Логічні помилки у складних реченнях

Тема уроку: «Логічні помилки в складних реченнях»

Мета уроку (формування компетентностей): предметні (норми українського синтаксису; уміння будувати складні речення; знання про види складних речень; орфографічні й пунктуаційні навички; уміння розрізняти види складних речень); ключові (уміння вчитися: мовленнєво-комунікативні вміння, логічне мислення; комунікативні: навички роботи в групах та парах; загальнокультурні: прагнення до самовдосконалення).

Матеріали до уроку:

1. Опрацюйте § 30-31 у базовому підручнику: Українська мова (рівень стандарту): підручник для 11 кл. закл. загальн. середн. освіти/ Олександр Авраменко. – К.: Грамота, 2019. – 208 с.

2. Практичні завдання: Запишіть речення, розставте розділові знаки, де потрібно, підкресліть граматичні основи, визначте вид речення (складносурядне, складнопідрядне, безсполучникове, з різними видами зв’язку).

1. Де-не-де біля ярів синіє безводний полин або кущиться пахучий чебрець. 2. Важливо який ти насправді а не за кого тебе вважають. 3. По білих снах рожевії гадки легенькі гаптували мережки і мрії ткались золотоблакитні спокійні тихі не такі як літні... 4. Гляди не забудь людиною будь! 5. Та знай що тільки тут де невгамовний труд землі насиченій родюче лоно ранить доспіють ягоди і радощі постануть. 6. Одним з боків емоціоналізму є і своєрідний український гумор що є одним із найбільш глибоких виявів «артистизму» української вдачі. 7. Бринять живою радістю ліси як ранок спалахне на небокраї як сонце огняне завісу піднімає із їх первісної і чистої краси. 8. Не всяка стежечка без спориша не в кожної людини добра душа. 9. Вік прожить не поле перейти. 10. Коли набирають стяги епохи вітру нового і висоти думай що світ змінити хоч трохи повинен і ти. 11. У лісі озиваються співи солов'їні і всі голоси весняної ночі. 12. Найнявся продався скажуть дверима скрипати то і скрипай.

3. Виконайте вправи 3, 7(2) до § 30-31 з підручника О. Авраменка для 11 кл.

Фото виконаних завдань надсилати мені на електронну пошту. У темі листа вкажіть ваше прізвище, номер групи та № уроку.

Повторіть види складних речень

Основні види складних речень

Складними називаються речення, утворені з двох чи кількох простих, об’єднаних в одне ціле за змістом та інтонацією. Прості речення у складному зберігають свою будову, але втрачають смислову та інтонаційну завершеність, не можуть самостійно виступати одиницями спілкування. Складне речення становить єдине смислове та структурне ціле, що виступає однією одиницею спілкування.

Залежно від способу поєднання простих речень у складному розрізняють такі основні види складних речень: складні сполучникові речення та складні безсполучникові речення,складні речення з різними видами зв'язку У перших прості речення поєднані в одне ціле за допомогою сполучників, сполучних слів та інтонації, а в других основним засобом зв’язку виступає інтонація.

Як і прості речення, складні за метою висловлювання поділяються на розповідні, питальні та спонукальні.

Складні сполучникові речення поділяють на дві групи: 1) Складні речення із сурядними сполучниками (складносурядні речення). Ці складні речення утворюються з кількох рівноправних, незалежних одне від одного простих речень (Можна розділити на сто частин яблуко, але не можна розділити Землю (І. Жиленко)). 2) Складні речення з підрядними сполучниками і сполучними словами (складнопідрядні речення). У цих складних реченнях одне просте залежить від другого і поєднане з ним підрядним зв’язком (Той, що занепав духом, уже не страждає (Д. Павличко)). Тому у складнопідрядних реченнях одна частина завжди визначається як головна (від неї ставиться питання), а інші — як залежні, підрядні (відповідають на поставлене питання).

Безсполучникові складні речення поділяються на речення з однорідними частинами, які співвідносяться зі складносурядними (Настане літо, жовтий цвіт укриє липу до вершини (Я. Щоголів)) та речення з неоднорідними частинами, які співвідносяться зі складнопідрядними (Махнула осінь у ліси — вони зацвіли пурпуровими, сірими та жовтими фарбами (І. Франко)).

Складним реченням з різними видами зв'язку називається складне речення, що поєднує в собі три і більше частин (компонентів), з'єднаних за допомогою різних видів сполучникового (сурядного і підрядного) та безсполучникового зв'язку.