Урок № 44. Розділові знаки в складних реченнях. Пунктуаційний практикум

Для групи № 32 - урок № 27


РЕКЛАМА СКЛАДНОСУРЯДНОГО РЕЧЕННЯ. Якщо Ви хочете придбати якісний товар, завітайте до мага­зину «Філологія». До Ваших послуг складносурядне речення. Його рівноправні частини легко і невимушено з’єднуються суряд­ними сполучниками.

Зручні у використанні і його розділові знаки. Найчастіше використовується кома. Якщо ж Ви особливо захочете підкрес­лити принадність другої частини, виберіть тире. А часом, щоб полегшити Вам життя, це речення може обійтись і без розділо­вого знака. Купуйте наш товар, і Ви не пожалкуєте!

РЕКЛАМА СКЛАДНОПІДРЯДНОГО РЕЧЕННЯ. Хочете дізнатися, з якої причини Ви себе недобре почуваєте? Чи, може, з’ясувати, коли і за яких умов Ви вчора повернулися додому? Або визначити міру і ступінь того, що Ви пам’ятаєте? У такому випадку складнопідрядне речення саме для Вас. Чітка структура! Головна й підрядна частини з’єднані підрядними спо­лучниками! Тільки у нас найрізноманітніші види підрядних час­тин і смислових зв’язків. А тепер — спеціально для Вас! Купивши три підрядні частини за ціною чотирьох, четверту — порівняльну

— Ви отримаєте безкоштовно!

РЕКЛАМА БЕЗСПОЛУЧНИКОВОГО СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ. Ти енергійний? Ти любиш спілкуватися? Прагнеш бути віль­ним у своїх думках? Тобі набридли речення, у яких ти ніяк не можеш визначити сполучник, і ти заплутався у видах підрядних частин? Тоді твій вибір — безсполучникове речення!

Складні безсполучникові речення емоційніші, інтонаційно багатші, ніж складносурядні та складнопідрядні. Тому вони найчастіше вживаються в розмовному та художньому стилях. Це те, чим ми користуємося щодня. Запам’ятай прості правила і не мучся з тим, який сполучник використати, щоб побудувати правильно речення!

  1. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок

Графічний диктант

Виберіть тільки безсполучникові речення і запишіть поряд із номером речення розділовий знак, який би ви поставили між частинами обраного безсполучникового складного ре­чення.

Стилістика складних речень


1. Язик — найнебезпечніша зброя: рана від меча легше зажи­ває, ніж від слова. 2. Чим краща думка, тим звучніше речення.

3.. Життя — це багатство, не розтрать його. 4. Якби ви вчились так, як треба, то й мудрість би була своя. 5. Зрубав дерево — посади два. 6. Простої істини не забувай: людина і слово — то світи кос­мічні. 7. Не діли душі наполовину — тріщини іржа покриє враз.

  1. 8. Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив. 9. Нормальній кра­їні героїв не треба, їй розуму треба і чистого неба. 10. Вижени із серця смуток, і життя стане тобі миліше.


Пунктуаційний практикум


Випишіть спочатку складнопідрядні речення з однорідною під­рядністю, потім — складнопідрядні речення з послідовною під­рядністю. Розставте розділові знаки. Підкресліть другу букву кожного речення і допишіть вислів: «Січень наступає — мороз людей.».

  1. А Михайло мені сказав що ви збираєтесь їхати аж туди де зовім немає лісів (М. Стельмах). 2. З невеселою радістю що пробивалася крізь усі тривоги я вискочив на весняну вулицю де кожна калюжка тримала собі клапоть сонця (М. Стельмах).

  2. Розкажи як за горою сонечко сідає як у Дніпра веселочка воду позичає (Т. Шевченко). 4. Дід Терентій щоразу над новою худо­бинкою мудрує щоб звеселити нею і людей і своїх онуків хоча сам уже й розлучився з радістю (М. Стельмах). 5. Назбираю цвіту аж на цілий срібний карбованець бо дуже люблю коли є багато зошитів (М. Стельмах). 6. І бійці відразу помітили що літо вже минуло що вже настала осінь з нескінченними мряками розби­тими дорогами холодними вітрами (О. Гончар). 7. У Єгора і тепер зберігається рушник який подарувала мати щоб не забував рідної домівки (М. Стельмах).

Ключ: обнімає.

Перепишіть текст. Поставте розділові знаки, поясніть їх ужи­вання. Усно дайте характеристику складних речень.

СВЯТО ІВАНА КУПАЛА Найпоетичніше народне свято літнього циклу це свято Івана Купала з яким пов’язане єднання Людини і Природи. Це час літнього сонцевороту коли пишно буяє природа коли розквітає

довкілля коли хлібороби мають короткий перепочинок перед жнивами.

Це свято дісталося нам від пращурів і сьогодні ми відроджу­ємо славні традиції минувшини.

Раніше на всіх кутках села люди ставили купальські віхи на яких були заквітчані зелом колеса на жердинах. Також робили Купало солом’яне опудало щоб навколо нього співати і танцю­вати. Традиційно готували вогнище розкладали його поблизу річки куди поспішали і дорослі і діти щоб відчути радість свята красу обряду. Хлопці закопували на пагорбі купальське деревце Мариноньку-Купальницю а дівчата прикрашали її квітами стріч­ками намистом. Поки не розпалили вогонь водила молодь танки співала пісні. Аж ось запалало купальське вогнище щоб усі пере­стрибуючи парами чи поодинці очищалися магічним полум’ям. Поступово вогнище згасає і дівчата біжать до річки ворожити на вінках. Кожна з них кинувши вінок на воду прагне дізна­тися що її чекає у майбутньому одруження з любим чи з нелю­бом у рідній стороні чи далеко від дому.

Опівночі свято закінчується так що всі розходяться по домів­ках. А відчайдушні йшли до лісу шукати цвіт папороті який за давніми віруваннями приносив щастя.

Усе обрядове дійство супроводжувалося піснями що оспівували шлюб і мрії про щасливе кохання. Ясний місяць сяючі зорі дух­мяні пахощі квітучого літа мерехтлива річка усе увібрало диво­вижні відблиски купальського вогнища (З журналу).

Підказка: у цьому тексті 33 коми, 4 тире, 1 двокрапка.

Редагування речень

Усуньте пунктуаційні помилки, обґрунтуйте свою правку.

1. Очевидно має бути дощ, навіть тут на Верховині стояла важка задуха. 2. Ми поспішали додому; здіймалася віхола. 3. З високого берега мені видно — маленький човен бореться з хвилями. 4. Дощ перестав: усі вийшли на свіже повітря. 5. Зійдеш на високу гору, світ тобі ширшим здається. 6. Минали роки: росли сини. 7. Роже­вий день палав: гули на квітах бджоли, весело літаючи від клумби до клумби; збираючи для себе урожа

Домашнє завдання :

Складіть рекламу-жарт до однієї з повторених тем синтак­сису.