrari, 3). Willy Mairesse - Ferrari, 4). Giulio Cabianca - Cooper-Ferrari, 5). Wolfgang von Trips - Ferrari, 6). Hans herrmann - Porsche, 7). Edgar Barth - Porsche, 8). Piero Drogo - Cooper-Climax, 9). Wolfgang Seidel - Cooper Climax, 10). Fred Gamble - Porsche.


MONACOS GRAND PRIX:

1). Stirling Moss - Lotus Climaz, 2). Bruce McLaren - Cooper Climax, 3). Phil Hill - Ferrari, 4). Tony Brookes - Cooper Climax, 5). Joakim Bonnier - BRM, 6). Richie Ginther - Ferrari, 7). Graham Hill - BRM, 8). Wolfgang von Trips - Ferrari, 9). Innes Ireland - Lotus Climax.


PORTUGALS GRAND PRIX:

1). Jack Brabham - Cooper-Climax, 2). Bruce McLaren - Cooper-Climax, 3). Jim Clark - Lotus-Climax, 4). Wolfgang von Trips - Ferrari, 5). Tony Brooks - Cooper-Climax, 6). Innes Ireland - Lotus-Climax, 7). Oliver Gendebien - Cooper-Climax.


VM FORMEL 1 FØRERE:

1). Jack Brabham, 2). Bruce McLaren, 3). Stirling Moss, 4). Innes Ireland, 5). Phil Hill, 6). Oliver Gendebien, 6). Wolfgang von Trips, 8). Jim Clark, 8). Richie Ginther, 10). Tony Brooks, 11). Cliff Allison, 11). John Surtees, 13). Graham Hill, 13). Willy Mairesse, 13). Jo Bonnier, 16). Carlos Menditeguy, 16). Henry Taylor, 16). Giulio Cabianca, 19). Lucien Bianchi, 19). Ron Flockhart, 19). Hans Herrmann.

VM FORMEL 1 MERKER:

1). Cooper-Climax, 2). Lotus-Climax, 3). Ferrari, 4). BRM, 5). Cooper-Maserati, 5). Cooper-Castelotti, 7). Porsche.

INDIANAPOLIS 500:

1). Jim Rathmann - Watson-Offenhauser, 2). Rodger Ward - Watson-Offenhauser, 3). Paul Goldsmith - Epperly-Offenhauser, 4). Don Branson - Philips-Offenhauser, 5). Johnny Thompson - Lasvsky-Offenhauser, 6). Eddie Johnson - Trevis-Offenhauser, 7). Lloyd Ruby - Watson-Offenhauser, 8). Bob Veith - Meskowsky-Offenhauser, 9). Bud Tinglestad - Trevis-Offenhauser, 10). Bob Christie - KK500C-Offenhauser, 11). Red Amick - Epperly-Offenhauser, 12). Duane Carter - Kuzma-Offenhauser, 13). Bill Homeier - Kuzma-Offenhauser, 14). Gene Hartley - KK500G-Offenhauser, 15). Chuck Stevenson - Watson-Offenhauser, 16). Bobby Grim - Meskowski-Offenhauser.